sobota, 10 maja 2014

Urządzanie pokoju dziecięcego

Urządzenie pokoju dla dziecka zawsze stanowi ogromny problem dla wszystkich rodziców. Pojawiają się liczne pytania i wątpliwości – Co zrobić, żeby pomieszczenie było bezpieczne, funkcjonalne, ale i przytulne? Jakie meble wybrać? Czy dziecko będzie czuło się dobrze?



Szczególne pomieszczenie to wyjątkowe meble
 
Sprzęty, które mają znajdować się w pokoju dziecięcym powinny być wyjątkowe pod każdym względem i spełniać 3 warunki:
 
  • bezpieczeństwa,
  • funkcjonalności,
  • atrakcyjności.
Jednak, najważniejsze jest życie oraz zdrowie dziecka, dlatego wybrane przez nas meble powinny mieć atesty, które są gwarancją jego bezpieczeństwa. Zaleca się także, aby meble w tym pomieszczeniu były proste, solidne, żeby służyć naszemu maluchowi przez długi czas. Należy pamiętać o tym, że półki ścienne powinny zostać zamontowane w takich miejscach, aby dziecko miało do nich swobodny dostęp i nie musiało się wspinać.
 
Aby było bezpiecznie...

 
Pokój dziecięcy to wyjątkowe miejsce. Nasza pociecha spędza tam dużo czasu – odpoczywając, bawiąc się, ale i psocąc, dlatego ważne jest podjecie pewnych środków ostrożności. Oto kilka drobnych i sprawdzonych rad, które można wykorzystać podczas urządzania pokoju dziecięcego:
 

  1.  
    Okna. Koniecznie należy pamiętać o zabezpieczeniu ich specjalnymi ogranicznikami lub o zamontowaniu zamków, których dziecko nie będzie w stanie otworzyć.
  2.  

  3.  
    Lampki. Z uwagi na to, iż dzieci są bardzo ciekawe świata, chcą wszystko sprawdzić i dotknąć, warto pamiętać o tym, aby wszystkie lampki, żyrandole, kinkiety były niskonapięciowe oraz posiadały żarówki w zamkniętej oprawie.
     

  4.  
    Ściany. Ważne, aby ich powierzchnia była gładka – najlepiej wybrać do ich pokrycia gładź gipsową albo płytę gipsowo – kartonową.
  5.  

  6.  
    Dywan. Dzieci dużo biegają, a ich koordynacja ruchowa nie jest jeszcze tak rozwinięta jak u dorosłych. Dlatego w pokoju dziecięcym powinien znajdować się dywan ze spodem gumowanym albo zabezpieczonym podkładem antypoślizgowym.
  7.  

  8.  
    Farby. Nieważny jest tu kolor, a skład farby. W tej chwili na rynku znajduje się wiele rozmaitych gatunków farb. Dlatego przy wyborze należy pamiętać, że muszą być nieszkodliwe dla naszej pociechy. Najważniejsze jest tu stężenie tzw. Lotnych Związków Organicznych (LOZ). Niewpływające na zdrowie człowieka wynosi maksymalnie 30g/l.
Wyznaczanie stref
 
Ciekawym rozwiązaniem dla organizacji przestrzeni w pokoju dziecięcym jest wyznaczenie stref, przecież nie może zabraknąć w nim miejsca na psoty, naukę czy wypoczynek. Od czego zacząć? Plan to podstawa – należy zastanowić się nad układem pokoju, a później przejść do rzeczy! W jednej części stawiamy meble związane wyłącznie z nauką, np. biurko czy regały z książkami. W kolejnej wszystko, co służy do zabawy, pudełka z zabawkami, półki itp. Na koniec część sypialna – łóżko, szafka nocna. Przy tej ostatniej, warto zwrócić uwagę na to, żeby łóżeczko znajdowało się w miejscu, z którego dobrze widać drzwi. Umacnia to w dziecku poczucie bezpieczeństwa, przecież rodzic w każdej chwili będzie mógł przyjść na pomoc.

 Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz