piątek, 21 marca 2014

Układanie kostki brukowej - poradnik

Przy mniej skomplikowanych projektach każdy z nas może ułożyć kostkę brukową samemu. Artykuł oferuje podstawową wiedzę z zakresu takich prac budowlanych.

 
Nawierzchnie brukowane poprawiają nasze otoczenie wizualnie oraz przede wszystkim sprawiają że staje się one przyjazne w użytkowaniu. Kilka porad zawartych poniżej pozwoli Ci wykonać nie skomplikowane prace na "własną rękę".

Zacznijmy od narzędzi które będziesz potrzebował na początek
  • Zagęszczarka (tą najlepiej wypożyczyć)
  • Szlifierka kątowa z tarczą do betonu.
  • Łopata, gumowy młotek, sznurek,
  • Metalowe rurki 2 cm średnicy bądź kątowniki, płaskowniki (muszą być proste)
  • Taczka
  • Poziomica
  • Łata murarska lub prosta deska

Musimy również zamówić materiał na podbudowę oraz kostkę. Podbudowę robimy z tłucznia o frakcji około 20-30 cm oraz piasku czasem wymieszanego z cementem.

Pierwszą fazą prac brukarskich jest przygotowywanie terenu. Kopiemy w ziemi na około 40 cm. Głębokość jest zmienna w zależności od kilku czynników
  • Podłoże jest gliniaste - kopiemy głębiej, piaszczyste kopiemy płycej
  • Przyszły nacisk na nawierzchnię z kostki brukowej. Samochody osobowe/ ciężarowe/ piesi
Kiedy mamy 40 cm, warstwy wyglądają następująco:
  • kostka brukowa np. 6 cm
  • piasek 3 cm
  • tłuczeń 31 cm
Pierwszym krokiem jest wysypanie tłucznia, oraz jego ubicie odpowiedniej wagi zagęszczarką. Na tak przygotowany plac wysypujemy piasek (może być zmieszany z cementem).

Następnie wytyczamy spadki. Podstawowym aspektem nawierzchni jest odprowadzenie wody z pod domu. Wbijamy w kilku miejscach (najczęściej rogi placu który mamy do ułożenia) szpilki. Korzystając z sznurka, możemy łatwo wytyczyć wysokości kostki brukowej. Zawiązujemy sznurki przy domu na wysokości gdzie chcemy by była kostka brukowa. Korzystając z poziomicy i sznurka wytyczamy poziom na szpilkach które znajdują się po drugiej stronie placu. Optymalnym spadkiem jest 1 cm/2m. Np. układając plac o długości 10 m, po oznaczeniu poziomu powinniśmy obniżyć sznurek o 5 cm.

Pod sznurkami na długość łaty montujemy rurki (6 cm w dół), będzie to poziom spodu kostki brukowej. Przesuwając łatą po rurkach usuwamy nadmiar piasku oraz tworzymy gładką nawierzchnię na której będziemy układać kostkę brukową.

Ostatnim etapem prac jest wyznaczenie lini kostki brukowej. Za pomocą winklówki bądź pitagorasa (60 cm oraz 80 cm przyprostokątne - 1 m przeciw prostokątna) oraz sznurka wyznaczamy kąt prosty. Będą to linie kostki których będziemy się trzymać przy układaniu .

Po zakończeniu prac fugujemy nawierzchnię piaskiem, kostkę brukową należy ubić zagęszczarką (do płyty zagęszczarki powinna być przymocowana guma).


Artykuł pochodzi z serwisu Artelis  
 

4 komentarze:

  1. Akurat ja się na układaniu kostki brukowej nie znam i jestem zdania, że jak najbardziej warto takie prace zlecić fachowcom. W takiej sytuacji praktycznie od zawsze ja korzystam z usług firmy https://brukgarden.pl/ która doskonale zna się na pracach brukarskich.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak dla mnie również bardzo ważną kwestią jest to, aby mieć ładnie ułożoną kostkę brukową. Właśnie dlatego ja zdecydowałem się na wybór firmy https://bruk.warszawa.pl/ gdyż oni doskonale zajmują się pracami brukarskimi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  4. Artykuł bardzo przydatny :) warto pamiętać, że po położeniu kostki, pozostaje dbać o jej czystość, co docelowo przyczynia się do jej długowieczności, ja od pewnego czasu korzystam z firmy https://szurubruk.pl/ i jest naprawdę super wypucowana

    OdpowiedzUsuń