Układanie kostki brukowej to nie lada wyzwanie. Wydawać by się mogło, że wystarczy zakup materiałów i odrobina doświadczenia w pracach budowlanych, lecz układanie kostki brukowej wymaga nie tylko estetycznej koncepcji, ale również logistycznego zaplanowania. Zbyt łatwo jest popełnić błąd, który może zaważyć na pomyślności inwestycji.
Układanie kostki brukowej to inwestycja na lata, z tego względu warto całą sprawę dokładnie zaplanować. Brukarstwo, czyli inaczej rzecz ujmując, układanie bruku, to gałąź prac budowlanych, w której wymagane jest doświadczenie. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu i wiedzy, a chcemy, by nasza posesja przybrała wyjątkowe oblicze, warto pomyśleć o specjalistycznej firmie, zajmującej się brukarstwem. Mamy wówczas pewność, że fachowcy zaplanują i zrealizują całą inwestycję, udzielając gwarancji na jej wykonanie.
Podstawą brukarstwa jest właściwe przygotowanie gruntu. Zanim jednak inwestor zdecyduje się na ułożenie kostki brukowej, musi zadecydować o ostatecznym wyglądzie terenu. Po ułożeniu bruku wszelkie zmiany są utrudnione, a czasem niemożliwe – bez finansowych strat. W realizacji inwestycji najważniejsze jest zatem uwzględnienie całości projektu. Nie bez znaczenia jest przecież zaplanowanie, którędy zostaną poprowadzone media, takie jak prąd, gaz, Internet, telefon. Ma to kluczowe znaczenie dla umiejscowienia bramy, czy też domofonu, do których konieczne jest doprowadzenie wspomnianego prądu. Jeżeli nie zostanie to uwzględnione w planach, sprawy inwestycyjne mogą znacznie się pokomplikować. Układanie kostki brukowej oparte jest na ścisłych zasadach, których nie uwzględnienie, może doprowadzić do podmywania kostek. I nie chodzi tutaj wyłącznie o metodę układania płytek, lecz również o późniejsze nie narażanie ich na nawadnianie wodą ze zraszaczy trawników. Zraszacze te należy umiejscowić w odpowiedniej odległości lub zadbać o prawidłowo wykonane spady, czy też drenaż kostki brukowej. Kolejną kwestią, o jakiej nie powinien zapomnieć inwestor, jest właściwe ulokowanie i rozplanowanie odwodnienia z dachów – np. bezpośrednio do kanalizacji, z pominięciem niepotrzebnego nawadniania bruku.
Sprzedaż kostek brukowych częstokroć przebiega w większych ilościach, dlatego też, aby nie dać się oszukać, należy od razu sprawdzić zakupiony towar, by mieć pewność, czy pod pierwszą warstwą, nie kryje się nie miła niespodzianka. Wówczas najłatwiej zareklamować kupiony materiał, czyniąc to niezwłocznie.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
W sumie samo układanie kostki brukowej moim zdaniem najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie. Ja od razu zdecydowałam się na wezwanie fachowców z https://brukgarden.pl/ i muszę przyznać, ze efekt wyszedł doskonały.
OdpowiedzUsuń