Budujesz dom, kupujesz mieszkanie a może już je remontujesz? W poniższym artykule znajdziesz kilka rad i zastosowań technologicznych, które pozwolą Ci na codzienne oszczędzanie wody i bycie Eko-rozważnym.
Ekologiczna łazienka – każdy może ją mieć
Czy urządzamy nową łazienkę, czy remontujemy starą, czy też chcemy zmienić coś w naszym codziennym życiu, warto rozważać ekologiczne aspekty naszych wyborów. Choć istnieje przekonanie, że jest pewna moda na ekologię, to dla mnie nie jest to wpisywanie się w zmienne nurt mody, a raczej zdroworozsądkowe podejście do sprawy jakości życia naszego i przyszłych pokoleń na Ziemi. W tym artykule zestawimy kilka ekologicznych rozwiązań dla tych, którzy urządzają swoje łazienki od nowo i tych, którzy myślą o odnowieniu swojej łazienki.
Kiedy projektujemy nasz nowy dom, mamy pełne pole manewru w zaplanowaniu ekologicznej instalacji wodnej. Możemy odzyskiwać tzw. szarą wodę z mycia rąk i kąpieli do spłukiwania WC. Szara woda to nawet 80% wody jaka jest produkowana w naszych domach, dlatego warto ją wykorzystać ponownie nim trafi do ścieków i stamtąd będzie musiała przejść długą drogę nim znowu trafi do obiegu wody. Woda szara może też służyć do podlewania ogródków. Jeśli lubimy kwiaty i chcemy cieszyć się zielonym ogrodem, wstępnie oczyszczoną wodą szarą możemy nawadniać ogród. Również naszą instalację możemy zaprojektować tak, by odzyskiwać ciepło z szarej wody i wstępnie ogrzać wodę w naszych zbiornikach wodnych czy instalacji. Woda z pralki czy zmywarki jest bardzo ciepła i to ciepło można odzyskać w bardzo łatwy sposób poprzez przeciwprądowe wymienniki ciepła. Jeśli w domu zamieszka większa ilość płci przeciwnej do pięknej- bynajmniej nie brzydkiej- można też pomyśleć nad pisuarem bezwodnym, który nie wymaga spłukiwania. Takie projektowe założenia przy budowie domu mogą pozwolić na znaczne oszczędności wody nawet w dużym domu.
W mieszkaniach mamy trochę mniejsze pole manewru, gdyż najczęściej to deweloper decyduje o tym jakie instalacje będą w naszym mieszkaniu i jak będą one działać. Ale są już dostępne toalety, które wykorzystują szarą wodę i gromadzą ją tylko do bieżącego użytku przy spłukiwaniu toalety.
Zdecydowanie w najtrudniejszej sytuacji są osoby, które mają starą łazienkę. Jeśli planujemy generalny remont, można zasugerować się powyższymi radami. Co jednak, gdy nie stać nas na remont, a chcemy zastosować ekologiczne rozwiązania w naszej łazience. Oczywiście zostaje nam wtedy odnawianie naszej łazienki. Malowanie ścian i sufitów i czyszczenie fug, to najprostsze czynności jakie możemy wykonać, by odświeżyć łazienkę. Warto też wymienić baterie nad umywalką i wanną na baterie jednouchwytowe z perlatorem, baterie te pozwalają na znaczną oszczędność wody, niemarnowanie jej podczas ustawianie temperatury i zminimalizowanie przepływu wody. Jeśli chcemy wymienić wannę warto zastanowić się nad montażem wkładu akrylowego do wanny, który jest po prostu kopią naszej starej wanny w postaci wanny akrylowej. Rozwiązanie to pomaga uniknąć uciążliwego i kosztownego wykuwania wanny i płytek w łazience i sprawi, że nasz stara wanna posłuży przez kolejne 20 lat. Pomysł na „wannę w wannie” jest o tyle ekologiczny, że nawet jeśli lubimy długie kąpiele, podwójne ścianki pozwolą na dłuższe zachowanie temperatury wody i niedolewanie ciepłej wody podczas kąpieli. Gładka powierzchnia nowej wanny sprawi też, że będziemy mogli zrezygnować z żrących środków do jej czyszczenia. Warto pomyśleć też o zainstalowaniu parawanu nawannowego, który umożliwi branie szybkiego i oszczędnego prysznica w wannie.
Poza rozwiązaniami technicznymi i projektowymi w łazience warto też pomyśleć o ekologicznych detergentach do kąpieli i czyszczenia łazienki. Na wielu środkach do czyszczenie łazienek jest oznaczenie, że jest to produkt niebezpieczny dla środowiska, dlatego w miarę możliwości zachęcam do używania środków naturalnych czy też z oznaczeniem środka ekologicznego i ulegającego biodegradacji. W internecie znajdziemy wiele przepisów na sporządzenie własnych środków czystości za pomocą octu, sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego. Z dodatkiem olejków eterycznych nie tylko dobrze usuną kamień, zabiją bakterie i grzyby, ale nadadzą też łazience przyjemny zapach. Ci którzy nie są przekonani do domowych metod naszych babć, mogą przetestować działanie coraz bardziej popularnych środków ekologicznych do czyszczenia łazienek. Obecnie właściwie w każdym sklepie są one dostępne. Ich stosowanie ma nie tylko zbawienny wpływ na przyrodę, ale także na naszą wrażliwą skórę. Podobnie z kosmetykami do kąpieli, zamiast sztucznych i chemicznych pilingów i żelów, można używać zaparzonej kawy, płatków owsianych i migdałowych oraz olejków eterycznych. Naturalne kosmetyki nie przesuszają tak skóry, zachowują naturalne pH skóry i nie niszczą jej naturalnej bariery ochronnej. Te eko-kosmetki będą również dobrym rozwiązaniem dla alergików i osób o wrażliwej skórze.
Na koniec chciałabym jeszcze powrócić do baterii łazienkowych czy kuchennych. Większość baterii obecnie produkowanych to baterie jednouchwytowe z możliwością mieszania i napowietrzania wody i do korzystania z takich baterii serdecznie namawiam. Nie zmniejszają one ciśnienia wody a pozwalają na jej mniejsze zużycie. Dla tych, którzy chcą iść krok na przód proponuję baterie z wstępną blokadą przepływu wody. Jeśli chcemy umyć ręce w pierwszym ustawieniu baterii poleci w zupełności tyle wody ile na ten cel potrzeba, dopiero jeśli chcemy, by wody leciało znacznie więcej musimy pokonać opór baterii do drugiego ułożenia. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza, jeśli mamy dzieci. Podobnie na dużą oszczędność wody pozwalają baterie z wstępnym ustawieniem temperatury wody, także nie musimy za każdym razem przekręcać uchwytu w różne ustawienia, by dobrać odpowiednią temperaturę wody do umycia rąk. To rozwiązanie również zapobiega przypadkowemu poparzeniu się przez dzieci. W zależności od producenta i wykonania takich baterii można zaoszczędzić od 30% wody przy takich rozwiązaniach. Polecam poszukanie takich produktów na rynku i zapoznanie się z ich specyfikacją, już po krótkich wyliczeniach okaże się, że inwestycja w nową baterię szybko się zwróci i pozwoli zaoszczędzić zasoby wody słodkiej na Ziemi.
Do tak zaprojektowanych łazienek należy jeszcze dodać energooszczędne oświetlenie LED , naturalne kolory oraz elementy drewniane i myślę, że będą to łazienki do pozazdroszczenia nie tylko wizualnie ale i ideologicznie.
Artykuł pochodzi z serwisu
Artelis