czwartek, 28 listopada 2013

Przewodnik po roletach.

Rolety już dawno zdobyły popularność wśród dekoracji okiennych. Ich wybór nie jest jednak prosty ze względu na szeroka ofertę na rynku. Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym je wybierzemy oraz skutecznie zamontujemy.
 
 
Idealna roleta to taka, która świetnie sprawdza się jako praktyczna przesłona okienna, ale także jako dekoracja dopasowana do charakteru naszego wnętrza. Aby cieszyć się takim efektem warto przeanalizować kilka ważnych kwestii.

Po pierwsze, zastanówmy się, w którym pomieszczeniu naszego domu chcemy ją umieścić. Inny model wybierzemy do salonu czy sypialni, inny zaś do kuchni. Dla tego też, na samym początku warto prześwietlić modele dostępne na rynku.

Klasyka czy minimalizm?

Modele dzielimy na dwa podstawowe: w wersji klasycznej oraz mini. Te pierwsze przeznaczone są głównie do montażu na ścianie lub suficie. Można je zamontować także na ramie okiennej za pomocą specjalnego uchwytu. Rolety mini charakteryzują się mniej inwazyjnym sposobem montowania – bezpośrednio na skrzydle okna, nie wymagają przy tym wiercenia w nim otworów. Dzięki temu idealnie sprawdzają się w oknach, które są często otwierane lub uchylane. W przypadku rolet klasycznych może być to odrobinę utrudnione. Jeśli zależy nam, aby podczas uchylania okna roleta trzymała się blisko szyby, wykorzystajmy prowadzenie żyłkowe boczne.

Spośród dostępnych modeli warto wspomnieć również te w systemie kasetonowym. Podstawową zaletą rolet w kasetach są prowadnice, które ograniczają przenikanie promieni słonecznych po ich bokach.

Wyjątkowa ozdoba

Szczególnie oryginalne są rolety rzymskie. Tego typu modele podczas zwijania ulegają niezwykle dekoracyjnemu marszczeniu. W zależności od wybranej przez nas tkaniny, mogą one przybrać formę zaciemniającej zasłony lub zwiewnej i subtelnej firany. Jeszcze bardziej fantazyjnego efektu dodadzą rolety austriackie, londyńskie i weneckie.

Dla tych, którzy cenią sobie naturalne dekoracje oraz preferują styl eko, idealną opcją będą rolety bambusowe. Modele te wykonane są z gęsto plecionych słomek, połączonych cieniutkimi listewkami z bambusa. Dzięki temu delikatnie przepuszczają światło słoneczne do wnętrza, chroniąc jednocześnie przed jego zbytnim nasłonecznieniem.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz