niedziela, 10 listopada 2013

Trendy w projektowaniu kominków

Nasze gusta zmieniają się bardzo szybko. Odnosi się to również do aranżacji wnętrz, a także poszczególnych elementów dekoracyjnych – od mebli zaczynając na kominku kończąc.
 
 
Jakie obecnie obowiązują trendy przy projektowaniu kominków? Można powiedzieć, że zmiany zachodzą dwutorowo – z jednej strony zmieniają się projekty, z drugiej technologie.

O ile kiedyś kominek oznaczał zwykle tradycyjną konstrukcję budowlaną, o prostym wyglądzie, o tyle teraz kominek nie musi nawet niczego spalać, a projekty mogą czasem przypominać bardziej futurystyczne urządzenia niż palenisko.

Rewolucja technologiczna w świecie kominków polega na zastosowaniu coraz bezpieczniejszych i efektywniejszych materiałów oraz stworzeniu całkowicie nowych rodzajów kominków – biokominków i kominków elektrycznych. Nowe materiały zabezpieczają ściany i konstrukcje przed wysokimi temperaturami, ogniem i nieszczelnościami, a także maksymalizują ilość efektywnie wykorzystanej energii z palącego się drewna (np. uszczelniacze, cegły szamotowe, kręgi akumulacyjne itd.).

Oddzielny rozdział można poświęcić biokominkom i kominkom elektrycznym. Są one pewną rewolucją, ale (o ile można tak to ująć) wzbudzają pewną debatę. Wg niektórych na miano kominka zasługują tylko konstrukcje z cegły lub kamienia i opalane drewnem, a wszystko inne jest jedynie dekoracją. Wg innych biokominki i kominki elektryczne są pełnoprawnymi kominkami. Biokominki opalane są biopaliwem, natomiast elektryczne zasilane są prądem. Oba modele, dzięki swoim właściwościom, można zainstalować nawet w mieszkaniu.

Ważną kwestią przy opisywaniu trendów w kominkowym świecie jest ich design. Klasyczne modele budowane są z cegły lub kamienia, mają zachowawczy kształt i kolory oraz ustawiane są w pokoju dziennym. Obecnie kominki przekraczają te wszystkie granice. Kominki mają przeróżne kształty (o ile wkłady raczej trzymają się klasycznego kształtu prostopadłościanu, o tyle obudowy już nie) – wkomponowywane są w ściany w taki sposób, że przypominają telewizory, innym razem akwaria, a czasem nawet futurystyczny panel. Kominki mogą mieć obudowę metalową, co dodaje im wrażenia rozwiązania nie z tej ziemi. Także spektrum kolorystyczne jest coraz szersze – kominki białe, brązowe, czarne, szare itd.

Projektując kominek warto pamiętać o jego wkomponowaniu w wystrój wnętrza. Dzięki nowym rozwiązaniom i poszerzaniu dopuszczalnych propozycji aranżacyjnych jest to obecnie dużo łatwiejsze.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz