Zanim kupisz mieszkanie, sprawdź dewelopera kilka razy. Ta myśl przewodnia powinna nam towarzyszyć za każdym razem, kiedy przychodzi nam do głowy zakup mieszkania nowego, używanego lub tego, które w niedalekiej przyszłości ma dopiero powstać.
Nawet najpiękniejsze mieszkanie, które zaoferowane przez dewelopera wydaje się prawdziwą gwiazdką na niebie, szybko może okazać się czymś, o czym szybko chcemy zapomnieć.
Koszmar mieszkaniowy może mieć różną formę: niewywiązanie się z terminu oddania nowego mieszkania, podwajanie kwoty należnej do zapłaty, istotne wady w konstrukcji budynku. Wszystko to sprawia, że marzenie o nowym mieszkaniu odchodzi w zapomnienie, a nam pozostaje masa długów, które prędzej czy później trzeba jakoś spłacić.
Jakie informacje warto zebrać o deweloperze zanim zdecydujesz się na podpisanie z nim umowy?
Chcesz kupić mieszkanie? Zacznij od rozeznania na rynku nieruchomości. Badanie rynku daje nam bardzo szybki obraz tego w co warto inwestować i z kim współpracować. Deweloperów jest teoretycznie bardzo dużo. Skupiając się jednak na szukaniu mieszkania w danym mieście szybko zauważysz pewne tendencje, trendy i kilka agencji nieruchomości, które cieszą się zaufaniem klientów.
Kiedy ryzykujemy najbardziej?
Bez wątpienia najbardziej patową sytuacją jest kupienie czegoś, czego nie widać. Nieruchomość, której teoretycznie nie widać, a której plany powstania są dosyć dalekosiężne to z pewnością inwestycja dla odważnych. Przysłowiowa dziura w ziemi, niekiedy może bowiem nie zmienić specjalnie swojej formy. Szczególnie, jeśli deweloper zbankrutuje, zmieni plany inwestycyjne lub po prostu oszuka swoich kupców.
W ten sposób szybko rozwiązuje nam się problem. Inwestycja, owszem, ale może lepiej w mieszkania, które chociaż w niewielkim stopniu są widoczne dla naszych oczu.
Kupno domu/mieszkania w stanie surowym – deweloperskim
Teoretycznie sprawa prostsza, bowiem przed naszymi oczami ukazuje się projekt częściowo lub całkowicie zakończony. Czy jednak, aby na pewno?
Niezwykle ważnym momentem w tego rodzaju transakcjach pieniężnych odgrywa moment podpisania umowy i oddania mieszkania w ręce nowych właścicieli. Każda tego rodzaju transakcja powinna zostać przeprowadzana pod bacznym okiem specjalisty. Osoby, która w naszym imieniu zajrzy do każdego kąta domu, sprawdzi jakość i zakres wykonanych prac oraz powie nam jednocześnie co ewentualnie jest do poprawki.
Słów kilka o umowach…
Kupujesz mieszkanie? Sprawdź jakie umowy podpisujesz. Pierwszym dokumentem z jakim powinniśmy się spotkać jest przedwstępna umowa zakupu mieszkania w formie cywilno-prawnej. Dopiero później podpisujemy umowę właściwą w formie aktu notarialnego.
Naturalne jest, że dopiero ta druga umowa daje nabywcy mieszkania pełne prawo do korzystania z niego oraz zamieszkanie w nim na pełnych prawach własności.
Na rynku nieruchomości istnieje pewnego rodzaju zniżka cen w porównaniu do poprzednich okresów. Nic zatem dziwnego, że i liczba osób chętnych do zakupu mieszkania znacznie się zwiększa. Jeśli i ty szukasz mieszkania, pamiętaj - to dobry czas, ważne jednak by przy okazji nie wpaść na minę stworzoną przez nieuczciwego dewelopera!
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz