piątek, 22 listopada 2013

5 kroków do zakupu dobrego ubezpieczenia domu

Najgorsze co możesz zrobić, to kupić pierwszą lepszą polisę, z polecenia znajomego, w towarzystwie z fatalną renomą i przepłacać za ochronę, której nie potrzebujesz. Oto 5 kroków, które umożliwią Ci zakup dobrej i taniej polisy mieszkaniowej.

 

W okresach wzmożonych anomalii pogodowych wzrasta zainteresowanie ubezpieczeniem domu. Porwane przez huragan dachy sąsiadów, zalane piwnice, wyrwane z korzeniami drzewa lub popiół, gdy w razie pożaru ktoś traci dosłownie cały życiowy dobytek w ciągu zaledwie godziny. Te i wiele innych zdarzeń występujących zazwyczaj w okresie wiosennym i jesiennym motywują do zakupu ubezpieczenia nieruchomości.

Którą jednak ofertę wybrać, aby najlepiej spełniała nasze oczekiwania i przy tym nie nadszarpnęła naszego domowego budżetu?

1. Porównaj kilka ofert.
 
Nigdy nie kupuj pierwszej lepszej polisy, tylko dlatego że polecił Ci ją kolega z pracy, sąsiad czy wujek. Każda nieruchomość jest inna, każdy Klient ma inne wymagania pod względem zakresu ochrony i nie dla każdego towarzystwo X jest najlepsze. Zrób przegląd ofert w możliwie wygodny sposób: skontaktuj się z multiagentem ubezpieczeniowym lub porównaj składki w internetowym kalkulatorze ubezpieczeń mieszkaniowych.

2. Sprawdź reputację ubezpieczyciela.
 
Co z tego, że polisę kupiliśmy za bezcen, jeśli gdy dochodzi do szkody ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania lub proces likwidacji szkody przeciaga się miesiącami? Pojawia się zatem odwieczne pytanie: gdzie kupić ubezpieczenie domu? Przejrzyj fora ubezpieczeniowe i rankingi towarzystw ubezpieczeniowych i sprawdź, który ubezpieczyciel na polskim rynku charakteryzuje się najwyższym poziomem jakości obsługi.

3. Dostosuj zakres polisy.
 
Nie płać za rzeczy, których nie potrzebujesz. Jeśli Twój dom jest położony na wzgórzu, to dlaczego chcesz płacić krocie za uwzględnienie w polisie ryzyka zalania? Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie pod kredyt, to po co Ci ochrona od kradzieży? Zastanów się, jakiej ochrony potrzebujesz i dopasuj zakres polisy indywidualnie.

4. Dowiedz się jakie są wyłączenia ochrony.
 
Jest to bardzo bardzo ważny element każdego ubezpieczenia, który można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Z punktu o wyłączeniach ochrony dowiesz się, kiedy ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za powstałe szkody i kiedy nie wypłaci odszkodowania. Warto tą wiedzę posiąść, aby w przyszłości nie rozczarować się uzasadnioną odmową ubezpieczyciela w sprawie wypłaty odszkodowania.

5. Negocjuj!
 
Zapytaj o dodatkowe zniżki! Każdy Klient w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Zwłaszcza, że kupując ubezpieczenie mieszkania na rok, zazwyczaj po tym okresie będziesz chciał kontynuować polisę, więc Klient mieszkaniowy jest Klientem wieloletnim, któremu należy się oferta specjalna. Podobnie jeśli masz inne ubezpieczenia w danej firmie ubezpieczeniowej, np. ubezpieczenie OC lub ubezpieczenie na życie. Wówczas jestem Klientem VIP!

Przede wszystkim kupuj świadomie, dobierz ofertę indywidualnie do swoich potrzeb, porównaj kilka ofert cenowych, zapoznaj się z opiniami o danym towarzystwie ubezpieczeniowym i kup polisę z głową. Pamiętaj, jeżeli chodzi o zabezpieczenie Twojego domu lub mieszkania, wybór polisy nie może być przypadkowy.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis 

1 komentarz:

  1. Cenne wskazówki, na pewno skorzystam:) Nawet przed wizytą u agenta ubezpieczeń warto się trochę dokształcić. Znalazłem tak agencje ubezpieczeniagrabowski.pl i myślę, że tu zdecyduje się na szukanie ubezpieczenia.

    OdpowiedzUsuń