sobota, 10 sierpnia 2013

Rusztowania i drabiny w przemyśle

W przemyśle mamy bardzo wiele różnych rodzajów rusztowań, a każde z nich ma swoje specyficzne zastosowanie. Dobór odpowiedniego rusztowania w głównej mierze uzależniony jest od rodzaju pracy, jaką chcemy przy jego pomocy wykonać.

Na małych wysokościach jak najbardziej sprawdzają się drabiny aluminowe. Lekkie, łatwe w transporcie - można je przenieść i postawić w praktycznie każdym miejscu. Przemysł jest jednak o wiele bardziej skomplikowany i dlatego nie zawsze drabina wystarcza, aby było możliwe wykonanie każdej pracy. Dlatego też wymyślono specjalne konstrukcje, które nazwano rusztowaniami.

Dokonamy krótkiego przeglądu rusztowań przemysłowych, z jakimi możemy się spotkać. Jeśli mamy do czynienia z dużymi powierzchniami sufitowymi, bardzo dobrze sprawdzą się w tych pracach rusztowania ze składaną ramą. Dzięki nim nie musimy co chwilę przenosić rusztowania i tym samym tracić czasu. Kolejnym rodzajem są rusztowania z belką jezdną, dzięki którym możliwe jest przemieszczanie się w płaszczyźnie jednej ściany bez konieczności ciągłego schodzenia z pomostów i przesuwania całej konstrukcji. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest również rusztowanie o regulowanej wysokości.

Nietrudno się domyślić, że ten typ rusztowania świetnie się sprawdza w pracach wymagających częstego podnoszenia i opuszczania. Współcześnie stosowane konstrukcje to głównie rusztowania aluminiowe. Materiał ten doskonale się sprawdza właśnie w takich elementach jak rusztowania. Przede wszystkim chodzi oczywiście o ciężar, jaki trzeba przenosić, a aluminium w tej kwestii zdecydowanie przewyższa ciężkie, żelazne konstrukcje, które kiedyś były bardzo powszechne.

Na pewno współcześnie o wiele łatwiej jest pracować na wysokościach, praca ta jest sprawniejsza i tym samym wygodniejsza. Rusztowania stosowane w przemyśle można spotkać w różnych rozmiarach i kształtach. W ten sposób można je bez problemu dopasować do wszystkich możliwych rodzajów prac na wysokościach. Ponadto oczywiście ten typ rusztowań świetnie sprawdza się zarówno do prac wykonywanych na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach. Nie trzeba ich oczywiście w każdym przypadku kupować, gdyż z powodzeniem możemy skorzystać z opcji ich wypożyczenia. Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj nikt w przemyśle raczej nie wraca już do starych, żelaznych rusztowań, w tym głównie do tych typu warszawskiego. Te z kolei można zazwyczaj spotkać jeszcze w prywatnym użyciu gdzieś na tyłach miejskich posesji.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz