Drewno, to jeden z ważniejszych surowców, z którego ludzie korzystają od bardzo dawna. Na początku służyło ono, jako materiał przeznaczony na opał, później zaczęło być wykorzystywane w budownictwie. Aktualnie wykorzystuje się je również do produkcji różnych elementów drewnianych o różnym przeznaczeniu.
Oczywiście nadal drewno może stanowić opał i element budulcowy, jednak jego wykorzystanie w porównaniu z dawniejszymi czasami jest znacznie szersze.
Wiele czynności związanych z wykorzystaniem drewna, wymaga obróbki tego surowca. W tym celu stosowane są specjalne narzędzia stolarskie. Służą one do przygotowania drewna do procesu produkcji oraz do samego przeprowadzania owego procesu. Warto dodać, że sprzęt ten jest bardzo nowoczesny i o wiele bardziej wydajny niż jego odpowiedniki sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat.
Sprzęt stolarski stosowany jest nie tylko w firmach zajmujących się wykonywaniem prac związanych z obróbką drewna (zakłady stolarskie, tartaki itp.), ale również wiele elementów takiego sprzętu można znaleźć w domach. Każdy ma praktycznie jakiś kontakt z drewnem i czasami potrzebne są narzędzia umożliwiające jego obróbkę.
Rodzaje narzędzi stolarskich
Oczywiście w dzisiejszych czasach ludzkie korzystają z wielu rodzajów narzędzi stolarskich. Zostały one podzielone na kilka ważnych grup. Pierwszą z nich są narzędzia, które nie służą do obróbki drewna, ale wspomagają ten proces. Chodzi o elementy służące do robienia różnych oznaczeń (trasowania). Do takich narzędzi można zaliczyć ołówki, rysiki, znaczniki oraz węgielnice.
Kolejne narzędzia stolarskie, to sprzęt służący do przerzynania lub przecinania drewna. Dzięki niemu można wydzielić kawałek drewna, który będzie podlegać dalszej obróbce lub po prostu można pociąć drzewo przeznaczone na opał. Do tej grupy narzędzi zaliczyć można różnego rodzaju piły.
Bardzo ważną czynnością jest wyrównywanie powierzchni drewna, dzięki czemu jest ono gładkie, nie ma żadnych drzazg, ani zadziorów. W ten sposób przygotowane drewno można poddawać dalszej obróbce (np. malowanie, lakierowanie itp.). W skład tych narzędzi wchodzą strugi, pilniki, cyklini, a także papier ścierny i kostki szlifierskie.
Produkcja elementów drewnianych wiąże się często z koniecznością wykonywania otworów na śruby, wkręty i inne elementy. Wykonywanie otworów jest możliwe dzięki świdrom, wiertłom i borom. Jeżeli już jest mowa o wykonywaniu otworów, to warto też wspomnieć o narzędziach służących do robienia różnych wgłębień i ozdobnych wzorów. Są to różnego rodzaju dłuta.
Jak widać narzędzia stolarskie odgrywają bardzo ważną rolę w procesie obróbki drewna. Jest to niezwykle przydatny sprzęt, który cieszy się bardzo dużą popularnością.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz