Beton z cementu azbestowego został odkryty pod koniec XIX wieku. Ów nowy materiał, zawierający oprócz cementu włóknisty minerał - azbest - sprawia, iż beton jest całkowicie wodoszczelny.
Wkrótce również sprawdził się jako materiał budowlany do budowy zbiorników z ciepłą i zimną wodą, basenów kąpielowych, cystern. Azbest jest jasnym lub ciemnozielonym minerałem, odpornym chemicznie. Nie pali się i jest odporny na działanie kwasów i ługów. Poza tym jest złym przewodnikiem ciepła i topi się dopiero w temperaturze 1100 stopni (hornblenda), lub 1500 stopni Celsjusza (serpentyn).
Beton jest bardzo wytrzymały na ściskanie, jednakże słaby na rozciąganie. Poza tym jest także wrażliwy na zginanie. Jeżeli na przykład podparta na brzegach płyta betonowa jest obciążona pośrodku, to od spodu może nastąpić pęknięcie, bowiem beton nie jest elastyczny. Poprzez naniesioną sieć krat stalowych płytę zbroi się, aby mogła pracować na rozciąganie lub zginanie.
Takie konstrukcje stalowo-betonowe, wyróżniające się niezwykłą wytrzymałością, znalazły szerokie zastosowanie. Ogrodzenia betonowe są zatem produkowane z solidnego materiału. Beton łącznie z wysoką wytrzymałością na ściskanie cechuje się również niską wytrzymałością na rozciąganie. Jeśli jednak naprężenia rozciągające staną się tak duże, że spowodują odkształcenia plastyczne włożonych drutów żelaznych, to beton ulegnie pęknięciu lub uszkodzeniu pomimo zbrojenia. Jest to możliwe, aczkolwiek zdarza się rzadko - prawdą jest, że zbrojenie drastycznie zwiększa wytrzymałość betonu.
Druty stalowe są układane, zaś ich naprężenie wstępne zostało zachowane i kompensowało zewnętrzne siły rozciągające. Sposób ten pozwala zaoszczędzić do 70% stali i 40% betonu przy zachowaniu stałej wytrzymałości. Potrzeba równomiernego mieszania betonu, oraz wzrost zapotrzebowania na beton powodują powstanie wielkiego rynku dla betoniarek. Betoniarka dostarcza 40 metrów sześciennych betonu na godzinę.
Wraz z wynalezieniem zaprawy betonowej, a przede wszystkim betonu sprężonego, w coraz większym stopniu krzyżulce betonowe oraz betonowe słupy są elementami nośnymi. Miedzy słupami betonowymi można umieścić płoty drewniane, co sprawia, że ten typ ogrodzenia łączy w sobie cechu ogrodzenia betonowego i drewnianego. Mogą być też ogrodzenia betonowe z pustaków łupanych lub z innych materiałów kamiennych. Istnieją tutaj rozmaite warianty kolorystyczne i możliwość dopasowania koloru drewnianego płotu z kolorem betonowego ogrodzenia.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz