piątek, 19 lipca 2013

Jak czyścić płytę indukcyjną, by jej nie porysować?

Czyszczenie kuchenki indukcyjnej wcale nie różni się specjalnie od zabiegów wykonywanych na kuchniach ceramicznych. Najwazniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest użycie odpowiednich środków, by zapobiec porysowaniu powierzchni naszej płyty.
 
Płyta indukcyjna nie ulega tak intensywnym zabrudzeniom jak chociażby kuchenki gazowe czy z płytą ceramiczną. Dzieje się tak dlatego, że płyta indukcyjna sama w sobie nie nagrzewa się. Ciepło, jakie możemy odczuwać, dotykając ręką płyty indukcyjnej, wynika z tego, że stoi na niej ciepły garnek.

Czyszczenie płyty indukcyjnej powinniśmy rozpocząć od zablokowania przycisków sterujących. W zależności od producenta lub nawet konkretnego typu płyty, blokada może znajdować się w innym miejscu. Tutaj warto skorzystać z instrukcji dołączonej do naszego modelu.

Najczęściej blokada przycisków naszej kuchenki to przycisk na panelu w postaci kłódeczki, którą należy przytrzymać przez kilka sekund.

Po zablokowaniu możemy przystąpić do czyszczenia.

Jeśli nie stosujemy specjalnych środków do czyszczenia płyt ceramicznych (są bardzo drogie, więc oszczędność jest jak najbardziej zrozumiała), możemy wykorzystać domowe sposoby naszych babć. Jeden z nich to kilka kropel octu spirytusowego wylanego bezpośrednio na powierzchnię. Octu od lat używano do mycia szczególnie zabrudzonych okien.

Ocet miękką ściereczką "wcieramy" w powierzchnię blatu i pozwalamy mu chwilkę odparować. Następnie przemywamy powierzchnię czystą wodą i wycieramy do sucha. Jeśli zabrudzenia stałe dalej się utrzymują, możemy powtórzyć czyszczenie octem lub wykorzystać jakiś środek odtłuszczający.

Szczególnie skuteczny przy czyszczeniu płyt ceramicznych i indukcyjnych może okazać się najzwyklejszy płyn do naczyń, który powinniśmy rozprowadzić na płycie gąbką do mycia naczyń. Możemy użyć nawet bardziej szorstkiej strony gąbki (jeśli pozwala na to instrukcja obsługi kuchenki). Pamiętajmy jednak, że powierzchnia kuchenki jest nieco bardziej odporna na zarysowania niż szkło, możemy zatem bez obaw używać na niej środków, których używamy podczas codziennych prac porządkowych w domu.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz