środa, 31 lipca 2013

Aranżacja kuchni – praktyka i estetyka w jednym

Kuchnia jest jednym z pomieszczeń, które jest kluczowe dla mieszkańców danego domu. To właśnie w tym miejscu przygotowywane są posiłki, które są spożywane na co dzień przez mieszkańców domu.
 
 
To właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie urządzenie tego pomieszczenia. Dzięki właściwej aranżacji pomieszczenia kuchennego można znacznie ułatwić i umilić sobie pracę związaną z przygotowywaniem obiadów i innych posiłków.

Aranżacje kuchni w głównej mierze skupiają się na praktycznym rozmieszczeniu różnych elementów tego pomieszczenia. Kuchnia jest bowiem miejscem, w którym wykonuje się bardzo ważne czynności związane z przygotowaniem posiłków. Warto więc urządzić takie wnętrze, aby było jak najbardziej praktyczne.

Podstawą urządzenia kuchni jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, dzięki któremu wszystko będzie bardzo dobrze widać. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne lampy montowane pod szafami. Doskonale oświetlają one blat kuchenny, a także stanowią ciekawy element pod względem estetycznym. Można śmiało powiedzieć, że oświetlenie w kuchni, to podstawa. Dopiero po zapewnieniu odpowiedniego źródła światła, można pomyśleć o innych elementach.
 
 
Aranżacje kuchni wiążą się z wieloma istotnymi elementami i czynnościami. Nie należy zapominać o dużych oknach. Praca w kuchni wiąże się z generowaniem różnych zapachów. Dzięki otwarciu dużego okna, można bardzo szybko pozbyć się ich z domu. Niezwykle ważny jest również dobór szafek na sztućce, naczynia oraz różne przybory kuchenne. Warto rozmieścić je tak, aby wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy zawsze znajdowały się pod ręką.
 
Nie należy również zapominać o walorach estetycznych. Co prawda aranżacje kuchni w głównej mierze obejmują jej funkcję praktyczną, jednak nie należy zapominać o udekorowaniu takiego pomieszczenia. Ciekawy kolor ścian, nowoczesne podłogi lub kafelki sprawią, że kuchnia będzie prezentować się bardzo ładnie. Praca w estetycznie urządzonej kuchni jest na pewno bardzo przyjemna.

Kuchnia połączona z jadalnią
 
 
Jeżeli ktoś posiada w domu bardzo dużą przestrzeń przeznaczoną na pomieszczenie kuchenne, to można wydzielić część tego pomieszczenia na jadalnię. Wystarczy umieścić stół oraz kilka krzeseł, a także ozdoby trafiające w gust mieszkańców. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba chodzić z garnkami i talerzami po całym domu, tylko cały proces przygotowywania oraz spożywania posiłku będzie odbywał się w jednym miejscu.

Aranżacja pomieszczenia kuchennego jest sprawą kluczową. Warto więc poświęcić trochę czasu na tą czynność.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 30 lipca 2013

Zwiększenie estetyki wnętrz poprzez różne aranżacje

Wnętrza mieszkalne oraz pomieszczenia w innych budynkach odgrywają bardzo ważną rolę i spełniają wiele istotnych zadań. Najważniejsza jest oczywiście funkcja praktyczna pomieszczeń. Chronią one ludzi przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają miejsca do noclegu, wypoczynku itp. Okazuje się, że bardzo ważna jest również funkcja estetyczna owych miejsc.
 
 
Po prostu pomieszczenia w domach muszą być ładne. Nikt przecież nie lubi przebywać w brzydkich, nieuporządkowanych i źle urządzonych miejscach. Wypoczynek w atrakcyjnym pomieszczeniu sprawia, że samopoczucie osoby przebywającej w takim pokoju znacznie się poprawi. Ciekawe aranżacje wnętrz mogą mieć pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie osób wypoczywających w nich, ale również na stan ich zdrowia. Przykładem mogą być aranżacje wnętrz, w których dominuje kolor zielony. Jest to barwa wpływająca pozytywnie na wzrok. Warto więc umieszczać zielone elementy w pomieszczeniach, w których znajduje się komputer. Dzięki nim oczy mogą odpocząć i nie popsuje się wzrok. Również inne, spokojne barwy są bardzo dobrym pomysłem, ponieważ zwiększą one jakość wypoczynku i relaksu. Im ona wyższa, tym lepszy wpływ takiego wypoczynku na stan zdrowia człowieka.
 
Interesujące aranżacje pomieszczeń mieszkalnych
Pomieszczenia mieszkalne, to najpopularniejszy rodzaj pomieszczeń, których dotyczą różne, ciekawe aranżacje. Decydując się na organizowanie wystroju takiego pomieszczenia, warto zwrócić szczególną uwagę na opisaną wyżej kolorystykę. Ważny jest również odpowiedni dobór sprzętu codziennego użytku, takiego jak na przykład meble lub sprzęt RTV. Wszystkie te elementy spełniają swoje określone zadania, ale oprócz tego mogą stanowić świetne ozdoby jeżeli zostaną odpowiednio dobrane do stylu i kolorystyki pomieszczenia.

Urządzając wnętrze domu, nie wolno zapominać o odpowiednim oświetleniu. Niezwykle ważne jest oświetlenie ogólne (spod sufitu) oraz punktowe (lampy oświetlające dany obszar w pomieszczeniu). Odpowiednia kompozycja świateł umożliwia stworzenie oszałamiających efektów wizualnych, które zwiększą atrakcyjność wnętrza, a samo oświetlenie umożliwi normalne funkcjonowanie w domu, w porze wieczornej lub nocnej.

W Polsce działa wiele firm oraz sklepów z artykułami wnętrzarskimi. Wszyscy ci sprzedawcy i usługodawcy umożliwiają tworzenie ciekawych aranżacji wnętrz. Warto więc zainteresować się ich działalnością. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w sieci. Internet jest również dobrym źródłem informacji na temat dekorowania wnętrz. Ciekawe aranżacje są bowiem skomplikowanymi procesami, więc warto szukać informacji na temat czynności wchodzących w ich skład.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 29 lipca 2013

Lampy – kluczowe urządzenia w każdym budynku

Odpowiednie oświetlenie odgrywa niezwykle istotną rolę w każdym budynku. Istnieje wiele rodzajów oświetlenia i każde spełnia inne zadania, jednak wszystkie posiadają jedną główną funkcję – zapewnienie odpowiedniego poziomu światła.
 
 
Oświetlenie jest ważne dla bezpieczeństwa i wygody ludzi, a także ma wpływ na estetykę danego domu lub jego wnętrz. Po prostu odpowiednia kompozycja świateł i cieni może stworzyć niesamowite efekty wizualne, które będą cieszyć oczy mieszkańców oraz gości pojawiających się w danym budynku.
 
W związku z bardzo ważną rolą oświetlenia, warto zwrócić uwagę na różne rodzaje źródeł światła. Jednym z ważniejszych są lampy. Jest to grupa produktów, która dzieli się na wiele mniejszych grup. Warto zastanowić się nad umieszczeniem różnych rodzajów lamp we własnym domu.
 
Pierwszym ciekawym produktem oświetlającym jest lampa stojakowa. Jak sama nazwa wskazuje, lampa taka zamocowana jest na specjalnym stojaku, dzięki któremu nie potrzeba żadnych szafek ani innych dodatkowych elementów do jej utrzymania na podłożu. W sprzedaży dostępne są urządzenia na stojakach różnej wielkości, więc można wybrać produkt dopasowany do własnych potrzeb. Lampa taka doskonale oświetla konkretny punkt w pomieszczeniu. Można ją wykorzystać do oświetlania miejsca, w którym aktualnie ktoś przebywa. Dzięki temu nie trzeba marnować prądu na oświetlenie całego pokoju przy pomocy wielu żarówek, żyrandoli itp.
 
Kolejnymi ciekawymi elementami są lampy stolikowe. Jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia umieszczane na stolikach. Spełniają one podobną funkcję do lamp stojakowych. Można wykorzystywać je jako lampki nocne itp. Bardzo często posiadają one ozdobne podstawy, dzięki czemu mogą doskonale dekorować pomieszczenie, w którym się znajdują.
 
Inne ciekawe rodzaje lamp, to urządzenia montowane pod szafkami w kuchniach, oświetlenie typu LED oraz wiele innych urządzeń, które można wymieniać bez końca. Wiele z nich charakteryzuje się dużą sprawnością oraz niskim poziomem zużywanej energii elektrycznej.
 
 
Oświetlenie zewnętrzne
 
Oczywiście lampy nie są wykorzystywane wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych. Wiele urządzeń tego rodzaju montowana jest na zewnątrz. Służą one do oświetlania domu lub drogi do niego. Ma to bardzo ważny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców i gości, a także zwiększa estetykę posesji. Warto między innymi zainteresować się lampami czerpiącymi energię ze światła słonecznego. Nie potrzebują one energii elektrycznej z domu, aby móc oświetlać w nocy drogę do niego.
 
Oczywiście rodzajów oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego jest bardzo wiele. Warto zwrócić szczególną uwagę na produkty łączące w sobie funkcję praktyczną i dekoracyjną.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

niedziela, 28 lipca 2013

Dodatki do wnętrz – doskonała metoda zwiększania atrakcyjności pomieszczeń

Aranżacja wnętrz, to zespół czynności mających za zadanie urządzenie pomieszczeń w budynkach, tak aby spełniały one wszystkie swoje funkcje. Warto jednak pamiętać, że urządzanie wnętrz nie skupia się tylko i wyłącznie na funkcjonalności pomieszczeń.


Bardzo ważna jest również odpowiednia estetyka wnętrz. Nikt przecież nie lubi przebywać w niechlujnych i źle urządzonych pomieszczeniach. Warto więc zastosować kilka zabiegów oraz zainwestować w pewne elementy dodatkowe, które sprawią, że dany pokój, biuro, kuchnia, sypialnia, łazienka lub inne pomieszczenie będzie nie tylko wygodne, ale również będzie cieszyć oko swoim oryginalnym wyglądem.
W związku z powyższym, w dzisiejszych czasach mamy okazję obserwować nagły wzrost popularności produktów stworzonych z myślą o aranżacji różnych pomieszczeń znajdujących się w budynkach. Wybór takich produktów jest ogromny i nikogo nie dziwi fakt, że tak wielu ludzi interesuje się wyrobami tego rodzaju. Szczególną uwagę warto zwrócić na rozmaite dodatki do wnętrz oferowane przez coraz większą liczbę sklepów z artykułami wnętrzarskimi.

Dodatki, to bardzo spora grupa produktów. Spełniają one głównie zadania estetyczne. Po prostu mają one zdobić wnętrza domów, mieszkań oraz innych budynków. Rodzaje takich dodatków można wymieniać w nieskończoność, jednak warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych rodzajów takich produktów.

Rodzaje dodatków do wnętrz
 
Niezwykle ważną rolę w każdym wnętrzu odgrywają ściany. Zajmują one sporą powierzchnię i zwracają na siebie uwagę ludzi, którzy wchodzą do danego pomieszczenia. To właśnie dlatego warto wybierać różnego rodzaju ozdoby naścienne, takie jak obrazki, figurki lub inne elementy ozdobne. Ścianę można również zapełnić elementami, które oprócz funkcji ozdobnej, spełniają funkcję praktyczną. Są to różnego rodzaju półki podwieszane, lampki itp.
Źródła światła, to kolejne interesujące dodatki do wnętrz. Sprzęt tego typu zapewnia światło w konkretnym punkcie w pomieszczeniu. Oprócz tego różnego rodzaju żyrandole, lampki nocne, lampy stojakowe i inne elementy tego typu mogą stanowić doskonałą ozdobę pomieszczenia. Dzięki temu dodatki te są przydatne zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.
 
Ostatnimi czasy, popularność zyskują również dodatki do wnętrz, takie jak małe meble. Chodzi tutaj o szafki nocne, łazienkowe itp. Zapewniają one miejsce na najpotrzebniejsze rzeczy, które powinny być pod ręką w danym pomieszczeniu. Oprócz tego mnogość wzorów takich szafek sprawia, że stanowią one bardzo atrakcyjne ozdoby.
 
Oczywiście na polskim rynku istnieje o wiele więcej dodatków niż te wspomniane wyżej. Dlatego właśnie warto samodzielnie sprawdzić ofertę sklepów z artykułami przeznaczonymi do wnętrz budynków.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

sobota, 27 lipca 2013

Jak przycinać drzewka owocowe?

Przycinka drzew owocowych to zadanie wręcz obowiązkowe w kalendarium ogrodniczych prac. Każdy rodzaj drzewa powinniśmy traktować indywidualnie, musimy przestrzegać terminów i różnorodnych metod przycinki drzew.
 
Cięcie drzew owocowych

Posiadacze działek i ogródków zdają sobie sprawę, że przycinka drzew owocowych jest konieczna. Tego zabiegu obawiają się najczęściej młodzi, mniej doświadczeni ogrodnicy. Jednak bez przycinek owocowanie nie będzie zadowalające. Warto wyjaśnić, dlaczego przycinamy drzewka?

Jeśli jesteśmy nowymi nabywcami drzewka, to zaraz po jego posadzeniu warto je przyciąć. Ponieważ w trakcie wykopywania drzew w szkółce rośliny tracą część systemu korzeniowego, przycięcie pędów przywraca równowagę między częścią nadziemną a korzenną, która odpowiada za dostarczanie substancji odżywczych.

Kolejność cięcia drzew owocowych jest następująca:

Po ustąpieniu mrozów najczęściej w drugiej połowie lutego lub dopiero w marcu przycinamy jabłonie. Następnie przycinamy grusze i śliwy. Dopiero po wybarwieniu pąków przystępujemy do przycinki moreli i brzoskwiń (początek kwietnia). Wiśnie i czereśnie przycinamy najpóźniej, gdyż dopiero po zbiorze owoców.

Wyróżniamy dwa rodzaje cięcia drzewek: formujące, które stosujemy na drzewkach młodych (od roku do 4 lat), starsze drzewa prześwietlamy.

Prześwietlenie ma za zadanie wpuścić światło słoneczne do wnętrza korony. Słońce ma wpływ nie tylko na wybarwienie owoców, ale także na zawartość cukrów czy wapnia. Dlatego też należy usuwać wszystkie krzyżujące się konary do wnętrza korony.

Są różne sposoby przycinki drzewek, m. in. jabłonie, grusze i śliwy tniemy na tzw. „obrączkę”; polega to na tym, że cięcie jest dość drastyczne, gdyż odbywa się jak najbliżej pnia.
Brzoskwinie i morele powinno się przycinać w pierwszym roku po przesadzeniu przycinając tzw. pędy szkieletowe o 1/3 ich długości (rozłożone równomiernie na obwodzie korony.) Gałęzie, na których rosną pąki liści, powinniśmy przyciąć na wysokości powyżej drugiego oczka. Natomiast gałęzie, na których znajdują się dwa rodzaje pąków rosnących obok siebie, przycinamy na wysokości ok. 6-8 oczek.
Wiśnie i czereśnie tniemy metodą „na czop”, po owocowaniu tniemy pozostawiając ok. 15 – 20 cm gałęzi.

Warto pamiętać, że po cięciu pozostają rany, powinny być one zabezpieczone różnymi specyfikami. Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty np. Funaben 3, Santar SM, Tervanol, Lac Balsam Fundazolu, Topsinu lub Miedzianu 50. Działanie tych środków przede wszystkim ułatwia gojenie ran, które powstały po cięciu oraz zabezpiecza przed infekcjami dzięki zawartości składników bakterio- i grzybobójczych.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis 

piątek, 26 lipca 2013

Cztery sposoby na pokrycie dachu

Każdy montuje taki dach, jaki mu odpowiada. Żeby wybrać właściwy, trzeba wiedzieć, czym się różnią. Oto cztery podstawowe sposoby na pokrycie dachowe. Wybór dachu to sprawa bardzo ważna.
 
Od tego, czym zostanie pokryty, zależą koszty utrzymania domu, przyszłe remonty i potencjalne usterki. Wśród wielu różnych propozycji szczególnie ciekawe wydają się dachy z trzciny, gonty drewniane oraz wióry, a także dwa rodzaje dachówki. Czym się charakteryzują poszczególne typu dachów?

Trzcina na dach

W przypadku dachów z trzciny ważne jest przygotowanie konstrukcji. Tego rodzaju pokrycia dachowe są bowiem nawet o 20-30 kg cięższe od dachówki. Żeby całość utrzymała się na domu, trzeba zadbać o właściwą więźbę.

To oczywiście pewna niedogodność, jednak nie powinna nikogo zrażać ze względu na szczególnie dużą trwałość dachów z trzciny. Tego rodzaju pokrycia wytrzymują nawet osiemdziesiąt lat. Co oznacza, że w tym czasie należy jedynie pielęgnować dach, tak aby cały czas był w jak najlepszej formie.

Na tym jednak nie koniec zalet. Domy pokryte dachami z trzciny charakteryzują się także korzystnym mikroklimatem wewnątrz. Dodatkowo, taki dach świetnie tłumi hałasy dochodzące z zewnątrz. Trzeba też pamiętać, że w domu krytym strzechą z trzciny w zimie jest cieplej, a w lecie chłodniej. To oczywiście podnosi komfort mieszkania, ale także obniża koszty ogrzewania.

Dach z gontów

W najprostszym ujęciu gont to swego rodzaju dachówki, które wykonane są z drewna. Z reguły używa się materiałów takich jak drewno sosnowe, świerkowe czy jodłowe. Produkcja gontów odbywa się ręcznie albo maszynowo. Te pierwsze uważane są za trwalsze, te drugie są natomiast znacznie tańsze.
Wprawdzie można także kupić gonty bitumiczne, te jednak nie mają tych zalet, które charakteryzują pokrycie drewniane. Takie dachy są trwałe (wytrzymują do 50 lat). Są także lekkie, znacznie lżejsze niż pokrycia z trzciny. Co oznacza, że nie ma w ich przypadku potrzeby budowy mocnej konstrukcji dachowej. Dodatkową zaletą jest to, że wysuwają się daleko poza obrys domu, co oznacza, że nie wymagają montażu rynien.

Ale uwaga: gonty szybko szarzeją, a prawdziwe problemy zaczynają się wtedy, gdy trzeba je wymienić.

Blachodachówka jako podstawa

Można powiedzieć, że dachy kryte blachodachówką królują w polskiej przestrzeni architektonicznej. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena i prostota montażu. Dodatkowo, charakteryzują się wysoką odpornością na korozję i zarysowania. Są także stosunkowo trwałe.

Trzeba jednak uważać. Blacha zwiększa swoje rozmiary pod wpływem temperatury. Dlatego powinna być montowana w odpowiedni sposób. Dzięki temu może wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. W skrajnych przypadkach – około trzydziestu.

Tradycyjne – dachówki

Najtrwalszym materiałem służącym do pokrycia dachu są jednak dachówki. Ich żywotność szacowana jest nawet na 100 lat. Gwarancja producenta obowiązuje natomiast w niektórych przypadkach przez pół wieku. Taka trwałość możliwa jest do osiągnięcia jedynie wtedy, gdy dachówki położone są w sposób prawidłowy.

W odróżnieniu od blachodachówki takie pokrycie jest kruche i wchłania wodę. Nigdy jednak nie łamie się pod ciężarem, nawet jeśli po dachu ktoś chodzi. To właśnie wysoka jakość sprawia, że dachówki wciąż cieszą się powodzeniem i z powodzeniem rywalizują z dachami z trzciny.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

czwartek, 25 lipca 2013

Urządź swoje mieszkanie w stylu Maroko

Egzotyczne style architektoniczne zagościły w Polsce już wiele lat temu. Przyczyna jest prosta - wystrój taki jest dla większości osób nowy i niezbadany, przez co wzbudza ciekawość, a nawet podziw. Tym razem skupimy się na stylu Maroko, który już na pierwszy rzut oka znacznie różni się od tradycyjnych i nowoczesnych kompozycji.
 
Przede wszystkim w stylu tym nie znajdziemy tak dużych i przestronnych szaf czy stołów, jakie obecnie występują praktycznie w każdym mieszkaniu. Marokański wystrój wnętrz to bardzo małe i poręczne meble, zaprojektowane z przepychem. Stoliki mają wysokość co najwyżej kilkudziesięciu centymetrów, no i ciężko byłoby spotkać jakiś taboret w naturalnym kolorze drewna. Marokańskie meble są bowiem ręcznie zdobione, w bardzo efektowny sposób.

 


Występuje tutaj zdecydowane nagromadzenie jak największej liczby kolorów. Barwy te są naturalne, soczyste i wyraziste - nie znajdziemy w nich żadnych gradientów czy przejść tonalnych. Mimo szerokiego wachlarza kolorów, meble te są jednak przemyślane i dość rozsądnie zaprojektowane. Przeważnie przedstawiają jakiś konkretny motyw, jak płatek kwiatu. Marokański wystrój wnętrz przewiduje stosowanie zdobień z innego tworzywa niż baza danych mebli. Można więc tu znaleźć elementy z kości słoniowej czy kamienia, co nadaje niepowtarzalny, bardzo egzotyczny efekt.

I choć można wybrać tradycyjne stoliki stworzone w oparciu o kształt okręgu, to jednak równie często spotyka się marokańskie meble w kształcie wielokątów foremnych. Są one symetryczne i matematycznie poprawne, co ułatwia tworzenie ciekawych, schematycznych kompozycji kolorów. Marokański wystrój wnętrz przeważnie wyklucza stosowanie tradycyjnych, nowoczesnych krzeseł. Ich zamiennikami są niskie pufy, najczęściej skórzane, wielkością dopasowane do wspomnianych już stolików. Meble te są trochę bardziej wyważone i stonowane, najczęściej więc posiadają jeden konkretny kolor. Oprócz skóry, trochę bardziej egzotycznym materiałem wykonania marokańskich puf jest jedwab roślinny, niezwykle wygodny i przyjemny w dotyku.
 
 
Istnieje także możliwość zastosowania poduszek i dywaników, z których korzysta się w pozycji półleżącej. W ten sposób spożywa się chociażby posiłki przy marokańskich stolikach. Dywaniki i poszewki te są naturalnie barwione, po raz kolejny w bardzo zróżnicowany sposób. Są to tkaniny wykonywane ręcznie, co więcej, przy użyciu naturalnych materiałów. W produktach tych nie znajdziemy poliestru czy sztucznej skóry - za każdym razem użyto jedwabiu, bawełny lub wełny; występują one w różnych proporcjach lub całkowicie samodzielnie. Takie właściwości techniczne cechują także różnego rodzaju zasłony i narzuty, które w mieszkaniu można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli chodzi o meble i elementy szklane czy ceramiczne, to tutaj marokański wystrój wnętrz po raz kolejny stawia na ręczną produkcję. Wszelkiego rodzaju misy i umywalki wykonywane są z brązu, idealnie wygładzonego i wyrównanego na bazie koła lub okręgu. Kafle oraz płytki ceramiczne praktycznie zawsze posiadają jakiś jeden wyrazisty, mocny kolor, podparty jednym lub dwoma słabszymi i mniej rzucającymi się w oczy.

Nie można zapomnieć o elementach tak tradycyjnych dla marokańskiego stylu jak meble i wyposażenie wnętrz. Otóż wszelkiego rodzaju meble drewniane idealnie komponują się w zestawieniu z drewnianymi ramkami na zdjęcia. Posiadają one naturalną barwę drewna, jednak prawie zawsze występuje także jeden odrębny kolor w postaci wzorku lub prostego motywu, nadającego ramce niepowtarzalny, oryginalny wygląd. Ramki te pokrywane są bezbarwnym lakierem, który nadaje im połysk oraz zabezpiecza je przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. Przedmioty te nie są więc zbyt podatne na zniszczenie wywołane przez upływ czasu, czyli po prostu starość.

Jak widać, Maroko to nie tylko afrykański ośrodek turystyczny nad Oceanem Atlantyckim, który kusi turystów pięknymi widokami i bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. I choć warto wybrać się w te strony oraz skosztować niepowtarzalnej kuchni marokańskiej, to warto jednocześnie zwrócić uwagę na wystrój wnętrz i meble lokalnych rzemieślników. Często bowiem za śmiesznie niskie pieniądze można dostać prawdziwe cudeńka, które w Polsce pozwolą urządzić mieszkanie w niepowtarzalny, piękny sposób.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

środa, 24 lipca 2013

Materiały izolacyjne - który wybrać?

Termomodernizację przeprowadza się, aby poprawić efektywność energetyczną budynku oraz obniżyć koszty za ogrzewanie. Aby jednak mieć pewność skuteczności przedsięwzięcia należy wybrać odpowiednie izolatory. Czym kierować się podczas dokonywania decyzji o wyborze materiałów izolacyjnych?
 
Styropian
 
Polistyren spieniony ma postać lekkich białych granulek o porowatej strukturze, powstających poprzez spienienie granulek polistyrenu w procesie podgrzania pary wodnej. Najczęściej występuje jako uformowana płyta lub mata laminowana papą. Można spotkać go również w formie sypkiego granulatu, który powszechnie stosowany jest jako dodatek do tynków czy zapraw. Styropian, gdyż tak potocznie nazywany jest w Polsce polistyren spieniony, jest jednym z najczęściej stosowanych izolatorów w procesie termomodernizacji.
 
Lambda (λ), która stanowi jeden z najistotniejszych parametrów charakterystyki materiału dociepleniowego, dla tego izolatora występuje w przedziale pomiędzy 0.031 a 0.044 W/(mK). Kierując się przy wyborze tym współczynnikiem trzeba wiedzieć, że im wartość lambdy jest mniejsza, tym styropian trudniej przewodzi ciepło, czyli w konsekwencji lepiej chroni budynek przed wychłodzeniem.
 
Styrodur
 
Styrodur, czy inaczej styropian XPS, jest materiałem podobnym do styropianu, jednak otrzymywanym w procesie spieniania, a następnie ekstrudowania polistyrenu z dodatkiem środka pianotwórczego, który poddaje się działaniu wysokiej temperatury oraz ciśnienia. W porównaniu ze styropianem cechuje go większa wytrzymałość mechaniczna oraz wyższe parametry izolacyjności termicznej. Parametr przewodzenia ciepła w przypadku styropianu XPS wynosi od 0,027 do 0,040 W/(m K). Izolator ten, podobnie jak styropian, jest materiałem samogasnącym klasy E.
Celuloza
 
Celuloza, której cząsteczki uzyskuje się w drodze przetwarzania papieru gazetowego, zabezpieczonego retardantami i impregnatami, stanowi najbardziej ekologiczny sposób docieplenia ram drewnianych. Ocieplenia cząsteczkami celulozy można wykonać dwoma metodami - pierwsza z nich polega na pneumatycznym wdmuchiwaniu włókien celulozy w przestrzenie, które występują w elementach konstrukcji budynku – jest to metoda tak zwana „na sucho”. Istnieje także sposób wykonania „na mokro”, w którym wykorzystuje się pompę wodną i dyszę natryskową. Tak zwilżony materiał nanosi się na powierzchnię ściany, po czym przykrywa suchym tynkiem lub płytami elewacyjnymi.
 
Współczynnik przewodzenia ciepła celulozy wynosi od 0,037 do 0,042 W/mK, co oznacza, że materiał ten jest równie dobrym izolatorem, jak styropian czy wełna mineralna. Warto zaznaczyć, że czynnikiem wyróżniającym celulozę spośród innych izolatorów jest możliwość eliminacji mostków cieplnych, a wynika to z technologii jej nanoszenia.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 23 lipca 2013

Farby elewacyjne – jak wybrać

Ostatni etap prac dociepleniowych związany jest z pokryciem budynku farbą elewacyjną, która zapewni mu estetyczny wygląd oraz ochroni przed negatywnymi skutkami działań atmosferycznych. Aby jednak mieć pewność co do skuteczności farby należy dopasować ją do rodzaju podłoża. Jak więc wybrać odpowiednią farbę?
 
 
Na początku należy określić, jakie czynniki wpływają na stan elewacji, aby później móc lepiej przeanalizować parametry farb. Najczęściej zalicza się do nich: opady atmosferyczne, promieniowanie UV, wahania temperatury, mikroorganizmy czy nanoszenie się na budynek zanieczyszczeń typu sadza czy pył. Dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystywanym w budownictwie elewacja jest chroniona przed tymi niekorzystnymi działaniami, przez co pozostaje w dobrej kondycji przez wiele lat.
 
Przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio przygotować podłoże, które powinno być suche, czyste oraz dobrze związane z fundamentem.
 
Nie można zapomnieć także o odpowiednim, pasującym do naszych gustów kolorze, który będzie służył nam przez najbliższe lata.
 
Wybór koloru farby elewacyjnej
 
Przed dokonaniem wyboru koloru farby warto wcześniej pobrać ze sklepu próbki kolorów, które można porównać z pozostałymi kolorami występującymi w otoczeniu budynku. Należy mieć jednak na uwadze, że kolor farby może inaczej wyglądać, gdy na powierzchnię ściany będzie świecić słońce, a inaczej, gdy będzie padał na nią cień. W wyborze odpowiedniej barwy może pomóc także program komputerowy, który po wgraniu fotografii domu pokaże nam jego wizualizację w różnych kolorach, przez co znacznie ułatwi wybór tego najbardziej optymalnego.
 
Farby elewacyjne - podstawowe parametry

  • zawartość spoiwa – im więcej, tym farba elewacyjna jest lepszej jakości. Najczęściej jako spoiwa wykorzystuje się akryl, silikon i winyl, cement czy wapno.

  • paroprzepuszczalność – umożliwia odprowadzenie nadmiaru występującej wilgoci z wewnątrz pomieszczenia na zewnątrz budynku. Im niższa wartość współczynnika Sd (zastępczy opór dyfuzyjny), tym wyższa paroprzepuszczalność,

  • odporność na wilgoć i czynniki atmosferyczne – im współczynnik nasiąkliwości jest niższy, tym powłoka jest bardziej odporna na wodę,
     
  • wydajność i czas schnięcia.
  •  
    Farby akrylowe - do powierzchni z betonu
     
    Farby te składają się głównie z organicznej żywicy akrylowej, dzięki czemu idealnie przylegają do odpowiednio dostosowanej nawierzchni. Są odporne na wilgoć, przez co mają niewielką skłonność do zabrudzeń. Ich wadą jest stosunkowo niska paroprzepuszczalność, co oznacza, że nie umożliwiają pełnego odprowadzania wilgoci z wewnątrz budynku na zewnątrz.
     
    Sprawdzą się na podłożach betonowych, tynkowanych oraz płytowo cementowych. Nie nadadzą się jednak w momencie, gdy budynek pokryty jest tynkiem wapiennym lub płytami silikatowymi.
     
    W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje farb akrylowych - dyspersyjne, rozpuszczalnikowe i lateksowe.
     
    Farby silikonowe - odporne na wilgoć
     
    Dzięki zawartej w nich żywicy silikonowej oraz użyciu odpowiednich środków gruntujących zwiększana jest przyczepność tych farb do podłoża. Ich cechą charaktertystyczną jest hydrofobowość, czyli niewchłanianie wody deszczowej, co oznacza, że spływa ona po murze nie zostawiających żadnych zanieczyszczeń. Farby silikonowe wykazują dużą odporność na zmiany temperatury oraz promieniowanie UV.
     
    Farby te będą odpowiednie dla podłoży mineralnych, pokrytych tynkami cementowymi i cementowo-wapiennymi, betonem lub gipsem.
     
    Farby silikatowe – mało podatne na zabrudzenia
     
    Należą do farb z kategorii nieorganicznych. Dzięki swoim właściwościom są bardzo dobrze kryjące i doskonale przylegają do podłoża. Charakteryzują się paroprzepuszczalnością i trwałością. Wykazują odporność na zabrudzenia, przez co chronią przed szkodliwymi działaniami atmosferycznymi.
     
    Należy pamiętać, że nie wolno wykorzystywać ich do pokrywania podłoży organicznych, wykończonych przykładowo tynkiem mineralnym lub silikonowym. Przed malowaniem zaleca się zabezpieczenie rąk i oczu oraz zachowanie ostrożności, gdyż farby te są żrące.
     
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    poniedziałek, 22 lipca 2013

    Ciekawy ogród – własny piec do pizzy

    Jest wiele sposobów, by oryginalnie zaaranżować ogród. Niektórzy z nas wybierają zieloną trawkę, kilka drzew, hamak lub leżak i tyle im wystarczy, aby cieszyć się swoją prywatną oazą spokoju i relaksu. Inni stawiają na bardziej skomplikowane rozwiązania.
     
    Również i miłośnicy kuchni mogą zaaranżować swoją zieloną oazę również na doskonałe miejsce do ucztowania. Pizza, która jest nieodłącznym elementem kultury współczesnej oraz ulubionym przysmakiem nie tylko Włochów, ale i milionów mieszkańców również naszego kraju, wcale nie musi smakować jak nieudany placek. Tak, jak lubimy samodzielnie grillować, tak możemy polubić własne wypieki. Oczywiście przygotowanie pizzy nie jest wielkim problemem, ale już jej odpowiednie wypieczenie może kosztować trochę wysiłku.

    Żeby pizza miała smak mistrzowskich włoskich oryginałów, potrzebuje odpowiedniego pieca. Każdy smakosz z Italii bez trudu rozpozna przysmak wypieczony w mikrofalówce, byle jakim piecu i w jedynym właściwym piecu opalanym drewnem. Właśnie wypiekanie w odpowiednim piecu daje pizzy niepowtarzalny aromat i smak, więc jeśli mamy kawałek ogrodu do zagospodarowania, a pizza króluje na naszych stołach, warto rozważać stworzenie takiego paleniska.

    Można tutaj wybrać rozwiązanie proste lub bardziej złożone. Prosty sposób to zakup prefabrykowanego pieca, złożone to samodzielne skonstruowanie pieca z materiałów dostarczonych przez producentów.

    Gotowy piec do pizzy kosztuje kilka tysięcy złotych. Te mniejsze można nabyć już za ok. 3 tysiące złotych, a większe, w których znajdzie się kilka wypieków, za 5-6 tysięcy złotych. Również cena materiałów do pieca samodzielnie budowanego będzie zależała od jego wielkości.

    Piec można złożyć lub zbudować z powodzeniem samodzielnie, bo nie jest to konstrukcja bardzo złożona, a w Internecie jest mnóstwo forów, poradników i nagrań video, które poprowadzą przez proces konstrukcji. Zbudowanie takiej konstrukcji powinno zająć kilka tygodni, ale jeśli ktoś dysponuje większą ilością wolnego czasu, może to być 2-3 tygodnie.

    Piec do pizzy w ogrodzie to o tyle ciekawe rozwiązanie, że może stanowić swojego rodzaju przydomowe centrum rozrywki. Piec stojący w pobliżu tarasu, na nim meble ogrodowe, obok altana – przepis na letnią imprezę gotowy.
     
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    niedziela, 21 lipca 2013

    Rodzaje pomp ciepła

    Pompy ciepła są ściśle uzależnione od instalacji, czyli tzw. dolnego źródła. Dolnym źródłem w tym przypadku mogą być woda gruntowa, powietrze czy sam grunt. Stąd wynika różne nazewnictwo pomp ciepła. Istnieją trzy zasadnicze typy pomp ciepła.


    Pompy ciepła solanka-woda

    Pompy ciepła typu solanka-woda (pompy ziemne) w dużym uproszczeniu pobierają ciepło z wnętrza ziemi. Ziemne pompy ciepła posiadają węzeł grzewczy, który pobiera energię cieplną spod ziemi. W Polsce, gdzie klimat jest umiarkowany, grunt utrzymuje stałą temperaturę przez cały rok. Na głębokości około 15 metrów temperatura oscyluje wokół 10 stopni Celsjusza. Im wyżej tym oczywiście chłodniej, jednak nie na tyle, by sens traciło instalowanie instalacji źródła dolnego. Pompy ciepła pobierają z ziemi ciepło za pośrednictwem dwóch rodzajów instalacji. Pierwszą są sondy głębinowe, a drugą kolektory powierzchniowe. Jednak w obu przypadkach są to przewody wypełnione glikolem, którego temperatura wynosi od -2⁰C do +5⁰C. Mieszanka glikolu i wody to solanka, stąd nazwa: pompy solanka-woda.

    Pionowe instalacje zajmują nieco mniej powierzchni, jednak wymagają wykonania odwiertów sięgających nawet 150 m, a nawet głębszych, jeżeli ogrzewane mają być obiekty przemysłowe. Takie głębokości powinny zapewnić stabilność cieplną całego układu. Kolektory poziome to setki metrów instalacji o średnicy w granicach 1 cala, ułożonej na głębokości 1,5-2 m. Cała instalacja powinna zajmować powierzchnię kilkukrotnie przewyższającą powierzchnię domu.

    Wiele jest koncepcji na temat skuteczności pomp ciepła z instalacją pionową i poziomą, stąd trudno określić, która jest lepsza. Decydując się na daną opcję, musimy wziąć pod uwagę rodzaj gleby, gdyż najwydajniejsze są gleby wilgotne i gliniaste. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zawsze określenie wydajności gleby w danym miejscu przez fachowców takich jak np. geolodzy.
     
     
    Dla instalatorów pompy ciepła powietrze-woda są najłatwiejsze do zamontowania, gdyż nie wymagają żadnych ingerencji w fundamenty budynku mieszkalnego. Ponadto są najtańsze w zakupie. Ich działanie opiera się o funkcjonowanie wymiennika lamelowego, który korzysta z zasobów powietrznych z zewnątrz budynku. W środku, w budynku znajdują się pojemniki z wodą, gdzie wdmuchiwane jest ciepłe powietrze z zewnątrz. Następnie ciepło przekazywane jest do pomieszczeń wewnętrznych poprzez nawiewy podobne do tych znanych z klimatyzacji bądź za pośrednictwem kaloryferów, ogrzewania podłogowego etc. Wadą pomp ciepła tego typu jest ich ograniczona wydajność. Bez dodatkowego wspomagania potrafią efektywnie ogrzać wnętrze maksymalnie do -20⁰C. Gdy zimą temperatura spada poniżej tego poziomu, konieczne staje się wspomaganie pracy pomp ciepła poprzez montaż dodatkowej grzałki elektrycznej, a nawet kotła grzewczego. Natomiast w przypadku, gdy zima jest wyjątkowo mroźna, pompy ciepła wyłączają się całkowicie i zadanie ogrzania pomieszczeń przechodzi w całości na grzałki i kotły grzewcze.
     
     
    Pompy ciepła woda-woda

    Trzecią grupą pomp ciepła są pompy typu woda-woda, których dolne źródło zasilania stanowią wody gruntowe. Ciepło z wód gruntowych pozyskuje się za pomocą dwóch studni (w zależności od potrzeb można tę liczbę zwiększać). Jedna studnia pełni rolę magazynu ciepła, w którym zbierana jest ciepła woda. W tym samym czasie pozostałe studnie magazynują wodę chłodniejszą, pozbawioną ciepła. Aby utrudnić mieszanie się wód w obu zbiornikach, konieczne jest zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy nimi.
    Wody gruntowe to trudny zasób do zagospodarowania przez pompy ciepła, głównie ze względów geologicznych. Aby pompy były wydajne, konieczne jest, by poziom wód gruntowych sięgał nawet do 30 metrów. Taki poziom wód nie występuje wszędzie, co dyskwalifikuje pompy woda-woda jako potencjalne źródło energii cieplnej.

    Pompy ciepła to urządzenia pozwalające na spore oszczędności, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Opracowane zostały w krajach skandynawskich, gdzie zimy są długie i mroźne. Są także wysoce przyjazne środowisku naturalnemu, skutecznie redukując emisję pyłów i gazów cieplarnianych. Inwestując w pompy ciepła, oszczędzamy wszyscy.
     
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    sobota, 20 lipca 2013

    Wykończenie kuchni

    Kuchnia to miejsce, w którym wielu z nas spędza sporą część życia. Pomieszczenie to jest miejscem spotkań w wielu domach. W kuchni przyrządza się posiłki i także często się je konsumuje.



    Dlatego kuchnia i jej wystrój powinny zostać bardzo mocno przemyślane. Pomieszczenie to powinno być nie tylko estetyczne, ale także, a może przede wszystkim, funkcjonalne, gdyż ma do spełnienia określone cele.


    Poszczególne elementy wystroju czy dekoracji, takie jak meble kuchenne czy zasłony, to nie tylko dostarczyciele pozytywnych wrażeń estetycznych. Dzięki poszczególnym elementom kuchennej infrastruktury możliwe jest gotowanie, przechowywanie żywności czy wykonywanie różnorodnych czynności kuchennych.


    Projektując kuchnię, musimy sobie zdawać sprawę z naszego stylu pracy. Kuchnia musi być przede wszystkim użyteczna, a użyteczność nie wyklucza przecież estetyki. Ograniczeniem są także wymiary pomieszczeń kuchennych. W blokowiskach dużych miast, kuchnie zazwyczaj nie są zbyt duże, a coraz częściej zdarza się, że ich nie ma wcale. Modne i popularne staje się montowanie tzw. aneksów kuchennych, czyli kuchni połączonych z pokojem. W takim przypadku rozwiązania estetyczne mogą być wyjątkowo ciekawe. Meble kuchenne mogą łączyć się z meblami pokojowymi, współtworząc ciekawy projekt wnętrza mieszkania.

    W domach jednorodzinnych kuchnie zazwyczaj są większe niż w blokach mieszkalnych. Daje to dodatkowe możliwości projektantom wnętrz, którzy mogą komponować wiele ciekawych rozwiązań, czy to w obrębie mebli kuchennych, czy to w przypadku innych elementów infrastruktury kuchennej, tj. zlew, lodówka czy płytki ceramiczne. Ludzie zamieszkujący domy jednorodzinne decydują się najczęściej na zakup mebli kuchenych na wymiar, gdyż daje to możliwość indywidualnego dopasowania do wymagań użytkowników, zarówno funkcjonalnych jak i estetycznych.


    Kuchnia musi być wygodna i przestronna. Dlatego projektowanie powinniśmy zacząć od rozplanowania rozkładu poszczególnych sprzętów kuchennych. Szczególne znaczenie ma to w przypadku kuchni dużych, gdzie odległości np. pomiędzy lodówką a blatem, na którym zazwyczaj przygotowywane są potrawy, mogą być znaczne.


    Optymalne ustawienie sprzętów i mebli kuchennych powinno wyglądać mniej więcej tak: przy wejściu do kuchni powinna znajdować się spiżarnia, a niedaleko niej lodówka z zamrażalnikiem. Blisko lodówki powinien znaleźć się blat, na którym przygotowywane będą posiłki. Niedaleko powinno być także do zlewozmywaka. W dalszej części kuchni umieścić można kuchenkę oraz, w miarę możliwości, stół bądź kolejny blat, przeznaczony do konsumpcji.


    Inne elementy wyposażenia kuchni są uzależnione od potrzeb jej użytkowników. Jest jednak jeszcze jeden aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Wykończenie kuchni, czyli podłogi i ścian, najlepiej wykonać przy użyciu płytek ceramicznych. Płytki to materiał estetyczny, który jest łatwy w montażu oraz utrzymaniu czystości.


    Kuchnia to miejsce newralgiczne, które odwiedza każdy z nas codziennie. Jej wystrój i funkcjonalność jest bardzo ważna, stąd odpowiedni wybór mebli kuchennych czy płytek ceramicznych jest niezwykle istotny.
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    piątek, 19 lipca 2013

    Jak czyścić płytę indukcyjną, by jej nie porysować?

    Czyszczenie kuchenki indukcyjnej wcale nie różni się specjalnie od zabiegów wykonywanych na kuchniach ceramicznych. Najwazniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest użycie odpowiednich środków, by zapobiec porysowaniu powierzchni naszej płyty.
     
    Płyta indukcyjna nie ulega tak intensywnym zabrudzeniom jak chociażby kuchenki gazowe czy z płytą ceramiczną. Dzieje się tak dlatego, że płyta indukcyjna sama w sobie nie nagrzewa się. Ciepło, jakie możemy odczuwać, dotykając ręką płyty indukcyjnej, wynika z tego, że stoi na niej ciepły garnek.

    Czyszczenie płyty indukcyjnej powinniśmy rozpocząć od zablokowania przycisków sterujących. W zależności od producenta lub nawet konkretnego typu płyty, blokada może znajdować się w innym miejscu. Tutaj warto skorzystać z instrukcji dołączonej do naszego modelu.

    Najczęściej blokada przycisków naszej kuchenki to przycisk na panelu w postaci kłódeczki, którą należy przytrzymać przez kilka sekund.

    Po zablokowaniu możemy przystąpić do czyszczenia.

    Jeśli nie stosujemy specjalnych środków do czyszczenia płyt ceramicznych (są bardzo drogie, więc oszczędność jest jak najbardziej zrozumiała), możemy wykorzystać domowe sposoby naszych babć. Jeden z nich to kilka kropel octu spirytusowego wylanego bezpośrednio na powierzchnię. Octu od lat używano do mycia szczególnie zabrudzonych okien.

    Ocet miękką ściereczką "wcieramy" w powierzchnię blatu i pozwalamy mu chwilkę odparować. Następnie przemywamy powierzchnię czystą wodą i wycieramy do sucha. Jeśli zabrudzenia stałe dalej się utrzymują, możemy powtórzyć czyszczenie octem lub wykorzystać jakiś środek odtłuszczający.

    Szczególnie skuteczny przy czyszczeniu płyt ceramicznych i indukcyjnych może okazać się najzwyklejszy płyn do naczyń, który powinniśmy rozprowadzić na płycie gąbką do mycia naczyń. Możemy użyć nawet bardziej szorstkiej strony gąbki (jeśli pozwala na to instrukcja obsługi kuchenki). Pamiętajmy jednak, że powierzchnia kuchenki jest nieco bardziej odporna na zarysowania niż szkło, możemy zatem bez obaw używać na niej środków, których używamy podczas codziennych prac porządkowych w domu.
     
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    czwartek, 18 lipca 2013

    Ogrodzenie z betonu azbestowego

    Beton z cementu azbestowego został odkryty pod koniec XIX wieku. Ów nowy materiał, zawierający oprócz cementu włóknisty minerał - azbest - sprawia, iż beton jest całkowicie wodoszczelny.



    Wkrótce również sprawdził się jako materiał budowlany do budowy zbiorników z ciepłą i zimną wodą, basenów kąpielowych, cystern. Azbest jest jasnym lub ciemnozielonym minerałem, odpornym chemicznie. Nie pali się i jest odporny na działanie kwasów i ługów. Poza tym jest złym przewodnikiem ciepła i topi się dopiero w temperaturze 1100 stopni (hornblenda), lub 1500 stopni Celsjusza (serpentyn).
     
    Beton jest bardzo wytrzymały na ściskanie, jednakże słaby na rozciąganie. Poza tym jest także wrażliwy na zginanie. Jeżeli na przykład podparta na brzegach płyta betonowa jest obciążona pośrodku, to od spodu może nastąpić pęknięcie, bowiem beton nie jest elastyczny. Poprzez naniesioną sieć krat stalowych płytę zbroi się, aby mogła pracować na rozciąganie lub zginanie.
     
    Takie konstrukcje stalowo-betonowe, wyróżniające się niezwykłą wytrzymałością, znalazły szerokie zastosowanie. Ogrodzenia betonowe są zatem produkowane z solidnego materiału. Beton łącznie z wysoką wytrzymałością na ściskanie cechuje się również niską wytrzymałością na rozciąganie. Jeśli jednak naprężenia rozciągające staną się tak duże, że spowodują odkształcenia plastyczne włożonych drutów żelaznych, to beton ulegnie pęknięciu lub uszkodzeniu pomimo zbrojenia. Jest to możliwe, aczkolwiek zdarza się rzadko - prawdą jest, że zbrojenie drastycznie zwiększa wytrzymałość betonu.
     
    Druty stalowe są układane, zaś ich naprężenie wstępne zostało zachowane i kompensowało zewnętrzne siły rozciągające. Sposób ten pozwala zaoszczędzić do 70% stali i 40% betonu przy zachowaniu stałej wytrzymałości. Potrzeba równomiernego mieszania betonu, oraz wzrost zapotrzebowania na beton powodują powstanie wielkiego rynku dla betoniarek. Betoniarka dostarcza 40 metrów sześciennych betonu na godzinę.
     
    Wraz z wynalezieniem zaprawy betonowej, a przede wszystkim betonu sprężonego, w coraz większym stopniu krzyżulce betonowe oraz betonowe słupy są elementami nośnymi. Miedzy słupami betonowymi można umieścić płoty drewniane, co sprawia, że ten typ ogrodzenia łączy w sobie cechu ogrodzenia betonowego i drewnianego. Mogą być też ogrodzenia betonowe z pustaków łupanych lub z innych materiałów kamiennych. Istnieją tutaj rozmaite warianty kolorystyczne i możliwość dopasowania koloru drewnianego płotu z kolorem betonowego ogrodzenia.
     
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    środa, 17 lipca 2013

    Rozmaite formy ogrodzeń

    Właściwe ogrodzenie ma na celu zabezpieczenie posiadłości i należyte oddzielenie jej od świata zewnętrznego. Usługi projektowe obejmują również opracowywanie modeli ogrodzeń. Wymaga to zmysłu estetycznego, a także znajomości zasad bezpieczeństwa.



    Ogrodzenie może przybierać rozmaite formy. Mogą to być palisady, siatki, kraty - każdy wzór, jaki można sobie wyobrazić. Siatki ogrodzeniowe występują w postaci rolek, które są rozwijane i rozpinane miedzy słupkami. Oczka siatek mają rozmaite kształty - mogą to być romby, trójkąty, kwadraty lub ośmiokąty. Ogólnie kształt oczka w siatce zależy od indywidualnego projektu oraz od upodobań właściciela posesji.
    Podobnie jest w przypadku koloru ogrodzenia, jego wysokości i innych parametrów. Ogrodzenie działki miejskiej, w przeciwieństwie do zagrodowej działki na wsi, opiera się na wymiarach posiadłości. Znaczną część działki zajmuje dom, budynek gospodarczy, garaż, a także dojazdy i dojścia. Jak widać, niewiele miejsca pozostaje na ogród użytkowy. W związku z tym, chcąc należycie zagospodarować działkę, należy ustalić w rozmaitych proporcjach oraz racjonalnie rozplanować rozmieszczenie owych budynków na działce.

    Wszelkie zaprojektowane obiekty oraz urządzenia powinny zostać podporządkowane jednolitemu układowi funkcjonalnemu, tak aby należycie harmonizowały z zielenią. Ogrodzenie stawia się na granicy oddzielającej teren działki od terenu zajmowanego przez drogę. Ogrodzenie boczne od strony sąsiadów stawia się w granicy działki, frontem do działki sąsiedniej. Ogrodzenie powinno być wykonane z trwałych materiałów, które są odporne na warunki atmosferyczne.

    Może być to kamień, cegła, siatka stalowa na słupkach lub ramkach stalowych, a nawet drewno, choć nie jest ono zalecane ze względu na nietrwałość. Wysokość ogrodzenia może być różna: od 30 centymetrów do 2,5 metra w zależności od potrzeb i wykorzystanego materiału. Nie wolno wykonywać ogrodzeń do wysokości 2 metrów, które są niebezpieczne na ludzi i zwierząt (np. z użyciem drutu kolczastego, tłuczonego szkła i innych).

    Bramki oraz furtki ogrodzeń powinny być otwierane do wewnątrz działki i być zaopatrzone w odpowiednie urządzenia sygnalizacyjne. Ogrodzenie od strony ulicy jest istotnym elementem architektonicznym i dlatego najistotniejszy akcent należy położyć na estetyczne wykonanie projektu.
     
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    wtorek, 16 lipca 2013

    Oszczędność w kuchni. Skuteczne sposoby na płacenie mniejszych rachunków

    Gotowanie, oprócz ogrzewania domu, to najbardziej prądożerna czynność, generująca w skali roku koszty przekraczające nawet kilka tysięcy złotych. Jest jednak kilka sposobów na ograniczenie zużycia energii, nawet bez zbędnych inwestycji.


    Najpierw zastanówmy się, co tak naprawdę powoduje, że płacimy wysokie rachunki za prąd używany w kuchni? Do najczęstszych błędów popełnianych podczas gotowania posiłków należą:

  • Podgrzewanie potraw w zbiorczych naczyniach. Jeśli z garnka odłożymy tylko potrzebną w danej chwili ilość potrawy, reszta nie będzie wymagała podgrzania i tym samym zużyjemy znacznie mniej energii.


  • Gotowanie pełnego czajnika, gdy potrzebujemy tylko 250 ml wrzątku. Gotowanie pełnego czajnika wody na jedną herbatę to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Nie zdajemy sobie sprawy, że takie działanie powoduje, że zużywamy nawet kilkakrotnie więcej energii niż potrzeba.


  • Korzystanie z garnków z grubym dnem do podgrzewania. Jeśli chcemy tylko "podgrzać" potrawę na kuchence, warto skorzystać z garnka z cienkim dnem. Te z grubym spodem są bardziej ekonomiczne, ale tylko w przypadku długiego gotowania. Dno kumuluje energię i potem ją oddaje, ale podgrzewanie dna też trwa jakiś czas.


  • Pieczenie potraw "prosto z zamrażarki". Aby oszczędzić energię na rozmrożenie potrawy podczas jej pieczenia (np. mięsa), warto dzień przed pieczeniem przełożyć je do lodówki, by zaczęło się rozmrażać. W ten sposób nie będziemy musieli tracić cennego prądu lub gazu na rozmrażanie.


  • Korzystanie z przestarzałego sprzętu. Nie tylko garnki, ale także sama kuchenka może zużywać dużo energii. W kuchni gazowej powinniśmy co roku przeprowadzać kontrolę palników i ewentualnie wymieniać je na nowe. Natomiast podczas zakupu kuchenki na prąd powinniśmy skłaniać się w stronę kuchni indukcyjnych.


  • Zastanówmy się teraz, w jaki sposób możemy oszczędzić pieniądze w kuchni na etapie jej projektowania?




    Przede wszystkim zwróćmy uwagę na porównanie zużycia prądu kuchni gazowych, ceramicznych i indukcyjnych. Wynika z niego jednoznacznie, że kuchnie indukcyjne należą do najbardziej oszczędnych i wymagają mniej pracy przy obsłudze i czyszczeniu.
    Drugie na podium znajdują się oczywiście kuchnie tradycyjne - gazowe. Pamiętajmy jednak, że nie każdy może pozwolić sobie na instalację gazową (szczególnie jeśli mieszka w bloku), a jej koszt to dodatkowe kilka tysięcy złotych.

    W nowych domach coraz częściej wszystkie instalacje projektuje się w oparciu o prąd, który mimo wysokich kosztów jest znacznie wygodniejszy. W kuchni natomiast, jeśli korzystamy z indukcji, jest znacznie tańszy od gotowania na gazie.

    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    poniedziałek, 15 lipca 2013

    Spuszczel domowy — techniczny szkodnik drewna

    Spuszczel domowy to jeden z najgroźniejszych technicznych szkodników drewna. Szkodliwość polega na wielokrotnym atakowaniu tego samego elementu drewnianego, nawet do totalnej destrukcji.
     

    Spuszczel domowy (hylotrupes bajulus) to jeden z najgroźniejszych szkodników drewna wyrobionego w Polsce. Spuszczel występuje niemal na terenie całego kraju i jest szkodnikiem drewna iglastego. Niszczy drewniane konstrukcje więźby dachowej, drewniane sufity i podłogi.
     
    Żeruje w suchym drewnie. Dorosłe i bardziej odporne na warunki środowiskowe larwy mogą żerować nawet w zawilgoconym drewnie. Osobniki dorosłe osiągają wielkość do 25 mm. Barwa ciemno-brązowa, pokryte charakterystycznymi szarymi włoskami, dobrze widocznymi na przedpleczu owada. Kolejną cechą charakterystyczną są dwie czarne plamki na przedpleczu owada, które rzeczywiście są drobnymi wzgórkami. Samica jest większa od samca, można ją poznać po spiczastym zgrubieniu odwłoka, który wystaje z tyłu.
     
    Spuszczel jest termofilem i wybiera najchętniej wysokie temperatury, dlatego rójka odbywa się w letnie ciepłe dni i trwa od czerwca do sierpnia. Po kopulacji samica składa do 200 jaj, wybierając dogodne miejsca, takie jak szpary i pęknięcia w drewnie. W zależności od warunków temperaturowych, z jaj wylęgają się larwy po 1-7 tygodni. Chodząc po powierzchni drewnianej belki, larwa wgryza się w jej miękkie części. Młode larwy żerują w drewnie, stopniowo dorastając. Długość okresu larwalnego zależy od warunków termicznych i wilgotności, jak również od jakości drewna - zawartości substancji odżywczych. Szerokość korytarzy dochodzi nawet do 6-8 mm i większych. Charakterystycznym odgłosem obecności larwy spuszczela w drewnie jest miarowe gryzienie. Odgłosy te są słyszalne w gorące dni, kiedy aktywność larwalna jest największa.
     
    Ponieważ larwy spuszczela spędzają długi czas w drewnie drążąc korytarze, to w kolejnych latach ten sam element drewniany może być kolonizowany przez kolejne generacje spuszczela , Po wielu latach z zaatakowanego elementu może pozostać pusty element wypełniony licznymi korytarzami. Takie puste elementy nie mogą sprostać wymogom konstrukcyjnym. Zwalczanie szkodników drewna to skomplikowany zabieg i wykonać go może jedenie wyspecjalizowana firma, wykonując gazowanie porażonych elementów. Trzeba pamiętać, że dezynsekcja gazowa zabija larwy obecne już w drewnie, ale nie zabezpiecza elementów drewnianych przed kolejnymi atakami spuszczela. Dobrą praktyką jest zabezpieczanie drewna metodą impregnacji ciśnieniowej.
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    niedziela, 14 lipca 2013

    Dlaczego ogórki bywają gorzkie?

     


    Pytanie zawarte w tytule zadała mi koleżanka z pracy, po tym jak poczęstowałam ją ogórkiem i uprzedziłam, od której strony powinna zacząć jego konsumpcję. Współpracowniczka nie wierząc w moje racje zrobiła na przekór – ugryzła ogórka z ciemnej strony, po czym jej kubki smakowe zostały zalane przez falę goryczy!

    Usłyszałam piękne słowa „miałaś rację”, ale dlaczego tak się dzieje?

    Ogórki zawierają takie związki jak kukurbitacyny, które bezpośrednio są odpowiedzialne za gorycz występującą w ogórkach. Im stężenie tych związków jest wyższe, tym bardziej wpływa na jakość owoców. Gdy uprawa ogórków jest optymalna, tzn. będzie dostarczana odpowiednia ilość słońca i wody, nasze warzywa nie będą gorzkie, jednak gdy warunki są zmienne, np. panuje susza i podlewanie jest niewystarczające - brakuje niektórych związków odżywczych tj. azotu – kukurbitacyny pojawiają się.

    Gorycz najczęściej znajduje się w ciemniejszej końcówce ogórka. Stąd ważne jest to, jak go obieramy. Gdy zaczniemy obierać warzywo od ciemnej strony, rozniesiemy gorycz po całym ogórku, gdy od jasnej – pozostanie ona w ciemniejszej końcówce, którą wystarczy odkroić i wyrzucić.
    Tak więc warto trzymać się zasady – zarówno obieranie jak i spożywanie ogórków zaczynajmy od jasnej strony!
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    sobota, 13 lipca 2013

    Zakup ogrodzenia wprost u producenta

    Ogrodzenia panelowe większości osób kojarzą się z ogrodzeniami wykonanymi z drewna. Coraz częściej jednak pod nazwą ogrodzenia panelowe można kupić ogrodzenia wykonane z różnego rodzaju stopów metali oraz ogrodzenia ręcznie wykuwane.

     

    W tym przypadku nie jest jednak możliwy samodzielny montaż ogrodzenia, chociażby ze względu na wagę poszczególnych paneli. Ważne jest także właściwe połączenie ze sobą poszczególnych paneli, które często jest możliwe tylko przy wykonaniu odpowiednich spawów. Osoby, które decydują się na to, aby ich ogrodzenie było wykonane z paneli, muszą pamiętać zawsze o względach bezpieczeństwa.


    Mimo że tego rodzaju ogrodzenia uważa się za bardzo bezpieczne, wystarczy tylko, że jeden spaw zostanie źle wykonany, jeden panel - źle zamontowany, a całe ogrodzenie może nie wytrzymać na przykład siły dużych wiatrów. Kolejnym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę decydując się na ogrodzenia wykonywane z paneli, jest powierzchnia naszej działki. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy decydujemy się na zakup paneli ze sklepu czy hurtowni, a nie wprost od producenta.


    W takich przypadkach może się okazać, że postawienie ostatniego panelu ogrodzenia jest nie tyle trudne, co wręcz niemożliwe, ponieważ do końca działki pozostało zaledwie kilkadziesiąt centymetrów, a jeden panel ma na przykład metr lub dwa. W takich przypadkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest złożenie zamówienia wprost u producenta wybranego przez nas ogrodzenia. Dzięki temu unikniemy takich sytuacji, ponieważ wymiary poszczególnych paneli będą dostosowane do podanych przez nas wymiarów.


    W ten sposób nasze ogrodzenie będzie dokładnie otaczać posiadaną przez nad działkę, a i sam efekt będzie zdecydowanie lepszy. Decydując się na zakup ogrodzenia wprost od producenta,zyskujemy także możliwość wprowadzenia w nim delikatnych zmian. Możemy na przykład zrezygnować z ostrych zakończeń niektórych elementów dekoracyjnych, określić kolor ogrodzenia czy też wybrać najlepszą naszym zdaniem wysokość.


    W efekcie mamy możliwość zakupu takiego ogrodzenia, jakie naszym zdaniem będzie najlepiej pasować do naszego domu, ogrodu czy też ogrodzeń postawionych przez sąsiadów. Z całą pewnością zakup ogrodzenia wprost od producenta jest najlepszą decyzją, tym bardziej, jeśli jego zakup zawsze odkładaliśmy w czasie.
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    piątek, 12 lipca 2013

    Zalety klimatyzatorów przenośnych

    Nie ma lepszego okresu niż gorące lato, żeby zastanowić się nad zakupem klimatyzatora do naszego domu, mieszkania czy nawet biura. Skwar panujący często na zewnątrz sprawia, że nasze pokoje stają się prawdziwymi komorami cieplnymi, w których z wielkim trudem się przebywa, nie mówiąc już o tym, że nie można się w nich zrelaksować.
     
    Klimatyzatory przenośne to jeden z tych sprzętów, które bez wątpienia mogą nam pomóc pozbyć się tego „palącego” problemu. Dodatkowo, cechuje je wiele innych zalet, o których warto wiedzieć nieco więcej. Co zatem dokładnie charakteryzuje ten sprzęt?

    Pierwsza, bardzo znacząca zaleta zastosowania klimatyzatora przenośnego wynika z samej nazwy tego urządzenia, czyli z tego, że jest przenośny. Możemy go bowiem z dużą swobodą przetransportować z jednego pomieszczenia do drugiego, znajdzie się dokładnie w tym miejscu, które będziemy mieli ochotę możliwie maksymalnie schłodzić. Dodatkowo jesteśmy w stanie zadecydować o konkretnym kierunku nawiewu, co znacząco ułatwia użytkowanie. Jeśli zdecydowalibyśmy się na montaż klimatyzatora stacjonarnego, taka opcja nie byłaby możliwa. Wiąże się to także z dodatkowymi kosztami, ponieważ stacjonarnie jesteśmy zmuszeni zamontować osobne urządzenia w każdym z pomieszczeń.

    Pozostając przy kosztach, bo te z pewnością interesują nas zawsze przy zakupie jakiegokolwiek sprzętu, warto dodać, że cena klimatyzatora przenośnego w porównaniu do ceny innych rodzajów klimatyzatorów, jest bardzo atrakcyjna. Tyczy się to także montażu, ponieważ nasz przenośny sprzęt jesteśmy w stanie zamontować sami.

    Klimatyzatory przenośne są wyjątkowo skuteczne, jeśli stosuje się w je w mniejszych pomieszczeniach. Należy pamiętać również o tym, że posłużyć nam one mogą nie tylko do ochłodzenia wielu miejsc, ale także skutecznie oczyszczą powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń, a także pozbędą się nieprzyjemnych dla naszego nosa zapachów. To wszystko dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów, które z kolei również niosą ze sobą pewne korzyści, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości.
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    czwartek, 11 lipca 2013

    Kamień w kuchni i łazience. Dlaczego granit wygrywa z innymi?

    Granit jako wytrzymała skała stosowana jest głównie w budownictwie. Najczęstszym produktem otrzymywanym z tego minerału są blaty kuchenne i blaty łazienkowe.


    Granit cechuje się wysoką kwasoodpornością, odpornością na zarysowania, dlatego bardzo dobrze nadaje się na blaty kuchenne oraz blaty łazienkowe. Wyróżnia go również występowanie w wielu barwach. Na przykład marmur występuje głównie w dwóch barwach, szarym i zielonym. Dlatego rzadziej używa się go ze względów estetycznych. W przypadku granitu, który występuje w pełnej gamie kolorów można idealnie dopasować kolor kamienia pod wystrój panujący w domu. Piaskowiec to również zły pomysł. Od zawsze wiadomo, że to krucha skała. Wiadomo jednak było, że jest bardzo wytrzymała. Kiedyś używano jej do budowania gigantycznych budowli. Był głównym elementem konstrukcyjnym.

    Wytrzymałość to kolejna cecha na plus dotycząca granitu. Marmur jest dość kruchą skałą, dlatego przede wszystkim nie wykonuje się z niego blatów, parapetów, posadzki. Granit posiada szerokie zastosowanie jako kamień dekoracyjny oraz budowlany.
     
    W budownictwie wykorzystuje się granit do tworzenia bloków, krawężników i kostek. Natomiast w dekoratorstwie ma on szerokie zastosowanie. Z takiego kamienia tworzy się blaty kuchenne, parapety, posadzki oraz wiele produktów narażonych na wysoką eksploatację.

    Kamień granitowy cechuje się bardzo częstym występowaniem. Można go spotkać praktycznie na każdym kontynencie. W Polsce występuje głównie w województwie dolnośląskim oraz w Tatrach.

    Jedyną wadą granitu są powstające tzw. żyły skalne. Nie wygląda to zbyt ładnie, aczkolwiek wiele firm stara się tak dobierać materiały, aby efekt końcowy był estetyczny.

    Każdy element podczas łączenia dopasowywany jest wzorem, by nie było widać, że w rzeczywistości składa się z dwóch różnych kawałków skały.

    Wybierając kamień do kuchni najlepszym wyborem będzie granit. Wyróżnia się spośród innych na pewno ceną, barwą, a przede wszystkim dostępnością.
     

     

    środa, 10 lipca 2013

    Chwila relaksu na balkonie

    Spragnieni słońca wreszcie możemy korzystać z uroków rozkwitającej przyrody. Kiedy nie mamy czasu albo ochoty na wycieczki poza miasto czy spacer w lesie, możemy po prostu spędzić trochę czasu na balkonie, zagłębić się w miłej lekturze i wypić najlepszą herbatę pod słońcem.
     
     
    Pamiętajmy, że balkon nie musi być wcale kawałkiem podłogi wydzielonym z mieszkania w betonowym bloku, ale prawdziwą oazą zieleni, przedłużeniem domowych aranżacji i miejscem, gdzie z przyjemnością będziemy spędzali wolne chwile. W jaki sposób upiększyć balkon, żebyśmy zimą z uśmiechem wspominali spędzone na nim chwile?
     
    Po pierwsze – niebanalne pojemniki na kwiaty
     
    Projekty wystroju balkonu uwzględniające oryginalne i bardzo kreatywne pojemniki na kwiaty z pewnością wyróżnią nasz balkonowy ogródek na tle innych mieszkań na całym osiedlu. Nie każdy odważy się na recykling zimowych butów albo starego garnka, a szkoda… takie ozdoby świadczą o naszej pomysłowości, uwalniając nasz balkon od szarości i nudy. Projekty wnętrza pokoju dziennego w grochy albo pop-artowskie wzory będą doskonale korespondowały z niebanalną aranżacją za oknem. Pojemniki na rośliny są zazwyczaj drogie, dlatego zaoszczędzimy na użyciu przedmiotów, które są odporne na przemakanie, a nie nadają się już do codziennego użytku. W czym rośliny doniczkowe będą wyglądały pięknie? Bratki możemy posadzić w starych butach ze skóry, a pelargonie w koszyku na kierownicy roweru.
    Po drugie – wiszące ogrody
     
    Kiedy nasz balkon jest niewielki albo chcemy pozostawić na podłodze wolną przestrzeń dla rowerów czy dziecięcej piaskownicy, skomponujmy wiszący ogród, którego urok podkreślą dodatkowo projekty okien. Doniczki możemy zamontować na suficie, przy ścianie lub po wewnętrznej stronie balustrady (nie montujmy donic na zewnętrznej stronie balkonu –solidność uchwytów i siła, której użyto do ich montażu może nas zawieść, a lepiej nie wyobrażać sobie konsekwencji upadku donicy na głowę przechodnia). W podwieszanych pojemnikach najpiękniej prezentują się rośliny płożące i te z drobnymi listkami.
     
    Po trzecie – nastrojowe oświetlenie
     
    Czym byłby balkon bez nastrojowego oświetlenia? Świece i lampiony stworzą niepowtarzalny, romantyczny klimat, a przy okazji odgonią komary (jeśli użyjemy świec o zapachu wanilii). Możemy kupić również lampiony z diodą led, które zniwelują ryzyko pożaru. Lampiony możemy postawić na stole lub podłodze, a niektóre przywiesić do ściany. Możemy wybierać spośród lampionów papierowych, metalowych, ceramicznych i wielu, wielu innych.
     
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    wtorek, 9 lipca 2013

    Samodzielne przeprowadzenie remontu

    Póki istnieje budownictwo, potrzebni będą również fachowcy od przeprowadzania remontów. Jeśli jednak mamy odrobinę samozaparcia i gen majsterkowicza, możemy samodzielnie przeprowadzić niewielkie remonty swojego mieszkania lub domu.

     

    Profesjonalna firma budowlana w swoich usługach oferuje zarówno precyzyjne roboty, jak i usługi ogólnobudowlane, lecz często praca, jaką wykonuje, jest bardzo kosztochłonna, z kolei zatrudnienie tanich, nikomu nie znanych "fachowców" niekiedy kończy się małą katastrofą.

    Przygotowując się do remontu, zawsze najpierw określamy cel końcowy, jaki chcemy osiągnąć, oraz budżet, w jakim chcemy się zmieścić. Należy również zachować pewne rezerwy na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Kupując materiały budowlane, zawsze o radę prośmy osoby doświadczone, znające technologię lub sposób zachowywania się poszczególnych substancji. Pełną garścią czerpmy z wiedzy pracowników sklepów budowlanych i nie bójmy się zadawać pytań.

     

     
    Po przetransportowaniu niezbędnych do remontu rzeczy, należy odpowiednio zabezpieczyć siebie i teren. Priorytetem w każdym działaniu remontowym jest dokładne, szczelne przykrycie mebli i wyniesienie niepotrzebnych akcesoriów. Taśma malarska doskonale nada się do zabezpieczenia kontaktów, włączników, framug drzwi i okien.

    Powierzchnię przed malowaniem, tynkowaniem lub nakładaniem kleju trzeba zagruntować, by stanowiła stabilne podłoże pod kolejne warstwy. Przygotowując do użycia materiały budowlane, zawsze trzeba zapoznać i stosować się do instrukcji. W przeciwnym razie możemy narazić się na niepotrzebne koszty lub w najgorszym przypadku na zepsucie powierzchni lub partii materiału.

     


    Przeprowadzając remont przy użyciu mas szpachlowych, gipsów, klejów, tynków lub farb, trzeba zachować szczególną ostrożność przy nakładaniu. Nadmiar lub zbyt mała ich ilość może w sposób niewystarczający pokryć podłoże, co może spowodować odpadanie, pękanie płytek, odpadanie tapety lub niedokładne pokrycie kolorem.

    Kończąc pracę, nie należy od razu unosić się euforią i otwierać szampana. Najpierw trzeba umyć narzędzia i wyrzucić resztki niezużytych materiałów. Pojemniki, pędzle i szpachle są przecież wielorazowego użytku i mogą służyć wiernie jeszcze podczas niejednego remontu.

    Remont nie musi być tylko przykrą koniecznością. Jeśli podejdzie się do niego z odpowiednim nastawieniem, może być świetną zabawą, a poczucie dumy z samego siebie po ukończeniu pracy jest bezcenne.

    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    poniedziałek, 8 lipca 2013

    Montaż odkurzacza centralnego

    Choć odkurzacz centralny cieszy się coraz większą popularnością, nie każdy jest skłonny do podjęcia decyzji o jego instalacji we własnym domu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wokół tego wygodnego urządzenia nagromadziło się wiele mitów, a nie każdy potrafi odróżnić je od tego, co moglibyśmy uznać za stan faktyczny.

     


    Najczęściej zwraca się uwagę na to, że koszt nabycia odkurzacza centralnego jest wysoki, a jego montaż wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Nie każdy może pozwolić sobie na duże wydatki, wiele osób rezygnuje więc z możliwości zakupu tego rodzaju urządzenia. Na szczęście obawy nabywców na ogół nie są uzasadnione.


    Jednym z najczęściej powielanych mitów jest ten, który mówi o konieczności dokonania wszystkich czynności związanych z zakupem i instalacją odkurzacza centralnego w krótkim czasie. Rzeczywiście, producenci zachęcają do działań tego rodzaju, osoby odpowiedzialne za montaż odkurzacza centralnego uważają jednak, że nie jest to wymóg konieczny do tego, aby sprzęt ujawnił nam wszystkie swoje zalety. Jeśli nie jesteśmy w stanie wygospodarować całej kwoty, możemy kupować kolejne części odkurzacza centralnego w kilku etapach, zaczynając od gniazd ssących i systemu rur, które będą rozprowadzone po całym budynku. Już w tym miejscu warto przy tym wyjaśnić, że liczba gniazd nie musi wcale odpowiadać liczbie znajdujących się w domu pomieszczeń. Gdyby istniała konieczność stosowania się do tego rodzaju wymogu, wiele osób zrezygnowałoby z zakupu odkurzacza, ten ostatni nie ułatwiałby bowiem sprzątania, a przecież właśnie dlatego mówimy o tak popularnym urządzeniu. Znacznie większe znaczenie ma więc to, gdzie umieszczone jest gniazdo ssące, jego lokalizacja może bowiem zarówno ułatwiać, jak i utrudniać nam sprzątanie.


    Producenci odkurzaczy centralnych oferują nam również wiele akcesoriów dodatkowych. Miękki wąż kuchenny lub automatyczna szufelka z pewnością są w stanie przyczynić się do większej satysfakcji czerpanej ze sprzątania, są to jednak rozwiązania, które charakteryzują się tym, że trzeba zapłacić za nie niemałe pieniądze. Ich zakup z pewnością nie będzie inwestycją wspominaną przez nas z niechęcią, możemy jednak odłożyć go na czas, w którym zakończymy prace budowlane. Pamiętajmy też, że instalacja odkurzacza centralnego w nowo budowanych domach wcale nie jest wymogiem koniecznym. Owszem, zmniejsza ona koszty jego montażu, nie oznacza to jednak, że decyzji o zakupie i instalacji sprzętu tego rodzaju nie możemy podjąć w późniejszym czasie.
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    niedziela, 7 lipca 2013

    Dodatki w wystroju kuchni

    Projektując swoją wymarzoną kuchnie mamy do wyboru wiele dodatków. Co wybrać, by nasza kuchnia spełniała nasze oczekiwania ?

     

    Przede wszystkim powinniśmy zdecydować, czy wybierzemy do naszych mebli kuchennych płytę gazową czy płytę indukcyjną. Więcej zalet ma płyta indukcyjna. Posiada mniej rzeczy mogących się popsuć. W płycie gazowej znajdują się palniki, które przy zatkaniu dysz mogą stać się niebezpieczne dla naszego zdrowia, wadliwa też może być elektryczna zapalarka, a po jej zepsuciu ryzykujemy zapalając palnik zapalniczką. Płyta indukcyjna nie mam możliwości wybuchu, dzięki czemu wychodząc z domu nie musimy się obawiać, że po powrocie zastaniemy spalony cały nasz dobytek. Kolejną nowinką jest grzanie za pomocą indukcji, dzięki czemu po dotknięciu płyty nie oparzymy się. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla dzieci.

    Decydując się na blat kuchenny z kamienia możemy wybrać opcję specjalnego drążenia wgłębień umożliwiającymi nam suszenie naczyń bezpośrednio na blacie. Zgromadzona woda będzie spływać bezpośrednio do zlewu.

    Następna w kolejności jest nasza wygoda. Aby ułatwić nam korzystanie z kuchni można na całej długości pod szafką zamontować fotokomórkę, dzięki czemu nie musimy szukać włącznika, a wystarczy nam machnąć ręką aby zapalić potrzebne nam oświetlenie. Zamiast zamrażać kostki lodu w zamrażalniku możemy kupić lodówkę z wbudowaną kostkarką. Za pomocą jednego ruchu kostki lodu wpadają nam od razu do szklanki.

    Zaraz po wygodzie znajduje się rozrywka. Wielką frajdą dla naszego malucha jest oglądanie bajek w telewizji, by mieć naszego malca pod kontrolą można zamontować mały telewizor w kuchni. W tym samym czasie my możemy przygotowywać obiad. A pro pos telewizora pewne firmy produkujące lodówki zaczęły montować na drzwiach naszej chłodziarki.

    Na specjalne życzenie możemy wykonać różne ozdoby z kamienia, poczynając od wazonów kończąc na stojakach do wina, czy innych dodatkach.
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

    sobota, 6 lipca 2013

    Zastaw się a postaw się – sekrety organizacji udanych przyjęć

    Każdy dobry gospodarz domu wie, że organizacja udanych przyjęć to prawdziwa sztuka. Aby wpłynąć na zadowolenie gości trzeba być trochę psychologiem, trochę logistą, a także mistrzem kuchni. Do tego trzeba mieć w małym palcu sekrety savoir-vivre.
     
     
    Od czego zacząć? Sekretem udanego przyjęcia jest odpowiednie skompletowanie gości. Ważne, aby nie zapraszać osób, których charaktery tworzą mieszankę wybuchową i gwarantują awanturę. Idealny gospodarz domu wie, kogo zaprosić i jak usadzić gości. Dodatkowo, nie bez znaczenia jest to, jak usadzimy gości. Idąc za naszym staropolskim zwyczajem, powinniśmy ustalić miejsca tak, aby poprzeplatać gości – mężczyźni i kobiety powinni siedzieć naprzemiennie. Według dawnej etykiety, mężczyźni powinni zabawiać panie rozmową i dbać o ich wygodę i dobry nastrój. Ważne też, aby uprzedzić gości o charakterze przyjęcia i ewentualnie uprzedzić, czy na spotkaniu obowiązują stroje eleganckie czy też swobodne. Ciekawym pomysłem jest rozesłanie specjalnych zaproszeń, na których określimy, jaki jest charakter spotkania i jaki jego plan (można też dla urozmaicenia i dla zachęty dołączyć menu). Jeśli ma to być spotkanie nieformalne, możemy wysłać zabawne, tematyczne zaproszenia, a jeśli organizujemy przyjęcie tematyczne, napiszmy np. jakie stroje obowiązują gości (nie muszą być to zaproszenia papierowe – równie dobrze mogą to być maile lub SMSy).
     
    Kuchenne (r)ewolucje. Najważniejszym punktem każdej imprezy jest doskonałe menu. Tutaj bardzo ważne jest to, aby dowiedzieć się, czy nikt z gości nie jest uczulony na żadne produkty. Do tego koniecznie musimy upewnić się co do preferencji kulinarnych naszych gości – dopytajmy, czy nikt nie jest wegetarianinem i jakich potraw nie jada. Jeśli na przykład większość gości nie przepada za owocami morza, a my planujemy iście śródziemnomorskie menu – lepiej to przemyśleć dwa razy. Ważne także, aby mieć kilka dań do wyboru – tak, aby każdy z gości sam mógł wybrać, czego chciałby skosztować. Pamiętajmy także, że nie każdy z gości pije alkohol, jeśli więc przygotowaliśmy menu pod butelkę wykwintnego wina, lepiej przygotujmy alternatywę dla tych, którzy nie tolerują alkoholu.

    Zastawa to podstawa. Nawet jeśli przygotowaliśmy prawdziwą ucztę, cały urok może prysnąć przez nieodpowiednią zastawe. W przyjęciach liczy się zarówno treść jak i forma podania – więc zadbajmy o to, aby nasza forma była na poziomie. Warto zainwestować w stylową zastawę, która posłuży nam latami i będzie prawdziwą dumą rodziny. Dobra zastawa to gwarancja szlachetnych materiałów, które zagwarantują zdrowe i efektowne podanie potraw. Nasze babcie wiedziały, że każda dobra gospodyni posiada zestaw porcelany na specjalne okazje.
     
     
    Artykuł pochodzi z serwisu Artelis