Są nieodzownym elementem każdej kuchni. Mogą być wykonane z różnych materiałów, mogą mieć różne wzory i kolory. Jednak przeznaczenie jest takie samo. Służą do gotowania. O co chodzi? Jak łatwo się domyślić, chodzi o garnki.
Bogata oferta garnków przyprawia o ból głowy poszukujących tego rodzaju akcesoriów. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę oraz jakie wady i zalety mają garnki wykonane z różnych materiałów?
Niedrogie aluminium
Jednym z tworzyw wykorzystywanych do produkcji garnków jest aluminium. Jego walorem jest dobre utrzymywanie ciepła. Są niedrogie i łatwe w utrzymaniu czystości. Pomimo, że ładnie się prezentują, ich zalety na tym się kończą.
Aluminium może przenikać do jedzenia podczas gotowania kwaśnych rzeczy jak owoce, pomidory. Jest dość miękkim metalem, więc łatwo można się domyślić, że garnki są podatne na zadrapania. Wchodząc także w reakcje z różnymi czynnikami bardzo szybko tracą kolor i po pewnym czasie wygalają nieestetycznie.
Droższą wersją aluminiowych garnków są te wykonane z anodyzowanego aluminium. Są także bezpieczniejsze, niż ta wersja podstawowa. Powstają one podczas elektrochemicznego procesu, dzięki któremu są bardziej wytrzymałe.
Ładna ceramika
Alternatywą dla aluminium są garnki wykonane ze stali pokrytej powłoką ceramiczną. Tak długo jak powłoka pozostaje w nienaruszonym stanie, tak długo będą nam służyć.
Garnki ceramiczne są bardzo wytrzymałe i odporne na zadrapania. Jednak trzeba uważać na tańsze ich wersje. Nie są one tak wysokiej jakości i mogą bardzo szybko ulec zniszczeniu.
Trwałe żeliwo
Jeśli chodzi o garnki żeliwne to mają one tyle samo zalet, ile wad. Samo żeliwo, od dawien dawna wykorzystuje się do produkcji garnków. Co prawda nagrzewa się wolno, ale dłużej zatrzymuje ciepło. Sprawdza się to w przygotowywaniu potraw wymagających długiego gotowania. Tego rodzaju akcesoria mogą być wykonane z surowego jak i emaliowanego żeliwa.
Garnki wykonane z surowego żeliwa to 100% żelazo. Oznacza to, że mogą szybko rdzewieć. Ponadto podczas gotowania żelazo może przedostawać się do jedzenia jak w przypadku akcesoriów wykonanych z aluminium.
Druga opcja jest znacznie bezpieczniejsza. Powierzchnia pokryta emalią stanowi swoisty bloker przed reakcjami żelaza z innymi czynnikami, które zachodzą podczas gotowania.
Stal nierdzewna
Wiele osób dbających o zdrowie korzysta z garnków ze stali nierdzewnej. Podczas, gdy metal ten jest obojętny w porównaniu z innymi, to jednak metale w stopie mogą przedostawać się do jedzenia w bardzo małych ilościach. Są to takie metale jak nikiel, tytan czy molibden.
Z drugiej strony właściwości stali sprawiają, że jest ona stopem najczęściej stosowanym do produkcji garnków i patelni. Jest nie tylko wytrzymała, ale także odporna na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury (co jest także wadą garnków wykonanych z tego stopu).
Higieniczna miedź
Często stal nierdzewna postrzega się jaką tą, która ma właściwości higieniczne. Jednak mija się to z prawdą. Jak się okazuje, według naukowców alternatywę mogą stanowić akcesoria z miedzi.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Southampton w Wielkie Brytanii pokazują, że używanie garnków z miedzi może obniżać ryzyko zakażenia się bakterią E coli.
Wykazano, że w domowej temperaturze bakterie E coli mogą przetrwać w garnkach ze stali nierdzewnej aż 34 dni. W przypadku miedzianych są to tylko cztery godziny.
Jak widać garnki mają swoje wady i zalety dlatego należy kierować się nie tylko ceną i ładnym kolorem, ale także właściwościami jakie oferują.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz