czwartek, 2 maja 2013

Eko moda – domu uroda!

Myślenie ekologiczne oznacza nie tylko używanie płóciennych toreb na zakupy, segregowanie odpadów czy kupowanie ekologicznej żywności. Aby modę na eko wprowadzić do naszej domowej codzienności, warto zapoznać się z ofertą ekologicznych rozwiązań dla domu, a także zmienić najprostsze przyzwyczajenia.
 
Z ekologią na „ty”

Jak wynika z badań Fundacji „Nasza Ziemia”, dziewięć na dziesięć osób ma świadomość ekologiczną. Polacy wiedzą, że stan przyrody zależy od każdego człowieka i że gospodarstwo domowe jest tym miejscem, w którym najczęściej zagrażamy bezpieczeństwu środowiska naturalnego.
 
Jeszcze na etapie budowy możemy sięgnąć po wiele rozwiązań, które pozwolą określić nasz dom mianem ekologicznej nieruchomości. Bliższe naturze rozwiązania znajdziemy przede wszystkim wśród sposobów pozyskiwania energii na potrzeby konkretnego domu, a także w metodach ogrzewania. Nie bez znaczenia okaże się również zainstalowanie rozwiązań właściwych dla inteligentnego domu. W ten sposób energię możemy pozyskiwać z przydomowych niewielkich elektrowni wiatrowych albo z paneli solarnych umieszczonych na dachu. Rachunki za ogrzewanie będą mniejsze, kiedy wykorzystamy energooszczędne kotły grzewcze albo inteligentne czujniki sterujące temperaturą w domu (w zależności od aury na zewnątrz budynku i przyzwyczajeń domowników co do temperatury w pomieszczeniach w poszczególnych porach dnia). Drogą, choć niezwykle przyjazną środowisku inwestycją, są przydomowe oczyszczalnie ścieków.
 
Miejmy na uwadze również to, że wszelkie innowacyjne rozwiązania sprzyjające ochronie natury mogą okazać się istotne w procedurze udzielania kredytu. Będą również podstawą do ubiegania się o dofinansowania unijne.
 
Wnętrza bliższe naturze
 
Ekologia jest argumentem przemawiającym za tym, żeby odwiedzać pchle targi i korzystać z oferty antykwariatów z meblami i elementami wyposażenia wnętrz. Dzięki nabytym tam meblom, lampom czy obrazom projekty wystroju naszego mieszkania będą nie tylko niepowtarzalne, ale przede wszystkim oszczędzą środowisku kolejnych odpadów. Wszystko, czego się pozbywamy (a więc także meble, naczynia, dywany itd.) pozostawiamy do przetworzenia Matce Naturze. Kiedy tworzymy projekty kominków nie zapomnijmy również o tym, żeby palić w nich wyłącznie drewno, a nie odpadki. Taki proceder jest nie tylko karalny, ale przede wszystkim zatruwa atmosferę.
 
Weźmy sobie do serca dbanie o naturalne środowisko – dzięki temu możemy tworzyć projekty okien, za którymi wciąż rozpościera się widok na budzącą się właśnie do życia przepiękną i soczyście zieloną przyrodę dźwięczącą świergotem ptaków i odgłosami owadów.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz