Spośród dostępnych na naszym rynku mebli ogrodowych ogromne zainteresowanie wzbudzają meble z rattanu. Są one bardzo dekoracyjne i wygodne, pasują do ogrodów utrzymanych w różnych koncepcjach stylistycznych.
Jednak ostatnimi czasy mają poważną konkurencję w postaci mebli z technorattanu – warto zatem dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej.
Wytrzymały splot
Technorattan to tworzywo sztuczne, które wytwarzane jest z polichlorku winylu bądź z poliuretanu (ewentualnie z ich połączenia). Dzięki temu uzyskuje się niezwykle trwały splot, który wykazuje się bardzo dużą odpornością nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i na niezbyt sprzyjające czynniki atmosferyczne, w tym także na wilgoć (najtrwalsze są modele z poliuretanu). Z takich powierzchni łatwo jest usunąć wszelakie zabrudzenia, co w przypadku rattanu nie jest już niestety takie proste – np. zalanie go kawą czy herbatą skutkuje tym, że w danym miejscu rattan się odbarwia, innymi słowy ślad po plamie jest widoczny. Do utrzymania w czystości mebli z technorattanu wystarczy tymczasem miękka, zwilżona wodą szmatka. Nie są tutaj wymagane żadne specjalistyczne zabiegi konserwacyjne.
Zalety technorattanu
Meble z technorattanu to znakomite rozwiązanie dla tych osób, które mają problem z przechowywaniem mebli ogrodowych w okresie zimowym (brak miejsca). Technorattan jest na tyle wytrzymałym materiałem, że obniżone temperatury i śnieg nie są mu straszne. Na dobrą sprawę takie meble mogą przez cały rok stać na zewnątrz. Jest również elastyczny, w związku z czym nie odkształca się, a poza tym łatwiej jest mu nadać przy wyplataniu mebli pożądane formy. Nie ma także ograniczeń co do kolorystyki. Niektórzy w tym momencie stwierdzą, że to i tak plastik, a plastik nie może być ładny. W tym akurat przypadku to się nie sprawdza, ponieważ renomowani producenci dokładają wszelkich starań, aby obok walorów funkcjonalnych te estetyczne nie były w żaden sposób zaniedbane. Interesujące wzornictwo to bez wątpienia ogromny atut nowoczesnych mebli ogrodowych z technorattanu.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz