sobota, 6 kwietnia 2013

Klimatyzacja w domu - zbawienie czy przekleństwo?

Od pewnego czasu w Polsce przybywa zwolenników chłodzenia mieszkań czy też domów poprzez różne źródła chłodzące. Jednak zdarza się, że nawet jeśli godzimy się na klimatyzację w biurze czy innym miejscu pracy, to niechętnie podchodzimy do montażu takiego urządzenia u siebie w domu.
 
Niestety nie dbamy dostatecznie o jakość, a w tym przypadku - czystość filtrów. Przekłada się to na jakość powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Może doprowadzić to nawet do uporczywego kaszlu lub zapalenia dróg oddechowych.

Stąd tak ważny jest regularny serwis i to nie tylko w domu, jeśli posiadamy tam rekuperację czy też klimatyzację, ale również w pracy. Od jakiegoś czasu zaczęła nawet obowiązywać ustawa związana z koniecznością serwisowania tego typu urządzeń. Ponadto obserwując rynek, od, powiedzmy, 10 lat, zauważamy spadek cen i wzrost jakości. Przypominam sobie ceny klimatyzacji wraz z jej montażem, które oscylowały nawet w granicach prawie 10.000 zł. Dzisiaj, gdy jesteśmy w stanie kupić i zamontować w cenie około 3.000 PLN, widać, że klimatyzacja już nie jest luksusem, jakim była. Teraz to standard.

Klimatyzacja w ostatnich latach stała się rzeczą nieodzowną w domu, biurze oraz wszelkiego rodzaju miejscu pracy. Poprzez szereg nowoczesnych zastosowań filtrów jonów srebra i polifenolowych klimatyzacja pozwala na oczyszczenie powietrza w pomieszczeniu i utrzymanie go na odpowiednim poziomie.

Aby klimatyzacja spełniała swoją rolę należy dbać o jej odpowiednie utrzymanie poprzez regularne czyszczenie i odgrzybianie.

W naszym klimacie klimatyzacja nie spełnia tak ogromnej roli jak w krajach południowych, jednak jest coraz powszechniej stosowana z uwagi na utrzymanie komfortu cieplnego. Optymalną temperaturą, jaką powinniśmy ustawić, jeśli mamy do czynienia z klimatyzacją typu split, to temperatura o około 5 do 7 stopni niższa niż na zewnątrz. Raczej nigdy nie więcej, gdyż możemy się po prostu przeziębić.

Dla komfortu cieplnego człowieka są również ustalone normy dla poszczególnych pomieszczeń. Dlatego też głupotą jest próba uzyskania temperatury w pomieszczeniu biurowym rzędu 17 stopni, gdyż optymalna temperatura to 21 stopni.

W zwiąku z powyższym, powietrze jest poddawane różnego rodzaju procesom albo podgrzewania, z czym mamy do czynienia zimą, albo ochładzaniem latem.

Należałoby również wspomnieć przy tych wywodach, że świetną sprawą w ostatnich latach stał się system wentylacji tzw. rekuperacja, do której można podłączyć chłodnicę i schładzać cały dom, ale o tym w osobnym artykule.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz