Ponieważ energia elektryczna nie należy do najtańszych, poszukuje się rozwiązań pozwalających na obniżenie jej zużycia. Eksperci przypisują żarówce LED możliwość ciągłej pracy przez ponad osiemset dni...
Długa żywotność oraz niskie zużycie energii przyczyniają się do ogromnej popularności tego rodzaju oświetlenia i stosowania go tam, gdzie jest to tylko możliwe. Energooszczędność pozwala na montaż takich lampek w miejscach, które wymagają długiego korzystania ze światła, a nie włączania go tylko na chwilę. Kolejną zaletą jest fakt, że żarówki te nie nagrzewają się. Ich zastosowanie nie stwarza więc ryzyka poparzenia się chociażby przez małe dzieci, które chętnie chwytają m.in. lampki choinkowe czy latarki.
Przy wyborze żarówki LED poleca się zwracać uwagę na siłę i jasność światła, jaką dzięki niej uzyskamy. Jeżeli model charakteryzuje się siłą przynajmniej pięciuset lumenów, możemy śmiało zastosować go jako główne źródło światła w pomieszczeniu. Mniejsza ilość lumenów sugeruje, że taka dioda sprawdzi się jako jedna z kilku. Strumień świetlny, który powinniśmy sprawdzić przed zakupem, podawany jest w lumenach mających oznaczenie „lm”. Inną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest barwa światła, jaką dostarczy nam wybrane oświetlenie LED. Tutaj szukajmy ilości Kelwinów, które określają temperaturę barwy. Wysoka ilość Kelwinów (ponad 5000 K) oznacza zimne światło białe, malejąca to światło neutralne (3500-5000 K) i ciepłe (mniej niż 3500 K). To ostatnie idealnie nadaje się do miejsc, w których odpoczywamy.
Aby diody LED spełniały swoją funkcję jak najdłużej, powinniśmy unikać ich kontaktu z wodą i zatrudnić do montażu instalacji prawdziwego fachowca. Specjaliści twierdzą, że przy wyborze oświetlenia LED warto zwrócić uwagę na kolor pomieszczenia, mebli i dodatków oraz to, czy chcemy uzyskać oświetlenie równomierne, czy też punktowe. Dobrze poinformowany sprzedawca pomoże nam dobrać moc żarówki do naszych potrzeb. Właściwie dobrane światło wpływa bowiem na stan naszego wzroku tempo jego męczenia się.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz