Słowo vintage nie od zawsze istniało w świecie mody. Pierwsi projektanci zaczerpnęli je z terminologii winiarskiej. Mianem vintage określano wino przygotowane z wykorzystaniem winogron zebranych w jednym roku.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Ich koncepcja nie była zresztą wcale szczególnie innowacyjna, styl vintage opierał się bowiem przede wszystkim na sięgnięciu wstecz do epok, które można już uznać za minione.
Sam styl vintage zakłada noszenie ubrań pochodzących z innych epok (a więc odwoływanie się do stylów, które wyszły już z mody), w cenie są więc przede wszystkim oryginalne ubrania, które zachowały się z dawniejszych okresów i teraz czekają na lepsze czasy na dnie szafy. Ponieważ jednak styl ten zyskał sobie dużą popularność wśród młodzieży, konieczne stało się dopasowanie go do ich potrzeb. Wiele domów mody zaczęło więc specjalizować się w produkcji ubrań utrzymanych w staromodnym stylu. W sprzedaży pojawiły się ubrania nowe i wysokiej jakości, które jednak do złudzenia przypominały stroje noszone przez matki i babki dzisiejszych nastolatek, a sklepy zajmujące się ich dystrybucją błyskawicznie zyskują sobie uznanie w oczach najbardziej nawet wymagających klientek.
O tym, że mamy w jego przypadku do czynienia ze stylem nieprzeciętnym, najlepiej świadczy zresztą to, że jego oddziaływanie nie ogranicza się wyłącznie do świata mody, choć rzeczywiście, właśnie w tym kontekście wydaje się najsilniejsze. Styl vintage zachwyca również architektów wnętrz, którzy proponują go klientom zastanawiającym się nad tym, jak zaplanować niedrogi, a przy tym wyjątkowo niebanalny salon lub sypialnię. Jak nietrudno się domyślić, również w tym kontekście możliwe jest nie tylko wykorzystywanie starych sprzętów, ale również odwoływanie się do rozwiązań stylizowanych, z którymi mieliśmy do czynienia również w świecie mody. I tu również możemy się posłużyć przykładami odnawianych stylowych mebli:
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz