niedziela, 23 września 2012

Projekty domów energooszczędnych – inwestycja w przyszłość

Budownictwo enerooszczędne jest najefektywniejszą formą budownictwa w Polsce. Uwzględniając szybki zwrot inwestcji oraz ochronę środowiska jak również biorąc pod uwagę oszczędności, nie ma najmniejszych wątpliwości, iż za kilka lat będzie podstawą na polskim rynku.


 Energooszczędność, czyli efektywne gospodarowanie energią jest wymogiem naszych czasów. Dzięki niej powstają nowe, lepsze oraz skuteczniejsze rozwiązania w budownictwie. Ciągły wzrost cen paliw zmusza inwestorów do szukania rozwiązań obniżających późniejszą eksploatację budynków.

Projekt energooszczędny domu jednorodzinnego w swoim założeniu zapewnić powinien zużycie energii na poziomie niższym niż 60 [kWh/m2*rok]. Uzyskuje się to poprzez dobrą izolację termoczną ścian, lepsze parametry okien oraz … i tu mamy dwa wyjścia.

Pierwsze z nich to propozycja zastosowania nowszej generacji urządzeń grzewczych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej przy zachowaniu grawitacyjnej, inaczej zwanej naturalnej wentylacji. Koszt inwestycyjny w tym przypadku jest różny - wszystko zależy od inwestora.

Drugie wyjście to zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, które moim zdaniem jest dużo lepsze, niestety w Polsce mało popularne. Przyczyną mogą być obawy i lęk przed wyższym hałasem takiej instalacji. Jak wiadomo można jeździć maluchem jak również mercedesem, jednak wybór instalacji z średniej półki cenowej gwarantuje nam poprawność działania oraz cichą eksploatację. Dobry projekt domu energooszczędnego zawiera w sobie projekt wentylacji mechanicznej, którą instaluje się na etapie pozostałych instalacji wewnętrznych budynku, co gwarantuje niższy koszt inwestycyjny oraz dokładność wykonania.

Nowoczesne biura projektowe mają świadomość racjonalnego zużycia energii, dzięki czemu w efekcie uzyskują pułap enerooszczędności spełniając różnorodne wymagania użytkowe. Obowiązkiem inwestora jest taki wybór projektu domu energooszczędnego, który spełni jego oczekiwania przy jednoczesnym zagwarantowaniu najwyższej jakości oraz bezproblemowej realizacji inwestycji.

Dobry projekt jest podstawowym elementem każdej inwestycji.
Dzięki niemu ograniczamy koszty budowy, liczbę błędów, jak również realizacja inwestycji będzie przebiegać szybko i sprawnie.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz