Stojąc przed wyborem kominka do własnego domu, możemy się pogubić wśród możliwości wyboru. Obecnie jest kilka podstawowych rodzajów kominków, z których można wyróżnić kilkadziesiąt dalszych ze względu na zastosowane rozwiązania i detale budowy.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Poniżej krótki przewodnik, który pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.
Naturalnie, należy zacząć od kominków klasycznych, ale nie można zapomnieć o kominkach elektrycznych, biokominkach, kominkach typu koza czy kominkach z płaszczem wodnym.
Kominki klasyczne – tradycyjne kominki są powszechnie znane i raczej nie wymagają długiego komentarza. Sprawdzą się w domach o klasycznym wystroju, ale też w nowoczesnych, o ile ich kolorystyka i forma będą dostosowane do wystroju wnętrza. Ich budowa i zasada działania jest prosta. Główną częścią jest obudowane palenisko, a wentylację zapewnia przewód kominowy. Kominki te mogą przybierać też nieco bardziej oryginalne formy – mogą być wolnostojące (patrz koza) czy wiszące.
Kominki elektryczne – to chyba najnowocześniejszy z wszystkich rodzajów kominków. Właściwie kominki te ocierają się już o zupełnie inny rodzaj wystroju wnętrza – niemal gadżet. Dla tradycjonalistów ogień generowany przez te kominki będzie tak nienaturlany, aż nieakceptowalny, ale jest to ciekawa alternatywa szczególnie dla mieszkań. Dają one też nieco szersze możliwości aranżacji – bez problemu można je wbudować, zawiesić, postawić na środku pokoju i później przesuwać w dowolnych kierunkach. Zasilane są energią elektryczną, więc niczego nie spalają.
Biokominki – rozwiązanie to jest ciekawą alternatywą dla obu wymienionych powżej, a ponadto najbardziej ekologiczne. Podobnie jak poprzednie, mogą być zabudowane, wiszące lub wolnostojące. Podobnie jak elektryczne, są mobilne. To, czym się różnią, to paliwo, którym jest bioetanol. Zaletą takiego rozwiązania jest podwyższenie bezpieczeństwa – ze spalania powstaje woda i przyjemna woń. Dzięki temu biokominki (podobnie jak kominki elektryczne) można instalować także w mieszkaniach bez przewodu kominowego. Minus to podwyższanie wilgotności oraz stosunkowo wysokie koszty eksploatacji.
Kominki typu koza są podobne to wolnostojących pieców. Podobnie jak w przypadku kominków tradycyjnych, składają się one z paleniska oraz przwodu kominowego. Kominki tego typu są zwykle mniejsze od tradycyjnych odpowiedników, sprawdzają się w kwestii ogrzewania pomieszczeń i są oczywiście dużo lżejsze i łatwiejsze w montażu. Są popularne zwłaszcza w Skandynawii.
Kominki z płaszczem wodnym potraktowałem oddzielnie ze względu na rozszerzenie funkcji kominka. Tego rodzaju kominek nad paleniskiem lub wokół obudowy paleniska posiada system obiegu wody, dzięki któremu ogrzewa on wodę, która później może być wykorzystana do ogrzewania powietrza przez grzejniki albo dostarcza ciepłej wody użytkowej. Jest to ciekawe rozwiązanie w domach o powierzchni do nawet 300 metrów. Wydaje się, że jest to jedno z bardziej efektywnych rozwiązań dostępnych na rynku.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz