wtorek, 18 września 2012

Dom w starym stylu: piec kaflowy

Czy ktoś jeszcze wie, kim jest zdun? Racja, pojęcie może brzmieć dosyć egzotycznie. Czy ktoś jeszcze pamięta takie cudo jak piec kaflowy? Racja, z muzeum można znać taką konstrukcję.

Choć większość z nas zdążyła już zapomnieć o typowych elementach klasycznej architektury to okazuje się, że moda powraca i coraz więcej osób decyduje się na zbudowanie pieca kaflowego i to ze względu na jego tradycyjne funkcje!

Funkcją pieca kaflowego przed laty było przede wszystkim ogrzewanie pomieszczeń. Do tego dochodziło jeszcze gotowanie czy pieczenie na płycie, która zwykle była częścią całej konstrukcji, która znajdowała się po stronie kuchni. W starszych domach nadal można spotkać takie kompleksowe rozwiązania.

Współcześnie oczywiście pozostaje raczej funkcja grzewcza, bo przygotowanie obiadu na tzw. płycie zajęłoby nawet i dwa czy trzy razy więcej czasu niż na gazie czy palniku elektrycznym.

Oprócz takiego dużego, wielofunkcyjnego pieca w izbach budowano również mniejsze, które służyły już tylko ogrzewaniu pomieszczenia. Składały się one z paleniska (pieca) oraz ścianki zbudowanej z kafli, która działała jak grzejnik, a więc jej zadaniem było rozprowadzenie ciepła.

Podejrzewam, że pytanie padnie teraz pytanie czy zbudowanie takiego pieca jest trudne. Tak i nie. Zawsze można zatrudnić specjalistę – zduna, dostarczyć mu materiały zduńskie – cegłę szamotową, spoiwo, obudowę pieca i czekać na efekt. Piece opalane drewnem nie wymagają jakichś bardzo specjalistycznych zabiegów podczas budowy. Należy jednak pamiętać o ich właściwym użytkowaniu w przyszłości.

Podejrzewam, że większość z właścicieli domów posiada kominek lub orientuje się mniej więcej w tajnikach takiej konstrukcji – piece kaflowe przypominają właśnie kominki z tym, że nie izolują ciepła a je rozprowadzają.

W jakim domu sprawdzi się piec kaflowy? Na pewno w starym, gdzie aranżację mamy gotową, a piec kaflowy będzie pasował w nim jak ulał. Trochę inaczej może sprawa wyglądać w przypadku domów nowobudowanych – wiadomo, każdy chce mieć dom jak najbardziej użyteczny i nowoczesny, a kafle często gryzą się z takim obrazem. Dla osób, które dopiero planują dekorowanie domu mogę polecić dwa style, które skutecznie zaadaptują piec kaflowy we wnętrzu pokoju. Chyba najlepszy będzie styl rustykalny, a więc czerpiący z natury i wpływów prowincjonalizmy – proste, drewniane meble, stonowana kolorystyka, rośliny etc.

Drugi z proponowanych stylów to styl kolonialny. Ten trend w dekoratorstwie można scharakteryzować krótko, ale to wcale nie znaczy, że każde mieszkanie tak dekorowane będzie wyglądało identycznie. Wręcz przeciwnie. Styl kolonialny to zderzenie wpływów europejskich z lokalnym kolorytem kolonii. Jak wiadomo państwa europejskie posiadały kolonie w najodleglejszych częściach świata, więc też styl ten jest bardzo zróżnicowany. Niemniej, w tak dekorowanej izbie na pewno znajdzie się miejsce na piec kaflowy.
Piec kaflowy to włączenie tradycji, ale i zdecydowane nadanie charakteru naszemu domu. Warto przemyśleć takie rozwiązanie nie tylko w starszych domach, ale również w nowo budowanych.


Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz