poniedziałek, 31 grudnia 2012

Najpopularniejsze aranżacje 2012

Początek roku jest w wielu branżach bardzo specyficznym okresem. Z jednej strony oglądamy się za siebie z chęcią podsumowania tego, jak aranżacje wnętrz wyglądały w minionym roku. Z drugiej strony jednak architekt chciałaby móc również przewidzieć, co pozostanie modne w nadchodzącym roku i jakie pojawią się wnętrzarskie nowości.

Aranżacje wnętrz użytkowych były w 2012 roku przepełnione nowinkami. Jedną z nich okazała się farba ceramiczna, która szybko i z łatwością przypadła do gustu rodzicom małych dzieci i opiekunom rozbieganych czworonogów. Farba ceramiczna jak żadna, która znana była dotąd na polskim rynku, jest łatwa w utrzymaniu czystości dzięki ścieralnej powierzchni. Projektowanie stoisk targowych czy projektowanie sklepów również może skorzystać z tego łatwego w utrzymaniu czystości sposobu pokrycia ścian. Rodzice maluchów, a przede wszystkim same dzieci wpadały w zachwyt, kiedy widziały panele podłogowe z bohaterami bajek – to również był hit.

Projektowanie innych pomieszczeń wcale nie było nudne. Dzięki możliwości wkomponowania dowolnej fotografii w kratkę wentylacyjną nawet w łazienkach i kuchniach powiało świeżością. Termostaty z funkcjami pozwalającymi na oszczędności uczynią z nasze wnętrza nie tylko niebanalnymi, ale przede wszystkim ekologicznymi. Podobne walory mają gruntowa pompa ciepła, pustak ceramiczny z wypełnieniem z wełny mineralnej oraz okna z dwóch tafli szkła o szerokości 3 mm z wysokim współczynnikiem izolacyjności, które, podobnie jak termostaty, pozwolą nam zaoszczędzić ciepło.

Projekty okien od ubiegłego roku, za sprawą nowoczesnych drzwi tarasowych stały się jeszcze ciekawsze. Innowacyjność tych wielkoformatowych okien o konstrukcji podnoszono-przesuwnej polega na tym, że w rogu nie ma potrzeby umieszczania słupka jako wzmocnienia konstrukcji drzwi tarasowych. Od teraz nic już nie burzy widoku na ogród, plażę czy las.

Wykorzystywanie cegieł jako elementów dekoracyjnych czy projektowanie wnętrz loftów znalazło swoje odzwierciedlenie w pomysłach producentów drzwi wejściowych - w ubiegłym roku na rynek z powodzeniem weszły drzwi z betonowym wypełnieniem. Co ciekawe, forma do odlewu takich drzwi jest jednorazowa, co gwarantuje unikatowość każdego egzemplarza.

Miniony rok był także udany dla projektantów małej architektury i zieleni, a także dla ogrodników. Od teraz w sklepach ogrodniczych i z artykułami dla domu i ogrodu z łatwością odnajdziemy licznik wody przepływającej przez wąż ogrodniczy podczas podlewania roślin czy zraszania trawnika.

W 2012 roku nie zabrakło intrygujących nowości aranżacyjnych i budowlanych, bez których niełatwo będzie się teraz obejść. Ciekawe, co przyniesie nam rok 2013?

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

niedziela, 30 grudnia 2012

Dom, do którego chętnie wrócisz

Urządzanie własnego domu to nie tylko konieczność wyboru mebli i wszelkich dodatków. To również konieczność podjęcia decyzji dotyczących tego, w jakich kolorach będą ściany. Nie brakuje osób, które uważają, że najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii pozostaje niezmiennie kolor biały.

Jednakże coraz więcej osób chce, by w ich mieszkaniach panowały pogodne  kolory. Chcą bowiem za ich pomocą nie tylko ożywić wnętrza, ale przede wszystkim dostrzegają, że odpowiednio dobrane barwy mogą sprawić, że ich dom stanie się bardziej przytulny oraz jaśniejszy. Tym samym odchodzą od bieli i coraz częściej łączą ze sobą różne barwy, co daje niepowtarzalny wręcz efekt.

Chętnie sięgają także po sprawdzone rozwiązania, w tym po popularne fototapety. Jest to również bardzo prosty sposób na ożywienie nie tylko ścian, ale całego mieszkania lub domu. W efekcie osoby, które wybierają fototapety mają do podjęcia nieraz bardzo trudną decyzję. Ponieważ niezależnie od ceny fototapety do wyboru będą miały zawsze przynajmniej kilka różnych wzorów. Oprócz popularnych wzorów do wyboru są również fototapety wykonywane na indywidualne zamówienie klienta.



Tym samym osoby chcące mieć fototapety w swoich mieszkaniach mają bardzo dużą ofertę do wyboru. A każda pozycja jest warta uwagi. Z tego też względu niezależnie od tego czy osoba ostatecznie wybierze fototapety na ścianę czy kolorowe farby, decyzja jest bardzo trudna. A producenci fototapet dokładają wszelkich starań do tego, żeby ten wybór stał się jeszcze trudniejszy. I jak przyznają osoby, które wybierają fototapety na ścianę, udaje im się to z powodzeniem. Jednakże pomimo tego, że ich wybór jest taki duży, to ich zwolennicy nie zamierzają tak łatwo się poddawać.

Uważają bowiem, że fototapety są dużo lepszym rozwiązaniem niż malowanie ścian. W ich opinii fototapeta sprawia, że pokój wydaje się dużo bardziej przytulny, a tym samym chętniej spędzają w nim swój czas. Jest to z pewnością tylko jeden z powodów, dla którego osoby tak chętnie wybierają fototapety. Kolejnym jest z pewnością fakt, że wybierając fototapetę przez cały rok możemy podziwiać zachód słońca lub inny krajobraz, który będzie jednocześnie nas relaksował. I przecież o to chodzi.

Aby urządzić swój własny dom w taki sposób, aby można w nim nie tylko wypocząć po ciężkim dniu, ale także żebyśmy z przyjemnością do niego wracali, niezależnie od tego jak ciężki dzień mamy za sobą.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis


sobota, 29 grudnia 2012

Gra kolorami

Barwy wykorzystane podczas aranżacji wnętrz nadają pomieszczeniu ostateczny kształt. Przy użyciu określonych kolorów aranżacje mogą cieszyć oko i wprowadzać do pokoju radosną aurę lub wręcz przeciwnie – źle wykorzystane barwy optycznie zmniejszą przestrzeń i podkreślą brak wystarczającej ilości naturalnego oświetlenia w ponurym wnętrzu.

Jak powinniśmy zatem dobierać kolory i ich rozmieszczenie we wnętrzu, aby indywidualne projekty wnętrz były naprawdę nietuzinkowe, a aranżacje wnętrz innego typu po prostu urzekające? Łączenie barw nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać - stylista ubioru czy architekt wnętrz musi się z tą umiejętnością po prostu urodzić. Choć pamiętajmy, że niektóre proste zasady możemy okiełznać sami.

Najważniejsze jest zadecydowanie, w otoczeniu jakich kolorów czujemy się najlepiej. Musimy również wziąć pod uwagę metraż aranżowanego pomieszczenia i własne wymagania co do wystroju. Barwy zimne (na przykład fiolety i zielenie) sprawią, że pokój będzie się wydawała większy. Projekt utrzymany w ciepłych odcieniach (żółty, pomarańczowy i inne) stanie się mniejszy, ale za to bardziej przytulny.

Architekci wnętrz dzielą barwy na przybliżające (ciepłe) i oddalające (zimne). Im odcienie ciepłe są intensywniejsze, tym mocniejszy jest efekt przybliżenia. Z kolei im więcej zabielenia w kolorach zimnych, tym wystrój wydaje się być jeszcze bardziej oddalony. Pokoje przyjazne domownikom to te z przewagą kolorów przybliżających. Taki sposób postrzegania wnętrz może również znaleźć odzwierciedlenie w życiu towarzyskim i rodzinnym. Tworząc projekty wystroju, należałoby zatem wziąć pod uwagę charakter aranżowanej powierzchni.

Projektowanie wnętrz powinno opierać się na doborze wszelkich kolorów występujących w danym pokoju oraz takim ich wyborze, żeby odzwierciedlały osobowość mieszkańców. Zadbajmy zatem o znalezienie odcienia, który w 100% przypadnie nam do gustu, choć możemy również zdecydować się na wymieszanie farby specjalnie na nasze potrzeby. Pamiętajmy również o grze kontrastów - tradycyjne drewniane meble lub w okleinie imitującej drewno będą źle i banalnie prezentowały się na tle białej ściany, kiedy jednak zdecydujemy się na kolorowe elementy wystroju albo nawet dodatki fluo, piękny i wyrazisty efekt murowany!

Warto również łączyć barwy, pamiętajmy jednak, że łatwo popełnić w tej materii błędy, które zamiast upiększyć, tylko oszpecą wnętrze. Jedynie biele, czernie i szarości pasują do innych kolorów, resztę możemy spróbować samodzielnie zestawić przy pomocy tzw. widma tęczy.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 28 grudnia 2012

W jaki sposób żarówka led pozwoli zaoszczędzić na oświetleniu?

Żarówka led pozwala oszczędzić nawet 92 proc. pieniędzy przeznaczanych na zakup energii elektrycznych służących do oświetlenia pomieszczeń. Jak to możliwe?

Niektórzy mogą kręcić nosem – żarówka led będzie dla nich za ciemna, światło, które emituje, zbyt białe, a koszt zakupu – za wysoki. Jeśli jednak wszystko dobrze policzyć, może się okazać, że oszczędności uzyskiwane dzięki jej zastosowaniu mogą być na tyle duże, że wady te przestaną mieć jakiekolwiek znaczenie. Po kolei zatem.

 Ceny i godziny

 Przeciętna żarówka led kosztuje kilka razy więcej od energooszczędnej świetlówki. Gdyby w sprzedaży dostępne były typowe żarówki żarowe, różnicia w cenie byłaby jeszcze bardziej rażąca. Co z tego jednak, skoro koszty oświetlenia to nie tylko cena, jaką płacimy za żarówkę, ale przede wszystkim koszt zakupu energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia światła.

 W przypadku oświetlenia led dochodzi do tego jeszcze trwałość, jaką charakteryzują się diody. O ile w przypadku świetlówek maksymalny czas użytkowania to dwa, trzy lata, dla produktów led wyznaczono znacznie odleglejszy horyzont czasowy. Jakieś osiem do dziesięciu lat. Co oznacza, że licząc koszty zakupu, musimy wziąć pod uwagę dalszy horyzont czasowy. W ten sposób okaże się, że koszt zakupu żarówki led jest taki sam, jak koszt zakupu pięciu świetlówek i 25 żarówek tradycyjnych. Czas pracy, liczony w godzinach, jest natomiast taki sam.

 Zużycie, czyli 25 razy mniej

 To prawda, że żarówka led daje światło nieco słabsze niż tradycyjna. Jednak zużywa także znacznie mniejsze ilości prądu. Mniej więcej – dwadzieścia pięć razy mniejsze. Jest też oszczędniejsza w porównaniu z tradycyjną świetlówką energooszczędną. Jakieś pięć razy bardziej. Co z tego wszystkiego wynika?

 Jeśli policzyć łączny koszt zużycia energii, okaże się, że eksploatacja żarówki led jest wyjątkowo tania. W sumie, licząc zarówno wysokie koszty zakupu, jak i późniejsze zużycie energii, okazuje się, że nowoczesne rozwiązanie kosztuje nawet dwanaście razy mniej niż tradycyjne i ponad trzy i pół raza mniej niż energooszczędne.

 Z niewielkim zastrzeżeniem

 Co nie znaczy, że zawsze różnice w zużyciu energii będą aż tak duże. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że różne rodzaje żarówek mają różną charakterystykę. Przykładowo, te energooszczędne sprawdzają się tam, gdzie światło potrzebne jest przez długi czas. Gdy przychodzi do częstego zapalania i gaszenia, radzą sobie gorzej (potrzebują czasu, żeby się rozgrzać).

 Niezależnie jednak od tego, czy oszczędności wyniosą 92 proc., czy – powiedzmy – 80 proc., będą na tyle duże, że warto rozważyć zastosowanie żarówek led. Nawet jeśli wytwarzane przez nie światło wydaje się nam niezbyt fajne.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

czwartek, 27 grudnia 2012

Projektowanie wnętrz w nowoczesnym stylu

Projektant wnętrz może zaprojektować dany dom w stylu nowoczesnym. Składają się na niego prostota, minimalizm oraz użycie nowoczesnych technologii wraz z materiałami, przy czym są one swobodnie łączone.

Tworzeniu nowoczesnej przestrzeni towarzyszy główna zasada – ograniczenie podziałów w ramach wnętrza, co jest dążeniem do stworzenia jak najbardziej otwartej przestrzeni. Każde z pomieszczeń, pełniących inne funkcje, sygnalizuje się dzięki wprowadzeniu odmiennych kolorów, materiałów, choć bez unikania ich oddzielania.

Klasyczne ściany są zastępowane coraz częściej poprzez rozsuwane drzwi ze szkła matowego albo okna działowe z luksferów. Czyni to prywatną przestrzeń bardziej uniwersalną. Meble, które wprowadza projektant wnętrz, są zrobione z jasnego drewna i łączą je stalowe elementy. Wzornictwo jest ascetyczne i jednocześnie stylowe. Większą obecność światła daje zredukowanie ilości użytych mebli.

Styl nowoczesny wymaga ponadto zastosowania odpowiedniego oświetlenia. W jego skład wchodzi obszerna gama reflektorów, lampek sufitowych czy bocznych kinkietów. Powiększają one optycznie przestrzeń oraz podkreślają i eksponują najbardziej atrakcyjne części pomieszczeń. Poza tym są w stanie wydobyć kolory i fakturę dodatków, ścian czy mebli. High-tech jest jedną z odmian stylu nowoczesnego – upodabnia on pomieszczenie do laboratorium lub industrialnego wnętrza. Oświetlenie ma techniczny charakter, a jego kolor to barwy niebieskie, fioletowe. Rodzaj żarówek to jarzeniówki, co ma podkreślać chłód wnętrza (równie chłodna jest sama kolorystyka wnętrza). Stosuje się w tym wypadku szkło, metal oraz tworzywa sztuczne. Przeciwieństwem jest styl ciepły, który opiera się na czerwieni oraz nowoczesnych materiałach i najnowszych rozwiązaniach technicznych.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

środa, 26 grudnia 2012

Wystrój wnętrza w naszym domu

Gdy wprowadzamy się do naszego nowego domu czy mieszkania, czeka nas wiele pracy związanej z pracami wykończeniowymi oraz przygotowaniem aranżacji wnętrz.

W zależności od tego, jakich materiałów wykończeniowych użyjemy czy na jaki styl zdecydujemy się w domu, możemy uzyskać różny wystrój wnętrza, ale również komfort mieszkania. Dla wielu osób wystrój wnętrz to nie tylko zajmowanie się budowaniem funkcjonalnych pomieszczeń, ale również poszukiwanie oryginalnego stylu.

Jeśli chodzi o stylistykę wnętrza domu, to możemy decydować się obecnie zarówno na różnorodne, tradycyjne i klasyczne style. Możemy również wybierać pomiędzy wieloma stylami nowoczesnymi. Wiele osób decyduje się na nowoczesną stylistykę, co pozwala na urządzenie wnętrza bez konieczności zajmowania się szukaniem wielu drobnych produktów, jakie stanowić mają dodatki.

Nowoczesny styl również pozwala nam na oryginalne dekoracje, a dodatkowo łatwiej jest go wkomponować w przestrzenie pokojów, które wykonane są w nowych budynkach. W takich budynkach stosowane są nowoczesne rozwiązania architektoniczne, do jakich nowoczesne style, jak art deco, znacznie lepiej pasują. W małych mieszkaniach wiele osób stawia na minimalizm, jaki pozwala na zastosowanie minimalnej liczby mebli czy dodatkowych przedmiotów. Jeśli chcemy zbudować oryginalne dekoracje, warto jest zapoznać się z różnymi stylami, a także gotowymi projektami wnętrz.

Wiele rozwiązań będziemy mogli od razu zastosować w przestrzeniach naszego domu, co pozwoli na oszczędność czasu. Znajomość różnych stylów pozwala również na wybieranie poszczególnych elementów z różnych stylów, jakie możemy łączyć ze sobą, budując własne, oryginalne dekoracje. Szukając wyjątkowych wrażeń estetycznych, jakie zapewnić ma nam styl użyty do zbudowania wnętrz w naszym domu, nie możemy całkowicie zapomnieć o funkcjonalności pomieszczeń. Jest to szczególnie ważne w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, gdzie spędzamy wiele czasu i potrzebujemy również odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 25 grudnia 2012

Zalety oświetlenia LED

Ponieważ energia elektryczna nie należy do najtańszych, poszukuje się rozwiązań pozwalających na obniżenie jej zużycia. Eksperci przypisują żarówce LED możliwość ciągłej pracy przez ponad osiemset dni...

Długa żywotność oraz niskie zużycie energii przyczyniają się do ogromnej popularności tego rodzaju oświetlenia i stosowania go tam, gdzie jest to tylko możliwe. Energooszczędność pozwala na montaż takich lampek w miejscach, które wymagają długiego korzystania ze światła, a nie włączania go tylko na chwilę. Kolejną zaletą jest fakt, że żarówki te nie nagrzewają się. Ich zastosowanie nie stwarza więc ryzyka poparzenia się chociażby przez małe dzieci, które chętnie chwytają m.in. lampki choinkowe czy latarki.

            Przy wyborze żarówki LED poleca się zwracać uwagę na siłę i jasność światła, jaką dzięki niej uzyskamy. Jeżeli model charakteryzuje się siłą przynajmniej pięciuset lumenów, możemy śmiało zastosować go jako główne źródło światła w pomieszczeniu. Mniejsza ilość lumenów sugeruje, że taka dioda sprawdzi się jako jedna z kilku. Strumień świetlny, który powinniśmy sprawdzić przed zakupem, podawany jest w lumenach mających oznaczenie „lm”. Inną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest barwa światła, jaką dostarczy nam wybrane oświetlenie LED. Tutaj szukajmy ilości Kelwinów, które określają temperaturę barwy. Wysoka ilość Kelwinów (ponad 5000 K) oznacza zimne światło białe, malejąca to światło neutralne (3500-5000 K) i ciepłe (mniej niż 3500 K). To ostatnie idealnie nadaje się do miejsc, w których odpoczywamy.

            Aby diody LED spełniały swoją funkcję jak najdłużej, powinniśmy unikać ich kontaktu z wodą i zatrudnić do montażu instalacji prawdziwego fachowca. Specjaliści twierdzą, że przy wyborze oświetlenia LED warto zwrócić uwagę na kolor pomieszczenia, mebli i dodatków oraz to, czy chcemy uzyskać oświetlenie równomierne, czy też punktowe. Dobrze poinformowany sprzedawca pomoże nam dobrać moc żarówki do naszych potrzeb. Właściwie dobrane światło wpływa bowiem na stan naszego wzroku tempo jego męczenia się.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 24 grudnia 2012

Naklejki z motywami świątecznymi w całym domu!

Pisaliśmy ostatnio o różnych sposobach dekorowania wnętrz na święta. Teraz chcielibyśmy się przyjrzeć kilku konkretnym możliwościom. Proponujemy Wam tapety na ścianę oraz naklejki o szerokim spektrum aplikacji, dzięki którym wnętrze uzyska indywidualny charakter.

Naklejki na ścianę to samoprzylepne dekoracje wykonane z bardzo cienkiego tworzywa, które po oderwaniu z podkładu papierowego i naklejeniu wprost na podłoże dają wrażenie tatuażu ściennego. To zdaje się być niewiarygodne, ale wzór praktycznie wtapia się w obszar, na którym go ulokujemy!

Umieszczenie naklejki ściennej na wybranym podłożu jest dość proste, a Ty nie ubrudzisz się farbą! Wzory nie błyszczą się i wyglądają na powierzchni jak namalowane matową farbą kryjącą. Naklejki na ścianę matowe można naklejać na każdą gładką powierzchnię: na ściany, meble, lampy, drzwi, lustra, okna itp.
Do wyboru mamy całą paletę dostępnych kolorów i wzorów: zarówno graficzne ilustracje jak i zdjęcia, motywy wielokolorowe i stonowane. Bombki, renifery, bałwanki, Mikołaje, choinki, wieńce adwentowe, stroiki, pierniki… Każdy znajdzie coś dla siebie i może ozdobić w wyjątkowy sposób swój dom przed Bożym Narodzeniem.

Niezależnie od wyznania kochamy Boże Narodzenie. I co roku stajemy przed wyzwaniem, jak gustownie udekorować dom na ten świąteczny czas. Poniżej kilka podpowiedzi, jak uniknąć przepychu i nie wydać fortuny na stworzenie świątecznego klimatu.

Choinko, piękna jak las…

Najpiękniej prezentuje się oczywiście żywa choinka, dodatkowo wspaniale pachnie. Ale jeśli nie masz jej później gdzie przesadzić, lepiej skorzystać ze sztucznej. Producenci oferują obecnie naprawdę wierne i estetyczne imitacje drzewek, które mogą nam służyć kilka lat, co roku wyglądając inaczej dzięki nowym ozdobom.
Jeśli posiadasz duży dom, choinka zdecydowanie powinna sięgać od podłogi do sufitu. W małym pomieszczeniu godnie prezentować się będzie nawet mała, ale na przykład w ozdobnej doniczce. Wystarczy własnoręcznie przewiązana wokół donicy gruba kokarda w świątecznych kolorach. Można też wybrać modernistyczną choinkę z metalu czy kory.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

niedziela, 23 grudnia 2012

Krótka historia lampek choinkowych

Choć do świąt zostało jeszcze trochę czasu, nie odkładajmy na później nieuniknionego: wyboru lampek choinkowych. Jeśli na myśl o zeszłorocznych ozdobach, schowanych gdzieś w szafie, ogarnia nas przerażenie, warto wziąć sprawy w swoje ręce i pomyśleć o najnowszych trendach w oświetleniu świątecznym: lampkach LED.

Ich główne zalety to trwałość, energooszczędność, jakość wykonania oraz samo światło. Lampki te świecą bowiem światłem ciepłym, a więc tym najbardziej zbliżonym do światła tradycyjnej żarówki. Jednak nie zawsze było tak dobrze. Jeśli chodzi o lampki choinkowe, to można wręcz mówić o pewnej ich ewolucji. Zacznijmy więc od początku.

Wszystko się zmienia

Jeszcze przed pojawieniem się tradycyjnych, świecących lampek, nasze babcie przystrajały choinki prawdziwymi świecami. Tradycja ta, wywodząca się najprawdopodobniej z Danii, nadal jest tam kultywowana, jednak w Polsce, gdzie styl życia jest nieco inny, nie do końca możemy sobie na to pozwolić. Stres związany z ciągłym obserwowaniem żywego ognia na żywym drzewku może dla niektórych osób być zbyt dużym obciążeniem.

Dlatego też bardzo dużą popularność zyskały w naszym kraju klasyczne chińskie lampki, kupowane w marketach. Istotnie, gwarantowały one brak stresu, jednak wyłącznie w pierwszym sezonie użytkowania. Przy okazji następnych świąt, gdy już rozplątaliśmy długi kabel, zazwyczaj okazywało się, że jedna z nich oczywiście nie działa. No właśnie, tylko która?
Któż z nas nie przeżył kompleksowego przeglądu chińskich lampek, dokonywanego zazwyczaj w wigilijny poranek? Na szczęście sytuacja powoli zaczyna się zmieniać.

LED, czyli...

Rozwinięciem skrótu LED jest light-emitting diode, a więc „dioda emitująca światło”. Choć jej początki sięgają połowy XX w., dopiero w ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania tego typu żarówkami. Jest to spowodowane głównie oczywistymi zaletami tego produktu: niską awaryjnością, wysokiej jakości światłem oraz związaną z tym energooszczędnością. Skoro żarówki LED towarzyszą nam już w domu, pracy czy samochodzie, czemu nie miały by sprawdzić się również na choince?

Oczywiście, święta to nie tylko choinka, to również dekoracje naszych domów, które zazwyczaj zdejmujemy dopiero na początku lutego. Gdy myślę o tego typu dekoracjach, przychodzi mi na myśl scena z wielokrotnie emitowanego w okresie świątecznym filmu „W krzywym zwierciadle: witaj, Święty Mikołaju”. Ambicją głównego bohatera, Clarka Griswolda, było idealne udekorowanie domu na święta. Gdy już udało mu się podłączyć całe kilometry lampek, w całej okolicy zabrakło prądu, a jego dom z pewnością było widać aż z kosmosu.


Zdaję sobie sprawę, że film stanowi przerysowanie typowych, świątecznych przygotowań. Z chęcią zobaczę go raz jeszcze, ciesząc się, że w tym roku problem lampek nie będzie mnie dotyczył.

Oczywiście, dalej mamy wybór i możemy kupić tańsze (choć niewiele!), tradycyjne lampki, które z pewnością znajdziemy w marketach. Anglicy mają jednak odpowiednie przysłowie na tego typu zakupy: „nie stać cię na tani sprzęt”. Kto bowiem kupuje bardzo tanio, najczęściej kupuje kilka razy.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

sobota, 22 grudnia 2012

Drewniane aranżacje mieszkań

W przypadku wykończania mieszkania i tworzenia aranżacji warto jest sięgać do rozwiązań ponadczasowych. Tego typu prace mają bowiem posłużyć nam na wiele lat, w związku z czym zależy nam na tym, by stworzony przez nas wystrój mieszkania przez cały okres użytkowania był stylowy, modny, ciekawy i trwały.

Jednym z takich ponadczasowych rozwiązań, a dokładniej materiałów, jakie można wykorzystać, jest drewno. Drewniane podłogi, ściany, meble to sposób na piękne, nowoczesne, a zarazem tradycyjne oraz eleganckie i funkcjonalne mieszkanie.

A. Drewniane podłogi
Drewniane podłogi to inwestycja na lata. Jeśli będziemy właściwie dbać o drewniane panele czy parkiet, możemy mieć pewność, że taka podłoga doskonale będzie sprawować się również dla naszych dzieci i wnuków. Wystarczy jedynie wybrać wysokiej jakości materiały, impregnować je w odpowiednim czasie oraz czyścić i pielęgnować specjalnymi środkami. Drewniane podłogi doskonale pasują do salonów, przedpokojów i sypialni. Lepiej unikać ich w kuchni i w łazience, a więc w miejscach narażonych na dużą wilgoć, częsty kontakt z wodą oraz silne zanieczyszczenia.



B. Drewniane ściany
Boazeria oraz ścienne panele drewniane to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla przedpokojów, klatek schodowych w domach jednorodzinnych oraz w salonach. Świetnie sprawdzają się również jedynie na wybranych ścianach w danym pomieszczeniu. Dobrze jest wybrać jasny kolor drewna, by pomieszczenie nie stało się zbyt ciemne.

C. Materiały drewnopodobne
Cena drewna podłogowego lub na ścianę jest dość wysoka, przez co wiele osób musi zrezygnować z takiej koncepcji mieszkania. Jednak i z tej sytuacji jest ratunek – wystarczy zdecydować się na materiały drewnopodobne – np. płytki lub panele imitujące naturalne drewno. Materiał ten jest dużo tańszy, a jeśli wybierzemy taki wyższej klasy, ciężko będzie odróżnić go od naturalnego drewna.

D. Drewniane meble
Meble wykonane z drewna to gwarancja jakości i dobrego stylu przez długie lata. Najlepiej jest wybierać między takimi meblami stworzonymi na zamówienie, a starymi, które przeszły już proces renowacji.


Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 21 grudnia 2012

Kuchnia przestronna i przyjemna

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu w ciągu dnia. Tutaj gotujemy, spożywamy posiłki, a nawet spotykamy się ze znajomymi na kawę czy herbatę. Z tego też powodu warto zadbać o to, by kuchnia kojarzyła nam się z ciepłem domowym, rodzinnym oraz z poczuciem bezpieczeństwa.

Aby ta przestrzeń faktycznie była dla nas przyjemna, musimy postarać się o odpowiednią aranżację.

Przestrzeń kuchenna
O wiele lepiej czujemy się w kuchni przestronnej. Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się mała kuchnia, dobrym sposobem może okazać się połączenie jej z salonem (jeśli tylko warunki architektoniczne nam na to pozwolą). Jest to zarazem nowoczesna i bardzo wygodna aranżacja kuchenna. Można też umeblować kuchnię na zamówienie. Wówczas fachowcy pomogą nam dobrać rozwiązania oszczędne pod względem zajmowanej przestrzeni, stylowe oraz funkcjonalne.



Kolor kuchni
W pomieszczeniu kuchennym doskonale sprawdzają się kolory ciepłe, takie jak żółty, czerwony czy beżowy. Jednak, by kuchnia nie wydawała się zbyt ciemna, dobrze jest z tych barw stworzyć jedynie akcenty, np. zasłony, obrusy czy fragmenty ścian w tym kolorze. Bardzo dobrze te ciepłe barwy harmonizują się z bielą. Ten kolor nie tylko rozświetli kuchnię, ale też sprawi, że będziemy czuć się w tym pomieszczeniu czysto i świeżo. Doskonałym rozwiązaniem mogą być meble lub płytki w kolorze białym, jednak w przypadku płytek, lepiej nie wybierać tego koloru na podłogę, która jest narażona na częste i uciążliwe zabrudzenia.

Płytki kuchenne
Ponadczasowym rozwiązaniem dotyczącym płytek kuchennych na ścianę są motywy rustykalne. Mogą one występować już na gotowych mozaikach kuchennych, można też, wedle własnego wzoru i koncepcji, zamówić takie płytki drukowane bezpośrednio u producenta. Motywy wykorzystywane w tego typu rozwiązaniu to przede wszystkim owoce, warzywa, domowe zwierzęta czy tradycyjne przedmioty, takie jak czajnik. Takie płytki świetnie sprawdzą się w wybranych fragmentach kuchni, np. nad drewnianym stołem czy też nad kuchenką gazową.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

czwartek, 20 grudnia 2012

Oryginalne dekoracje wnętrz

O tym, jak czujemy się we własnym mieszkaniu, decyduje w dużej mierze aranżacja wnętrza. Mimo że wydaje się, iż jest ona tworzona głównie poprzez wybór tapet, płytek czy paneli, to prawda jest taka, że nawet najmniejsze elementy dekoracyjne mają ogromny wpływ na to, jak prezentuje się przestrzeń, w której mieszkamy.

Coraz bardziej cenimy sobie rozwiązania, które charakteryzują się oryginalnością i nowoczesnością, ale zarazem dają nam gwarancję, że za jakiś czas nie staną się one synonimem kiczu. Aby stworzyć sobie taką przyjemną i przytulną przestrzeń, wcale nie trzeba korzystać z drogich porad profesjonalnych dekoratorów. Można spróbować na własną rękę, inspirując się gotowymi pomysłami oraz radami, udekorować wnętrze własnego mieszkania. Oto kilka sposobów na ciekawe udekorowanie wnętrza mieszkania.



Styl rustykalny
Jest to rozwiązanie ponadczasowe, ale nadal uznawane za oryginalną aranżację. Jest to styl, który wykorzystuje sprawdzone motywy ludowe, swojskie i domowe. Bardzo dobrze sprawdza się w kuchni. Chodzi tu np. o płytki ścienne, zasłony i firanki, obrusy czy obrazy, które wykorzystują wzory kwiatów, owoców i domowych, tradycyjnych przedmiotów. Taka kuchnia na pewno okaże się ciekawa i przyjazna.

Hand made
Elementy dekoracyjne ręcznie wykonane przeżywają obecnie swój renesans. Coraz więcej sklepów z artykułami dekoracyjnymi posiada je w swojej ofercie. Wiele takich przedmiotów można też nabyć w Internecie. Mogą to być obrazy, ręcznie zdobione wazony, doniczki, szklanki, ramki na zdjęcia czy też haftowane serwetki i obrusy. Z racji tego, że często produkty te bywają unikalne, ich cena potrafi być całkiem wysoka. Dlatego też, jeśli posiadamy nieco zdolności manualnych, możemy spróbować samodzielnie stworzyć ciekawe dekoracje. Na pewno dostarczą nam one mnóstwo satysfakcji.

Ulubione motywy
Planując dekorację wnętrza, wykorzystajmy motywy, które są nam najbliższe. Nie ważne, czy fascynują nas koty, psy, róże czy klimaty morskie. Wszystko to można wykorzystać, np. zamawiając drukowane płytki na ścianę, kupując dywany, koce, serwetki, wazony, obrazy i inne elementy dekoracyjne.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

środa, 19 grudnia 2012

Ciekawe i energooszczędne pomysły na oświetlenie

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom bez oświetlenia. Sztuczne światło jest dla nas niezbędne wieczorami oraz w nocy, zwłaszcza zimą, kiedy to dni są coraz krótsze. Obecnie jednak oświetlenie w mieszkaniu przestało mieć jedynie funkcję czysto pragmatyczną.

To także sposób na dekorację wnętrza oraz ciekawą aranżację. Ponadto pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, które pozwalają nam na bezpieczne, przyjazne i oszczędne oświetlanie i podświetlanie poszczególnych pomieszczeń, a także terenów znajdujących się na zewnątrz domu.



Lampy do wnętrz
Sklepy z akcesoriami oświetleniowymi oferują szeroką gamę tego typu produktów. Lampy mogą być stojące, nocne, podłogowe, wiszące. Charakteryzują się wielorakimi fasonami i motywami, dzięki czemu można idealnie dobierać je do preferowanej aranżacji danego pomieszczenia. Doskonale sprawdzają się lampy, które wykorzystują technologię LED. Są one nieco droższe, ale dają dużo przyjemniejsze światło, które nie przygasa wraz z długością użytkowania, czerpią nawet o 70% mniej prądu, a ponadto charakteryzują się dłuższą żywotnością. Mniejsze światełka LED mogą być śmiało wykorzystywane także jako lampka nocna w pokoiku dziecięcym czy też jako podświetlenie dla półek, szaf, luster, wnętrz samochodów, a nawet terrariów czy akwariów. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym mogą tu okazać się lampy LED emitujące światło kolorowe. Największą popularnością cieszy się podświetlenie czerwone, niebieskie oraz zielone.

Lampy zewnętrzne
Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, warto pomyśleć także o oświetleniu przestrzeni przydomowych. Chodzi tu przede wszystkim o takie miejsca, jak wjazd na podwórko, wjazd do garażu, schody wejściowe do domu, krawężniki, balkony, a także ogródek. W tym wypadku rynek również oferuje szereg rozwiązań. Można wybrać lampy stojące (wysokie lub niskie), wiszące, a nawet świecącą kostkę brukową. Tutaj, tak samo jak wewnątrz mieszkania, poleca się zwłaszcza te lampy, które wykorzystują technologię LED (dokładnie z tych samych powodów).

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 18 grudnia 2012

Meble do sypialni

Przyjemność mieszkania we własnych czterech ścianach jest wspaniała, jednak jej nieocenioną wartość można docenić dopiero w momencie, gdy to mieszkanie urządzone zostanie według preferencji właściciela.

Najbardziej istotnymi akcentami w mieszkaniach są barwy dużych powierzchni ścian oraz wyposażenie mieszkania w odpowiadające mu meble. Dobór farb i tapet jest zazwyczaj dość prosty, ze względu na określone preferencje kolorystyczne. Jednak dobór mebli staje się zadaniem spędzającym sen z oczu wielu właścicieli mieszkań o niesprecyzowanych gustach. Mamy bowiem do wyboru naprawdę ogromny asortyment mebli, zarówno kuchennych, do salonu czy do sypialni. Wszystko w najróżniejszych kolorach i kształtach. Wyposażanie swojego mieszkania nie jest wcale takie proste.

Dokonując wyboru jak najodpowiedniejszego dla naszych potrzeb zestawu mebli, konieczne jest zwrócenie uwagi na jakość materiałów, z jakich go wykonano. Na przykład meble do sypialni, choć są mniej narażone na zniszczenia, niż na przykład meble w kuchni czy salonie, muszą zapewnić odpowiedni komfort wypoczynku. Istotne jest również przechowywanie. Mieszkania zazwyczaj nie posiadają zbyt wielkiej powierzchni, dlatego w sypialniach przechowywane są ubrania, pościel, czasem nawet książki oraz różne dokumenty. Meble muszą zatem, oprócz prezencji i wygody, posiadać również sporą funkcjonalność. Dzięki temu połączeniu, mieszkanie stanie się miejscem, do którego chętnie będzie się wracać.

Urządzając zatem swoje mieszkanie, pamiętajmy, że meble to nie tylko ich wartość estetyczna. Meble mają nie tylko ładnie wyglądać w naszym mieszkaniu, ale mają być także, a może przede wszystkim, funkcjonalne.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 17 grudnia 2012

Powietrze dla kominka

Kominek to wcale nie jest taka prosta sprawa, jak by się mogło wszystkim wydawać. Przede wszystkim bezwzględnie musi spełniać wiele standardów bezpieczeństwa, które pomogą w uchronieniu domowników np. przed zaczadzeniem tlenkiem węgla.

Zasady dotyczące montażu kominka dotyczą:

tego, gdzie kominek można zamontować,

jak i czym kominek można obudować,

jaką może mieć wysokość,

jakiej wielkości może być palenisko - wkład.

Jednym z bardzo ważnych i ciekawych parametrów jest również to, ile powietrza musimy do naszego kominka dostarczyć.

Zaskakujący jest fakt, że wszystkie wytyczne dokładnie zapisane są w Rozporzadzeniu Ministra Infrastruktury. Jakie ilości są tam podane?

Kominek zamknięty: 10m3 powietrza na godzinę na 1kW mocy cieplnej pieca,

Kominek otwarty: ilość powietrza, która spowoduje, że prędkość jego przepływu w otworze wkładu nie będzie mniejsza niż 0,2 m/s.

Dlaczego powietrze jest tak ważne:

W każdym piecu, w którym spalane jest drewno, dla utrzymania paleniska konieczne jest dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza.

To właśnie powietrze wydobywa się później z komina w postaci dymu. Naturalne jest zatem, że w przypadku, gdy powietrze pochodzi z wnętrza domu, to powstaje podciśnienie. Aby nie doszło do niebezpiecznej sytuacji, trzeba w miejsce zużytego powietrza dostarczyć zatem nowe.

Do czego może prowadzić niedostateczna ilość powietrza w kominku:

kłębienia się dymu w pomieszczeniu,

problemów z utrzymaniem ognia,

zapychaniem się wentylatorów.

Jeszcze kilka lat temu dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do kominków było dość dużym problemem. Dzisiaj najnowocześniejsze techologie pozwalają na opracowanie takich kominków, w których zużycie powietrza jest bardzo małe, a jego przepływ bezpieczny.

Powietrze nie jest oddawane bez konkretnego celu, ale wykorzystywane do efektywnego wytwarzania energii cieplnej. Tym samym całe spalanie jest bardziej efektowne, a zarazem bezpieczniejsze.

Cała czynność doprowadzania powietrza do paleniska polega na jego przepływie przez odpowiednią instalację zamontowaną tuż przy palenisku.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

niedziela, 16 grudnia 2012

Prawdy i mity o ogrzewaniu!

Ogrzewanie elektryczne niegdyś nie było tanie, o tym wie chyba każdy, kto choć raz swój dom musiał ogrzewać właśnie w ten sposób. Dzisiaj ceny za tego rodzaju ogrzewanie zmieniają się na plus dla użytkowników.

Co innego także jeśli służy nam tylko jako dodatkowa forma docieplania pomieszczenia.

Grzejnik elektryczny może się przydać zwłaszcza wtedy, kiedy w naszym domu posiadamy bardzo dużą łazienkę, którą trudno jest nagrzać na tyle, by rzeczywiście komfort kąpieli był bardzo duży.

Form ogrzewania elektrycznego, za pomocą którego możemy zapewnić sobie o kilka stopni cieplejsze pomieszczenie, jest kilka. Wspomóc nas może mata grzejna, grzejnik drabinkowy czy przewody grzejne.

Które rozwiązanie i kiedy wybrać?

W celu dogrzania dość zimnej podłogi dobrze jest zamontować w niej matę grzejną. Można to z powodzeniem zrobić samemu bez pomocy fachowców. Pasy układa się równolegle.

Współczesne rozwiązania służące do elektrycznego dogrzewania budynków wcale nie muszą być drogie. Wszystko zależy od odpowiedniej izolacji budynku oraz jakości posiadanego sprzętu.

Zakłady energetyczne w odpowiedzi na małe zainteresowanie ogzrewaniem elektrycznym także postanowiły przygotować ciekawsze oferty. Proponują specjalne taryfy czasowe, w których ceny za energię elektryczną są bardzo niskie. Taniej można skorzystać z prądu np. nocą lub w weekendy.

Oczywiście ceny w dużej mierze zależą od firm, które są dystrybutorami. Warto zatem wcześniej porównać kilka ofert zanim zdecydujemy się na jakąś konkretną.

O tym, w jaki sposób nasz dom będzie ogzrewany, decydujemy już podczas budowy domu. Poprośmy zatem naszego architekta, by pomógł nam w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis


 

sobota, 15 grudnia 2012

Piec żeliwny czy stalowy?

Ogrzewanie domu to bardzo ważny aspekt. Źle dobrane może narażać właścicieli domów na duże koszty, związane chociażby z zakupem opału czy zużytą energią.

Kupując piec, bardzo często zastanawiamy się, jaki model wybrać, by jak najlepiej trafić w preferencje naszego domu. W ofercie bardzo często bierzemy pod uwagę dwa rodzaje pieców: żeliwne i stalowe. 

Dlaczego warto wybrać piec żeliwny:

piec żeliwny ze względu na swoją budowę bardzo sprawnie oddaje ciepło oraz je zachowuje, w związku z tym nawet kilka godzin po wygaśnięciu ognia potrafi ogrzewać wszystkie pomieszczenia, nadaje się zarówno do ogrzewania domów jednorodzinnych, jak i domków letniskowych, nie wymaga specjalnego paliwa, można w nim palić zarówno koksem, węglem, jak i drewnem, ze względu na swoją tradycyjną budowę może bardzo często służyć jako ozdoba domu.


Jak działa piec stalowy:

przede wszystkim jest odwrotnością pieca żeliwnego, ma cienkie ściany i budowę, która nie pozwala mu tak długo utrzymywać ciepła, właściwie jest zimny tuż po wygaśnięciu ognia, piec stalowy wymaga specjalnej obudowy: ceramicznej lub kamiennej, powodem tego są gorące ściany pieca, którymi można się poważne oparzyć, piec stalowy dzięki ciekawej obudowie można dopasować do różnych wnętrzy domu.

Zarówno piec stalowy, jak i żeliwny, mogą mieć przekrój kołowy, ośmioboczny lub kwadratowy, dzięki czemu można je dopasować do różnych miejsc w pomieszczeniu.

Kotły żeliwne są nieco droższe od stalowych. Głównie dlatego, że mają większą odporność na korozję. Warto jednak wiedzieć, że w sytuacjach zbyt wysokiej temperatury lub złego użytkowania kotły żeliwne mogą pękać.
W kotłach żeliwnych najbardziej opłaca się opalać koksem, czyli paliwem krótkopłomiennym, w innym przypadku kotły stalowe bedą bardziej funkcjonalne.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 14 grudnia 2012

Panele od święta!

Panele podłogowe to ostatnio bardzo modne wykończenie naszych podłóg. Oczywiście drewniane posadzki od zawsze słyną z tego, że są wytrzymałe, mocne, niestety są jednocześnie dość drogie. Co uwidacznia się w tym, że nie każdego jest na nie stać.


Alternatywą dla ładnie wyglądającej podłogi stają się zatem podłogi panelowe. Wygladają bardzo estetycznie, są tanie i łatwe do zamontowania.

Podłogi z paneli również potrafią doczekać się wielu lat użytkowania. Warunek jest jeden! Odpowiednia pielęgnacja, odpowiednimi środkami.

Mamy dwa rodzaje paneli laminowane i drewniane. Zarówno jedne jak i drugie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Podstawowa różnica polega na tym, że drewniane panele możemy nie tylko czyścić, ale także poddawać różnym zabiegom pielęgnacyjnym. Z kolei panele laminowane nie nadają się do odnawiania. Możemy o nie dbać i wierzyć, że dzięki temu nie zniszczą się.
Najgorsze co może nasze panele spotkać to porysowanie, zachlapanie, zalanie wodą.

Zabieramy się za czyszczenie!

Systematycznie czyszczone panele nie wymagają później zbyt dużego wysiłku z naszej strony. Na co dzień starajmy się zatem przecierać ich powierzchnię zwilżoną szmatką, mopem oraz środkami, które pomogą nam w walce z elektryzowaniem się ich powierzchni.

Specjalny środek – czyli?

Panele najlepiej jest czyścić środkiem nabłyszczającym. Pozwala on nie tylko pogłębić kolor podłogi, ale także zapewnia odpowiedni połysk.
Woskowanie to dość czasochłonny zabieg. Im jednak częściej będziemy go przeprowadzać tym dłuższy będzie żywot naszej podłogi. Każde kolejne woskowanie to bowiem dodatkowa powłoka ochronna.

Zabiegiem, który w największym stopniu zmnienia strukturę zniszczonych paneli na nową jest cyklinowanie.

Uwaga, ze względu na sposób jego przeprowadzania nadaje się wyłącznie do paneli drewnianych. Cyklinowanie to nic innego jak szlifowanie górnej powierzchni paneli. Często okazuje się, że niektóre panele wykonane z tworzyw sztucznych ulegają w jego wyniku zniszczeniu i nie nadają się już do użytkowania.

Zanim zatem zdecydujemy się na dany zabieg renowacyjny podłogi dowiedzmy się z jakiego materiału jest wykonana.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
 
 

czwartek, 13 grudnia 2012

Idealne wykończenie garażu

Bezpieczny garaż, w którym nasze auto nie tylko będzie chronione przed różnymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, ale także przed niemile widzianymi gośćmi musi być wykończony odpowiednią bramą garażową. 

Co kryje się pod hasłem "dobra brama garażowa"?
Dobra brama garażowa to przede wszystkim taka, która idealnie pasuje do aranżacji reszty domu, jest przy tym solidnie wykonana i spełnia podstawowe wymagania użytkowania.

Najczęściej popełniany błąd przy wyborze bramy garażowej to zbyt późne zainteresowanie odpowiednim modelem. Wbrew pozorom brama ma znaczenie przy ogólnej fasadzie budynku. Wybrana zbyt późno i pochopnie może nam zniszczyć cały obraz wymarzonego domu.

Przed zamontowaniem bramy upewnijmy się, że wszystkie ściany są suche, odpowiednio zabezpieczone, a pomieszczenie wolne od pyłów i zanieczyszczeń. Cała idea dobrego zamontowania bramy leży oczywiście w mocowaniach. Ściany wnęki muszą być zatem tak przygotowane by utrzymały ciężar bramy.

Najbardziej sprawdzonym i jednocześnie najstarszym modelem drzwi garażowych są charakterystyczne dwuskrzydłowe, otwierane na zewnątrz. Zazwyczaj wykonane z drewna. Przy montażu tego typu bramy trzeba rozważyć pewien problem. Otóż, czy przy otwartej bramie nasze auto będzie mogło być swobodnie zaparkowane na podwórzu.

Drugim rodzajem bram są bramy garażowe uchylne. Porównując je do bram dwuskrzydłowych są one oceniane jako bardziej poręczne i łatwiejsze do otwierania. Nie wymagają specjalnie trudnego montażu, wystarczy odpowiednia szyna.

Najnowsze bramy garażowe to bramy segmnetowe. Podczas otwierania nie wystają za budynek. Cały mechanizm opiera się na podnoszeniu bramy w stronę sufitu lub w stronę ścian.
Rodzaj bramy to nie wszystko. Nawet najlepszą bramę warto dodatkowo zabezpieczyć przed włamaniem. Przy tej kwestii warto zapytać sprzedawcę jaką klasę antywłamaniową posiada nasza brama.

Znacznym ułatwieniem dzisiejszych bram garażowych jest możliwość otwierania ich za pomocą pilota. Warto z takiego ułatwienia skorzystać. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy na dworze panuje mroźna zima. 

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis



środa, 12 grudnia 2012

Zalety lamp ledowych

Wiele lat temu w każdym domu wisiały charakterystyczne, duże żyrandole. Dziś moda znacząco się zmieniła. Niemały wpływ miał na to także rozwój techniki, który umożliwił ograniczenie wielkości żarówek oraz lamp.

Obecnie, aby oświetlić cały duży pokój możemy wykorzystać jedynie niewielki żyrandol, który zapewni wystarczającą ilość światła. Lampy nowoczesne nie tylko zajmują mniej miejsca, ale też produkowane są w różnych, ciekawych kształtach. Dzięki temu można je łatwo dopasować do staromodnie umeblowanych pomieszczeń, jak i tych w pełni nowoczesnych. Oczywiście, nie każda modna dziś lampa musi mieć niewielki rozmiar. W sprzedaży są także imponujące żyrandole, które mimo swojego rozmiaru i dużej ilości żarówek nie pobierają ogromnej ilości prądu elektrycznego, jak bywało to w przypadku starszych modeli.

Dużą popularnością cieszą się dziś lampy ledowe. Takie oświetlenie oparte jest na wbudowanych w nich diodach. Podstawową zaletą tego typu lamp jest przede wszystkim ich większa trwałość w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż wymiana żarówek jest konieczna znacznie rzadziej niż w przypadku korzystania z żarówek tradycyjnych.

Ledowe żarówki są dziś powszechnie używane zwłaszcza w pomieszczeniach, takich jak łazienki czy ubikacje. Wykorzystuje się je również bardzo często w pokojach, gdzie na suficie znajdują się panele.

Niewątpliwie dużym plusem oświetlenia ledowego jest także oszczędność energii. Charakteryzują się też lepszym natężeniem światła. Producenci lamp ledowych podkreślają także ich wytrzymałość na wahania temperatury oraz na drgania. Warto także zauważyć, że lampy ledowe są przyjazne dla środowiska, gdyż nie emitują szkodliwego promieniowania oraz wytwarzają niewielkie ilości ciepła.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 11 grudnia 2012

Kilka słów prawdy o wentylacji i rekuperacji.

Już od ponad dziesięciu lat znana jest technologia mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła i wciąż dynamicznie wzrasta liczba osób, które decydują się na tego rodzaju rozwiązania. Owa technologia to rekuperacja i zapobiega powstawaniu w domach pleśni, wilgoci i zaduchu.

Montujemy teraz coraz częściej plastikowe okna i kupujemy bardzo szczelne drzwi, a przy tym domy i bloki mieszkalne ocieplamy styropianem. Z tego powodu zahamowana jest cyrkulacja powietrza. Oszczędzając na opłatach za ogrzewanie nieraz unikamy wietrzenia pomieszczeń i tym samym nie mamy dostępu do zimnego, świeżego powietrza. O tym, że szczelne okna są problemem dowiadujemy się dużo później. Nieraz wtedy narażamy się na kolejny duży wydatek w postaci kupna i montażu elementów rozszczelniających okna.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest rekuperacja, ale o tym za chwilę. Kiedy budujemy własny dom zależy nam przede wszystkim na uzyskaniu komfortu, bezpieczeństwa i zdrowia. Zależy nam też na niższych kosztach utrzymania, więc staramy się, by budowany dom był energooszczędny. W tym celu decydujemy się na te najczęściej stosowane rozwiązania czyli szczelne plastikowe okna, dodatkowo ocieplane ściany i nie raz w drogi system ogrzewania. Jednakże mieszkając już w swoim nowym domie zaczynamy zauważać, że szyby okien parują, pojawia się grzyb, a nasze samopoczucie rano jest bardzo niekorzystne.

Chcąc poprawić sytuacje otwieramy okna i tym samym musimy zrezygnować z energooszczędności. Najkorzystniej byłoby zainstalować w domu system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zwany rekuperacją. Jego „sercem” jest centrala wentylacyjna (rekuperator),której zadaniem jest całodobowe zapewnianie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w całym domu. Poza rekuperatorem w domu muszą znajdować się także kanały wentylacyjne w każdym pomieszczeniu.

A co zapewnia nam system rekuperacji?

Dzięki niemu odzyskujemy ciepło, które przy wykorzystaniu tradycyjnych systemów bezpowrotnie stracilibyśmy. Montażem tego systemu powinna zająć się fachowa firma, która jest również w stanie doradzić nam odpowiedni rekuperator. Wiele marek rekuperatorów jest dostępnych na rynku, ale tylko część zapewni nam trwałą i prawidłową wentylację domu. Nie szukajmy doradców w sklepach, gdyż będą chcieli nam wcisnąć najdroższy produkt. Broszury reklamowe producentów również się nie nadają, gdyż ci zawsze zachwalają swoje produkty i uznają je za najlepsze na rynku. Ktoś kto miał doświadczenie z różnymi rekuperatorami jest osobą, która może nam pomóc.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Pokój z oknem na ogród

O dużym oknie tarasowym prowadzącym bezpośrednio do zielonego ogrodu marzy chyba każdy. Tym bardziej jeśli ów ogród posiada i kompletnie nie ma pomysłu, jak zaaranżować ciekawe wyjście bezpośrednio na taras.

Okno tarasowe ma wiele plusów: dodaje całemu projektowi domu lekkości i przestronności, a naszemu salonowi także i wiele potrzebnego w ciągu dnia światła.

Czy okno tarasowe powinno być duże? Jak powinno być zamontowane, by zimą nie uciekało nim ciepło? Pytań jest wiele. Warto zatem rozwiać wiele wątpliwości.

Dla wielu ludzi w oknie tarasowym liczy się to, jak wygląda oraz jakie możliwości otwierania posiada. Nowoczesne okna posiadają bowiem rozmaite sposoby otwierania: uchylne, przesuwne, składane, z dodatkową funkcją rozszczelniania.

Bardzo duże okna!
Okna tarasowe dużych rozmiarów przede wszystkim muszą być bardzo wytrzymałe i odpowiednio usztywnione. Tylko wtedy poradzą sobie ze zmiennymi czynnikami atmosferycznymi, napieraniem wiatru, przenikaniem wilgoci. Profile ram takich okien muszą być bezprzecznie dobrane do ciężaru szyby i całego okna.

Maksymalna wysokość dobrze zabezpieczonych okien tarasowych to 250-270 cm. Sprzedający okna tarasowe szczególnie polecają te, które mają kształt prostokąta. Są one znacznie bardziej solidne i wytrzymałe.

W bardzo dużych rozmiarach okien tarasowych pomocne są mechanizmy przesuwne. Znacznie lepiej radzą sobie z podmuchami wiatru aniżeli inne egzemplarze.

Co z ogrzewaniem?
Wbrew pozorom duże ono balkonowe wcale nie wiąże się ze wzrastającymi kosztami ogrzewania domu. W danym pomieszczeniu, w którym zamontowane jest okno bardzo sprytnie można zresztą wykorzystać ciepło oddawane przez promienie słoneczne. Skutecznie nagrzewa ono ściany i cały budynek.

Co z bezpieczeństwem?
Nowoczesne okna balkonowe są wyposażone w różne zabezpieczenia antywłamaniowe. Szczególnie zwróćmy zatem uwagę na antywłamaniową klamkę, okucia o zwiększonej odporności, szybę o odpowiedniej klasie bezpieczeństwa.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

niedziela, 9 grudnia 2012

Obraz jak nowo namalowany

Obrazy zdobią nasz dom. Dodają wnętrzom elegancji, smaku i wytworności, zwłaszcza jeśli są prawdziwymi dziełami sztuki. Pamiętajmy, że każdy obraz nie wystarczy zawiesić na ścianie i podziwiać latami. O wszystkie obrazy należy odpowiednio dbać, odnawiać i czyścić. Tylko wtedy doczekają się wielu lat.

Przyjęło się, że obrazy czyścimy dość rzadko. Być może właśnie dlatego tak mało wiemy o tym, jak je odpowiednio konserwować.

Obrazy powinniśmy co jakiś czas ściągnąć ze ściany by po prostu odkurzyć ich powierzchnię z warstwy kurzu. Nie trzeba oczywiście wykonywać tych czynności częściej niż raz na miesiąc, czy nawet dwa. 

W zależności od rodzaju faktury obrazu czyścimy je w inny sposób:

Obrazy olejne najlepiej jest przetrzeć delikatną szmatką jedwabną. Jest jeszcze kilka sposobów z użyciem wody, czy ziemniaków, jednak w przypadku bardzo wartościowych obrazów lepiej nie ryzykować i po prostu oddać obraz w ręce konserwatora.

Obrazów malowanych akwarelą, czy pastelami nie przecieramy. Najlepiej zabezpieczyć je szybą i ją bezpośrednio czyścić, nie naruszając powierzchni obrazu.

Co jest szkodliwe dla naszych obrazów:
zbyt duża ilość promieni słonecznych oświetlających z dużym natężeniem obraz, wilgoć przenikająca do struktury obrazu.

Tak jak i obraz tak samo odświeżać należy ramy obrazów. Drewniane możemy wstępnie odkurzyć przy pomocy odkurzacza, następnie pokryć pastą do podłóg lub przemyć piwem. Pamiętajmy jednak, by wszystkie czynności zawsze poprzedzić najpierw odpowiednim zabezpieczeniem płótna.

Złocone ramy możemy potraktować octem winnym, przekrojoną na pół cebulą.
Największym wrogiem naszego obrazu jest wilgoć. Jeśli zagości w ścianie, na której wisi obraz należy, jak najszybciej go stamtąd usunąć. Profilaktycznie, aby wilgoć nie dostała się do ścian można przemalowac ich powierzchnię roztworem ałunu potasowego.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

sobota, 8 grudnia 2012

Co sprawia, że łazienka jest unikatowym pomieszczeniem w domu?

Stworzenie czarownej, topowej łazienki to cel każdego dobrego projektanta wnętrz, który ma za zadanie stworzyć projekt odpowiadający gustom zleceniodawców. Jego projekt musi sprawić, że łazienka stanie się unikatowym pomieszczeniem w domu. Przy tworzeniu swojego dzieła najczęściej posiłkuje się fachową literaturą.

Podstawową kwestią każdego projektu jest zaplanowanie koloru, wzoru i wielkości wybieranej armatury, gdyż to do niej będziemy dopasowywać całą resztę wyposażenia łazienki. Wybór zdaje się nie być łatwy, gdyż na polskim i zagranicznym rynku dostępne jest gro wzorów ułożonych w ciekawych aranżacjach na sklepowych wystawach. Projektanci nigdy nie ograniczają się wcale do rodzimego rynku, korzystają także z ofert producentów zagranicznych, najczęściej włoskich, co w dobie powszechnego Internetu wcale nie jest tak drogie jak w przeszłości. Gdy wybór płytek zostanie już zaakceptowany przez zleceniodawcę, czas na zakup baterii łazienkowych. Na bateriach nie wolno oszczędzać, gdyż źle dobrany może kapać, przeciekać lub też być podatny na korozję. Kolejnym etapem realizacji zlecenia jest dobranie przez designera odpowiedniej wanny lub prysznica. Oczywiście to klient decyduje, który z tych przyrządów najchętniej widziałby u siebie w łazience. Projektant musi jednak zachować ogólną stylistykę i dobierać wyposażenie do charakteru glazury.

W sytuacji, gdy klient zdecyduje się na wybór wanny, uświadomić mu należy, że to duży przyrząd i może nie zdać egzaminu na stosunkowo małej powierzchni. Warto podsunąć mu pomysł montażu prysznica. Dodatkowo wypadałoby wspomnieć, że prysznic wcale nie musi posiadać brodzika. System bezbrodzikowy jest obecnie bardzo modny, no i praktyczny. Do tego rezygnacja z brodzika sprawi, że wygląd łazienki będzie bardziej dopracowany, a wszystkie detale będą kompatybilne. Systemem, który doskonale sprawdzi się w tej sytuacji stworzy odpływ liniowy. Ten mały, z wyglądu niepozorny system ma ogromne znaczenie dla estetyki samej łazienki. Dodatkowo jest niesamowicie funkcjonalny, co docenimy już po kilku dniach użytkowania. Projektant zadecyduje, czy w naszym przypadku lepiej założyć odpływ niewidoczny (uniwersalny) lub niewidoczny (o charakterystycznej powierzchni i kształcie. Na szczęście wybór jest duży, gdyż na rynku znajdziemy co najmniej kilku producentów oferujących ów produkt.

Cechy właściwego odpływu liniowego:

Po pierwsze powinniśmy, przy zakupie kierować się charakterystyką materiału, z jakiego wykonano odpływ. Projektanci zwracają uwagę, iż materiał musi być trwały, by służył długie lata. Najlepszym materiałem na listwy maskujące jest uniwersalna i nowoczesna stal nierdzewna, a na elementy odprowadzające wodę mocny i odporny na rdzę plastik. Odpływ liniowy kupuje się wraz z akcesoriami niezbędnymi do prawidłowego montażu. W skład zestawu wchodzą: syfon, odpowiadający za odprowadzanie wody, mata uszczelniająca, nóżki stabilizujące i listwa maskująca. Odpływy są różnorodne – długie, krótkie, o różnych wzorach i kształtach. Wybór jest ogromny. Designerzy wiedzą, że odpływ liniowy musi być doskonale dobrany. Może stać się prawdziwą ozdobą projektowanej łazienki.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 7 grudnia 2012

Rama jak nowa!

Nawet najpiękniejszy obraz lub zdjęcie może nie wyglądać zbyt efektownie na ścianie, jeśli nie będzie się znajdował w ciekawej ramce. To właśnie rama dodaje zazwyczaj tego czegoś, charakteru, elegancji i głębi.

Najbardziej wymowne są ramy stare: kute, pozłacane lub z naturalnego drewna. Niestety, podobnie jak wszystkie inne elementy wyposażenia domu, z czasem niszczeją i zużywają się. Jest to oczywiście naturalny stan rzeczy, którego nie da się przeskoczyć.

Nie ma jednak nic straconego. Starą ramę możemy bardzo szybko odnowić, szeroką alternatywę na tym polu otwiera dla nas nowy trend w aranżacjach, jakim jest hand made - czyli moda na to co wykonane własnoręcznie.

Chyba najczęstszym materiałem, z jakiego wykonane są nasze stare ramy, jest drewno.
Przy wszelkich pracach związanych z renowacją starych ram zawsze należy rozpocząć od zabezpieczenia tego, co się w niej znajduje. Należy o tym pamiętać szczególnie w sytuacjach, gdy pracom poddajemy jakiś wartościowy dla nas obraz czy duże lustro. 

Następnie czyścimy ramy z wszelkich zabrudzeń, najczęściej jest to po prostu kurz nazbierany w przeciągu kilkunastu lat, zdarza się jednak, że jest również na nim farba, która poprudziła ramę podczas remontu domu.

Podstawową czynnością do nadania im nowego światła jest przetarcie ich nawierzchni papierem ściernym. W ten sposób z powodzeniem uda nam się pozbyć starej nieestetycznej farby.

Tak przygotowaną powierzchnię możemy dopiero pokryć nowym lakierem lub farbą. Najlepiej sprawdzają się farby w sprayu. Są łatwe do nałożenia i szybko wysychają.

I to właściwie tyle. Cała renowacja nie jest zatem specjalnie skomplikowana, a do jej przeprowadzenia wcale nie potrzeba jakiś specjalnych umiejętności oraz narzędzi. Sam czas pzreznaczony na renowację nie jest również zbyt wygórowany. Przy sprawnej pracy powinien się zamknąć w dwóch godzinach, w zależności od wielkości ramy.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

czwartek, 6 grudnia 2012

Wpusty łazienkowe rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne nie chcą być skazane na korzystanie z pomocy innych do końca swoich dni, chcą być niezależni i samowystarczający. Zauważamy to zarówno podczas wykonywania przez osoby niepełnosprawne drobnych spraw z życia codziennego, jak podczas, choćby, zawodów sportowych.

A bariery widać wszędzie, na ulicy, w sklepie, w szkole i w domu. Niestety, barierą może stać się także korzystanie z łazienki. Łazienka posiada pewne ograniczenia, np. niefunkcjonalną w przypadku osób niepełnosprawnych wannę oraz mało komfortowy brodzik. Dla pokonania barier architektonicznych przyda się pomoc owych technologii, które stworzyły wpusty łazienkowe.

Dzięki zamontowaniu wpustów można pozbyć się brodzika, który, chcąc, nie chcąc, jest wysoki, zamontowany dodatkowo na podeście, przez co zwłaszcza osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie mogą wziąć kąpieli bez pomocy osoby trzeciej. Z pomocą przychodzą wpusty, które montuje się bezpośrednio pod płytkami, a następnie pokrywa armaturą. Taki „brodzik” jest równy z posadzką, dzięki czemu osoba niepełnosprawna, uzależniona od wózka może bez problemu wjechać pod prysznic.

Tradycyjny brodzik ma także z góry określone wymiary, dlatego wózek może się nie zmieścić, zwłaszcza jeśli osoba poruszająca się nim nie jest już dzieckiem. Wpusty podłogowe zezwalają na wybudowanie tak szerokiego prysznica, jaki nam się tylko zamarzy. Wpusty łazienkowe mają jeden duży plus – jest nim prostota wykonania i pomysłu całej instalacji, dlatego wciąż rośnie liczba zadowolonych klientów. Kupuje się je w zestawach do montażu. Jeśli posiadamy w domu „złotą rączkę” instalacja w ogóle nie będzie kłopotliwa. Osoby niepełnosprawne w większości nie cierpią na nadmiar gotówki, a wpusty drogie nie są. Kupić je można w każdym sklepie bądź zamówić bezpośrednio u producenta przez Internet, a więc bez konieczności wychodzenia z domu. Ceny kształtują się różnie, od kilkunastu do, maksymalnie, kilkuset złotych. Jest to wydatek jednorazowy, a wpusty służą bezawaryjnie długie lata.

Warto zwrócić uwagę, ze dzięki wynalazkom podobnym do wmontowywanych do podłóg w łazience wpustów, osoby niepełnosprawne mogą być bardziej samodzielne i nie są tak uzależnione od pomocy najbliższych, jak osoby w podobnej sytuacji jeszcze kilka lat temu. Dzięki temu nowatorskiemu rozwiązaniu kąpiel staje się przyjemnością, a nie koniecznością.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

środa, 5 grudnia 2012

Wady i zalety kominków

W dzisiejszych czasach ludzie szukają bardzo nowoczesnych rozwiązań, które byłyby w stanie ułatwić im życie, ale także, aby wyglądały naprawdę bardzo atrakcyjnie.


Dlatego też dzisiejszy rynek jest tak pełen przeróżnych gadżetów dla domu. Bardzo ważnym aspektem jest jego ogrzewanie, które nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Ludzie pragną mieć ciepło, ale także chcą, aby wygląd tych urządzeń był naprawdę piękny. Z tego oto powodu tak bardzo popularne stały się kominki. Jest to piękno, które idealnie nadaje się do salonu, aby nadać odpowiedniej temperatury, ale także wyglądać naprawdę pięknie.

Warto jednak przytoczyć wady i zalety tych urządzeń, bo nic przecież nie jest w pełni idealne. Kominki gazowe ostatnimi czasy są bardzo często używane. Faktycznie, mają one bardzo wiele zalet, które nadają dodatkowego komfortu. Przede wszystkim instalacja podłączona do kominka pozwala na to, że w domu utrzymuje się stała temperatura, natomiast użytkownik nie musi dokładać do niego ani zakupywać niezbędny opał. Co prawda jest to bardzo spora zaleta, gdyż nawet podczas nieobecności domowników ogrzewanie nadal chodzi i nie trzeba martwić się o ciepło w domu. Choć to spora wygoda, nie każdego jednak na nią stać. Ogrzewanie mieszkania czy też domu podczas zimowych dni jest bardzo kosztowne, gaz ziemny jest jednym z najdroższych surowców, które czerpiemy. Warto także zauważyć, ze tego rodzaju kominki są o wiele bardziej bezpieczne. Podczas podkładania niemożliwe jest zaprószenie ognia, które może wywołać pożar. Jest to zupełne przeciwieństwo klasycznych kominków.

Decydując się na taki, trzeba bacznie obserwować stan wypalenia się drewna, kupować opał oraz dbać o niego. Co prawda wygląda to naprawdę estetycznie i pięknie, ale jest przy tym o wiele więcej pracy. Jeżeli jednak ktoś jest przyzwyczajony do ogrzewania domu piecem centralnym, nie poczuje żadnej różnicy, oprócz tej wizualnej, która daje naprawdę wspaniały efekt. Kominki mogą zmienić każde pomieszczenie w naprawdę wyjątkowe za pomocą swojego wyglądu. Kominki klasyczne nie są tak drogim sposobem na ogrzanie domu. Wszystko oczywiście jest też bardzo zależne od metrażu, jaki posiadamy. W wielkich domach można go zainstalować, ale najwyżej, jako ozdobę. Nie będzie on po prostu w stanie ogrzać tak wiele metrów kwadratowych. Oczywiście decyzja o zakupie kominka czy też pominięciu tego rodzaju inwestycji należy do każdego z klientów, jest to naprawdę duży komfort.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
 

wtorek, 4 grudnia 2012

Ocieplanie budynku dla każdego!

Co kryje się pod pojęciem wełna mineralna? I dlaczego jest ona coraz częściej używanym materiałem podczas ocieplania budynku? Na rynku prym wiodą dwa rodzaje wełny mineralnej: kamienna i szklana.

Przede wszystkim jest ona ceniona jako najlepszy z możliwych izolator ciepła. Wiąże się to z tym, że w swojej strukturze posiada ona duże ilości powietrza oraz mikroskopijne włókna mineralne.

Wełna mineralna:

jest niepalna, minimalizuje zatem rozprzestrzenianie się ognia podczas ewentualnego pożaru, nie przepuszcza ciepła, zmniejsza zatem koszty poniesione na ogrzewanie domu, minimalizuje przenoszenie się hałasu z jednego pomieszczenia do drugiego.

Wełnę mineralną najczęściej stosuje się do ocieplania przestrzeni pomiędzy dachem a podddszem, ma jednak bardzo dużo różnych innych zastosowań, np. do ocieplania ścian, stropów.

Z wełny kamiennej możemy wykonywać izolacje cieplne, także te, które mogą być narażone na wszelkie obciążenia i odkształcenia. Z kolei wełna szklana sprawdza się do ocieplania poddasza, stropu, dodatkowo jest znacznie lżejsza od kamiennej.

Wełna mineralna stosowana do ocieplania budynków jest materiałem bardzo odpornym na przenikanie wilgoci. Zawdzięcza to specjalnemu zabiegowi, jakim jest hydrofobizacja. Nie oznacza to oczywiście faktu, że wełna zamoknie, jeśli np. pozostawimy ja na deszczu czu wpadnie nam do wody. Hydrofobizacja polega raczej na tym, że odpowiednio zastosowana wełna, zabezpieczona przed dostępem do wody, nie powinna przepuszczać wilgoci.

Aby być pewnym, że nasza wełna rzeczywiście dobrze sprawdzi się w naszym domu, najlepiej kupić ją u znanych producentów tego produktu.

Uwaga! Podczas układania wełny należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Wełna mineralna bowiem pyli, mogąc powodwać podrażnienie układu oddechowego oraz oczu.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Doskonałe miejsce na kominek

Wybraliśmy już interesujący model kominka. Wiemy wszystko o jego eksploatacji, kosztach związanych z utrzymaniem, wybraliśmy obudowę i przeliczyliśmy dwa razy wszystkie dodatkowe koszty.


Co teraz? Pozostaje nam jeszcze dokładne określenie miejsca, w którym nasz kominek powstanie. Chwileczkę? Czy, aby nie pomyliliśmy kolejności?

Pamiętajmy, wybór kominka zawsze należy rozpocząć od wyboru miejsca, w którym ma się znaleźć. Osoby specjalizujące się w tej dziedzinie muszą bowiem wyliczyć, ile ciepła nasz kominek będzie w stanie oddać, ile metrów rur będzie koniecznych do całkowitego podłączenia kominka itp.
Wybór miejsca na kominek odpowie nam także na pytanie jakiej wielkości egzemplarz będziemy mogli wybrać, a co za tym idzie jak kominek obudować.

Te wszytkie kwestie są bardzo istotne i nie do przeskoczenia, by nasz kominek działał sprawnie. Jeśli trafimy na bardzo profesjonalnego architekta, to już podczas projektu naszego domu zaproponuje on miejsce na ewentualne ustawienie kominka. Nawet jeśli od razu nie zdecydujemy się na jego instalację, to chociaż będziemy mieli wstępne rozeznanie.

O czym należy pamiętać:
kominek stosunkowo do paleniska, jakie posiada, musi mieć zainstalowany odpowiedniej wielkości przewód kominowy,kominek powinien znajdować się jak najbliżej komina,musi stać na twardym, mocnym podłożu, najlepiej zapewniającym wytrzymałość nawet na ciężar siegający do 900kg, zabronione jest, aby w obrębie kominka przechodziły jakiekolwiek przewody elektryczne, w okolicy kominka musi się znajdować miejsce, skąd będzie napływało świeże powietrze z zewnątrz budynku, energooszczędnym rozwiązaniem jest umieszczanie kominka centralnie, najlepiej na środku domu, wówczas ciepło będzie się rozchodziło równomiernie po wszystkich pomieszczeniach, idealnym miejscem zamontowania kominka jest pokój dzienny lub jadalnia połączona z salonem.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

niedziela, 2 grudnia 2012

Kolory we wnętrzach: czary z szarym

W cyklu na temat roli kolorów w aranżacji wnętrz omówiliśmy już niebieski. Kolejna odsłona dotyczy pewnej szarej eminencji wśród barw… Szary jest modny od dłuższego czasu. 

To kolor neutralny, który uchodzi za tło i bazę dla kontrastu z innymi kolorami, a często tak naprawdę decyduje o charakterze wnętrza. Postrzegany jest jako elegancki, podobnie do czarnego. Pełni podobną funkcję, co ciepły beż, ale jest barwą chłodną. Budzi skojarzenia z mgłą, tajemnicą, cieniem i zmierzchem. Posiada bogatą gamę odcieni.

Szare ściany
Szary pasuje do nowoczesnych wnętrz, a najbardziej do stylizacji industrialnych. Wspaniale akcentuje różnorodne faktury powierzchni. Lepiej go jednak unikać w małych i słabo nasłonecznionych pokojach. Jeśli decydujemy się na szare ściany, należy uzupełnić wnętrze innymi barwami, by pomieszczenie nie stało się przygnębiające. Najlepiej wybrać jedną lub dwie ściany, a pozostałe pomalować kolorem białym, écru, jasnobeżowym, brzoskwiniowym czy jasnozielonym. Dobrze też nie przesadzać z nasyceniem koloru, zbyt ciemny odcień może być zbyt ponury.
Przykład aranżacji jasnego pokoju z mocnymi, grafitowymi ścianami:

A tutaj szare są kanapy:

Salonowe możliwości
Ciekawie prezentuje się połączenie szarych ścian z powierzchnią lub jej fragmentem, który ozdobimy wzorzystą i kolorową tapetą, na której jedną ze składowych, dla harmonii, będzie kolor szary.


W szarych wnętrzach doskonale będą się też komponować obrazy, dekoracje o intensywnych kolorach, które dodadzą energii aranżacji. Sprawdzą się też fototapety przedstawiające jakiś jasny fragment natury. Przykład z: Naklejki na ścianę - ornamenty,  gdzie ściany są w kolorze szarym, ale dodatki (meble, obrazki, naklejki) intensywnie bordowe.

Kolejny przykład, gdzie ściany są szare, do tego grafitowa naklejka z uroczym ornamentem i soczyście pomarańczowa kanapa jako główny bohater wnętrza.

Można też na odwrót: zaplanować wielobarwne wnętrze i ozdobić je czarno-szaro-białą grafiką czy obrazem, co stonuje klimat i da przestrzeń do odpoczynku.
Przykłady motywów na obraz/plakat:

A tu z kolei naklejka ścienna konweniuje z szarym kominem, ramą szyby kominka i podłogą. Całość powierzchni kominka i ścian utrzymana jest w śnieżnej bieli, co stanowi doskonałe tło dla szarych detali zdobniczych i ognistej zawartości kominka.

Łazienka też lubi szary
Szlachetny szary dobrze prezentuje się na kafelkach łazienkowych, i to zarówno tych na podłodze, jak i na ścianie. Na jego tle wspaniale uwypuklają się sterylne, białe sprzęty sanitarne. Wnętrze możemy rozjaśnić i powiększyć optycznie dużymi lustrami. Do tego kolorowe dodatki i mamy klasyczne, ale ciekawe pomieszczenie.
Przykład eleganckiej łazienki całkowicie w szarej tonacji z drobną mozaiką i dekorami na ścianach:

Sypialnia w barwach zmierzchu
Szare sypialnie sprzyjają wyciszeniu i odpoczynkowi.  Sprawdzą się przede wszystkim delikatne tonacje szarych ścian, np. jasny popiel. Jeśli nie lubimy ścian w jednolitym kolorze, można sięgnąć po szare tapety w delikatny powtarzalny wzorek lub z subtelnym motywem kwiatowym:


Dobrze skomponować szare ściany z jasnymi meblami, drzwiami i oknami (biel, kość słoniowa). Zwolennikom mocniejszych akcentów polecamy intensywne kolorystycznie meble i dodatki (np. malinowe, chabrowe, fioletowe, żółte czy soczyście zielone). Kompozycje ożywiają też dekoracje metalizujące (odcienie złota, srebra i aluminium).
Wyróżnienie za przeuroczą romantyczną sypialnię w ciepłych szarościach skąpanych w słońcu w I edycji konkursu Homplexowe


A na dokładkę szary dodatek 
Szare dodatki zwykle podtrzymują chłodny klimat szarych aranżacji wnętrza, często też dodają nowoczesnego stylu. Rezultat jest uzależniony jest oczywiście od tego, jaki materiał i formę wybierzemy. Do dyspozycji mamy choćby tkaniny, ceramikę, wykończenie mebli, ramki zdjęć itp.

 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis