niedziela, 31 sierpnia 2014

Wykończenie drewnianych mebli

Drewniany mebel nie jest tylko miejscem na przechowywanie domowych akcesoriów, lecz także świetnym elementem wystroju wnętrza. Drewno kojarzy nam się bowiem z naturą i wprowadza wiele ciepła do pomieszczeń. Jeśli posiadamy jakieś meble w surowym stanie, możemy wykończyć je wedle naszych upodobań.
 
 
Aby nasz mebel miał niepowtarzalny wygląd, na samym początku poprzez obróbkę ścierną należy surowe drewno doprowadzić do gładkości. Tym większą uzyskamy jakość wykończenia, im bardziej dokładnie przygotujemy jego powierzchnię. Kiedy uda nam się już doprowadzić drewno do takiego stanu, możemy je zabarwić za pomocą pędzla do nakładania bejcy i na mokro pozbywamy się jej nadmiaru. Pamiętajmy, że nierówne nałożenie bejcy, może powodować powstawanie plam. Kiedy już bejca wyschnie, co zajmuje około dwóch godzin, możemy przejść do nakładania warstwy wykończeniowej. Wskazane jest również zastosowanie ochronnego podkładu do drewna, który utrwala bejce jak i chroni ją przed różnymi nieprzewidzianymi wypadkami podczas użytkowania.
 
 
Kolejny element, to woskowanie i jest to łatwy sposób wykańczania mebli. Możemy nakładać go za pomocą bawełnianej szmatki, poprzez pastowanie lub pędzlem. Podczas wykonywania tej czynności dbajmy o to, aby nakładana ilość nie przekraczała normy. Po nałożeniu cienkiej warstwy, odczekajmy dwie godziny, wypolerujmy szmatką lub szczotką o twardym włosiu, a następnie powtórzmy obie czynności - właściwie wykończenie dobiegło końca. Otrzymany efekt powinien być aksamitny w dotyku i mieć satynowy wygląd. Renowacja i konserwacja woskowanych mebli jest czystą przyjemnością. Zabrudzenia wszelkiego rodzaju są łatwe do usunięcia. Odpowiednio nawoskowany mebel ma właściwości antystatyczne, niektóre woski dodatkowo posiadają bardzo przyjemne zapachy, nadając pomieszczeniom niepowtarzalny klimat.
Malowanie, czy też lakierowanie jest metodą wykańczania mebli za pomocą nakładania na drewno wyrobu w płynnym stadium. Po wyschnięciu, utworzy trwałą powłokę na powierzchni. Farby albo lakiery nakładamy za pomocą pędzla, następnie doprowadzamy do matowego stanu powierzchnię papierem ściernym i odkurzamy. Wówczas możemy nałożyć kolejną warstwę. Jeżeli obszar mebli jest uszkodzony, wtedy najlepiej skorzystać z farby do drewna, jako rodzaju wykończenia, które pozwoli nam je przykryć.

Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego wyglądu drewna, najlepszym rozwiązaniem jest nałożenie na mebel specjalnego oleju. Takowy olej przenika w głąb drewna sprawiając, iż staje się ono odporne na zarysowania, wilgoć oraz wodę.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

2 komentarze:

  1. Do drewnianych mebli bardzo ładnie się komponują też żaluzje poziome najlepiej wykonane z drewna albo jakiegoś materiału imitującego drewno. Wybór jest spory trzeba tylko wiedzieć jakie kolory i fasony będą pasować do naszego mieszkania

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście są to bardzo ważne sprawy i ja jeszcze chcę dodać, że również całkiem niedawno zastanawiałem się gdzie kupić materiały tapicerskie. Na dzień dzisiejszy wiem doskonale, że właśnie w hurtowni https://hurtownia-akces.pl/ jest cała masa takich rzeczy.

    OdpowiedzUsuń