Zapewne coraz częściej spotykacie się z terminem decoupage. Ten sposób zdobienia z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Technika jest juz dość stara ale w obecnych czasach uzyskaliśmy lepszy dostęp do zaopatrzenia niezbędnego do tworzenia decoupage.
W technice chodzi o naśladowanie malunku na przedmiotach. Taki efekt uzyskuje się dzięki naklejaniu różnych wzorów wyciętych z papieru lub serwetek. Potem nakleja się je na ozdabiane powierzchnie. Następnie pokrywa się kilkoma warstwami lakieru aby ukryć fakt naklejenia obrazka. Tak w skrócie można streścić decoupage jednak różnorakich technicznych sztuczek, preparatów i narzędzi jest mnóstwo .
Technika jako taka powstała w Chinach około 12 wieku naszej ery. Wszystko zaczęło się raczej w niższych warstwach społecznych. Prości chłopi zaczęli ozdabiać swoje domu i przedmioty codziennego użytku wycinankami z papieru. Jednak jeśli chcemy dotrzeć do korzeni tej sztuki musimy przenieś się nieco dalej na Syberię i cofnąć kilka set lat do czasów przed narodzinami Chrystusa. Właśnie prawdopodobnie z niej do Chin przybyła idea papierowych dekoracji. Na wschodniej Syberii ludność miejscowa używała papierowych wycinanek do ozdabiania.
Coś co możemy nazwać wczesnym decoupage powoli zaczyna zdobywać coraz większą popularność wśród ludności chińskiej. Powstają manufaktury specjalizujące się w produkcji mebli ozdabianych w ten sposób . Produkty te nie są jednak przeznaczone dla chłopów ; wyższe warstwy społeczne zaczęły się żywo interesować takimi przedmiotami.
Kiedy decoupage trafiło do Europy?
Szacunkowo jest to początek 17 wieku. Dynamiczny rozwój handlu z krajami środka i nowe szlaki handlowe sprawiły że pierwsze przedmioty decoupage trafiały do Europy. Najczęściej były to meble które dzięki swej orientalności zaczęły cieszyć się dużą popularnością u nas. W pewnym momencie doszło to tego że podaż przewyższała popyt i tu na arenę historii wchodzą europejscy rzemieślnicy. Paradoksalnie do obecnych czasów Europa zaczyna produkować podróbki przedmiotów z Chin.
Dochodzimy właśnie do momentu w którym w Europie zaczęto wykorzystywać tą technikę zdobniczą. Kolejne lata dość mocno ją spopularyzowały a rozwój przemysłowy dostarczał coraz to nowszych preparatów.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz