czwartek, 28 sierpnia 2014

Nowoczesność versus tradycja w budownictwie, czyli komin systemowy kontra murowany

Prefabrykaty zalewają obecnie rynek budowlany. Skąd rosnąca popularność tego typu rozwiązań i czy prefabrykowane kominy systemowe są faktycznie lepsze od tradycyjnych murowanych?
 
 
Ostatnio w branży budowlanej można zaobserwować coraz bardziej wyraźny trend - odbieganie od tradycyjnych technologii na rzecz nowoczesnych, prefabrykowanych rozwiązań. Oszczędność czasu i pieniędzy to główne atuty tych innowacji. Doskonałym przykładem tego wzorca jest polski rynek kominów i kominków, gdzie prefabrykowane technologie stopniowo wypierają tradycyjną metodę budowy murowanych kominów.
Dlaczego kominy prefabrykowane cieszą się tak dużą popularnością?
 
Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w charakterystyce tego typu rozwiązań.
Przede wszystkim, za kominami systemowymi przemawia sam proces prefabrykacji. Oznacza to, iż zamiast budować komin 'od zera', samodzielnie dbając o wszystkie najdrobniejsze elementy, otrzymujemy niemal gotowe rozwiązanie, tzn. pustaki oraz poszczególne, odpowiednio zaprojektowane i zmontowane fragmenty rur, które na miejscu budowy wystarczy połączyć w całość zgodnie z instrukcją. Niektórzy producenci oferują również kompletnie zmontowane kominy, dostarczane w całości bezpośrednio na budowę.
 
Prefabrykacja oznacza więc oszczędność czasu, a także pieniędzy. Krótki montaż przyspiesza pracę i ogranicza potrzebną robociznę. Instalacja nie wymaga udziału wielu osób, nie musimy więc opłacać profesjonalnej ekipy.
 
Systemy kominowe pozwalają zaoszczędzić jeszcze jedną, jakże ważną w dzisiejszych czasach rzecz, a mianowicie przestrzeń. Zajmują one bowiem dużo mniej miejsca niż tradycyjne kominy murowane. Mogą być również stawiane w połączeniu z wentylacją, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem.
 
Wyprzedzają również tradycyjne technologie pod względem bezpieczeństwa. Wszystkie otrzymane przez nas części są atestowane i spełniają wymogi prawa budowlanego.
 
Do tego ważną zaletą, zwłaszcza dla estetów, jest możliwość niemal dowolnego wykończenia komina systemowego, tak by pasował do bryły, elewacji domu itp., co nie jest możliwe w przypadku kominów murowanych.
 
Biorąc pod uwagę tak szeroki wachlarz zalet systemów kominowych, w połączeniu z ich atrakcyjnymi cenami, nie dziwi rosnąca popularność tego typu technologii.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz