wtorek, 3 czerwca 2014

Lukarny z drewna gięto-klejonego. Czy to się opłaca?

Drewno klejone jest nowością na rynku polskim i dopiero co zyskuje swoich zwolenników. Drewno klejone stosuje się w budownictwie czy też architekturze ogrodowej. Coraz częściej dla tradycyjnych form lukarn pojawia się alternatywa w postaci drewna gięto-klejonego.
 
 
Gdzie i jak zamawiać lukarny?

 
Aby powstała lukarna należy wykonać szablon lub zamówić u odpowiedniego producenta łuki o takim samym promieniu gięcia, jednak różnej długości. Łuki te skracają się wraz ze zbliżaniem się do kalenicy. Łuk czołowy jest najdłuższy i najbardziej masywny. To on przenosi największe obciążenia.

Łuki stanowiące konstrukcję lukarny mogą być o mniejszej szerokości. Zazwyczaj kupując łuki gięto-klejone płacimy za m3 materiału, więc stosowanie tej zasady jest dla inwestora opłacalne. Wysokość łuku powinna być stała dla wszystkich elementów, wówczas montaż będzie łatwiejszy. Natomiast ilość łuków należy dobrać tak, aby łatwo ukształtować dach. Zazwyczaj stosuje się tu 3 do 7 sztuk, w zależności od długości lukarny.

Tak przygotowane elementy lukarn na pewno nie sprawią problemu doświadczonemu dekarzowi, a powtarzalność kształtów pozwoli na zbudowanie lukarn obok siebie tak, że będą wyglądały jak lustrzane odbicie.

 
Zalety lukarn z drewna gięto-klejonego:
• dokładność kształtów i wymiarów (elementy obrabiane na maszynach CNC),

• pełna prefabrykacja,

• estetyka wykonania,

• lekkość konstrukcji (bez zbędnego obciążania dachu),

• gwarancja jakości,

• produkcja zgodna z normami europejskimi/CE,

• surowce najwyższej jakości, przeznaczone do konstrukcji,

• różnorodność form.

 
Czy to się opłaca? – czyli koszt lukarny z drewna gięto-klejonego

 
Porównując ceny lukarn z drewna gięto-klejonego oraz z prefabrykatów, takich jak sklejka czy płyta OSB, możemy być naprawdę zaskoczeni. Okazuje się, iż cena lukarny z drewna klejonego jest na takim samym poziomie, podczas gdy koszty jej montażu są znacznie niższe. Powtarzalność kształtu, dokładność wymiaru oraz pełna prefabrykacja pozwalają osiągnąć wymarzony efekt, bez zbędnego obciążania budżetu budowy.

 
Koszt lukarny z drewna gięto-klejonego jest wyliczany indywidualnie dla konkretnego projektu, po uwzględnieniu takich danych, jak przekrój elementów oraz ich długość. Generalna zasada wyliczania lukarn z ich rzeczywistych m3 drewna, pozwala na płacenie za materiał, a nie za sztukę lukarny, bez względu na jej wymiary.

Średnia lukarna o rozpiętości 4 m, składająca się z pięciu łuków, to orientacyjny wydatek rzędu 2500-2800 PLN. Niemniej, aby mieć pewność i rzetelność oferty, zawsze można poprosić o wycenę, bez żadnych kosztów.
Ważną zaletą lukarn z drewna gięto-klejonego produkowanych przez doświadczonych producentów jest fakt ich ciśnieniowej impregnacji. Dzięki temu mamy gwarancję, że z biegiem lat konstrukcja naszego dachu pozostanie nienaruszona przez pleśń czy grzyby, którym sprzyja wilgotne środowisko.

Lukarny można zamówić u Producenta elementów z drewna gięto-klejonego - w firmie Jagram-Pro S.A.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz