Wybór materiału na schody nie jest wyborem łatwym. Obecnie bowiem opcji mamy bardzo wiele. Możemy przykładowo postawić na schody szklane, betonowe, drewniane. Wybór tych ostatnich jest jak najbardziej trafnym i korzystnym wyborem.
Drewno jest materiałem naturalnym, nie tylko schody, ale i wszelkie inne elementy z drewna nadają wnętrzu niesamowitego charakteru i ciepła. Samo jednak podjęcie decyzji o tym, iż zainwestujemy w schody z drewna to nie wszystko, bo... musimy jeszcze wybrać konkretny gatunek drewna. Jaki zatem wybrać gatunek drewna? Ma to być drewno z rodzimych gatunków drzew czy też może z bardziej egzotycznych?
Należy koniecznie pamiętać o tym, iż schody w domu czyli schody wewnętrzne będą naprawdę często wykorzystywane. A skoro tak właśnie jest, drewno musi być twarde, wytrzymałe, musi także być jak najbardziej odporne na wilgoć. Jeśli chodzi o poziom wilgotności, nie może on przekraczać 10 proc. Krajowe gatunki drewna godne polecenia, bo posiadające bardzo dobre parametry to między innymi jesion, dąb czy buk. Jeśli chodzi o gatunki egzotyczne, najbardziej popularne jest drewno takie jak mahoń, wenge, jatoba, zabrano czy jesion skandynawski.
Niestety podstawową wadą schodów drewnianych jest to, iż ich cena póki co jest niezmienne dość wysoka, dlatego też mało kto może pozwolić sobie na wyjątkowo porządne schody. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na schody z drewna sosnowego. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, iż schody sosnowe są stosunkowo niedrogie w porównaniu ze schodami wykonanymi z innych gatunków drewna. Niestety za ową niską ceną kryje się także nie najlepsza jakość. Drewno sosnowe ma to do siebie, iż jest miękkie, wobec czego nietrudno o dość szybkie wypaczenie schodów, o różne uszkodzenia mechaniczne jak wgniecenia, rysy. W związku z tym, schody sosnowe nie posłużą nam zbyt długo, a w każdym razie szybko stracą swój ładny, estetyczny wygląd. Należy zdać sobie sprawę z tego, iż w przypadku bardzo miękkiego drewna, nawet najlepszej jakości lakier nie uchroni schodów przed uszkodzeniami. Podobnie dość miękkimi gatunkami drewna są świerk, modrzew. Do średnio twardych gatunków drewna zaliczyć można przykładowo sosnę czarną czy orzech.
Zupełnie inaczej rzecz wygląda w przypadku schodów dębowych. Drewno dębowe jest ciężkie oraz twarde i doskonale nadaje się do stolarki wewnętrznej. Generalnie drewno dębowe jak bardzo polecane na schody, bo ze względu na swoje parametry daje gwarancję bardzo długiego i bezproblemowego użytkowania schodów. Jak jednak nietrudno się domyślić, schody dębowe są bardzo drogie. Podobne parametry co drewno dębowe, wykazują drewno jesionowe oraz bukowe. Są to nieco tańsze rozwiązania, ale także naprawdę wytrzymałe i godne uwagi. Możemy zupełnie spokojnie wybrać jeden z tych gatunków, a ostateczny wybór będzie uzależniony od tego, jaki dokładnie kolor i wzór schodów chcemy. Ciekawą propozycją są schody z bardzo twardych gatunków drewna jak heban, palisander czy quebracho.
Oczywiście nawet najlepszej jakości drewno trzeba odpowiednio zabezpieczyć przy pomocy specjalnych produktów jak lakier. Raz na jakiś czas należy wykonywać renowację schodów. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym schody posłużą nam bardzo długo, nawet po latach będą pięknie wyglądać. Pamiętajmy o tym, że choć oszczędność jest bardzo ważna i należy szukać korzystnych pod względem finansowym rozwiązań, nie warto inwestować w coś, co szczególnie zdaniem ekspertów nie posłuży długo i może sprawiać kłopoty, bo bardzo szybko zaczniemy żałować - w końcu skąpy dwa razy traci!
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz