czwartek, 24 października 2013

Więźba dachowa - jak nie popełnić błędu przy budowie domu

 

Więźba dachowa stanowi jeden z konstrukcyjnie najistotniejszych elementów budynku. Prawidłowość projektu, jakość użytych materiałów i precyzyjny montaż to trzy elementy, na które warto zwrócić uwagę przy budowie domu. Błędy popełnione na tym etapie wiążą się z późniejszymi kłopotami lub wręcz mogą doprowadzić do katastrofy budowlanej. W jaki sposób zatem możemy się zabezpieczyć przed błędami lub niedociągnięciami wykonawców?
 
Projekt dachu jest częścią budynku. Projektant ma obowiązek zadbać o to, aby dach spełniał swoją rolę konstrukcyjną. Ze strony inwestora, w szczególności indywidualnego, nie jest raczej możliwe wychwycenie błędów na etapie projektu. Ważne jest jednak abyśmy mieli świadomość, że niedopuszczalne są zmiany w konstrukcji dachu robione na własną lub wykonawcy rękę. Solidny i odpowiedzialny kierownik budowy nie dopuściłby jednak nigdy do takiej sytuacji.
W naszej gestii może jednak być zakup materiałów na więźbę. Tutaj różnorodność oferowanego drewna i różnice w jego jakości mogą nam przysporzyć bólu głowy. Nie bez winy są także nieuczciwi sprzedawcy, którzy świadomie sprzedają drewno źle wysuszone, niewystarczająco zaimpregnowane albo po prostu złej jakości. Dokładnie sprawdźmy jakość kupowanego drewna lub poprośmy o to osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. Nie dajmy się skusić na promocyjne ceny, bez gruntownego przyjrzenia się promocyjnej ofercie.



Podczas zakupu drewna na więźbę powinniśmy wiedzieć, że drewno było prawidłowo składowane. Nie powinno leżeć na gruncie. Natomiast powinno mieć odpowiednią wentylację i być chronione przed wilgocią i słońcem. Elementy drewniane powinny być rozdzielane przekładkami, co pozwala na odpowiednie przewietrzenie poszczególnych elementów.
Impregnacja drewna to odrębne zagadnienie i zwróćmy uwagę na to czy została przeprowadzona prawidłowo. Kolorowe impregnaty pozwalają nam łatwo ocenić jej jakość. Zazwyczaj producenci środków do impregnacji drewna zalecają pokrycie go kilkoma warstwami preparatu. Rzut okiem na przekrój drewna pozwala ocenić nam, czy sprzedawca dokonał tej czynności z należytą starannością. W Polsce najpopularniejszą metodą jest metoda malowania lub zanurzeniowa. To najprostsze metody i w naszych warunkach sprawdzające się doskonale, pod warunkiem prawidłowego przeprowadzenia. Rzadziej stosuje się metodę próżniowo-ciśnieniową.
 
Impregnację możemy przeprowadzić samemu. Nie jest to zadanie bardzo trudne, jednakże stosunkowo kłopotliwe w warunkach typowej budowy.
 
Montaż zakupionej więźby zlećmy cieślom lub wyspecjalizowanej ekipie montażystów. Zwróćmy uwagę na to czy poszczególne elementy są dobrze spasowane oraz czy mają odpowiednie podparcie. Miejsca docięć powinny być także zaimpregnowane. Wszystkie śruby i nakrętki powinny być mocno skręcone, aby konstrukcja nie utraciła swej stabilności.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz