środa, 30 października 2013

Co musisz zrobić przed wprowadzeniem się do swojego nowego domu?

Najbardziej rozpowszechnionymi sposobami na wejście w posiadanie domu, pomijając wyjątki takie jak otrzymanie go w spadku po bogatym wujku, jest zakup "pod klucz" lub wybudowanie go od podstaw. Przedstawię pokrótce tę drugą, dłuższą drogę. Usiądź więc wygodnie w fotelu i przygotuj się, bo to historia dla ludzi o mocnych nerwach.

Przed budową czyli przygotowania do wyprawy...

Budowanie własnego domu to często "przygoda życia", nie mniejsza niż podróż po egzotycznym kontynencie czy rejs dalekomorskim statkiem. Jak w każdej wielkiej wyprawie czekają nas chwile pełne radości wynikającej z budowania swego wymarzonego miejsca na ziemi, lecz i wiele jest po drodze niebezpieczeństw. Poczynając od wyboru najbardziej odpowiedniego projektu, kiedy to Pani domu zwraca szczególną uwagę na rozplanowanie salonu, a Pan przyszłego domu na wielkość i wyposażenie garażu. Następnie napotykamy nieomal sakramentalne pytanie "ile to będzie kosztowało?" i zabieramy się za opracowanie przybliżonych kosztorysów, które nierzadko weryfikują pierwotny wybór projektu architektoniczno-budowlanego. Kolejnym kamieniem milowym naszego przedsięwzięcia jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wymaga to skompletowania niemałej sterty dokumentów i dokonania uzgodnień. Standardowym minimum jest:

     
  1. Jeśli działka, na której budujemy, nie leży w terenie, w którym obowiązuje "miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego", musimy wystąpić w urzędzie miasta lub gminy o "Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu".

  2.  
  3. Na podstawie jednego z powyższych dokumentów, który określa dozwolone parametry naszego przyszłego domku, możemy zabrać się za pozyskanie projektu domu oraz zlecić uprawnionemu geodecie sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej.

  4.  
  5. Wykonanie opinii geotechnicznej lub, jeśli domek będzie budowany na "słabych" gruntach czy na skarpie, zamówienie projektu geotechnicznego. Decyzję podejmuje projektant.

  6.  
  7. U dostawców mediów występujemy o warunki przyłączenia do sieci dostając w zamian projekt umowy o przyłącze. Ten etap wymagany jest zawsze w przypadku energii elektrycznej, która musi być w każdym budynku mieszkalnym. Jeśli będziemy przyłączać dom do sieci gazowej, również ten etap nas nie ominie. Podobnie w przypadku dostawy wody i odbioru ścieków, chyba że budujemy na terenie nieskanalizowanym - wtedy potrzebny nam będzie projekt szamba. Zamiar wykonania przyłączy elektrycznych, gazowych i wod-kan wiąże się prawie zawsze ze zleceniem odpowiednich projektów technicznych (więc i... kosztami).

  8.  
  9. Na koniec uzgadniamy projekty przyłączy wymienione w poprzednim punkcie w Zakładzie Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej.


Po ukończeniu owej niezwykle pasjonującej i pouczającej zapewne bieganiny po urzędach wreszcie mamy wszystkie "papiery" potrzebne do... usyskania pozwolenia na budowę, które wydawane jest w trybie decyzji.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz