niedziela, 29 września 2013

Zanim w akwarium pojawią się rośliny i rybki... - dla „raczkujących”

Wyraźnie widać, iż zwierzęta domowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ze względu na nieregularny tryb życia, współczesny człowiek często wybiera na „lokatorów” swojego domowego zacisza rybki – ciche i piękne stworzenia, które każdym ruchem prezentują prawdziwą elegancję.
 
 
Zdecydowawszy się na opiekę nad tymi zwierzętami, koniecznym okazuje się zapewnienie im odpowiedniego akwarium. Oznacza to, że przed kupnem jakichkolwiek rybek, musimy przygotować dla nich odpowiednie lokum. Dlatego musimy ustalić wielkość planowanej przez nas kolonii. Na sam początek lepiej zdecydować się na zakup jednego z mniejszych zbiorników wodnych dostępnych na rynku (nieprzekraczającego 50 l) i odwiedzić sklep zoologiczny dobrze zaopatrzony w sprzęt akwarystyczny. Nie lekceważmy wskazówek sprzedawcy odnoszących się do wyboru takich akscesoriów jak: napowietrzacz, oświetlenie, grzałka oraz filtr – na ogół okazują się niezbędne w hodowli, lepiej więc nie próbować „na siłę” zaoszczędzić nieco pieniędzy, ponieważ może się to obrócić przeciwko nam. Warto również zaopatrzyć się w proste urządzenia umożliwiające sprawdzenie jakości wody z kranu, ażeby wiedzieć, którzy z małych mistrzów pływania poczują się u nas najlepiej. Ważne jest również przeprowadzenie testu szczelności akwarium, zanim zaczniemy wypełniać je różnymi elementami ozdobnymi.

Nim przejdziemy do bezpośredniej dekoracji akwarium (szklanego lub z tworzywa sztucznego) powinniśmy ją wpierw zaplanować oraz upewnić się czy nasze propozycje wzajemnie się nie wykluczają. Oprócz roślin, warto zdecydować się na żwirek, drobne przeszkody oraz dostosowane do rozmiarów zbiornika skałki i korzenie. Doskonale, jeśli wystrój połączy się z wcześniej przygotowanym tłem (najlepiej prezentuje się taki, który przykleimy na jednej ze ścian wewnętrznych – przestrzenny – i pozostawimy do wyschnięcia). Poźniej (w podanej kolejności) sypiemy żwirek lub specjalne podłoże do roślin, montujemy filtr, grzałkę oraz napowietrzacz napowietrzacz, a następnie układamy korzenie i skałki. Kiedy skończymy przygotowania wstępne, wlewamy powoli wodę (tylko w przypadku niektórych gatunków rybek niezbędne okazuje się dodanie uzdatniacza), po czym przykrywamy akwarium odpowiednio dopasowaną pokrywą i włączamy urządzenia akwarystyczne. Pozostawiamy taki stan przynajmniej na dobę. Od tego momentu dzieli nas tylko krok od sadzenia roślin.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz