piątek, 20 września 2013

Czy licznik może być smart?

Ostatnio głośno mówi się o nowej technologii liczników - inteligentnych, które coraz liczniej montowane są w różnych domach na terenie całej Polski. Na czym polega ich inteligencja? Wreszcie... czy licznik rzeczywiście może być smart?
 
Inteligentny licznik w rozumieniu producentów oznacza jedno: licznik z wbudowanym systemem komunikacji do danego systemu informatycznego. Steruje on dokładnie odczytami energii oraz wszystkimi parametrami licznika.

Wreszcie system zamontowany w takim liczniku potrafi także wychwycić przerwy w dostawie prądu i informuje o nich elektrownię.

Dla użytkownika tychże liczników najważniejsze jest to, że potrafi on udzielić nam informacji, w którym pomieszczeniu ilość zużywanej energii jest najwyższa i co/jaki sprzęt generuje tak wysokie koszty.

W ten sposób wiemy, czy sprzęt energooszczędny, jaki na pozór wypełnia nasz salon czy kuchnię, rzeczywiście taki jest. Czy przypadkiem producent nie przekoloryzował jego możliwości.

Udogodnieniem, chyba największym, jest fakt, że nie musimy oczekiwać pana z elektrowni i dostosowywać swojej pracy do wizyty w danym dniu. Licznik wysyła bowiem wszystkie dane automatycznie do dystrybutora.

Dlaczego warto zamontować inteligentny licznik w swoim domu?

Inteligentny licznik będzie dobrym wyjściem dla wszystkich tych, którym zależy na oszczędzaniu energii w swoim domu. Jak się bowiem okazuje, liczniki pozwalają na mniejsze zużycie energii o nawet 5-9 procent.
 
Liczniki będą zatem idealne dla rodzin wielodzietnych, gdzie trudno znaleźć źródło wysokich kosztów. Często komputer dziecka okazuje się szczególnie drogim urządzeniem, a my nie mamy nawet pojęcia, ile energii zużywa.

Co z fakturami prognozowymi?

W tym przypadku nie mają one racji bytu. Płacimy bowiem na bieżąco za tyle energii, ile wykorzystaliśmy, ani mniej, ani więcej. Tym samym nie musimy także obawiać się nadpłaty, która pojawia się niespodziewanie po kilku miesiącach i niestety poważnie nadszarpuje nasz domowy budżet.

Co nowe liczniki dają dystrybutorom?

Przede wszystkim informują ich o tym, gdzie dostarczanie prądu zostało wstrzymane. Tym samym szybciej mogą usunąć awarię i wezwać do niej ekipę naprawczą.

Nowe liczniki uchronią również dystrybutorów przed kradzieżą prądu przez użytkowników.

Wreszcie bezpieczeństwo. Dane z liczników inteligentnych nie będą mogły trafić do niepowołanych osób. Wszystko dzieje się bowiem tylko za sprawą komputera i elektronicznie generowanych danych. Nie można także mówić o pomyłkach, bowiem testy wykazały stuprocentową zgodność pomiarów urządzeń z ilością użytego prądu.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz