wtorek, 17 lutego 2015

Nowoczesna łazienka

Łazienka o nowoczesnym wystroju to dobry pomysł dla tych, którzy cenią sobie nowinki technologiczne, gadżety i prostotę. Wbrew pozorom nie jest to proste.

Aby aranżacja łazienki była nowoczesna a jednocześnie przytulna, trzeba trzymać się kilku zasad. Pierwszą z nich jest oszczędność formy. Meble i sanitariaty muszą być maksymalnie proste, bez ozdób, najlepiej w geometrycznych kształtach. Wśród umywalek jest tak duży wybór, że możemy mieć problem z wyborem. Umywalki ceramiczne generalnie dzielą się na dwa rodzaje: nablatowe i wpuszczane w blat. Mogą mieć kształt okrągłej lub kwadratowej misy, albo być schowane w blat i mieć kształt dużego prostokąta. Coraz bardziej popularne są szklane misy, instalowane na blacie. Najczęściej spotyka się przezroczyste, ale dla osób z fantazją producenci armatury łazienkowej wymyślili misy zdobione różnymi ornamentami lub wykonane z kolorowego szkła. Blat to też kwestia wyboru pomiędzy stała lub drewnem, oczywiście olejowanym, bo wilgoć i zmiany temperatury mają na drewno niekorzystny wpływ.

Nowoczesne gadżety to nie tylko szpan, ale także wygoda. Bateria z termoregulacją pozwala ustawić temperaturę a nawet strumień wody, dzięki temu oszczędzamy czas i energię. Najnowszym wynalazkiem jest inteligentna toaleta, która została wynaleziona przez Japończyków. Potrafi nie tylko zbadać poziom cukru i hormonów w moczu, ale także posiada funkcję podgrzewania deski sedesowej. Ponadto wyposażono ją w dyszę, dzięki której użytkownik toalety nie potrzebuje papieru toaletowego. Dysza pod deską używa ciepłej wody, aby higiena została zachowana na najwyższym poziomie.

Najwyższy poziom nowoczesności to łazienka w stylu high-tech. Styl ten powstał w latach 20. XX wieku we Francji, gdzie rozwijał się prąd estetyczny zwany futuryzmem. High-tech czerpie inspirację z najnowocześniejszej technologii, dlatego wnętrze może wydawać się nieco chłodne. Kolorystyka to przeważnie biel, chłodne odcienie beżu, szarości, czerń. Czasami stosuje się kamień i elementy drewniane, ponieważ drewno dodaje nieco ciepłego akcentu. Styl ten najczęściej wybierają ludzie młodzi, którzy dobrze czują się w nowoczesnej aranżacji. Dla singli bardzo ciekawą propozycją jest połączenie sypialni z łazienką. Wanna i umywalką są tak zaprojektowane, że komponują się z wystrojem wnętrza. Wanna może być zabudowana przez co pomieszczenie nie traci na estetyce a zyskuje na oryginalności.

Dodatki w takiej łazience nie odgrywają ważnej roli. Programowy minimalizm zakłada, że najlepiej wygląda jeden element ozdobny na tyle mocny, żeby nie były potrzebne inne ozdoby. Ważniejsze jest oświetlenie. Jeżeli w łazience nie ma okna, trzeba zadbać o oświetlenie punktowe, w tym wypadku halogenowe. Bardzo ważna jest przestrzeń. Musi być otwarta tak, żeby można było „złapać oddech”, dlatego niedopuszczalne jest zagracanie łazienki i dokładanie zbędnych bibelotów.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz