Jednym z wielu elementów wykończenia wnętrz jak również i dekoracji jest stosowanie okładzin ściennych. Ich rolą jest nie tylko nadanie mieszkaniu oryginalnego wystroju ale i stworzenie niepowtarzalnego klimatu.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Okładziny ścienne zwane też tapetami są doskonałym sposobem na ulepszenie wyglądu mieszkania i nadania mu cieplejszej atmosfery. Na rynku można spotkać szeroki asortyment okładzin, w różnej kolorystyce i bogatym wzornictwie. Są one uniwersalne i doskonale wpisują się w każde pomieszczenie. Mają też tą zaletę, że można je z łatwością wymienić na inne. Producenci dokładają wszelkich sił, aby zaoferować klientom coraz to lepszy produkt korzystając przy tym z najnowszych technologii i zabiegów marketingowych. Tapety mają różną długość. Nie ma więc problemu dopasowania do wielkości mieszkania. Jeśli zdecydujemy się na zakup nowej tapet musimy przede kierować się osobistym gustem w wyborze koloru i wzoru, ale też i specyficznymi cechami okładzin. Wiadomo, że okładzina nie jest równa okładzinie. Najbardziej znane to:
- Okładziny papierowe. Najczęściej spotykane i najmniej trwałe Zazwyczaj stosowane tam, gdzie wilgotność powietrza jest niska.
- Okładziny welurowe. Należą do gatunku okładzin papierowych lub fizelinowych. Wyglądem przypominają aksamit. Pomimo pięknego wyglądu są niepraktyczne, ponieważ absorbują kurz i zapachy
- Okładziny krzemowe. To wyjątkowo trwały rodzaj okładziny wykonany z zabarwionego piasku kwarcowego lub włókna drzewnego. Takie okładziny znakomicie nadają się do malowania lateksowymi farbami, nawet emulsyjnymi.
- Okładziny szklane. Ich podstawowym składnikiem jest włókno szklane. To ono powoduje, że są trwałe i zapobiegają absorpcji wilgoci. Okładziny szklane są w stanie doskonale wyrównywać wszelkie nieprawidłowości w powierzchni.
- Okładziny winylowe. Należą do najpopularniejszych okładzin ze względu na swoją praktyczność. Łatwe do nałożenia i utrzymania w czystości. Często występują w dwóch warstwach. Warstwa pierwsza chroni od wilgoci i zbytniego nasłonecznienia.
Przed zakupem odpowiedniej okładziny trzeba przygotować ściany. Przede wszystkim należy je oczyścić, usunąć stary materiał. Następnie należy nanieść podkład. Kiedy wyschnie można zacząć nakładać okładzinę. W tym celu należy zaopatrzyć się w specyficzny klej, przeciwgrzybiczny i przeciw-pleśniowy. Najpierw rozprowadza się go na ścianach, a potem na okładzinach. Następnie umieszcza się dany typ okładziny na ścianie. Trzeba odczekać, aż dobrze wyschną.
Czynność tapetowania nie należy do trudnych i z powodzeniem może być wykorzystana nawet przez niedoświadczonych.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz