Obecnie umywalki i inne elementy ceramiki łazienkowej mają decydujący wpływ na walory estetyczne pomieszczenia – dlatego przed zakupem warto poświęcić kilka chwil, by posłuchać specjalisty ….
Umywalka to kluczowy element wyposażenia łazienki. Dobrze urządzona i zaplanowana łazienka zapewnia odpowiedni komfort użytkowania. Właściwie dobrane akcesoria pozwalają na wspaniałego efektu estetycznego bez rezygnacji z funkcjonalności.
Przy doborze umywalki należy uwzględnić wielkość, styl oraz kolorystykę pomieszczenia. Choć na rynku mamy niemal że nieograniczone możliwości, nadal najpraktyczniejszym wyborem wydają się białe, ceramiczne umywalki. Łatwo je utrzymać w czystości oraz współgrają z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki.
Szerokość tradycyjnych umywalek wynosi najczęściej około 50-60 centymetrów. Niewielkie umywalki mające 35-40 centymetrów sprawdzają się znakomicie w małych łazienkach lub w toaletach. Osobny temat to duże salony kąpielowe – tam zmieszczą się modele o szerokości nawet 120 cm lub coraz modniejsze rozwiązania łączące na jednym blacie dwie umywalki. Można również wybrać umywalkę tzw. podwójną. Choć przy wykańczaniu łazienki zwykle korzystamy z pomocy fachowców, warto wiedzieć, że umywalkę należy umieścić na wysokości do 85 cm. Swobodne korzystanie umożliwi pozostawienie 70 cm wolnej przestrzeni przed umywalką oraz po 30 cm z boków.
Istnieje wiele sposobów montażu umywalek, uzależnione są od rozmiaru produktu, sposobu doprowadzenia wody oraz przebiegu instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które najlepiej sprawdzi się w naszej łazience.
Najczęstszym sposobem umieszczenia umywalki są dopasowane do ich kształtu szafki. Umywalki meblowe warto wybrać, gdy chcemy uzyskać dodatkowe miejsce przeznaczone na przechowywanie kosmetyków czy ręczników. Szeroka gama oraz różnorodność konstrukcji i sposobu wykonania pozwoli na swobodne wykorzystanie ich w każdej łazience.
Coraz częstszym zainteresowaniem cieszą się umywalki wpuszczane w blat lub bezpośrednio na nim stawiane. Ten typ cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów, którzy z łazienki chcą uczynić eleganckie pomieszczenie. Umywalki wpuszczane w blat są sprytnym rozwiązaniem umożliwiającym zamaskowanie nieestetycznych elementów, takich jak rury odpływowe itp.
Nadal bardzo popularne są umywalki wiszące. Mocuje się je do ściany za pomocą odpowiednich śrub. Umywalka taka może posiadać pół postument bądź postument, który może być ciekawym elementem dekoracyjnym wnętrza a przy okazji zasłoni podłączenia. Ten rodzaj umywalek doskonale sprawdzi się w małych łazienkach lub toaletach, gdyż ich wykorzystanie gwarantuje uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Ważne aby umywalka pochodziły z tej samej serii co postument bądź pół postument, ponieważ produkty tego rodzaju mają pod spodem wcięty obrys specjalnie dopasowany do postumentu lub pół postumentu.
Z praktycznego punktu widzenia bardzo ważne jest również dobranie do naszej umywalki praktycznego kranu. Umywalki posiadają jeden, dwa lub trzy otwory służące do zamocowania baterii stojącej. Na rynku występują również umywalki bez otworowe. Przystosowane są one do baterii ściennych bądź montowanych bez pośrednio na blacie.
Jeśli zatroszczyliśmy się już o to, by nasza łazienka dobrze wyglądała, musimy również zadbać o jej czystość.
Biały to kolor umywalek najchętniej wybieranych przez klientów. Biel utożsamia się przede wszystkim z czystością. Na jasnych urządzeniach zacieki z wody są prawie nie widoczne.
Jeśli sprzątanie nie jest naszym ulubionym zajęciem, warto pamiętać, że na rynku wielu producentów produkuje umywalki ze specjalną powłoką ułatwiającą utrzymanie czystości oraz chroniąca przed osadzaniem się kamienia i zanieczyszczeń.
Na stylowy wygląd łazienki z pewnością ma wpływ kształt umywalki. Ostatnio coraz więcej na rynku pojawiają się urządzenia przybierające geometryczne kształty.
Design i funkcjonalność to główne kryteria wyboru. Pamiętajmy przy tym, że dobre decyzje podjęte przy wyborze ceramiki łazienkowej będą procentowały latami. Umywalka musi mieć odpowiednie wymiary, design dopasowany do pomieszczenia i przede wszystkim musi być dobra w taki sposób, by wypełniać wszystkie stawiane jej przez nas zadania.
B.N.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz