Polacy coraz częściej wybierają kuchnie robione na zamówienie. Kuchnie takie dostosowane są do konkretnego wnętrza i do wymagań danego Inwestora. Nie oznacza to jednak, że w projektowaniu kuchni istnieje zupełna dowolność i że można dowolnie rozmieszczać w nich elementy z których się składają.
Jako osoba zajmująca się zawodowo projektowaniem i wytwarzaniem mebli zdefiniowałem kilkanaście złotych zasad, według których opracowuję modele kuchni i które powinny być brane za wyznaczniki przez projektantów lub inwestorów. Oczywiście nie wszystkie z tych zasad muszą być przestrzegane. Czasami jest to wręcz niemożliwe. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy pracujemy na małej przestrzeni, ale wszystkie te zasady warto znać i podporządkować się jak największej liczbie z nich. Ich istotność wynika głównie z tego, że gwarantują one użyteczność mebli kuchennych. A te walory w polskim społeczeństwie wysuwają się na pierwszy plan, ponieważ większość z nas sama przygotowuje sobie posiłki i w kuchni spędza znaczącą ilość czasu. Warto więc zadbać by praca był jak najprzyjemniejsza, a przestrzeń kuchenna podporządkowana zasadzie funkcjonalności. W tym miejscu warto zaznaczyć, że użyteczność mebli nie stoi w sprzeczności z ich wyglądem. Obie te cechy jak najbardziej mogą ze sobą współistnieć. Oto kilkanaście zasad, które sprawią, że nasza kuchnia będzie idealnie zaplanowana:
1) Najistotniejszym miejscem dla przyrządzania posiłków jest blat kuchenny. Najlepiej gdy jego główna część jest ulokowana pomiędzy blatem kuchenki, a zlewem. Minimalna szerokość blatu w tym miejscu powinna wynosić 80cm. Takie jego rozplanowanie sprawia, że pracując w kuchni nie musimy się niepotrzebnie przemieszczać.
2) Jeżeli urządzamy kuchnię w wąskiej przestrzeni to odległość pomiędzy przeciwległymi rzędami szafek powinna wynosić minimum 120 cm. Sprawi to, że drzwi szafek po obydwu stronach będą mogły być otwierane jednocześnie. Jeżeli warunek ten jest niemożliwy do zastosowania, wtedy nie powinno się w kuchni instalować szafek na ścianach, które są na przeciw siebie.
3) Odległości pomiędzy blatem kuchennym, a spodem szafek wiszących na ścianie powinna wynosić co najmniej 56 cm. Taka odległość, sprawi, że blat nie będzie przysłonięty przez wiszące szafki kuchenne i osoba pracująca w kuchni nie będzie uderzać głową w zbyt nisko zawieszone szafki podczas sięgania po coś z końca blatu.
4) Kuchenka powinna mieć po obu swych stronach blat o szerokości minimum 40 cm. Sprawi to, że gorące garnki lub naczynia będą mogły być bezpiecznie zsuwane z blatu grzewczego.
5) Okapy służące do odprowadzania pary z gotujących się potraf powinny być zainstalowane w odpowiedniej wysokości nad kuchenkami grzewczymi. Odległość ta zwykle podawana jest przez producenta okapu i oscyluje w okolicach 90 cm.
6) Szafka w której będą przechowywane garnki, patelnie, pojemniki na żywność i tym podobne rzeczy powinna być zlokalizowana w pobliżu piekarnika i kuchni.
7) Piekarniki dobrze montować jest na wysokości około 70 cm, a nie pod blatem kuchennym. Sprawi to, że wyciąganie gorących potraw będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze, a wydobywająca się z piekarnika gorąca para nie poparzy twarzy gotującego.
8) Zmywarka oraz zlew powinny być umieszczone jak najbliżej siebie. Sprawi to, że łatwo będzie można ładować zmywarkę
9) Najprościej będzie odszukać potrzebne sprzęty kuchenne takie jak garnki, pokrywki czy patelnie jak będą umieszczone w wysuwanych szufladach
10) Pamiętaj, by nie montować szuflad w narożnikach kuchni. Otwierając tak zamontowaną szufladę kuchenną można uszkodzić szafki, które położone są wzdłuż niej. Jeżeli zależy ci jednak na takim rozwiązaniu, to zamontuj między szafkami a szufladami listwę wykończeniową o szerokości kilku centymetrów, która oddzieli od siebie oba te elementy mebli kuchennych.
11) Montując zlew przed oknem zwróć uwagę na wysokość baterii i to, czy nie będzie ona blokować skrzydeł okiennych przy ich otwieraniu.
12) Nie umieszczaj zlewu ani kuchenki przy ścianie lub na końcu ciągu mebli kuchennych. Zakłóca to płynność pracy, a ściany mogą uszkodzić się od temperatury lub wody.
13) Montując blat zadbaj o to, aby jego ścięcia i rogi nie były ostre i nie stanowiły zagrożenia dla małych dzieci.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz