Szczególnie w mieszkaniach z wielkiej płyty lokatorzy narzekają na akustykę. Słychać sąsiadów z góry, słychać sąsiadów z boku, słuchać lecącą wodę w kranie czy spuszczaną wodę. Co warto wiedzieć o akustyce w pomieszczeniach, aby obronić się przed hałasami?
Przede wszystkim należy poznać trzy pojęcia: izolacyjność akustyczną, pochłanianie dźwięku, czyli dźwiękochłonność oraz mostek akustyczny.
Właśnie izolacyjność akustyczna jest ważna dla lokatorów głośnych mieszkań. Ten parametr mówi o tym, jak bardzo ściana czy sufit izoluje Twój pokój czy też kuchnię od hałasów i zbędnych dźwięków pochodzących z innych pomieszczeń, ale i otoczenia. Izolacyjność akustyczna jest mierzona w decybelach.
W wypadku ścian murowanych izolacyjność będzie tym lepsza im większa jest masa przegrody. Czyli ściana z pełnej cegły będzie lepiej izolowała niż ta zbudowana z pustaków.
Pochłanianie dźwięku to parametr, który mówi o tym w jakim stopniu powierzchnia ściany, czy też sufitu pochłania dźwięk wytwarzany w tym samym pomieszczeniu. Dzięki temu zapobiega jego odbiciu. Ten parametr ma wartości pomiędzy 0...1, gdzie 0 to całkowite odbicie a 1 - całkowite pochłonięcie.
Mostki akustyczne to miejsca, przez które „przechodzi” dźwięk pomiędzy pomieszczeniami. Niestety w blokach z wielkiej płyty takich mostków jest wiele.
Już gniazdka elektryczne mogą być „sprawcą” kłopotów z akustyką. Stanie się to, gdy po obu stronach ściany dwa gniazdka będą zlokalizowane obok siebie.
Także kanały instalacyjne są mostkami akustycznymi. Wiedzą, to wszyscy, którzy otwierają drzwiczki do szachtów, których zainstalowano np. pionowe rury doprowadzające wodę do mieszkania. Dlatego warto sprawdzić, czy w mieszkaniu nie połączono kanałami różnych pomieszczeń (w pionie jak i w poziomie).
Grubość warstwy tynku ma także znaczenie. Tynk zamyka bowiem mostki akustyczne w wymurowanej ścianie.
W tym miejscu można by wymienić jeszcze całą masę innych „sprawców” słabej akustyki. Osoby zainteresowane odsyłamy do specjalistycznej literatury.
Czy płyty akustyczne pomogą?
Płyty akustyczne to popularna nazwa produktów do okładzin ścian i sufitów, które mają za zadanie zwiększenie izolacyjności akustycznej i poprawę pochłaniania dźwięku. Są wykonane z gipso-kartonu, technicznej pianki akustycznej, drewna, wełny mineralnej lub innych materiałów.
Radzimy przed ich zakupem skontaktować się z akustykiem, który dobierze odpowiedni materiał. Akustyka jest bardzo złożonym zagadnieniem, nie warto więc ryzykować wydatków na produkty, które w danej sytuacji nie pomogą.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Jeśli szukasz kominka do swojego domu/mieszkania to polecam kominek 3d elektryczny. Myslę, że będziesz bardzo zadowolona. Sama niedawno skorzystałam z oferty tego sklep. Ceny kominków są bardzo przystępne.
OdpowiedzUsuń