Właściwe oświetlenie wnętrz zapewnia dobry nastrój, sprawia, że nasz wzrok jest dodatkowo chroniony, sprzyja również koncentracji.
Wprawdzie znacznie lepsze jest naturalne światło, pod wpływem którego ludzki organizm produkuje witaminę D, ale jesienią i zimą musimy zadowolić się tym, co mamy, czyli sztucznym światłem.
Plastyczne wnętrze, czyli cuda zrobione światłem
Światło wpływa również na wnętrze, które, podobnie jak właściwie użytymi kolorami i wzorami, można lampami dowolnie modyfikować. Architekt doskonale wie, jak kształtować przestrzeń za pomocą lamp. Doświetlenia górnych części ścian i sufitu dodaje wysokości, a skierowanie światła na podłogę i dolną cześć ścian ujmuje wysokości. Kinkiety rozszerzają wnętrze. Prostokątne pokoje, często porównywane z korytarzami ze względu na swój długi i wąski kształt, stają się zgrabniejsze, kiedy subtelnie podświetlamy krótsze ściany, na których możemy powiesić na przykład zdjęcia czy obrazy i to właśnie je skąpać w delikatnej świetlnej poświacie.
Jakie pomieszczenie, takie oświetlenie
Indywidualne projekty wnętrz wymagają równie indywidualnego podejścia do kwestii oświetlenia. W zależności od swojej funkcji, pomieszczenie wymaga silnego lub słabego oświetlenia.
Najbardziej widne muszą być aranżacje wnętrz dla dzieci, a miejscem najsilniej oświetlonym – biurko, na którym przedszkolak rysuje lub uczeń odrabia zadanie domowe i przygotowuje się do klasówek. Zasada umieszczania lampki na biurku jest jedna: dla dzieci praworęcznych – po lewej stronie, dla leworęcznych – po prawej. Ważne jest też wyraziste oświetlenie do czytania i delikatne, na przykład kinkiet, przydatne podczas zasypiania.
Łazienka to wystój wnętrz przeciwny do dziecięcego królestwa. Tutaj biuro projektowe zdecyduje się na wyraziste, ale nie oślepiające oświetlenie wokół lustra i subtelne oświetlenie główne – na przykład halogeny umieszczone w suficie, kinkiet lub półkinkiet.
W korytarzu projektowanie i aranżacje oświetlają lampy wiszące zamontowane przy suficie i delikatne światło przy lustrze. Dodatkowo warto zamontować jedno niewielkie, ale silne źródło światła, które ułatwi poruszanie się po mieszkaniu wieczorem i w nocy.
Sypialnia jako miejsce relaksu i odpoczynku ukochało sobie nastrojowe oświetlenie. Projekty wystroju opierają się głównie na dekoracyjnych lampach na stolikach nocnych, przy których można zanurzyć się w lekturze lub przed zaśnięciem chwilę pobujać w obłokach. Kiedy w sypialni mamy telewizor albo minigarderobę, koniecznie pomyślmy o dodatkowym źródle silniejszego światła.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz