Pianka poliuretanowa jest dobrym, szczelnym materiałem wykorzystywanym do izolacji, jednak nie jest popularna ze względu na wyższą cenę względem innych technik.
Pianka ma nie tylko dobre właściwości techniczne, ale także tworzy warstwę o dowolnie wybranej grubości i po natrysku nie tworzy spoin. Ponadto pianka nie starzeje się, nie zanika, w odróżnieniu od innych materiałów izolacyjnych.
Po nałożeniu pianka rozpręża się i zwiększa swoją objętość nawet 120 razy, dzięki temu dociera do trudno dostępnych miejsc. Oszczędza to wykonawcy konieczności docierania do tych miejsc. Skorzystanie z pianki poliuretanowej pozwala wyeliminować mostki termiczne, czyli miejsca nieciągłości warstwy cieplnej, w których ucieka ciepło. Inne metody izolacji nie są tak szczelne jak izolacja pianką.
Pianka na poddasze.
Najlepszym rozwiązaniem izolacji poddasza jest wybór otwartokomórkowej pianki poliuretanowej. Zatrzymuje ona ciepło w budynku nie gromadząc wilgoci. Jej równie ważną cechą jest dobra przyczepność do podłoża, pianka nie zsuwa się nawet z najbardziej stromych powierzchni. Rodzaj powierzchni także nie ma znaczenia, może to być cegła, beton, drewno, a i tak pianka będzie się dobrze trzymać przez długi czas. Ten rodzaj izolacji jest odporny także na wszelkiego rodzaju pleśnie i grzyby.
Kolejną zaletą pianki, przemawiającą za tym, aby użyć jej na poddaszu jest to, że nie obciąża ona konstrukcji budynku. Nie musimy się zatem obawiać o uciekające ciepło i o to, że konstrukcja naszego budynku będzie zagrożona. Metr kwadratowy ocieplenia waży, w zależności od grubości izolacji, od 2 do 6 kg. Co ciekawe pianka jest także dobrym filtrem powietrza. W pomieszczeniach zaizolowanych tym materiałem stwierdzono lepszą jakość powietrza i dobre wygłuszenie.
Koszty pianki
Koszty izolacji pianką zależą od wybranego rodzaju tego materiału. Na rynku jest wielu producentów pianek oferujących różne opcje izolacji do wyboru, a takżę pomagające wybrać odpowiedni typ po analizie naszego budynku. Cena za metr kwadratowy dobrej izolacji zaczyna się już od 55 zł. Wystarczającą grubością dobrej izolacji na poddaszu jest 15 cm. Izolowanie pianką jest szybkim procesem, w przeciągu jednego dnia można zaizolować nawet 200 m2.
Piana poliuretanowa posiada wiele zalet, jest odporna na grzyby i bakterie, wnika w najmniejsze szczeliny, nie potrzeba jej dużej warstwy, aby dobrze zaizolować powierzchnię ale trzeba pamiętać, aby chronić ją przed działaniem promieni UV. Idealnie nadaje się do izolacji poddaszy.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz