Klimatyzator to urządzenie służące do chłodzenia bądź grzania pomieszczenia. Zabierając się do montażu klimatyzacji w domu wielorodzinnym należy uzyskać zgodę właściciela budynku oraz wziąć pod uwagę czy urządzenie nie będzie przeszkadzać innym lokatorom budynku.
Urządzenia klimatyzacyjne
Decydując się na montaż wentylacji pierwszą decyzją jaką podejmie nabywca będzie wybór urządzenia klimatyzującego. W zależności od potrzeb mieszkańców mogą oni otrzymać niewielki zysk w postaci ciepła bądź wilgoci w pomieszczeniu, w którym zainstalowany jest klimatyzator. Dokonać wyboru odpowiedniego urządzenia może fachowiec zatrudniony w tym celu bądź samodzielnie przyszły właściciel klimatyzatora. Wybierając na własną rękę należy dokładnie zapoznać się z parametrami urządzenia.
Dane techniczne:
- wydajność
- pobór mocy oraz prądu
- moc chłodzenia/grzania
- do jakiej wielkości pomieszczenia jest przystosowany
- długość przewodu chłodniczego
- poziom hałasu
- okres gwarancji
Instalacje i kupno urządzenia możemy powierzyć firmie, która zajmuje się tym na co dzień. Jest to dobre rozwiązania dla osób, które czują, że nie podołają zadaniu. Firmy te proponują tylko sprawdzone i chwalone marki klimatyzatorów - zamontują urządzenie tak, aby nie zaburzało estetyki pomieszczenia oraz świadczą serwis gwarancyjny w przypadku awarii.
Wybierając urządzenie klimatyzacyjne należy zwrócić uwagę również na pomieszczenie, w którym będzie montowane - jego kubaturę, powierzchnię, przeciętną ilość osób przebywających w pomieszczeniu, kolor elewacji itp.
Instalacja
Najtańszy klimatyzator typu spilt można kupić już za mniej niż tysiąc złotych, składa on się z dwóch jednostek:
- zewnętrznej
- wewnętrznej
Jednostka wewnętrzna powinna znajdować się w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać domownikom oraz tak, aby emitowane powietrze mogło rozchodzić się swobodnie po pomieszczeniu. Jednostka zewnętrzna jak sama nazwa wskazuje jest instalowana poza klimatyzowanym pomieszczeniem - w miejscu, w którym hałas i wydobywające się z urządzenia ciepłe powietrze nikomu nie przeszkadza. Do zakupionej instalacji powinna być dołączona instrukcja obsługi, która pozwoli na samodzielne zainstalowanie klimatyzatora. Przy instalacji należy zwrócić uwagę, aby elementy składowe urządzenia nie były od siebie zbytnio oddalone. Długość rurek dołączonych do zestawu powinna być wystarczająca aby złączyć komplet. Największą trudność może sprawić „monterowi” odpowietrzenie układu chłodniczego. Dotychczas nie dało się tego etapu przejść samodzielnie, jednak i na to można znaleźć sposób. Po zainstalowaniu urządzenia możemy cieszyć się z komfortu jaki daje nam klimatyzator np. podczas upalnych dni.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz