piątek, 31 stycznia 2014

Ogrzewanie podłogowe – elektryczne czy wodne?

Nasz dom - miejsce, w którym spędzamy większość czasu i gdzie chcemy jak najszybciej wrócić po ciężkim dniu. Każdy właściciel stara się uczynić swój dom bardziej komfortowym i przytulnym. Aby stworzyć korzystny mikroklimat i komfort ogrzewania mieszkań wiele osób myśli o ogrzewaniu podłogowym.


 
Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego - wodne i elektryczne. Nie wchodząc w szczegóły, zwłaszcza dotyczące kwestii technicznych ogrzewania podłogowego przewodami elektrycznymi lub rurami z ciepłą wodą jako chłodziwa, możemy nadmienić, iż obie opcje mają swoich zwolenników, jak i przeciwników wśród ekspertów budowlanych, remontowych i projektowych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tańsze w instalacji, natomiast ogrzewanie podłogowe wodne charakteryzuje się możliwością użycia różnych paliw, opału i biorąc pod uwagę ceny prądu zwykle jest tańsze w eksploatacji.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wykorzystywane do rozwiązywania problemów z ogrzewaniem mniejszych powierzchni, natomiast ogrzewanie wodne jest głównie instalowane do ogrzewania budynków z własnym systemem ogrzewania lub ogrzewania dużych obiektów.

Zazwyczaj ogrzewanie podłogowe wykorzystywane jest do podgrzewania zimnej podłogi w postaci: terakoty, granitu, paneli, a czasami nawet linoleum. Jednakże, jeśli zdecydujesz się na parkiet lub podłogę z litego drewna, to moim zdaniem nie ma sensu tracić czasu i pieniędzy na ogrzewanie podłogowe. Drewno jest znane powszechnie z tego, że ma ograniczoną przewodność cieplną i parkiet lub panele zmniejsza efektywność ogrzewania podłogowego.

Jeżeli jednak klient się uprze? No cóż, klient Nasz Pan. Wówczas można takie rozwiązanie zastosować, jednak trzeba uważać, aby parkiet, panela, czy ewentualnie gwoździe nie uszkodziły mat lub kabli grzejnych. Czasami fachowcy decydują się na nie do końca najlepsze rozwiązanie, ale możliwe - montaż paneli lub parkietu na dwuskładnikowy klej poliuretanowy. Kiedy go użyjemy, można położyć panele bez śrub. Ale to nie rozwiązuje problemu rozsychania podłogi. Jeżeli zatem zdecydujesz się położyć podłogę, a pod nią ogrzewanie podłogowe, to pamiętaj, że musisz zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

czwartek, 30 stycznia 2014

Przewodowy alarm do domu – technologie, które pozwalą zaoszczędzić

Jeśli jesteś na etapie instalacji systemu alarmowego w domu (mieszkaniu) czy w firmie, a wybór padł na alarm przewodowy, zapoznaj się z technologiami, które pozwolą zaoszczędzić Ci czas i pieniądze przy montażu alarmu.

 



Instalacja systemu alarmowego to spore wyzwanie dla portfela przyszłego użytkownika ale również wątpliwa przyjemność renowacji ścian i wdychania kurzu. Przy wyborze jakim jest przewodowy system alarmowy istotną rolę gra tutaj czas wykonania potrzebnego okablowania przekładający się bezpośrednio na koszt montażu oraz czasowe niedogodności.

Czy jest możliwe ograniczenie wydatków?

Tutaj należałoby lekko poruszyć sprawy techniczne, które rzadko kiedy interesują potencjalnego użytkownika a są istotą dobrego zaplanowania wydatków.

Obecnie najpopularniejszą strukturą systemów alarmowych przewodowych jest tzw. topologia gwiazdy. Polega ona mniej więcej na usytuowaniu jednostki centralnej (centrali alarmowej) w „centrum” konfiguracji a następnie promieniście podłączaniu do niej każdego dodatkowego urządzenia typu czujki (ruchu, otwarcia, gazu, ppoż., etc.), klawiatury czy też syreny. Jak nie trudno zauważyć długość przewodu potrzebna do instalacji określa się wzorem: ilość urządzeń x odległość każdego urządzenia od centrali.
 
Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest samo przygotowanie korytka pod przewody. Jego szerokość musi być proporcjonalna do objętości wiązki wszystkich przewodów. Już przy kilku urządzeniach objętość takiej wiązki jest zauważalna, co za tym idzie nakład pracy potrzebny na ukrycie jej pod tynkiem lub w peszlu jest również znaczny.

Dodatkowym problemem po wykonaniu instalacji i renowacji ścian jest podpięcie kolejnego, dodatkowego urządzenia. Jeśli przygotowany peszel jest również zbyt wąskiit, w takim wypadku konieczne jest ponowne kucie ścian.

Magistrala cyfrowa BUS

Nowoczesne systemy alarmowe coraz szerzej sięgają po sprawdzone i zaawansowane technicznie rozwiązania z systemów ppoż.. Jednym z takich rozwiązań jest magistrala BUS. W skrócie, do całej konfiguracji potrzebny jest tylko jeden przewód 4-ro żyłowy, który zapewnia cyfrową komunikację oraz dostarcza wymaganego zasilania z centrali do każdego urządzenia (2+2).

W przypadku późniejszej rozbudowy systemu i konieczności podłączenia kolejnego urządzenia, niema najmniejszego problemu aby nowe urządzenie wpiąć w już istniejącą strukturę dzięki również zapożyczonej topologii „drzewa”.

Topologia drzewa – przyszłość systemów alarmowych

Topologia drzewa jest krokiem milowym do nowoczesnych systemów alarmowych. Ma zapewnić prostotę montażu oraz przyszłą rozbudowę. Dzięki szynie cyfrowej BUS, komunikacja i zasilanie realizowane są dzięki jednemu przewodowi dzięki czemu podłączenie urządzenia (czujki, syreny, klawiatury, etc.) jest niezwykle proste.

Jak wygląda zatem podłączenie kolejnego urządzenia? Równie prosto. Każdy kolejny element systemu alarmowego tworzy swego rodzaju węzeł do którego możliwe jest podłączenie kolejnego elementu itd..
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis 

środa, 29 stycznia 2014

Będzie ostro - wybieramy niezawodny nóż kuchenny

Chociaż zawodowego kucharza i domowego amatora kuchni dzieli wiele, to zdecydowanie potrzeba dobrego, ostrego i sprawdzonego noża jest bliska im obu. Nic dziwnego, bo to niezbędny ekwipunek potrzebny do przyrządzenia niemal każdej potrawy.
 
 
 
Chociaż zawodowego kucharza i domowego amatora kuchni dzieli wiele, to zdecydowanie potrzeba dobrego, ostrego i sprawdzonego noża jest bliska im obu. Nic dziwnego, bo to niezbędny ekwipunek potrzebny do przyrządzenia niemal każdej potrawy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując noże kuchenne, czym różnią się od siebie modele dostępne na rynku, ile trzeba wydać oraz jak wybrać, żeby nie żałować podjętej decyzji. Zapraszamy do lektury.
 
Mistrz kuchni energicznie siekający dowolny składnik, który pod jego nożem wydaje się sam rozpadać na drobniutkie i idealnie równe kawałeczki, to bardzo przyjemny widok. I chociaż połowa sukcesu zależy od techniki i kwestii wprawy, to druga nieodmiennie wiąże się z ostrym i dobrym nożem.
 
Noże kuchenne w jaskini i na salonach
 
Zanim odkryto metal, kulinarny jaskiniowiec doskonale radził sobie za pomocą zaostrzonej skały, nie rzadko oprawionej w drewno, kości lub skóry zwierząt. Kiedy 3000 lat przed naszą erą zaczęto wytwarzać metalowe narzędzia, nóż nabrał formy bliższej znanej nam współcześnie. Gdybyśmy chcieli wymienić tylko najważniejsze momenty w historii noża mogłoby to zająć nam dłuższą chwilę. Egipcjanie, Grecy, Biblia, królewscy kucharze w średniowieczu, Ludwik XIV, który kazał stępić czubki wszystkich noży stołowych, a także stała obecność w kulturze japońskiej to tylko kilka przykładów z ich barwnych dziejów.
 
Ostrze jest najważniejsze
 
Noże kuchenne w obecnym kształcie pojawiły się około XVI wieku i chociaż technologia nieustannie każe wprowadzać drobne udoskonalenia, to ich budowa jest niemal identyczna. Każdy nóż składa się z klingi (zwanej też głownią) złożonej z ostrza, płazu i brzucha; trzpienia oraz rękojeści. Wszystkie elementy mogą występować w różnych wariantach i być wykonane z innych materiałów. Czy te informacje są Ci potrzebne? Tak, bo dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję, co najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
Pierwszy podział to tworzywo z jakiego wykonana jest klinga i pod tym względem wyróżniamy noże kuchenne metalowe i ceramiczne. Te pierwsze są bardziej popularne, mają dużą rozpiętość cenową, dużą odporność, nadają się do krojenia wszystkich produktów i w większości przypadków można je naostrzyć samodzielnie. Noże kuchenne ceramiczne pojawiły się stosunkowo niedawno. Często są o wiele ostrzejsze od stalowych modeli, jednak wiążą się z nimi pewne ograniczenia. Ceramiczna klinga jest bardziej delikatna, mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego kiedy nóż upadnie może zdarzyć się, że ukruszy się jego czubek. Nie nadają się do krojenia bardzo twardych produktów i nie naostrzymy ich w domu. Nierzadko jednak producenci oferują taką usługę dożywotnio.
 
Nie mniej istotne są też pozostałe elementy. To z jakiego tworzywa wykonano uchwyt, a także w jaki sposób połączono trzpień z trzonkiem, wpływa na żywotność noża, a także komfort jego użytkowania.
Nóż nożowi nie równy
 
Drugi istotny podział dotyczy przeznaczenia noża. Wybór jest oczywiście duży, ale tak naprawdę istnieje kilka podstawowych rodzajów, a pozostałe to swoiste wariacje na ich temat. Pamiętaj, że nie każdy nóż nadaje się do wszystkiego, dlatego jeśli poznasz podstawowe noże kuchenne, łatwiej Ci będzie zorientować się i dokonać trafnego wyboru.
 
Najbardziej uniwersalny na świecie to nóż szefa kuchni, zwany inaczej francuskim. Ich długość waha się od 15 do 30 cm, ale najczęściej spotykane mają 20 cm. Taki nóż jest podstawowym wyposażeniem każdej kuchni i przydaje się niemal w każdej sytuacji.
Wariacją na temat noża szefa jest nóż Santoku. To japoński model o szerokiej klindze i płaskim ostrzu. Ceniony na całym świecie za duże możliwości jakie daje, a przy odrobinie wprawy w posługiwaniu się nim, może stać się jednym z Twoich ulubionych kuchennych akcesoriów.
 
Noże kuchenne bardziej wyspecjalizowane to przede wszystkim nóż do chleba – długi, z ząbkowanym ostrzem, które ułatwia krojenie twardej i chrupiącej skórki, nóż do sera – gładki lub drobno ząbkowany, najczęściej z otworami na klindze, wąski nóż do filetowania, pokaźny i solidny nóż do obróbki mięsa, prostokątny tasak do rąbania mięsa i kości, a także mały, poręczny nożyk do krojenia i obierania warzyw, często z zakrzywioną do wewnątrz klingą.
 
Zakupy na ostrzu noża
 
To jakie noże kuchenne będziesz mieć w swoim arsenale, zależy przede wszystkim od Ciebie. Zanim jednak podejmiesz decyzję, zastanów się chwilę jakim typem kucharza jesteś, jakie potrawy najczęściej gotujesz i jakiego noża używasz najczęściej. Działający na wyobraźnię tasak może wydawać się bardzo kuszący, ale jeśli jesteś zdeklarowanym wegetarianinem, raczej nie jest to zakup pierwszej potrzeby.

Nie musisz też mieć każdego rodzaju noża jaki istnieje na świecie. Buduj swoje zaplecze powoli ale przemyślanie. Nie ma jednej recepty na wyposażenie kuchni, bo każdy ma swoje preferencje. Jeśli jednak mielibyśmy coś doradzać, dwa noże uniwersalne – krótki i długi, nóż do warzyw, a także noże do mięsa i serów to dobry zestaw wyjściowy, który wedle potrzeb można uzupełniać i rozbudowywać przez całe życie.

Na rynku jest wiele firm oferujących noże kuchenne w szerokim asortymencie. Warto poczytać opinie innych użytkowników i wybrać takiego producenta, który wzbudza zaufanie i ma solidną renomę na rynku. Sklepy online to świetne miejsce, żeby sprawdzić, co możesz brać pod uwagę, ponieważ zazwyczaj mają produkty wielu firm z różnych krajów.

Na co zwrócić uwagę?
 
Kiedy kupujesz nóż lub noże kuchenne musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie warto ulegać korzystnym promocją bez sprawdzenia dokładnie, czy faktycznie są one takie atrakcyjne jak obiecuje sprzedawca. Rozpiętość cenowa waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dobry nóż można kupić poniżej 100 złotych, ale unikaj przesadnie tanich ofert, bo zaoszczędzisz tylko pozornie. Zawsze dobrze ustalić wcześniej jakim budżetem dysponujemy i w tej kwocie porównać dostępne oferty.

Druga sprawa to miejsce w którym dokonasz zakupu. Sklepy stacjonarne oraz internet oferują ogromny wybór i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zdecydowanie unikaj natomiast kupna na ulicy, na przygodnych stoiskach albo od nieznanych firm oferujących sprzedaż bezpośrednią. Certyfikowane noże kuchenne to gwarancja, że klinga nie zawiera szkodliwych dla zdrowia metali oraz, że nie stępi się po tygodniu używania.

W sklepach sprzedawcy często wystawiają noże kuchenne, które możesz przetestować na przygotowanych warzywach lub owocach. Nie wahaj się też poprosić o możliwość sprawdzenia produktu nawet jeśli nie widzisz nigdzie rozpakowanych modeli. Dobry sklep powinien umożliwić klientom taką opcję.

Żeby noże kuchenne długo i dobrze spełniały swoje zadanie, pamiętaj o ich właściwym przechowywaniu i pielęgnacji. Drewniane stojaki są funkcjonalne i dobrze wyglądają na kuchennym blacie, ale pokrowce czy zwykła szuflada z wypełnieniem na sztućce, też właściwie spełni swoje zadanie. Noży z trzonkiem lepiej nie myć w zmywarce, bo wysoka temperatura może źle wpływać na materiał z jakiego wykonano uchwyt. Pamiętaj też o regularnym ostrzeniu modeli, które dają taką możliwość oraz oczyszczaniu noża po każdym użyciu.

Jeśli zastosujesz się do naszych porad i wybierzesz produkt od sprawdzonego producenta, Twoje noże kuchenne będą Ci długo służyć, a krojenie stanie się prawdziwą przyjemnością. Życzymy udanych zakupów.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 28 stycznia 2014

Kuchnia klasyczna czy nowoczesna? Jaką kuchnię wybrać?

Kuchnia jest niezwykłym miejscem w naszym domu, mieszkaniu - jest to miejsce w którym spędzamy większość naszego dnia, również w tym miejscu gromadzimy się z rodziną w celu omówienia wielu aspektów naszego życia. Jaką kuchnię zatem wybrać? Nowoczesną a może klasyczną?



Kuchnia niejednokrotnie jest pomieszczeniem w którym z rodziną odbywają się ważniejsze lub mniej ważniejsze rozmowy. Z tego powodu nasza kuchnia powinna być miła dla oka, przyjemna i oczywiście odpowiadająca naszym gustom oraz stylom.

Wygląd kuchni jest pewnego rodzaju wizytówką o nas oraz idealnym odzwierciedleniem naszego stylu życia oraz upodobania. Kuchnia powinna więc być wykonana z uwzględnieniem naszych upodobań, abyśmy czuli się w niej dobrze. Porządnie wykonana zabudowa kuchnia jest również inwestycją na lata.

Meble kuchenne jak każde inne meble ulegają wypływom mody oraz trendu. Aby ułatwić wszystkim wybór idealnego rozwiązania problemu, przytoczę dwa rodzaje kuchni - klasyczne oraz nowoczesne.

Kuchnia klasyczna czy kuchnia tradycyjna?

Głównym elementem decydującym o wyborze mebli kuchennych do naszego mieszkania jest nasz charakter. Do pierwszej grupy osób możemy zaliczyć wszystkich tych którzy są wierni swoim ideałom, nieprzejmujący się zmieniającą modą oraz trendem. Osoby te najczęściej decydują się na wybór kuchni w stylu klasycznym. Styl klasyczny charakteryzuje się dominacją drewna, kamieni oraz elementów naturalnych przy zastosowaniu stonowanych kolorów. Szczegółami wystroju zabudowy kuchennej w stylu tradycyjnym to w głównej mierze duże ilości przeszklonych witryn oraz mosiężne lub z brązu uchwyty.

Meble kuchenne w stylu nowoczesnym przeznaczone są dla osób, które żyją dynamicznie, podążają za szybko zmieniającą się modą oraz należą do osób odważnych. Kuchnie w stylu nowoczesnym charakteryzują się prostym wyglądem w kolorach żywych a elementy kuchni wyposażone są w detale z aluminium lub metali kwas podobnych. Konstrukcja frontów, najczęściej z płyty MDF w kolorach białych, beżowych czy czerwieni, bez frezów i innych udziwnień.

Decydując się na zabudowę kuchenną w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym, musimy być przygotowani na wydatek od kilku nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Warto pamiętać, że kuchnia nowoczesna dziś jest innowacyjna, a za kilka lat może stać się meblem klasycznym. Decyzję o wyborze stylu zabudowy kuchenne powinniśmy podejmować roztropnie, a nigdy pochopnie.

meblenaczas.pl

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Funkcjonalność jaką daje prysznic bez brodzika.

Chcesz żeby Twoja łazienka wyglądała nowocześnie i była funkcjonalna? Zastanów się czy nie zamontować w niej kabiny bez brodzika.
 
Kabiny prysznicowe bez brodzika powstały początkowo z czysto praktycznego punktu widzenia. Stworzono je po to, by łatwiej zachowywać czystość pomieszczeń, w których jednocześnie przebywa wiele osób lub wielu z nich korzysta, czyli: akademiki, szpitale, baseny i pływalnie.
Drugim atutem była funkcjonalność dla osób niepełnosprawnych. Brak progów ułatwiał zarówno wchodzenie, jak i wychodzenie.

Dziś prysznic bez brodzika ma się trochę inaczej, niż kiedyś – oczywiście nie stracił swoich dawnych atutów.

 
Zwykle stosowany jest w minimalistycznych, oszczędnych wnętrzach, najczęściej w wersji obudowa bez brodzika, lub natrysk we wnęce łazienki.

 
Jest kilka powodów tego stanu rzeczy:

Brak ograniczeń materiałów. W nietypowych, nieregularnych wnętrzach nie trzeba już zamawiać specjalnych elementów wyposażania na wymiar np. brodzika. Przestrzeń można swobodnie zagospodarować.
 
Brak ograniczeń architektonicznych. Skosy, czy to ścian, czy sufitów, można swobodnie wkomponować w przestrzeń prysznica, jeżeli jest np. umieszczony we wnęce.
 
Oszczędność przestrzeni. Kabiny prysznicowe bez brodzika można swobodnie zamontować nawet w najmniejszych wnętrzach.
 
Ściana natrysku, jeśli jest murowana, może być wykorzystana jako podział wnętrza. Można na jej zewnętrznej powierzchni umieścić np. elementy wyposażenia. Prysznic, jeśli jest w większości szklany, bez zbędnych profili, optycznie powiększa łazienkę.
 
Cała łazienka może być jednolicie wykończona np. cała w jednym wzorze glazury
 
Wygoda. Z kabin bez brodzika korzysta się z łatwością, a dodatkowo są niezwykle proste w utrzymaniu i pielęgnacji.
 
Ogrzewanie podłogowe. W projektowanym wnętrzu można całkowicie zrezygnować z grzejników, przez co utrzymamy łazienkę w minimalistycznym stylu.
 
O gustach się nie dyskutuje, więc pomówiliśmy wyłącznie o funkcjonalności.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis 

niedziela, 26 stycznia 2014

Jak zmienić wystrój mieszkania tanio i bez remontu?

Znudził ci się już wygląd twojego salonu. Chciałbyś zmienić coś w swoim mieszkaniu ale nie masz za dużo pieniędzy i nie chcesz robić zbytniego bałaganu. Czy to w ogóle możliwe?

 


Oczywiście, że tak. Jeśli tylko farba na ścianach nadal wygląda dość świeżo a jej kolor wciąż ci się podoba, to wystarczy, że posłuchasz kilku wskazówek a sam urządzisz swój pokój lub nawet całe mieszkanie przy niewielkim nakładzie pieniężnym.

Po pierwsze, najpierw musimy zastanowić się w jakim stylu chcemy urządzić nasz pokój. W tym celu najlepiej pooglądać katalogi z aranżacjami wnętrz bądź poszukać natchnienia w Internecie. Jeśli ustalimy już jak ma wyglądać nasze, nowe mieszkanie, przystępujemy do pracy.

Zwykle, głównym i centralnym meblem w pokoju jest kanapa. Nie kupimy nowej, bo przekroczyłoby to znacznie nasz budżet. Ale jej wygląd znacznie się zmieni, jeśli przykryjemy ją jakąś ładną narzutą. W sklepach znajdziemy ich ogromny wybór a jeśli chcemy zainwestować jeszcze mniej to może to być duży koc, np. z mikrofibry, jest miły w dotyku i trwały w użytkowaniu. Ich wybór jest również niemały, dostępne są jednokolorowe, gładkie lub we wzory. Wzorzysty doda charakteru naszemu wnętrzu, a dzięki gładkiemu odnajdziemy spokój i harmonię.

Jednak, jeśli kanapa nadal nam się podoba, możemy do niej dokupić jakieś gustowne poduszki, które podkreślą jej kolor lub za ich pomocą wprowadzimy do wnętrza jakiś nowy kolor bądź styl.
 
Kolejnym naszym krokiem będzie zmiana mebli. Jest to spory wydatek, jednak nie musimy tego robić poświęcając im nieco czasu. Za pomocą farb akrylowych lub bejcy możemy zmieniać ich wizerunek jak tylko nam się podoba. Możemy je również okleić lub jeśli mamy sporo miejsca na meblu, udekorować je zwykłą tapetą do ścian. Doskonale sprawdzą się też filcowe podstawki lub dłuższe bieżniki, których różne wzory nadadzą wnętrzu szczególnego charakteru. Do przyklejenia możemy użyć kleju do tapet bądź, aby nie niszczyć mebli, wystarczy je umocować w kilku miejscach za pomocą mocnej, dwustronnej taśmy. Dokupmy jeszcze nowe uchwyty lub gałki a meble będą jak nowe.

Natomiast co z nieładną podłogą? Połóżmy na niej dywan albo wykładzinę dywanową w kawałku lub krojoną na wymiar. Ich szeroki wybór, w przystępnej cenie, znajdziemy w większości sklepów budowlanych i na popularnym portalu aukcyjnym.

Tkaniny typu zasłony możemy ozdobić gotowymi naszywkami, które są do nabycia w dobrze zaopatrzonych pasmanteriach lub namalować na nich samemu jakieś wzory farbą akrylową, którą zakupiliśmy do mebli. Tą samą farbą możemy zmienić kolor różnych dodatków, tj. ramki, doniczki czy wazonu. Wcześniej wystarczy je tylko lekko przetrzeć papierem ściernym i odtłuścić.

Ciekawym dodatkiem będzie też ozdobienie gładkich ścian, jakimś motywem, np. kwiatowym. Łatwo go wykonać za pomocą szablonów malarskich bądź specjalnych naklejek na ścianę dostępnych w marketach budowlanych czy sklepach internetowych. Ozdobę może stanowić również kawałek tapety ściennej lub fototapeta.

Przed malowaniem czy ozdabianiem warto poszukać w internecie filmów instruktażowych dla wybranej przez nas techniki.

Na koniec dokupmy jeszcze kilka kwiatków do wazonu, które dopełnią smak całego wystroju.

I tak oto, z niskim nakładem pieniężnym uzyskaliśmy nowe i niepowtarzalne wnętrze.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

sobota, 25 stycznia 2014

Dbajmy o drożność rynien dachowych

Dach nie musi posiadać orynnowania, lecz rynny stanowią zabezpieczenie dla murów domu, przestrzeni wokół budynku, a także... bezpieczeństwa domowników.

 


 
Rodzaj tworzywa, profil i kolor rynny można i powinno się dobrać do pokrycia i kształtu zadaszenia. Mogą wykazywać zwiększoną odporność na rozbijanie kasztanami, żołędziami oraz szyszkami, jak również na zapychanie przez liście. Są też odmiany, które bez szwanku wytrzymują nawet nadzwyczaj wzmożone śnieżyce.
 

Dwa razy w roku – na wiosnę i jesień – trzeba wykonać przegląd systemu rynnowego, który ma na celu zadbanie o właściwy przepływ deszczówki. By rynny realizowały swoje zadanie, potrzebujemy zadbać o drożność systemu. W innym wypadku przestanie przepuszczać wodę deszczową, a wtedy będzie przelewać się przez rynny, co może powodować uszkodzenie tynków i ścian. Zagrożeniem są głównie liście, które blokują odpływ, a w zimie są przyczyną powstawania zatorów lodowych i w następstwie rozsadzenia rur. Kłopot z nawiewanymi liśćmi w pewnym zakresie załatwiają siatki zakładane na rynnach. Zabezpieczają też przed uszkodzeniami powierzchniowymi spowodowanymi przez uderzenia szyszek, kasztanów, gradu. Siatka zabezpieczająca na rynny nie zatrzymuje jednak igieł i małych nasion drzew, dlatego nie redukuje konieczności systematycznego oczyszczania rynien. Całkowity brak ochrony przed zanieczyszczeniami wymusza pozbycie się ich mechanicznie. Aby pozbyć się zalegającego brudu najlepiej wymyć je przy użyciu wody o dużym ciśnieniu. Pamiętajmy, aby przy pozbywaniu się liści nie stosować ostrych, metalowych przyrządów, np. pazurków do grabienia, ponieważ rysują one zewnętrzną powłokę na rynnie.

Źle działająca rynna nie ochroni ścian zewnętrznych: woda spłynie po nich, wywołując degradację tynków. To oczywiście przełoży się na jakość izolacji i da możliwość przeniknięcia wilgoci do środka pomieszczeń. Należy również mieć na uwadze, że gdy nie zadbamy o prawidłowy ujście wody opadowej, ma ona szansę spowodować szkody również w otoczeniu domu (rabaty) i podmakanie fundamentów.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 24 stycznia 2014

Izolacja poddasza pianką PUR

Pianka poliuretanowa jest dobrym, szczelnym materiałem wykorzystywanym do izolacji, jednak nie jest popularna ze względu na wyższą cenę względem innych technik.

 


Pianka ma nie tylko dobre właściwości techniczne, ale także tworzy warstwę o dowolnie wybranej grubości i po natrysku nie tworzy spoin. Ponadto pianka nie starzeje się, nie zanika, w odróżnieniu od innych materiałów izolacyjnych.

Po nałożeniu pianka rozpręża się i zwiększa swoją objętość nawet 120 razy, dzięki temu dociera do trudno dostępnych miejsc. Oszczędza to wykonawcy konieczności docierania do tych miejsc. Skorzystanie z pianki poliuretanowej pozwala wyeliminować mostki termiczne, czyli miejsca nieciągłości warstwy cieplnej, w których ucieka ciepło. Inne metody izolacji nie są tak szczelne jak izolacja pianką.

Pianka na poddasze.
 
Najlepszym rozwiązaniem izolacji poddasza jest wybór otwartokomórkowej pianki poliuretanowej. Zatrzymuje ona ciepło w budynku nie gromadząc wilgoci. Jej równie ważną cechą jest dobra przyczepność do podłoża, pianka nie zsuwa się nawet z najbardziej stromych powierzchni. Rodzaj powierzchni także nie ma znaczenia, może to być cegła, beton, drewno, a i tak pianka będzie się dobrze trzymać przez długi czas. Ten rodzaj izolacji jest odporny także na wszelkiego rodzaju pleśnie i grzyby.
 
 
 
Kolejną zaletą pianki, przemawiającą za tym, aby użyć jej na poddaszu jest to, że nie obciąża ona konstrukcji budynku. Nie musimy się zatem obawiać o uciekające ciepło i o to, że konstrukcja naszego budynku będzie zagrożona. Metr kwadratowy ocieplenia waży, w zależności od grubości izolacji, od 2 do 6 kg. Co ciekawe pianka jest także dobrym filtrem powietrza. W pomieszczeniach zaizolowanych tym materiałem stwierdzono lepszą jakość powietrza i dobre wygłuszenie.
 
Koszty pianki
Koszty izolacji pianką zależą od wybranego rodzaju tego materiału. Na rynku jest wielu producentów pianek oferujących różne opcje izolacji do wyboru, a takżę pomagające wybrać odpowiedni typ po analizie naszego budynku. Cena za metr kwadratowy dobrej izolacji zaczyna się już od 55 zł. Wystarczającą grubością dobrej izolacji na poddaszu jest 15 cm. Izolowanie pianką jest szybkim procesem, w przeciągu jednego dnia można zaizolować nawet 200 m2.
 
 

 

 
Piana poliuretanowa posiada wiele zalet, jest odporna na grzyby i bakterie, wnika w najmniejsze szczeliny, nie potrzeba jej dużej warstwy, aby dobrze zaizolować powierzchnię ale trzeba pamiętać, aby chronić ją przed działaniem promieni UV. Idealnie nadaje się do izolacji poddaszy.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

czwartek, 23 stycznia 2014

Jak urządzić kuchnię dla dużej rodziny?

Jest najważniejszym miejscem w domu. To tutaj toczą się poranne rozmowy, mam piecze pyszne ciasteczka, a tata pijąc kawę, czyta poranną gazetę. Kuchnia jest miejscem, w którym toczy się całe domowe życie. Trzeba więc dokładnie przemyśleć to, jak ją urządzić, aby była funkcjonalna i ładna.


 
Wygoda i funkcjonalność ponad wszystko!

 
Zacznijmy od zaplanowania przestrzeni. Kuchnia powinna być wygodna. Zagwarantują to odpowiednio ustawione meble i sprzęty AGD. Zmywarka powinna znajdować się tuż przy zlewie, a kuchenka obok szafki z garnkami. Sięganie po różne rzeczy - naczynia, przyprawy, produkty spożywcze itp. - musi odbywać się intuicyjnie. W takiej kuchni o wiele łatwiej będzie utrzymać ład i porządek.

 
Z wyspą, czy bez?

 
Jeżeli lubisz gotować wspólnie z rodziną, to kuchenna wyspa będzie bardzo dobrym rozwiązanie. A jeśli znajdziesz miejsce na drugi zlew, nie wahaj się go zamontować. Wyspa może posłużyć np. jako miejsce do przygotowywania potraw i jedzenia szybkich posiłków. Jest też drugie rozwiązanie. Można tam umieścić kuchenkę lub zlew. Wybór, któregoś z tych rozwiązań, zależy już tylko od Ciebie.

Nadaj kuchni swój charakter

 
W sklepach meblowych można spotkać pięknie urządzone kuchnie, ale są one pozbawione wyrazu i charakteru. Aranżując kuchnię można podpatrywać najnowsze trendy, ale najważniejsze, aby kierować się swoim instynktem, gustem, i smakiem. Ona musi mieć to coś. Pamiętaj, że to serce każdego domu.

 
Jeżeli chodzi o wybór kolorów, to warto wiedzieć, że jasne kolory optycznie powiększają niewielką przestrzeń. Poza tym kuchnia utrzymana w jednej gamie kolorystycznej będzie wyglądała na bardziej uporządkowaną. To tyle w kwestii teorii, reszta zależy od twoich upodobań i tego, jakie lubisz kolory. Stonowane - waniliowe, kremowe, brzoskwiniowe - czy może bardziej intensywne - czerwone, pomarańczowe, zielone itp.

 
W kuchni potrzebne jest naprawdę dobre światło. Warto zadbać o oświetlenie nad wyspą i poszczególnymi szafkami. Możesz zamontować np. taśmę lamp LED, które oświetlą blat, a wieczorem nadadzą kuchni odpowiedni klimat. Wyjątkową atmosferę wprowadzą również różne dodatki i dekoracje. Nie bój się powiesić na ścianie ulubione obrazki, albo śmieszne zdjęcia. To przecież twoja kuchnia, a nie sporadycznie ją odwiedzających gości.


Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

środa, 22 stycznia 2014

Budowa garażu z drewna bez błędów

Instrukcja montażu wiaty samochodowej nie tylko dla początkujących. Opisujemy krok-po-kroku jak to zrobić



Moda na drewniane wiaty samochodowe przyszła do nas z zachodniej Europy. Takie wiaty wciąż ustępują w Polsce popularnością tzw. „blaszakom”, ale powstają dziś coraz częściej.

Takie wiaty garażowe bez pozwolenia na budowę mają szereg zalet, o czym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wraz ze stopniową poprawą poziomu życia w naszym kraju coraz bardziej zaczynamy zwracać uwagę na otaczającą nas przestrzeń. Możemy już pozwolić sobie na to, by przedmiotom, które dawniej spełniały tylko funkcję użytkową, nadawać również ciekawe kształty. Interesujący design to jednak tylko jedna z wielu zalet drewnianych wiat samochodowych. Kolejnym powodem dla którego warto wybrać tego typu zadaszenie na auto jest również... cena. W ostatecznym rozrachunku budowa drewnianego garażu okazuje się znacznie tańsza niż postawienie murowanego.

Ekologia i elegancja

Drewno to materiał ekologiczny. Jeśli tylko jest uzyskane i zabezpieczone zgodnie z zasadami dbania o środowisko, jego zastosowanie w budownictwie nie powoduje żadnej szkody dla przyrody. A jeśli nasz dom jest wykonany z drewna lub ogród pełen jest drewnianych elementów, umieszczenie w nim drewnianego garażu zapewni spójność estetyczną. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, łaściwie pielęgnowane drewno zachowuje estetyczny wygląd przez wiele lat. To właśnie jeden z powodów, dla których warto wybrać drewniany garaż.

Jak zbudować drewniany garaż?

Zadaszenia z drewna wyróżniają się prostotą montażu. Sprawna manulanie osoba będzie w stanie dokonać takiej budowy samodzielnie. Przyjęliśmy założenie, że konstrukcja powinna przyjąć formę tzw. carportu, czyli zadaszenia z drewna z otwartymi (lub nie) ściankami. Oto, jak zbudować taki garaż w ogrodzie.

Przygotowanie gruntu. Zanim rozpoczniemy budowę garażu, należy odpowiednio wyrównać gruntWarto też położyć żwir w okolicy carportu, żeby grunt nie był grząski.
 
Wykopanie fundamentów. Carport opiera się na słupach Przygotujmy grunt do umieszczenia w nim słupów

- wykopmy w ziemi dołki (tyle, ile jest słupów) o zalecanych wymiarach: 1 metr głębokości i 1 metr szerokości
 
- wylejmy beton i pozostawmy fundamenty do wyschnięcia przez ok 2-3 dni
- WAŻNE: pamiętajmy, aby zachować ok. 8 cm odstępu między podstawą słupa a ziemią.
 
 
Otwory w słupach. Przygotujmy słupy do zamontowania mocowań (tzw zastrzałów). Najprościej zrobić to wywiercąc otwór (5x15 cm) na szczycie każdego słupa, choć oczywiście zależy to od wielkości zastrzału.
 
Kotwienie. Ten etap jest bardzo ważny dla późniejszej stabilności konstrukcji. Zanim jeszcze zaczniemy przytwierdzać słupy do ziemi, upewnijmy się do wymiarów kotew. Następnie postępujemy wg poniższej instrukcji:

     
- wbijamy kotwę w ziemię (potrzebny będzie młotek oraz kawałek drewna)
- sprawdzamy poziomicą, czy kotew została równo wbita
- kotew powinna wystawać z ziemi na ok. 15 cm

 
Montaz słupów. Jak to zrobić?

 
- mocujemy słup pionowo i sprawdzamy czy trzyma się w pionie
 
- wkręty wkładamy z dwóch przeciwległych stron
 
- przykręcamy łączniki na których opiera się słup
 
- jeszcze raz sprawdzamy czy słup stoi pionowo


 
- UWAGA: jeśli słup chwieje się podczas montażu, należy go zapezpieczyć, np kamieniem

Ułożenie płatwi. Płatwie to deski, które podtrzymują dach. Pierwszą płatew ustawiamy zawsze od frontu, przykręcając ją do słupów. Kolejne płatwie powinny być ustawione w równych odległościach, co zapewni stabilność dachu.
 
Położenie dachu. Jeśli jesteśmy pewni, że słupy stoją prosto, czas położyć dach. Pamiętajmy, że powinien on nieco wystawać poza obręb carportu, dzięki czemu będzie skutecznie chronił przed śniegiem czy deszczem. Dach musi być mocno przytwierdzony do płatwi. Do tego celu trzeba użyć śrub dodatkowo wspartych specjalnymi podkładkami.
 
 
Czas wykonania:

- 3-4 dni
 
Narzędzia
 
- poziomica
- wiertarka lub wiertarko wkrętarka
- wkręty
- łopata
- drabina
- młotek
- klucz płaski
- rękawice ochronne
 
 Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
 

wtorek, 21 stycznia 2014

Sztuka orientu, a współczesne wnętrza

   Każdy z nas ma przed sobą problem urządzenia domu, ogrodu lub innego pomieszczenia. Wiemy jak trudno jest znaleźć inspirację, która pomoże nam zaskoczyć wszystkich oryginalnym i pomysłowym wnętrzem.

 


Można oczywiście zatrudnić profesjonalistę, ale ileż radości daje nam szperanie po sklepach i internecie w poszukiwaniu dodatków, przedmiotów codziennego użytku i wyjątkowych drobiazgów.


 


  Często inspiracją do wyposażenia wnętrza dają nam odbyte przez nas podróże do innych krajów, zapoznanie się z egzotycznymi kulturami. Czasem przywozimy ze sobą pamiątki, które zajmują potem honorowe miejsca w naszych domach. Mnie do urządzenia mojego "gniazdka" zainspirowały wycieczki do Azji. Zderzenie naszej kultury zachodu z oryginalnością dalekiego wschodu były szokujące. Piękno ręcznie rzeźbionych z drzewa, instrumentów muzycznych, figurek, masek i ramek na zdjęcia sprawiło, że bardzo chciałam mieć cos takiego u siebie w Polsce.

 

 

 
Orientalne przedmioty mają to do siebie, że doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Weźmy za przykład drewniane rzeźby o abstrakcyjnych kształtach np. pary w miłosnym uścisku lub matki z dzieckiem nie dosyć, że budzą pozytywne skojarzenia to bardzo dobrze prezentują sie na tle prostych mebli, których są niewątpliwą ozdobą.

 
Ramki wykonane z liści powieszone w różnych konfiguracjach na gładkich ścianach ożywiają je i tworzą przytulny klimat. Figurki można poukładać na komodach, stolikach i na kominku, gdzie będą zdobić oraz pozwolą nam poczuć trochę atmosfery tych dalekich krajów. Są to bardzo wdzięczne przedmioty gdyż pasują zarówno do wnętrz urządzonych klasycznie i tych w stylu rustykalnym.
 




    Kolorystyka tych przedmiotów komponuje się praktycznie z każdym pomieszczeniem gdyż materiały, z których są wykonane mają naturalne pochodzenie i doskonałą jakość. Za wyborem orientalnych dekoracji przemawia jednoznacznie fakt, iż nikt inny nie będzie miał takiej samej rzeźby czy maski bo produkty te są wykonane ręcznie w pojedynczych egzemplarzach co daje nam gwarancje oryginalnego i niesztampowego wystroju.

 




Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Harmonia w ogrodzie

Harmonia jest to stan, gdy rzeczy na które patrzymy mają swoje określone położenie, są dobrze skomponowane względem siebie. Harmonijność w ogrodzie może dać bardzo ciekawe rezultaty. Jeśli dobrze wszystko rozplanujemy, nasz ogród będzie świecił przykładem w całej okolicy.



 Jak uzyskać harmonię w ogrodzie?
Nasz ogród zazwyczaj nie stanowi jednolitej powierzchni. Możemy wydzielić obszary takie jak trawnik, chodniki, pas krzewów iglastych, czy przestrzeń zajmowana przez ogródek warzywny.

Zadaniem naszym lub firmy zakładającej ogrody jest takie rozplanowanie i zbudowanie ogrodu, by wszystkie jego składowe ciekawe ze sobą współgrały. Jednym ze sposobów do osiągnięcia tego celu jest ścisłe wyznaczenie granic każdego z elementów ogrodu. Służą do tego obrzeża ogrodowe, znane też jako bordery oraz kilka innych rozwiązań.

Zastosuj obrzeże ogrodowe

Dzięki zastosowaniu obrzeży ogrodowych oddzielimy każdą z posiadanych stref ogrodu. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych i rozpatrywanej tu harmonii, ale również od strony praktycznej. Największą przestrzeń w naszej przydomowej zieleni zajmują zazwyczaj trawniki. Trawy mają również tendencję do przerastania poza obszar, który im początkowo wyznaczymy. I w tym miejscu poznamy największą zaletę obrzeży, które sutecznie zapobiegną przerastaniu traw na teren poletka z warzywami, hodników, czy klombów kwiatów.

Na obrzeża jest kilka sposobów, w zależności od naszego gustu lub środków finansowych jakie chcemy na to przeznczyć. Można to zrobić za pomocą krawężników, plastikowych lub betonowych palisad, falistych obrzeży lub borderów. Takie krawężniki można ułożyć również z kamieni, ale bez wątpienia dla uzyskania dobrego efetu będziemy musieli poświęcić na to dużo pracy.

Ogród jest ozdobą dla domu i wizytówką dla gospodarza. Warto o tym pamiętać i stworzyć go w taki sposób, który będzie przynosił chlubę oraz będzie cennym miejscem wypoczynku i rekreacji.
 

 Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
 

niedziela, 19 stycznia 2014

Wykończenia wnętrz po remoncie – malowanie ścian.

Malowanie ścian jest jednym z końcowych etapów remontu. Jednocześnie jest to czynność, którą możemy wykonać samodzielnie. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, które musielibyśmy zapłacić firmie wykonującej remonty. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać podczas malowania:

 


Przygotowanie wnętrz do wykończenia
 
Przed przystąpieniem do pracy, powinniśmy zabezpieczyć wnętrze pomieszczenia, które będziemy malować. O ile to możliwe – wynosimy meble do innego pokoju. Jeśli jest to utrudnione bądź niemożliwe, należy odsunąć je od ścian i dokładnie przykryć folią ochronną. Folią zabezpieczamy również podłogę. Do przymocowania folii idealnie nada się zwykła taśma samoprzylepna. Kolejnym etapem przygotowania pomieszczenia do malowania będzie demontaż lamp i żyrandoli oraz zabezpieczenie gniazdek elektrycznych, które to również okrywamy folią. Pamiętajmy też o osłonięciu folią okiem oraz ram okiennych. Skrzydła – o ile to możliwe – powinniśmy zdemontować całkowicie.
 
Przygotowanie malowanych powierzchni
 
Przed przystąpieniem do właściwego malowania, musimy sprawdzić stan powierzchni, które będziemy pokrywać farbą. Jeśli jest ona stara i zniszczona a farba, która się na niej znajduje odstaje, należy ją namoczyć a następnie usunąć. Po tym zabiegu możemy przystąpić do czyszczenia ścian. W zupełności wystarczy nam do tego woda z szarym mydłem. Teraz już możemy przystąpić do gruntowania ścian. Używamy do tego środka specjalnie przeznaczonego do konkretnego typu podłoża. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz asortymentu środków gruntujących, podkładowych i specjalnych farb do gruntowania. Ich odpowiedni wybór jest bardzo ważny i od niego zależy jakość oraz trwałość efektów naszej pracy.
 
Malowanie
 
Do wyboru mamy szerokie spektrum narzędzi do malowania. Farbę najczęściej nakładamy pędzlem, wałkiem lub pistoletem. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem malowania, dokładnie ją wymieszać. Nie może ona zawierać grudek i musi mieć jednolitą konsystencję.
 

 
Przed jej nałożeniem na powierzchnię, jej nadmiar na pędzlu lub wałku należy odsączyć. Sposób nakładania farby będzie się różnić w zależności od jej typu. I tak, farbę emulsyjną możemy nakładać poziomo lub pionowo, farbę rozpuszczalnikową – tylko pionowo. Aby nie powstawały zacieki, pasy barwnika nakładajmy od góry do dołu. Nie powinniśmy też robić przerw podczas malowania danej ściany – w innym przypadku miejsce łączenia wyschniętej farby ze świeżą może być widoczne.
 
Dużo łatwiejsze jest malowanie za pomocą pistoletu. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, by współczynnik lepkości farby nie przekraczał tego, zalecanego przez producenta pistoletu. Metodą natryskową malujemy tylko w pomieszczeniach z dobrą wentylacją. Przed przystąpieniem do malowania w taki sposób, farbę powinniśmy dokładnie przecedzić celem usunięcia ewentualnych grudek i zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

sobota, 18 stycznia 2014

Czy firma sprzątająca to rozwiązanie problemu?

Czy zlecenie sprzątania mieszkania lub domu firmie sprzątającej źle świadczy o pani domu? Obalamy ten mit.
 
 
Wiele kobiet zastanawia się, czy zatrudnić kogoś do pomocy przy sprzątaniu. W przypadku biur, gabinetów kosmetycznych, stomatologicznych, czy innych lokali usługowych wydaje się to oczywiste. Czy jednak mycie okien, sprzątanie mieszkań i domów to zadanie dla firmy sprzątającej, czy każda pani domu powinna te czynności wykonywać osobiście, by mieć pewność, że są zrobione dobrze?

W dzisiejszych czasach, w których kobiety zaraz po urodzeniu dziecka wracają do pracy i zajmują kierownicze stanowiska, pogląd, iż kobieta sama powinna wykonywać wszystkie prace domowe staje się już mocno nieaktualny. Dlaczego? Niejednokrotnie można spotkać się z poglądem, że kiedyś kobiety miały po kilkoro dzieci, nie miały takich udogodnień jak pralka, czy zmywarka, a już na pewno nie myślano o zatrudnieniu firmy sprzątającej. Mimo to panie domu jakoś sobie ze wszystkim radziły. Ale czy na pewno radziły sobie ze wszystkim tym, z czym kobiety muszą zmierzyć się dzisiaj?

Należy zauważyć podstawową i kluczową zmianę w mentalności społeczeństwa. Kiedyś pani domu musiała być wystarczająco dobra- dziś musi być perfekcyjna! Większość matek po urlopie macierzyńskim wraca od razu do pracy, a nawet jeśli nie, to próbuje dorobić. Nie da się też nie dostrzec faktu, że z uwagi na zanieczyszczenie środowiska dzisiejsze pokolenie kobiet jest słabsze fizycznie i bardziej schorowane od kilku wcześniejszych pokoleń.

Dlatego też sprzątanie mieszkań i domów, mycie okien i inne tego typu czynności warto zlecić firmie sprzątającej. Usługi te nie są drogie, a pozwalają zaoszczędzić czas, siły, które zapracowana kobieta może poświęcić dla dziecka lub na odpoczynek.
Duże znaczenie ma również zaufanie do firmy, która będzie zajmowała się dbaniem o naszą własność. Warto więc wybrać kogoś zaufanego, z dobrą reputacją i posiadającego bogate referencje.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 17 stycznia 2014

Wady i zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to zespół połączonych urządzeń, które odprowadzają ścieki z pojedynczych nieskanalizowanych domów oraz z niewielkich zgrupowań mieszkalnych, takich jak hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe czy małe zakłady przemysłowe.

 
Obecnie znane są trzy sposoby odprowadzania ścieków - kanalizacja miejska, szczelny zbiornik na ścieki oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków. Kanalizacja jest najtańszą opcją, podłączanie zbiornika na szambo jest kłopotliwe ze względu na konieczność comiesięcznego opróżniania zbiornika. Trzeci sposób, czyli przydomowa oczyszczalnia ścieków, to dobre rozwiązanie dla gospodarstw w których nie ma możliwości przyłączenia kanalizacji miejskiej.

Zalety przydomowych oczyszczalni ścieków

     
  • W pełni spełniają normy Unii Europejskiej dotyczące odprowadzania ścieków.

  •  
  • Wiele domów nie ma możliwości przyłączenia kanalizacji miejskiej, dlatego przydomowe oczyszczalnie ścieków są dobrym rozwiązaniem. Wybudowanie takiej oczyszczalni jest znacznie tańsze, aniżeli zbiornika na szambo. Średnie roczne koszty eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków wynoszą około 200 zł rocznie, zaś w przypadku szamb - miesięczny koszt eksploatacji sięga 150-200 zł.

  •  
  • Oczyszczone ścieki są odpowiedniej jakości. Możemy je wykorzystać ponownie, np. do podlewania roślin.

  •  
  • Redukują zanieczyszczenia oraz likwidują wirusy, bakterie oraz mikroorganizmy znajdujące się w ściekach.

  •  
  • Niewielka powierzchnia montażu.

  •  
  • Wyposażone są w funkcję napowietrzania ścieków, co przyczynia się do dokładniejszego filtrowania bakterii i zanieczyszczeń.

  •  
  • Nie wymagają używania dodatkowych biopreparatów.

  •  
  • Oczyszczone ścieki są bezwonne i bezbarwne, przeciwnie jest w przypadku ścieków odprowadzanych z szamba - są ciemnego koloru i mają przykry zapach.

  •  
  • Przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz materiały z jakich zostały wykonane są odporne na czynniki atmosferyczne oraz na urazy mechaniczne.
  •  

Wady przydomowych oczyszczalni ścieków:
 
  • Przydomowe oczyszczalnie ścieków generują wysokie koszta związane z poborem energii elektrycznej.

  •  
  • Kłopoty w dostawie prądu przerywają prace przydomowej oczyszczalni ścieków.

  •  
  • Użytkowanie oczyszczalni ścieków wymaga przeszkolenia.

  •  
  • Zdaniem przeciwników przydomowych oczyszczalni ścieków, jedna osoba rocznie oddaje do gleby około 18-20 kg suchej masy ze ścieków.

  •  
Podsumowując wady i zalety, możemy stwierdzić, iż przydomowe oczyszczalnie ścieków to doskonale rozwiązanie dla nieskanalizowanych gospodarstw domowych, które coraz częściej rezygnują z budowania szamba na rzecz przydomowej oczyszczalni ścieków.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis          

czwartek, 16 stycznia 2014

Jaką farbę wybrać do pomalowania ścian w kuchni?

Kuchnia jest wyjątkowym miejscem w każdym domu, bez względu na rozmiary i domowników. Meble kuchenne na zamówienie oraz ciekawe dodatki to tylko połowa sukcesu. Ogromną rolę odgrywa dobór odpowiedniej farby do pomalowania ścian w naszej kuchni.


Przez wiele lat kuchnie były malowane na jasne stonowane kolory, od jakiegoś czasu jednak coraz częściej odchodzi się od tej zasady. Kilka wskazówek, które mogą ułatwić wybór odpowiedniej kolorystyki ścian sprawią, że kuchnia będzie świetnym miejscem, które jest ciepłe i dodaje otuchy każdemu domownikowi. Zanim przystąpimy do malowania ścian konieczny jest zakup odpowiedniej farby. Wbrew pozorom sprawa nie jest taka prosta. Nieumiejętne wybranie barwy sprawi, że nasza kuchnia wcale nie będzie stylowa.

Gdy nasze meble kuchenne na wymiar są w jasnych kolorach to mamy spore pole do popisu. Możemy wybrać jasne barwy lub pokusić się o ciemniejsze tonacje. Ostatnio bardzo modne stały się różnego rodzaju szablony, które mogą znacznie wpłynąć na ostateczny wygląd naszej kuchni. Pomalowanie ścian na dwa lub nawet trzy kolory obecnie jest bardzo trendy. Ciekawe rozwiązanie dla prostych mebli bez zbędnych ozdób. Gładka faktura i jednolity kolor mebli kuchennych w połączeniu z ciekawymi barwami będzie dodawać kuchni nowoczesnego stylu.
 
Kuchnia w której meble są bardzo ciemne powinna zostać ożywiona jasnymi kolorami na ścianach. Beże, jasna zieleń czy ciepły żółty kolor świetnie się sprawdzą i pozwolą nadać kuchni miłej atmosfery. Dodatkowo niewielkie zdobienia mogą rozjaśnić ciemne wnętrze.

Rozmiar kuchni jest równie istotny co meble kuchenne na zamówienie. Małe pomieszczenia należy optycznie powiększać poprzez jasne barwy. Podobnie w sytuacji gdy mamy kuchnię w której nie ma okna. Do takie kuchni nadają się tylko i wyłącznie jasne, żywe kolory, które rozjaśniają i optycznie powiększają małe ciemne pomieszczenie. Większe kuchnie dają ogromne pole manewru, jednak w sytuacji gdy nasza kuchnia jest ogromna i chcemy ją nieco optycznie pomniejszyć to zdecydujmy się na pomalowanie dwóch ścian an jaśniejszy kolor i dwóch ścian na nieco ciemniejszy kolor.

Jeśli mamy kłopoty z doborem odpowiedniej kolorystyki ścian to warto poprosić o pomoc fachowców, którzy szybko podpowiedzą jakie kolory, motywy w naszej kuchni się sprawdzą. Dzięki temu nie popełnimy błędu i uda nam się urządzić kuchnię marzeń, która przez długi czas zapewni nam radość i funkcjonalność. Kolor ścian podobnie jak meble kuchenne odgrywa istotne znaczenie i ma niezwykle duży wpływ na końcowy wygląd naszej kuchni marzeń.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
 

środa, 15 stycznia 2014

Wybór okien w drewnie.

Zarówno okna, jak i drzwi produkowane są z rożnych gatunków drewna, dlatego aby wybrać odpowiednie, należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników.
 
 
Aby wybrać idealne drewno dla naszego mieszkania, należy sprawdzić, jakie warunki panują w naszym domu. Dlaczego? Gdyż inny materiał będzie polecany przy wilgotnym mieszaniu, a inny przy bardzo nasłonecznionym.
Dębowe ramy:
 
To drewno najczęściej wybierają ludzie, którzy patrzą na walory estetyczne, ponieważ faktura tego materiału nadaje wnętrzu elegancji, odrobiny luksusu. Jednak cena takiego drewna jest dość duża, na pewno zależy od wspomnianych walorów estetycznych, ale nie tylko. Dąb ma dość dużą tolerancję na zmienne warunki atmosferyczne czy ścieranie. Dodatkowo, to drewno jest dość gęste, zatem dobrze zatrzymuje dźwięki we wnętrzu. Jedyną wadą tego materiału jest jego porowata struktura, która powoduje duże wnikanie wilgoci w głąb drewna, co z kolei sprawia, że ono czernieje oraz może po jakimś czasie zacząć pękać.
 
Sosnowe ramy:
 
Tego rodzaju drewno wybierają osoby, którym zależy nie tylko na dobrej jakości, ale także cenie. Właśnie jej sosna zawdzięcza swoją popularność. Drewno to jest dość plastyczne, wytrzymałe, odporne na działanie wilgoci, ponieważ ma w sobie dużo żywicy. Oryginalną barwą tego drewna jest jasny beż, jednak można pokrywać ją bez problemu, różnymi lakierami czy farbami, aby miała inny odcień. Należy pamiętać, że w przypadku pomalowania na ciemny kolor, okno będzie się bardziej nagrzewać, przez co wilgoć może się wchłonąć, a lakier lub farba szybciej ulegną zniszczeniu.

Ramy z Meranti:
 
Meranti to egzotyczne drewno, które rośnie w Tajlandii i Indonezji. Producenci ram okiennych najczęściej je wybierają, ze wszystkich drzew egzotycznych, ponieważ nie dość, że jest bardzo estetyczne (na co ludzie coraz częściej zwracają uwagę), to jeszcze ma bardzo dobre właściwości. Drewno jest sprężyste, ma bardzo wysoką odporność na wchłanianie wilgoci, a gęsto ułożone słoje zapewniają dobre warunki akustyczne. Kolorem przypomina mahoń.
 
Zatem zanim wybierzemy rodzaj drewna dla naszego wymarzonego okna, sprawdźmy, jakie warunki może mu zapewnić nasze mieszkanie. Przede wszystkim zastanówmy się, czy takie egzotyczne drewno, będzie pasowało do np. minimalistycznego wnętrza.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 14 stycznia 2014

Jak wybrać odpowiednią bramę?

Jeśli chcemy, by nasz samochód był naprawdę bezpieczny na terenie naszej posesji, to należałoby się zastanowić nad zainwestowaniem w bramę albo wjazdową, albo jeśli posiadamy garaż, to garażową.
 
 
Bramy dzielą się na różne typy, są np.: rolowane, segmentowe, szybkobieżne, przeładunkowe. Czym się różnią?
 
Brama rolowana:
 
Brama rolowana przeznaczona jest do garażu. To idealne rozwiązanie do miejsc, gdzie nie ma zbyt wiele przestrzeni na montaż. Produkowane są w dowolnym wymiarze, nie wymagają miejsca przed garażem do otwierania i zamykania. Zbudowane są z profili aluminiowych wypełnionych pianką, co zapewnia izolację termiczną.
Brama segmentowa:
To kompleksowe wykorzystanie przestrzeni, nie zajmuje miejsca w garażu i nie zabiera miejsca na zewnątrz, dzięki czemu swobodnie możemy manewrować samochodem. Te bramy także mają swój podział ze względu na tłoczenia, są: poziome, pionowe, szerokie, wąskie, nietypowe. Posiadają pełną gamę kolorystyczną, a także wzorów.
 
Bramy skrzydłowe:
 
Są to bramy zewnętrzne, które posiadają obecnie wiele funkcji, np.: automatyczne wykrywanie przeszkody, fotokomórkę - dzięki czemu brama zatrzymuje się przed końcem oraz przed przeszkodą, możliwość sterowania pilotem, a nawet telefonem komórkowym. Jest to dobra opcja dla osób posiadających dużą powierzchnię, ponieważ ta brama potrzebuje miejsca na otworzenie się i zamknięcie.
 
Bramy przesuwane:
 
Bramy te odpowiednie są dla osób, które nie mają tak dużej posesji. Posiadają automatyczne zatrzymywanie się po napotkaniu przeszkody, sterowanie automatyczne, zabezpieczenie alarmowe. Brama sama się zamyka, nie jest potrzebny dodatkowy zamek. Jest możliwość zrobienia na zamówienie, o dowolnej wysokości i szerokości, wzór bramy także jest przedstawiany klientowi do wyboru.
 
Bramy, jakie możemy zamontować na naszej posesji, są różne. O wiele bardziej skomplikowane są bramy przemysłowe, ale o tym może innym razem…
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 13 stycznia 2014

Płyty gazowe – gwarancja bezpiecznego gotowania

Konkurencja na dzisiejszym rynku jest ogromna, jednakże tradycyjne rozwiązania nie zawsze zostają zapominane i zastępowane nowoczesnymi rozwiązaniami. Tego typu sytuacja dotyczy płyty gazowej, która posiada wielu zwolenników nie wyobrażających sobie korzystania z płyty indukcyjnej bądź ceramicznej.

 


To właśnie dla takich osób producenci sprzętów AGD nieprzerwanie pracują nad unowocześnianiem płyty gazowej, w taki sposób by stawały się coraz bardziej oszczędne oraz bezpieczne w użyciu. Nie zapominając przy tym również o wizualnej stronie, przeplatając tradycje z nowoczesnymi trendami.

Płyty grzejne gazowe
Płyty te posiadają tradycyjne, zazwyczaj cztery palniki gazowe: jeden duży i mały oraz dwa średnie. Na rynku można spotkać się również z płytami dwu-bądz pięciopalnikowymi. Niektórzy producenci produkują palniki na podwójny wieniec płomienia, co dodaje większej mocy. Istnieją również płyty elektryczno-gazowe gdzie obok palników gazowych znajdują się również elektryczne pola grzejne. Nowoczesne kuchnie z palnikami gazowymi posiadają elektryczną zapalarkę, którą można uruchomić pokrętłem bądź przyciskiem na panelu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba używać dodatkowej zapalarki.

Zabezpieczenia płyty

Kuchnie gazowe posiadają szereg zabezpieczeń, do których można zaliczyć m.in. zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. W sytuacji, w której z różnych przyczyn zgaśnie płomień palnika, zaraz po kilku sekundach zostaje odcinany dopływ gazu. W tego typu zabezpieczenia wyposażone są wszystkie piekarniki gazowe, jednakże nie zawsze są one stosowane w palnikach na płycie kuchennej.

Wielu producentów stosuje również zabezpieczenia przed dziećmi. Zabezpieczenie to polega na wciśnięciu pokrętła, a dopiero potem przekręceniu go. Po chwili gdy czujnik osiągnie właściwą temperaturę, pojawia się gaz w palniku. Wykonanie tej czynności dla dzieci jest dość trudne oraz szybko je niecierpliwi, gdyż by zapalić gaz trzeba to zrobić dokładnie.

Wykończenie
Cała płyta oraz palniki pokryte są emalią, która jest łatwa w czyszczeniu. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie płyty na blacie ceramicznym, jednakże jest to znacznie droższe rozwiązanie.

Montaż płyty grzejnej
Każda płyta grzejna powinna być zamontowana przez fachowca, jednakże powinniśmy najbardziej przestrzegać tego podczas instalacji płyty gazowej oraz elektrycznej, głównie ze względu na bezpieczeństwo oraz gwarancję. Płytę grzejną można zamontować praktycznie w każdym miejscu blatu, jedynie w przypadku urządzeń gazowych musimy kierować się przebiegiem instalacji gazowej. Z kolei w przypadku płyty elektrycznej przed dokonaniem zakupy musimy sprawdzić, czy posiadamy dojście do prądu trójfazowego, gdyż jest to wymagane.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

niedziela, 12 stycznia 2014

Drugie życie Twoich mebli

Skóra ma szerokie zastosowanie w przemyśle, szczególnie tapicerskim. Skórzane meble wyglądają elegancko, kojarzą się z luksusem oraz wysokim statusem społecznym. Przy odpowiedniej pielęgnacji cieszą oko właściciela przez długie lata, dlatego warte są swojej ceny.

 


Decydując się na wybór mebli do salonu alternatywą dla kompletu wypoczynkowego ze skóry naturalnej są skóropodobne oraz materiałowe obicia. Za skórzanymi meblami przemawia jednak fakt, że za ceną stoi wysokiej jakości produkt. Wszystkie wyroby skórzane trzeba jednak odpowiednio konserwować, aby przedłużyć ich żywotność. Skóra jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatury oraz wilgoć. Jeśli mebel jest przechowywany w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura powietrza, skóra się wysusza, a w konsekwencji może dojść do jej miejscowego pękania, zaś pod wpływem promieni słonecznych tworzywo odbarwia się. Wysoka wilgoć w pomieszczeniu zwiększa rozciągliwość skóry, dlatego warto przemyśleć dobrze lokalizację mebla, tak aby długo służył domownikom. Jeśli w pomieszczeniu, w którym znajduje się mebel panuje zbyt wysoka temperatura warto rozważyć zakup nawilżacza powietrza.
 
Meble obite skórą naturalną wymagają częstej pielęgnacji, gdyż cały czas są narażone na zabrudzenia i osiadanie na nich kurzu. Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinno się używać silnych środków chemicznych czyszcząc skórę, tak jak u człowieka łatwo zniszczyć naturalną powłokę skóry. Użycie detergentów może spowodować odbarwienie tworzywa co z pewnością nie wygląda zbyt estetycznie w salonie. W przypadku zabrudzenia mebel przeciera się wilgotną ściereczką wykonaną z miękkiego materiału, bardzo dobrze w tej sytuacji sprawdzają się dostępne w drogeriach nawilżające chusteczki oraz mleczko do demakijażu. Mebel można również odkurzać, najważniejsze jest jednak odpowiednie nawilżenie skóry. Jak każdy naturalny produkt skóra też wymaga stosownej pielęgnacji. Na rynku jest dostępnych wiele środków służących do konserwacji skórzanych mebli, najbardziej polecanym środkiem jest krem stearynowy. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na zakup drogich produktów do pielęgnacji skóry można zastosować krem Nivea. Należy nabrać niewielką ilość na wacik po czym okrężnymi ruchami wetrzeć we skórę. Oliwka dla dzieci czy olej lniany również doskonale natłuszcza powierzchnię mebla. Tego typu środki powinny się dobrze wchłonąć więc lepiej nie organizować w tym czasie spotkania ze znajomymi na sofie.

Najbardziej o skórę trzeba troszczyć się w okresie zimy, kiedy kaloryfery wysuszają powietrze w pomieszczeniach oraz zadbać, aby mebel był w bezpiecznej odległości od grzejnika lub innych źródeł ciepła. Odpowiednio dbając i konserwując skórę możemy być pewni, że będzie nam służyła lata. Jednak nie decydujmy się na zakup najdroższego narożnika jaki tylko można dostać w sklepie jeśli w domu są małe dzieci i zwierzęta. Zakupiony komplet wypoczynkowy będzie spełniać nasze wymagania dopóki będziemy odpowiednio dbać o jego stan.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

 

sobota, 11 stycznia 2014

Jak poradzić sobie z twardością wody?

Przyczyną awarii sprzętu gospodarczego bardzo często jest osad z kamienia, tzw. twarda woda - zawierająca wysokie stężenie soli oraz takich metali jak wapń i magnez. Wyglądający niegroźnie biały proszek tworzący się pod wpływem wysokiej temperatury może powodować poważne usterki w pralce.




Nalot z kamienia jest często spotykany w łazience, w miejscach gdzie spływa twarda woda. Projektując wnętrze łazienki bądź remontując powinno wziąć się pod uwagę materiał z jego zostały wykonane urządzenia kąpielowe. Kamień pojawiający się na urządzeniach sanitarnych znacznie obniża ich żywotność, a do tego zakłóca estetykę wnętrza.

Woda do picia
Doraźnie można dodawać kilka kropel soku z cytryny, która poprawia walory smakowe wody. Warto rozważyć zamontowanie w kranie na stałe specjalnych filtrów z wkładem zmiękczającym.

SOS dla pralki
Na rynku powszechnie dostępne są środki zmiękczające wodę - regularnie dodawane do prania dbają o dobry stan urządzenia. Bez pomocy fachowca trudno sprawdzić czy na elementach grzewczych pralki osadził się kamień, dopóki się nie zepsuje.

W domowych warunkach można przeprowadzić test na twardość wody w kranie za pomocą wskaźników papierowych bądź metodą miareczkowania używając specjalnych kropli.

Do oznak twardej wody należy:
  • kamień w czajniku
  • biały nalot na kawie bądź herbacie mimo uprzedniego zagotowania wody
  • nieprzyjemny smak wody
  • widoczny osad na garnkach i naczyniach
  • wydłużenie czasu gotowania się mięsa czy warzyw
  • słabo pieniące się mydło i detergenty

Jeśli w rurociągach płynie twarda woda to na pewno prędzej czy później pojawi się kamień w przewodach ciepłej wody oraz w grzałkach, mi.in. pralki. Jedną z wiodących na rynku firm oferujących środki zmiękczające twardą wodę jest Calgon. Środki tego typu zapobiegają odkładaniu się kamienia na metalowych, gumowych oraz plastikowych elementach pralki. Produkty są dostępne w postaci proszku, tabletki bądź żelu. Dzięki substancjom zawartym w ich składzie sole magnezu i wapnia zostają zneutralizowana, a woda w konsekwencji zmniejsza swoja twardość.

Uzdatnianie wody w domu
Uzdatnianie wody polega na doprowadzeniu zanieczyszczonej cieczy do zdatności dla danego użytku. Woda płynąca w kranie powinna spełniać określone standardy, aby móc ją pić. Urządzenia uzdatniające pomagają usunąć z domowych rurociągów substancje szkodzące zdrowiu domowników oraz uszkadzające sprzęty znajdujące się w gospodarstwie. Na uzdatnianie wody powinny zdecydować się szczególnie osoby posiadające instalację wykonaną z miedzi oraz gdy sieć wodociągowa wykonana jest ze starych rur stalowych. Jeśli zwykły filtr nie pomoże, jedynym rozwiązaniem jest wybudowanie przydomowej stacji uzdatniania wody.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis