środa, 3 grudnia 2014

6 przykazań czystego domu

Jeśli szukasz sposobu na uporanie się z chaosem, jaki zalewa Twój dom, oto kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej okiełznasz tę bestię.


1.Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nie od dziś wiadomo, że bałagan – w odróżnieniu od porządku – zwykle robi się sam. Jeśli chcesz uniknąć mozolnego odgruzowywania swojego królestwa z zaległego bałaganu – zadbaj o porządek na bieżąco. Najlepszym przyjacielem porządku jet rutyna – znajdź więc właściwe miejsce dla każdego przedmiotu i naucz się zawsze go tam odkładać. Naczynia najlepiej myć po każdym skońćzonym posiłku, tak, aby nie dopuścić do ich gromadzenia się w zlewozmywaku.

2. Nie gromadź

Często nawet nie mamy świadomości tego, jak dużo przedmiotów jest nam całkowicie zbędnych a ich głównym zadaniem jest zajmowane miejsca i tworzenie wrażenia nieporządku. Jeśli w naszym domu mamy przedmiot, którego nie używaliśmy od kilkunastu miesięcy – zastanówmy się czy naprawdę go potrzebujemy i czy lepszym wyjściem nie będzie oddanie go tym, którym może on się naprawdę przydać.

3. Odchudź swoją szafę

To samo dotyczy ubrań – jeśli nasze szafy pękają w szwach, a my nadal nie mamy co na siebie włożyć, nie bójmy się podjąć radykalnych decyzji. Aby ułatwić proces selekcji ubrań – warto ułożyć wszystkie wieszaki w jedną stronę, a następnie – po każdym użyciu odwiesić go odwrotnie. Po kilku miesiącach będziemy wyraźnie widzieli, których ubrań nie nosimy wcale – te powinny otrzymać nominację do opuszczenia domu. Dobrym pomysłem jest też stosowanie zasady: 1 nowe ubranie=pozbycie się 2 starych. To pozwoli na stopniowe i mniej drastyczne ograniczenie naszej kolekcji ubrań.

4. Czyste nawyki

Ustal konkretny dzień na konkretny rodzaj sprzątania – i powtarzaj to cyklicznie. Jeśli np. Ustalisz sobotę dniem cotygodniowego mycia podłóg – zadbaj o regularność i – niezależnie od tego czy masz, czy nie masz na to ochoty – bądź konsekwentny. Dzięki stworzeniu w sobie nawyku, z czasem dane czynności będą nam zajmowały coraz mniej czasu, a my będziemy robili to niemal odruchowo.

5. Myj od góry do dołu

To wydaje się oczywiste, jednak często o tym zapominamy. Jeśli sprzątamy dom, to zaczynajmy nasze prace od mycia elementów położonych wyżej, a kończmy na tych najniższych. Czyli np. najpierw zetrzyjmy kurz z mebli czy stolika, a dopiero potem myjmy i odkurzajmy podłogę.

6. Bądź eko

Bycie eko jest nie tylko modne, ale także zdrowe – zarówno dla środowiska jak i dla naszego zdrowia. Jeśli nie chcemy narażać się na toksyczne opary i ryzyko zatrucia – starajmy się zastępować ostrą chemię gospodarczą, środkami na bazie naturalnych substancji lub też samodzielnie przygotowanymi miksturami. Z domowych sposobów do mycia i odkażania doskonale sprawdzi się ocet, soda oczyszczona czy sok z cytryny. Sok z cytryny może też służyć jako naturalny środek zapachowy do naszego domu – w tym celu sprawdzą się też ususzone płatki kwiatów (jeśli otrzymamy bukiet – nie wyurzucajmy go, ale ususzmy jego płatki), albo naturalne olejki roślinne, która dadzą świeży zapach, nie dodając przy tym substancji, które mogą działaś drażniąco.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

1 komentarz:

  1. Czasami się przydają neutralizatory zapachów, na https://neutralizatoryzapachu.pl/blog/brzydkie-zapachy-jak-z-nimi-walczyc/ można o nich przeczytać. Jak dywan nie pachnie jak należy, z zapachem z lodówki coś jest nie tak albo w łazience.

    OdpowiedzUsuń