poniedziałek, 22 września 2014

Jakie mamy systemy odprowadzania wody?

Czasami trudno uwierzyć w to, że woda deszczowa jest pewną odmianą ścieków. Tak jednak jest określana według przepisów o zagospodarowaniu. Wiemy co prawda o wymogu odprowadzania wody z dachów przez system rynnowy, ale co zrobić z wodą, która gromadzi się na podwórku? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z systemu odprowadzania wody.
 


Według przepisów, miejsce wody deszczowej jest w kanalizacji, a w przypadku jej braku, zagospodarowana jej inaczej, lecz zgodnie z prawem. Zastanawiasz się, co to oznacza „zagospodarowanie w inny sposób”? Już to wyjaśniamy. Można:
- odprowadzić wodę do gruntu,
- odprowadzić wodę do rowu melioracyjnego,
- można też wykorzystać deszczówkę w celach gospodarczych.
Woda z dachu. Jak poprawnie ją odprowadzać?
Woda deszczowa może być tylko odprowadzana do sieci kanalizacji deszczowej, w niektórych przypadkach dopuszczalna jest też kanalizacja zbiorcza. Niedopuszczalne jest natomiast odprowadzanie deszczówki do urządzeń zajmujących się oczyszczaniem ścieków sanitarnych. Do tej grupy zaliczyć można przydomową oczyszczalnie ścieków i kanalizację sanitarną.

W niepamięć odeszły czasy, gdy końcowy odcinek (wylewka) rury spustowej kierował wodę wprost na powierzchnię. Na rurze spustowej znajduje się teraz czyszczak (rewizja), który skutecznie zatrzymuje większe zanieczyszczenia (takie jak liście), jakie znajdują się w rurze spustowej. Jednocześnie czyszczak pomaga także w inspekcji i czyszczeniu rury spustowej.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

1 komentarz:

  1. Akurat u mnie w domu jest szambo i jestem zdania, że ono sprawdza się znakomicie. Jak dla mnie również ciekawą wiedzą jest https://www.dostudni.pl/jak-dziala-rozdrabniacz-do-wc,b86.html czyli jak działa rozdrabniacz do WC.

    OdpowiedzUsuń