czwartek, 30 kwietnia 2015

Ciekawe elementy wyposażenia łazienek

Łazienki to bardzo ważne pomieszczenia, w których codziennie wykonujemy różne czynności higieniczne. W związku z tym bardzo istotną sprawą jest odpowiednie zaplanowanie i aranżacja wnętrza tego typu.



Profesjonalny sprzęt do kąpieli
Niezwykle istotne akcesoria łazienkowe to różne elementy, które odpowiadają za możliwość wykonywania czynności higienicznych, takich jak toaleta poranna, kąpiele, itp. Większość łazienek znajdujących się w domach to bardzo małe pomieszczenia i w związku z tym elementy ich wyposażenia również nie powinny być zbyt duże. W przypadku bardzo małych wymiarów łazienki, dobrym pomysłem będzie umieszczenie kabiny prysznicowej. Można w niej wziąć szybki prysznic, a dodatkowym atutem tego elementu jest fakt, że jest on dużo mniejszy niż wanna.
Estetyka pomieszczenia łazienkowego
Warto pamiętać o tym, że powinniśmy również zadbać o estetykę łazienki. Jest to miejsce, w którym higiena, czystość i bardzo ładny wygląd to podstawowa sprawa. W związku z tym powinniśmy pomyśleć o elementach dodatkowych takich jak na przykład płytki ceramiczne, które są łatwe w czyszczeniu i są dostępne w sklepach w wielu wersjach kolorystycznych oraz w różnych wzorach. Dzięki temu można je łatwo dopasowywać do różnych rodzajów pomieszczeń.
Dodatki do łazienek
Oczywiście wybierając dodatki, takie jak na przykład lustra, kosze na bieliznę i inne elementy, musimy pamiętać o tym, aby pasowały one kolorystycznie do pozostałych elementów wyposażenia łazienki. Dzięki stosowaniu się do tych zasad możemy urządzić bardzo estetyczną i jednocześnie funkcjonalną łazienkę pomimo faktu, że jej powierzchnia nie jest zbyt duża.
Warto dodać, że na terenie Polski działa wiele firm zajmujących się sprzedażą akcesoriów łazienkowych. Warto brać pod uwagę te z nich, które istnieją długo na rynku oraz specjalizują się właśnie w tego typu wyposażeniu. Wiele firm, oprócz placówek stacjonarnych, posiada również sklepy internetowe, gdzie możemy w szybki i wygodny sposób przeglądać cały asortyment i zamówić dany produkt z dostawą bezpośrednio do domu.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

środa, 29 kwietnia 2015

Psychologia koloru co to takiego?

Skoro zielony uspokaja a czerwony pobudza to gdzie jest pomarańcz? jest to kolor który bardzo lubimy. Wiele farb posiada te odcienie. Mamy dużą gamę kolorystyczną tego koloru.




Jest to związane z naszym położeniem geograficznym. Jednak 3/4 sezonu w naszym kraju jest chłodno. Dlatego też próbujemy wizualnie ocieplić nasze wnętrza. Fala odbita koloru pomarańczowego jest ciepła słoneczna.
Czy zielony uspokaja a czerwony pobudza?
Jest coś takiego jak koło barw. Kolory po przeciwnych stronach okręgu to kolory uzupełniające. I tak na przeciw zielonego znajduje się czerwony. On stawia nas na baczność. Dla czego ma on  najdłuższa fale i najintensywniej Oddziaływuje na nasz aparat wzroku (czopki w oku najbardziej pobudzone - najwyższa częstotliwość). Ma to też uzasadnienie fizjologiczne. Kolor ten kojarzony jest z sercem, krwią.
Inaczej jest z kolorem zielonym o najniższej częstotliwości. Oddziaływuje na nas uspokajająco. Kolory oddziaływują na nas fizjologicznie jak i dzięki kulturze czy reklamie. Ciekawym jest również kolor niebieski. Jest to kolor który lubimy (długość fali świetlnej nam odpowiada) dla tego często marki komunikują się z nami za pomocą tego koloru. Jednak już rzadziej stosujemy go we wnętrzach. Być może dla tego że uważamy go za kolor "zimny" kojarzymy go głównie z morzem wodą. Także dzieci gdy rysują np.: śnieg często używają koloru niebieskiego. Związane jest to z tym, że w śniegu odbija się niebo nadając mu niebieski kolor i przez to często jest on tak obrazowany.
Jakie są mity dotyczące kolorów?
Często wydaje się nam że ulubionym kolorem kobiecym jest różowy. Jest to raczej mit wykreowany kulturowo. Ulubionym kolorem kobiecym jest niebieski (być może dla tego że tak łagodnie oddziaływuje na nasze receptory wzroku) Niebieski jest też kolorem dopełniającym kolor pomarańczowy / różowy - odcień naszej skóry, dla tego też, tak dobrze komponuje się np.: niebieska koszula do męskiego ubrania.
A jak dobierać kolory do wnętrz
Nie korzystać z projektantów. Dobrać taki kolor jaki my lubimy. Poczuć i odwołać się do własnego wnętrza. Znaleźć odpowiednią kolorystykę w naturze. Odszukać liść z barwą która się nam podoba. Poszukać odcieni kolorystycznych wokół nas, jakiś fragment z gazety czy ze zdjęcia przefiltrowany przez siebie. Powiesić jakiś kolor na ścianie zobaczyć, popróbować.
A co do koloru białego?
Jest to kolor niezagospodarowany. Jak go umiejscowimy takie będzie miał znaczenie. Jak do białego koloru dodamy jedną ścianę kolorową przyjmę on siłę tego koloru z którym współgra. Nie jest on silnym. Można powiedzieć ze jest kolorem bezpiecznym.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 28 kwietnia 2015

Zrób to sam czyli meble z europalety

Dostępne w sklepach meble nie spełniają twoich oczekiwań i czujesz potrzebę zrobienia czegoś własnoręcznie?



Meble z europalet to ostatni wnętrzarski krzyk mody. Są niezwykle ciekawe i dają dużo możliwości do aranżacyjnych eksperymentów i co więcej są naprawdę tanie! Każdy kto posiada odrobinę zdolności technicznych i dużo zapału do pracy, może samodzielnie stworzyć niepowtarzalne meble do swojego mieszkania.
Meble z europalet możemy spotkać w czasopismach wnętrzarskich z całego świata. W paryskich apartamentach, loftach Nowego Jorku czy w skandynawskich aranżacjach – wszędzie tam możemy podziwiać niesamowite meble z europalet. Miłośnicy własnoręcznie wykonanych mebli prześcigają się w pomysłowych koncepcjach na wykorzystanie tego materiału i zamienienie go na funkcjonalne i efektowne domowe sprzęty. Europalety występują zazwyczaj w dwóch standardowych rozmiarach 120x100 cm lub 80x120 cm. Wykonane są z wytrzymałego drewna i stosowane zazwyczaj jako podłoże transportowe. Okazuje się, że są także świetnym materiałem do wyrobu niepowtarzalnych mebli!
Eurołóżko, eurostolik

Pośród wielu pomysłowych sposobów wykorzystania europalet, najłatwiejszym jest chyba zrobienie stolika. Wystarczy tak na dobrą sprawę przytwierdzić do siebie dwie palety, od spodu przykręcić kółka, na wierzchu ułożyć dopasowaną szybę i oto jest. Stolik kawowy gotowy. Naturalnie takie meble muszą pasować do całości wnętrza i z reguły znajdują zastosowanie w domach osób, które cenią sobie minimalizm i surowość w aranżacji wnętrz. Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest wykonanie ramy łóżka z europalet. Łączymy ze sobą kilka europalet, najlepiej po wie jedna na drugiej, tak aby uzyskać dużą powierzchnię, na której zmieści się materac. Możemy także zrobić z palety wezgłowie, przymocowując ją na końcu łóżka. Na tak wykonanym stelażu umieścimy materac.
Przygotowanie palety
Zanim jednak przystąpimy do tworzenia mebli z palet, musimy najpierw je odpowiednio przygotować. Pierwszą czynnością jest dokładne szlifowanie i heblowanie drewna. Dzięki temu uzyskamy gładką powierzchnię, gotową do dalszej obróbki. Paletę możemy pokryć farbą w wybranym przez nas kolorze lub zaolejować czy lakierować. Zależy to naturalnie od naszych upodobań.
Samodzielnie wykonane meble z palet mogą być ciekawym elementem wystroju mieszkania. Jeśli chcemy posiadać w swoim domu niepowtarzalne sprzęty, palety mogą być dla nas idealnym rozwiązaniem. Dla efektów jakie możemy osiągnąć, warto jest poświęcić trochę czasu i pracy koniecznych do wykonania takich mebli.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Jak wygląda designerski salon?

Współczesne aranżacje opierają się na wielu stylach. W zależności od tego, czym lubimy się otaczać, możemy mieszkać we wnętrzach urządzonych na wiele sposobów. Gdzie szukać inspiracji, by po niezbędnych zmianach zaprosić znajomych czy rodzinę do designerskiego salonu?


Wnętrza naszych mieszkań są coraz ciekawsze. Z pomocą przychodzą nam nie tylko katalogi meblarskie, ale i luksusowe wille celebrytów, do których fotografowie i kamerzyści mają łatwy dostęp. Szukamy inspiracji na całym globie, jeździmy na wycieczki, skąd przywozimy pamiątki, którym należy się właściwe wyeksponowanie. Czy nie jest to początek stylu prowansalskiego, afrykańskiego czy japońskiego, jakiemu można podporządkować całe lokum? Najpierw odpowiednie dekoracje, później pomysł na zmianę otoczenia, w końcu wybór materiałów, które będą najwierniej oddawały duch miejsca, jaki chcemy, by zapanował w naszej mieszkalnej przestrzeni.
Tego typu aranżacje i zmiany wprowadzamy najczęściej samodzielnie. Efekty będą nas cieszyć, jednak trudno o spektakularne dokonania, kiedy nie konsultujemy się z dekoratorem wnętrz. Współpraca ze specjalistą, omówienie naszego pomysłu i pomysłów na jego realizację jest warunkiem koniecznym, jeśli nasze wnętrze ma sobie zasłużyć na miano designerskiego – miejsca, które jest skrojone idealnie do pomysłu aranżacyjnego.
Duża ilość przestrzeni, elegancja wykończenia, wysmakowane i odważne połączenia barw, brak chaosu, a nade wszystko umiejętnie dobrane przedmioty i meble – wszystkie te elementy składają się na końcowy efekt. Liczą się funkcjonalność, wygląd i wzajemne dopasowanie. Określenie designerski często jest utożsamiane z nowoczesny. Rzecz w tym, że designerski salon, to miejsce eleganckie i odwołania do przeszłości, nawet tak dawnej jak dwory szlacheckie, są tu na miejscu. Przykładem może być renesans sztukaterii – sztuki, która zdawała się, odeszła do lamusa. Podobnie z zastosowaniem drewna – wraca do łask po bezdusznych boazeriach pod postacią ozdobnych podłóg, balustrad schodów czy ekskluzywnej stolarki okiennej.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

niedziela, 26 kwietnia 2015

Ogień jako sposób na ogrzanie wnętrza

Spośród wielu rozwiązań na dodatkowe ogrzewanie dużą popularnością cieszą się urządzenia, w których pali się ogień. Nie tylko są skuteczne, ale też cieszą oczy grą płomieni i sprawiają, że we wnętrzu rozświetlonym ogniem panuje ciepła, rodzinna atmosfera.

Chociaż ubiegłoroczna zima była dla naszych kosztów przeznaczonych na ogrzewanie pomieszczeń wyjątkowo łaskawa, sytuacja taka może się nie powtórzyć i chłodna zazwyczaj pora roku może przeistoczyć się w iskrzący mrozem czas zamieci i zawiei. Warto wtedy mieć w pogotowiu dodatkowe źródła ciepła, które charakteryzują się niezawodnością i dużą efektywnością. Nie bez znaczenia są walory dekoracyjne, jakie posiadają urządzenia grzewcze, w których widać wyraźnie płomienie ognia.
Spośród dostępnych na naszym rynku niedużych urządzeń zasilanych paliwem stałym lub płynnym rozróżniamy: kominki zamknięte, kominki otwarte, piece wolnostojące i biokominki. Każde z nich ma wiele kształtów, odmian, z łatwością dobrać możemy takie, które w sposób naturalny wpasują się do ogrzewanej przestrzeni mieszkalnej.
Coraz częściej w standardowym wyposażeniu eleganckiego salonu mamy kominek. O jego zaletach nie trzeba przekonywać nikogo, kto chociaż raz miał przyjemność przebywać w pomieszczeniu ogrzewanym ciepłem bijącym z palących się powoli drew. Współcześnie produkowane kominki mogą ogrzewać pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu czy wodę do celów użytkowych. Minusem urządzeń jest konieczność przebudowy przestrzeni mieszkalnej, tak aby usadowić kominek w pobliżu kanału kominowego.
Dla tych, którzy nie chcą dokonywać prac montażowych związanych z zainstalowaniem kominka, odpowiedni być może okaże się piec wolnostojący. Prawdziwy renesans przeżywają obecnie urządzenia typu koza – znane nam z przeszłości, ale znacznie bardziej atrakcyjne ze względu na skuteczność ogrzewania i estetykę. Zarówno modele żeliwne, jak i stalowe dłużej trzymają ciepło, zwłaszcza te wyposażone we wkład szamotowy. Specjalna obudowa zabezpiecza powierzchnię piecyka przed oparzeniem. Jedyny wymóg, jaki musi spełnić posiadacz tego typu urządzenia, to połączenie wylotu z przewodem kominowym.
Ci, którzy z różnych względów nie mogą zapewnić odpowiedniego odprowadzenia spalin, mają jeszcze jedno rozwiązanie, jest nim biokominek. Możemy postawić go, wmurować w ścianę czy zawiesić na niej. Małe biokominki mogą być ozdobą stołu. Zasilane płynnym biopaliwem wpływają na polepszenie wilgotności w suchym wnętrzu – z tego urządzenia dobywa się tylko dwutlenek węgla i para wodna. Jeśli tylko mamy w domu prawidłowo działającą wentylację, to wystarczy, by cieszyć się ciepłem i miłym dla oka widokiem tej niecodziennej ozdoby.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

sobota, 25 kwietnia 2015

Jak wybierać meble wypoczynkowe?

Meble wypoczynkowe są bodaj najważniejszym elementem wyposażenia każdego domu. Nie ma chyba mieszkania, w którym w salonie nie stoi kanapa, sofa, wersalka czy narożnik. Zależy nam, żeby było wygodnie i stylowo.


W wyborze mebli wypoczynkowych zazwyczaj kierujemy się ich wyglądem, estetyką wykonania, a także funkcjonalizmem mebla. Szukamy kanap wyposażonych w funkcję spania, posiadających regulowany zagłówek i pojemnik na pościel. Ale choć w sklepach meblowych aż roi się od tzw. wypoczynków, wybór nie zawsze jest łatwy ze względu na rosnące wymagania konsumentów i niechęć  do kompromisów w tak ważnej sprawie, jak zakup sofy do domu.
Wiadomo, że mebel ma nam służyć przez lata. Musi więc spełniać kilka podstawowych warunków:
Komfort – wygoda użytkowania jest najważniejsza. Będąc w sklepie trzeba sprawdzić nie tylko czy siedzisko i oparcie są wygodne, ale również, czy rozkładanie mebla do spania jest bezproblemowe, czy nic się nie zacina. Jest to istotne zwłaszcza dla tych, którzy zamierzają korzystać na co dzień z funkcji spania i muszą mieć pewność, że kanapa czy narożnik będą łatwe w obsłudze.
Trwałość – równie istotna sprawa. Warto zwracać uwagę na szczegóły. Wiadomo, że meble w sklepach są mocno eksploatowane, wiele osób na nich siada, rozkłada itp. Po stanie mebla z ekspozycji można się domyślić jego trwałości i wytrzymałości. Nie chodzi nam przecież o zakup mebla na jeden sezon.
Uniwersalizm – nawet jeśli zmienimy kolor ścian i dodatki, kanapa powinna być na tyle uniwersalna, aby sprawdziła się w odmienionym wnętrzu. Dlatego najlepiej wybierać meble w jednolitym i stonowanym kolorze, bez krzykliwych i wyrazistych wzorów.
Wybór powinien więc być przemyślany. Na rynku  dominują obecnie meble w wydaniu nowoczesnym, modne są zwłaszcza narożniki o prostej formie z niskimi oparciami i głębokim siedziskiem. Jednak każdy zwolennik tradycyjnych mebli, również znajdzie coś odpowiedniego. Trzeba tylko dokładnie poszukać.
Amatorzy nowoczesnych trendów powinni zwrócić uwagę na tzw. meble modułowe, składające się z wielu odrębnych elementów, z których można zestawić całość według indywidualnych potrzeb i gustu. Dodatkowe podnóżki, zagłówki, a także poduszki umożliwiają stworzenie mebla wypoczynkowego, który spełni nasze oczekiwania.
Kanapa, sofa czy inny mebel wypoczynkowy to serce salonu – miejsce, w którym zbiera się cała rodzina, wspólnie spędzając czas, dlatego warto poświęcić trochę czasu i uwagi na wybór najbardziej odpowiedniego dla nas modelu.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 24 kwietnia 2015

Porównanie typów pokryć dachowych – jakie będzie najlepsze?

Zwykle już na etapie wyboru projektu domu dokonuje się większości ważnych decyzji dotyczących jego wykończenia. Dotyczy to również konstrukcji dachu. Jednak zawsze ma się wybór różnych typów pokryć dachowych.


Aktualnie stosuje się powszechnie kilka ich wariantów – każdy inny, dlatego przed zatwierdzeniem decyzji dotyczącej wykończenia dachu, warto bliżej przyjrzeć się każdemu z nich. Dla tych, którzy jeszcze się wahają, przygotowaliśmy praktyczne porównanie najpopularniejszych pokryć dachowych.
Dachówki ceramiczne
Ceramika jest od wieków stosowana w konstrukcji budynków, nie tylko na dachy. W postaci dachówki ceramicznej jest wykorzystywana jest bardzo często w budownictwie jednorodzinnym. Dachówki z ceramiki dostępne są w pełnej gamie kolorów i kształtów, są wyjątkowo wytrzymałe i dobrze izolują, chociaż mają swoje minusy, z czego największym jest spora cena.
  • wytrzymałość i trwałość
  • ognioodporność
  • świetne właściwości termiczne
  • estetyka – różne kolory i wzory
  • niska nasiąkliwość
  • wysoka cena
  • większy ciężar dachu
  • podatne na wzrost porostów
Dachówki cementowe
Dachówki wykonane z cementu są tańszą alternatywą dla dachówek ceramicznych. Wykonane są z odlewów cementowych i wykańczane tak, że na pierwszy rzut oka nie różnią się od dachówek z ceramiki.
  • trwałe i wytrzymałe
  • lżejsze od dachówek ceramicznych
  • dostępne w różnych kolorach i wzorach
  • atrakcyjna cena
  • gorsze właściwości termiczne
  • większa nasiąkliwość
Blachodachówka
Tania blachodachówka jest popularnym materiałem wykończeniowym. Jest dostępna w różnych wariantach kolorystycznych i kształtach i efektownie wygląda. Ma jednak także wady w postaci mniejszej wytrzymałości i słabszej izolacyjności termicznej w porównaniu do omówionych dachówek. Przy zakupie blachodachówki trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej wysoką jakość.
  • tanie i wyglądają efektownie
  • mniej wytrzymałe od dachówek ceramicznych i cementowych
  • podatne na zmiany temperatury
  • dość głośne przy padającym deszczu
  • słabo izolują termicznie
Można spotkać się również z innego rodzaju pokryciami dachowymi, na przykład z wiórów drewnianych czy kamiennych łupków, jednak ze względu na cenę są one wykorzystywane dość rzadko, chociaż nie sposób odmówić im efektownego wyglądu.
Jeżeli nadal wahasz się, jakie pokrycie sprawdzi się najlepiej na dachu twojego domu, skonsultuj się ze specjalistami w tej dziedzinie. Doświadczony dekarz rozwieje wszystkie twoje wątpliwości i zarekomenduje optymalną metodę pokrycia dachu na twoją kieszeń.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

czwartek, 23 kwietnia 2015

Łazienka w kamieniu – wyjątkowo efektowna!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, żeby zamiast klasycznego wystroju wnętrza skorzystać z naturalnego kamienia. Warto przeczytać i przemyśleć tą kwestię.



Przed tobą etap wykończenia lub remont łazienki? W takim przypadku warto dobrze zastanowić się nad tym, jakie materiały wybrać, żeby pomieszczenie mogło wyglądać stylowo. Łazienka to jednak specyficzne miejsce w domu – ze względu na podwyższoną wilgoć to właśnie tutaj częściej pojawiają się problemy z pleśnią oraz właściwą higieną. Dlatego przy doborze materiałów warto kierować się nie tylko estetyką, ale także i względami praktycznymi.
Nie tylko kafelki
Do łazienek najczęściej wybierane są kafelki ceramiczne – w sklepach dostępne są w najróżniejszych wariantach kolorystycznych i wymiarach, dlatego łatwo można dopasować je do charakteru wnętrza. Jednak nie jest to jedyna propozycja. Popularnością cieszą się również bardziej elegancki kamień naturalny, które z powodzeniem można stosować w łazienkach.
Zalety kamienia naturalnego
Kamień naturalny to wysoka wytrzymałość, trwałość na lata i oryginalne wzory tworzone przez samą naturę. W wykończeniu łazienek stosuje się nie tylko marmury, ale również granit czy trawertyn. Wszystkie z nich są dostępne w różnorodnych kolorach – począwszy od delikatnych beży i bieli, a skończywszy na ciemnej szarości i czerni z połyskującymi drobinkami. Ciekawą propozycją także kamienie półszlachetne, które zachwycają różnorodnymi kolorami i wzorami.
W porównaniu z ceramiką bardzo dużą zaletą kamienia naturalnego jest łatwość jego obróbki. Można wyciąć w nim praktycznie dowolny kształt, co ma duże znaczenie w przypadku zabudowy wanny czy też umywalki wpuszczanej w blat. Na ściany wybierane są płytki i mozaiki kamienne w różnych wielkościach. Nie trzeba obawiać się przy tym w o trwałość kamienia wystawionego na działanie wilgoci – jest on specjalnie impregnowany. Należy jednak pamiętać o tym, że powierzchnie z kamienia muszą być odpowiednio pielęgnowane, by zachować piękno na lata.
Gdzie złożyć zamówienie?
Produkcją elementów kamiennych zajmują się liczne zakłady kamieniarskie na terenie całej Polski. Warto wybrać taki, który ma wieloletnie doświadczenie w swojej dziedzinie i dysponuje szeroką gamą kamieni, by było w czym przebierać. Chociaż za łazienkę wykończoną kamieniem trzeba będzie zapłacić więcej, to jednak to naprawdę dobry wybór. W Internecie już teraz znaleźć można najróżniejsze inspiracje na kamienne łazienki – warto sprawdzić!

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

środa, 22 kwietnia 2015

Kuchnia funkcjonalna, czyli zasady ergonomii

W aranżacji kuchni bardzo duże znaczenie ma funkcjonalność, dlatego planowanie wystroju wnętrza powinno opierać się na zasadach ergonomii. Przed przystąpieniem do urządzania, trzeba dobrze się zastanowić, jakim celom ma służyć kuchnia, jak będzie wyglądało jej użytkowanie, a także jak najlepiej połączyć funkcjonalność z efektem wizualnym.

Funkcje kuchni
Kuchnia jest jednym z najczęściej użytkowanych pomieszczeń w domu. Nie tylko są w niej przygotowywane posiłki, ale też spożywane, ponadto może też służyć jako miejsce spotkań ze znajomymi. Wszystko zależy od rodzaju kuchni – otwarta bądź zamknięta, wielkości – duża, mała, ewentualnie wąska, zwyczajów i przyzwyczajeń użytkowników. Każdy aspekt niejako wynikający z życia codziennego musi być wzięty pod uwagę, aby przygotować projekt funkcjonalnej aranżacji kuchni zgodnej z zasadami ergonomii.
Strefy użytkowe
Aby korzystanie z kuchni było wygodne, konieczne jest prawidłowe zagospodarowanie jej przestrzeni z uwzględnieniem podziału na tzw. strefy użytkowe. Wyróżnia się strefę:
  • gotowania – jest to miejsce przeznaczone na kuchenkę, piekarnik, garnki i inne sprzęty wykorzystywane podczas obróbki termicznej żywności,
  • przygotowywania posiłków – jest to część z blatem roboczym, stołem i naczyniami (w zależności od specyfiki kuchni może tu znajdować się również płyta grzewcza),
  • przechowywania – ponieważ są tu przechowywane produkty żywnościowe, zlokalizowane są tu szafki i lodówka (również zamrażarka),
  • zmywania – czyli miejsce ze zlewem, zmywarką i pojemnikiem na śmieci (pamiętając o ich segregacji), w tej części odbywa się wstępne przygotowywanie potraw, jak sprzątanie po zakończonym gotowaniu.
Zagospodarowanie przestrzeni
Podział na strefy ułatwia funkcjonalną organizację sprzętu i mebli. Jednak dla uzyskania optymalnej ergonomii korzystania z wyszczególnionych obszarów, trzeba pamiętać o rozmieszczeniu ich w prawidłowej kolejności. Tym samym istnieją dwie możliwości zagospodarowania przestrzeni z podziałem na strefy użytkowe, czyli:
  • w kształcie litery L – stosowana raczej w kuchniach przestronnych,
  • w jednym szeregu – praktykowana w kuchniach wąskich oraz otwartych, ale niestety mniej ergonomiczna i wymagająca bardzo przemyślanego zestawienia w rzędzie całej zabudowy.
Z zasady przy wejściu do kuchni powinna znajdować się lodówka, a zaraz na nią rząd szafek, na których blacie można swobodnie układać produkty. W pobliżu powinien być zlokalizowany zlewozmywak, pod nim pojemnik na odpadki, a po drugiej stronie blat roboczy, na którym są przygotowywane posiłki. Dalej jest miejsce na kuchenkę, obok której w większych kuchniach praktycznym rozwiązaniem jest dodatkowy mniejszy blat roboczy. W małych kuchniach funkcję takiego blatu może pełnić jednokomorowy zlewozmywak, gdzie zamiast drugiej komory jest przygotowane miejsce użytkowe.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 21 kwietnia 2015

Dlaczego warto wybrać meble drewniane?

Drewniane meble to synonim dobrego smaku i stylu. Mogą sobie na nie pozwolić konsumenci o większej niż przeciętna zasobności portfela. Na cenę wpływa przede wszystkim gatunek użytego drewna oraz miejsce produkcji.

Polscy producenci mebli drewnianych coraz chętniej eksportują swoje wyroby, znajdując odbiorców w całej Europie, a nawet poza jej granicami. Na czym polega urok drewnianych mebli i za co są cenione? Przekonajmy się.
Różnorodność i wszechstronność zastosowań
Drewniane meble doceniają zarówno amatorzy naturalnej prostoty, jak i wyrafinowanej elegancji, bowiem meble z litego drewna mogą mieć różny styl i charakter. Można nimi urządzić zarówno wiejską chatę, jak i elegancki apartament, industrialny loft czy wnętrze w stylu glamour. Wszystko zależy od inwencji inwestora i wybranego gatunku drewna. W Polsce królują meble dębowe, sosnowe, klonowe, olchowe, bukowe. Na rynek wchodzą także meble z egzotycznych gatunków typu palisander, mahoń, akacja indyjska czy heban, sprowadzane m.in. z Dalekiego Wschodu. W zależności od indywidualnego gustu można postawić na prostotę formy lub wyrafinowane zdobienia, które sprawdzą się we wnętrzach stylizowanych.
Dzięki nowoczesnym metodom zabezpieczania drewna, meble drewniane można z powodzeniem wykorzystywać w różnych miejscach i pomieszczeniach, także w kuchni, gdzie wilgotność jest wyższa od standardowej.
Unikatowość
Naturalny rysunek, oryginalne wybarwienie i usłojenie drewna gwarantuje niepowtarzalny i oryginalny efekt. Nie ma dwóch identycznych drzew, nie ma więc dwóch identycznych mebli. Za sprawą drewnianych mebli można wykreować nietuzinkowe wnętrze, o wyjątkowym charakterze.
Trwałość
Meble wykonane z litego drewna są mocne i solidne, mogą służyć użytkownikom przez pokolenia, jeśli dobrze się je zabezpieczy przed wilgocią i podda prawidłowej pielęgnacji.
Szlachetność
Drewno jest szlachetnym materiałem, szanowanym przez producentów i rzemieślników, którzy wykonują meble ręcznie, starając się nie zniszczyć naturalnego piękna materiału.   
Obojętność dla zdrowia
Drewno nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji i nie powoduje alergii, dodatkowo jeśli do zabezpieczenia mebli zastosuje się biolakiery lub bejce z naturalnych składników, możemy być pewni, że takie meble nie zaszkodzą nawet najbardziej wrażliwym użytkownikom.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Na czym polega magia stylu skandynawskiego we wnętrzach?

Jego cechy charakterystyczne to prostota, elegancja, ciepło, zima, smak i funkcjonalność w jednym. Ale to nie może nikogo dziwić, skoro styl ten pochodzi ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii i uwaga, po części też z Irlandii. W czym tkwi jego magia?



Jeśli oceniać by dzisiaj styl skandynawski pod względem każdego z tych krajów, znajdziemy w nim kilka różniących się elementów, nieco inną kolorystykę i kształty. Najbardziej znane jest nam jednak preferowanie bieli i stawianie na wszelkie naturalne dodatki do wnętrz. Mieszkanie w stylu skandynawskim to mieszkanie urządzone prosto, ale z sensem – ma być po prostu wygodne, a przy tym atrakcyjne wizualnie.

Podłogi
Szczególną rolę w stylu skandynawskim odgrywają podłogi. Co nie powinno nikogo zaskoczyć, w wielu przypadkach te podłogi są wykonane z naturalnego drewna i są pomalowane na biało. Chodząc po takiej podłodze mamy wrażenie niezwykłej przytulności. Można by powiedzieć, że aż chce się po takim wnętrzu poruszać. Aby móc tak doskonałą przytulność odwzorować możemy pomalować na jasny odcień także podłogi wykonane z innych materiałów.

Meble
Tutaj stawia się przede wszystkim na meble wykonane z drewna, wikliny, kamienia, skóry, lnu czy wełny, czyli rzecz jasna, wszystkiego tego, co naturalne. Obecnie projektanci wnętrz polecają jednak wykorzystywanie w tym stylu również elementów wykonanych z plastiku. Meble, podobnie jak większość elementów wystroju są proste. Charakteryzują je też w wielu przypadkach nieco zaokrąglone kształty. Kolor? I tutaj dominuje biel.

Dlaczego tak uwielbiamy ten styl?
Każdy z elementów, który składa się na wnętrze urządzone w stylu skandynawskim tworzy trwałą harmonię. Mimo typowo skandynawskiej bieli, którą możemy kojarzyć z zimą, pomieszczenia są wyjątkowo ciepłe i przytulne. Przebywając w takich warunkach polepsza nam się samopoczucie i nastawienie do rzeczywistości. Jasne odcienie to też jasne myślenie i łagodzenie stresów związanych z dniem codziennym. Wnętrze jest przestronne i dobrze oświetlone. Mimo wszechobecnego minimalizmu, zauważalna jest wyraźna energia. Styl skandynawski pozwala nam formować wiele tradycyjnych oraz nowoczesnych elementów w spójną całość, co w sposób znaczący buduje niepowtarzalność wnętrza.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

niedziela, 19 kwietnia 2015

Rury do instalacji wodnej – jaki mamy wybór?

Stworzenie poprawnie funkcjonującej instalacji wodnej to jedna z najważniejszych kwestii, jaką należy rozstrzygnąć podczas budowy każdego domu. Niezbędne do jej wykonania są rury. Na jakie produkty możemy obecnie postawić i co je charakteryzuje?


Rury z tworzyw sztucznych
To obecnie zdecydowanie najpopularniejszy budulec instalacji wodnej przy wznoszeniu nowoczesnych budynków. Rury z tworzyw sztucznych umożliwiają wykonanie wszystkich rodzajów połączeń. Do ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim polichlorek winylu (PVC), polipropylen (PP), polietylen (PE) oraz polibutylen (PB).

Elementy wykonane z PVC odznacza niski współczynnik chropowatości oraz niewielka waga, znacząco usprawniająca montaż. Nie ulegają korozji oraz zniszczeniom, nawet pod wpływem działania silnych chemikaliów. Charakteryzują się też dużą odpornością termiczną. Rury z polipropylenu są sztywne i odporne na działanie ponad 300 różnych związków chemicznych. Niestraszny jest im zakres temperatur od -40 do 90 stopni Celsjusza. Elementy polietylenowe są z kolei niezwykle elastyczne, co pozwala na ich wyginanie. Są też odporne na działanie kwasów i zasad, ale może im zaszkodzić promieniowanie UV. Elementy z polibutylenu odznaczają się podobną elastycznością, a przy tym posiadają większą odporność na wysokie temperatury oraz ścieranie.
Do czynienia możemy mieć też z rurami wykonanymi z żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym (GRE), które są stosunkowo ciężkie, ale również odporne na działanie wysokich temperatur oraz chemikaliów.

Rury stalowe
Tego rodzaju elementy są przede wszystkim sztywne, co oznacza, że nie trzeba ich dodatkowo mocować do ścian. Odznacza je też duża odporność na działanie wysokich temperatur oraz co bardzo ważne dla wielu użytkowników – niska cena. Rury stalowe są jednak ciężkie i podatne na korozje. Mogą też porastać kamieniem, dlatego też należy je malować bądź też układać w specjalnej otulinie. Są polecane przy tworzeniu instalacji prowadzonych w tradycyjny sposób, czyli wzdłuż ścian.

Rury miedziane
Tutaj możemy mieć z kolei do czynienia z odmianą miękką, półtwardą lub twardą. Pierwsza z nich umożliwia swobodne wyginanie, co przekłada się na łatwiejszy montaż. Ta właściwość powoduje jednak, że są podatne na wgniatanie się ścianki. Miedziane rury miękkie polecane są przede wszystkim do wodnego ogrzewania podłogowego. Rury twarde charakteryzują się zaś dużą sztywnością, dzięki czemu polecane są do tworzenia długich oraz prostych fragmentów instalacji. Elementy miedziane łączy się za pomocą łączników zaciskowych i gwintowanych lub za pośrednictwem lutowania.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

sobota, 18 kwietnia 2015

Jak wybrać odpowiedni styl dla wnętrza?

Wybór mebli do mieszkania, szczególnie pierwszego, jest dużym wyzwaniem i sprawdzianem umiejętności dokonywania i właściwych wyborów. Jak nie zgubić się w gąszczu ofert?



Każdemu odpowiada inny rodzaj wystroju wnętrz. Jedni wolą raczyć się popołudniową herbatą w pięknym, klasycznym salonie ze stołem i zasłonami tworzącymi wyjątkowo ciepły i rodzinny nastrój, inni zaś wybierają wygląd bardziej współczesny, minimalistyczne urządzenie pomieszczeń, grę barw i kształtów. Co jednak decyduje o wystroju wnętrz? Przede wszystkim rola, jaką dane pomieszczenie ma pełnić.
Jeśli pokój ma być przeznaczony do podejmowania gości, urządzania imprez, faktycznie mniejsza ilość mebli jest wtedy wskazana. Jeśli jednak chcemy poczuć się bezpieczni, ukryci w tradycyjnym pomieszczeniu, przypominającym stylem dom naszych rodziców lub dziadków, to powinniśmy połączyć elegancję z funkcjonalnością. 
W naszym sklepie znajdziesz każdego rodzaju meble, zadowolą Cię zarówno klasyczne, piękne wzory, jak i aranżacje przeznaczone do bardziej współczesnych domów. Dobrze dobrane do kolorów ścian i wzorów podłóg będą stanowić kompozycję idealną, dzięki której przeniesiesz się w doskonały świat, pełen relaksu i radości. Pamiętaj, że wystrój wnętrz jest sprawą, która zależy wyłącznie od Ciebie, jeśli mieszkasz sam. Jeśli w domu są również inni członkowie rodziny lub przyjaciele, koniecznie uzgodnij z nimi umeblowanie wspólnego pokoju – przecież swoją sypialnię możesz urządzić tak, jak tego sobie życzysz. Im więcej barw i różnorodności będzie skrywał w sobie dom, tym ciekawszy będzie ogólny efekt i przyjemniej będzie się w nim mieszkało.
Nowoczesnym, modnym, a jednocześnie ponadczasowym stylem jest styl kolonialny. Charakteryzuje go przede wszystkim wysokogatunkowe, ciemne drewno, kolory ziemi i umiar jeśli chodzi o dodatki. Wady? Oryginalne, pochodzące z dalekich stron świata meble kolonialne dostępne są jedynie w specjalistycznych i dość drogich sklepach, a nie tradycyjnych sieciówkach. Inwestycja jest jednak opłacalna - takie meble służyć będą nam przez lata, a dodatkowo odróżnią twoje mieszkanie od innych. 
Dobrym rozwiązaniem jest też styl klasyczny. Nie będzie on tak niebanalny jak kolonialny, ale również sprawdzi się, gdy planujemy zostać w mieszkaniu dłużej, niż tylko do czasu kolejnego wynajmu albo przeprowadzki.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 17 kwietnia 2015

Salon kąpielowy - projekt dużej łazienki

Posiadacze domów i mieszkań z dużymi łazienkami mogą pozwolić sobie na urządzenie prawdziwego salonu kąpielowego. Jest to bowiem modna w ostatnim czasie wersja łazienki, mająca charakter wypoczynkowy. Jak możemy zaplanować urządzanie takiego salonu? Jaki styl do niego pasuje?



Przestronna nowoczesna łazienka
Łazienki o powierzchni około 15 m² dają naprawdę duże możliwości. Jeśli w takim pomieszczeniu dodatkowo zastosujemy jasne płytki ceramiczne – beżowe lub białe. Doskonale sprawdzą się tutaj błyszczące płytki o dużych rozmiarach, które jako całość dawać będą złudzenie jednolitej i gładkiej powierzchni. Na podłogę można położyć płytki kwadratowe, natomiast na ściany – prostokątne w ułożeniu poziomym.
Wszechobecną jasność przełamać można dowolnie wybranym kolorem, który będzie harmonijnie komponował się z główna kolorystyką. Może to być na przykład brąz przywodzący na myśl drewno. W połączeniu z beżem stworzy ciepły i przytulny nastrój, natomiast z bielą nada pomieszczeniu nowoczesnego charakteru. Niewykluczona jest także możliwość dodania mozaiki na przykład przy umywalce, wokół lustra oraz przy kabinie prysznicowej.

Duża wanna
Łazienki o większych powierzchniach umożliwiają montaż zarówno kabiny prysznicowej, jak i wanny. Dzięki temu domownicy mają możliwość wybory i skorzystania z takiej kąpieli, na jaką mają w danym momencie ochotę. W zależności o ilości miejsca, naszego gustu, jak i pomysłu na wyposażenie łazienki, możemy wstawić do niej obszerną wannę rogową, wąską wannę podłużną lub też akrylową wannę wolnostojącą, która znajdować się będzie w odległości co najmniej 1 m od ścian. Do wanny wybierzmy elegancką chromowaną baterię, która wraz z błyszczącymi płytkami tworzyć będzie luksusowy i komfortowy charakter naszego salonu kąpielowego.
W miejscach,  które nie zostały zagospodarowane i sprawiają wrażenie pustych, warto postawić wysokie rośliny w dużych donicach. Wprowadzą one do wnętrza trochę natury i egzotyki, ale nie przysłaniając przy tym komfortowego charakteru przestronnej łazienki, stanowiącej naszą prywatną strefę relaksu.

Drewno i styl rustykalny
Salon kąpielowy urządzić możemy nie tylko w stylu nowoczesnym, ale także rustykalnym. Tego typu łazienki zachwycają swoim przytulnym charakterem. Aby go uzyskać, wybierzmy białe płytki ścienne o nierównej matowej powierzchni i brzegach oraz podłogowe płytki, które swoim wyglądem naśladują drewniane deski. Efekt ten jest możliwy dzięki stosowanej przez producentów płytek ceramicznych technologii druku, dokładnie oddającej naturalne usłojenie. Do takiego wnętrza idealnie pasować będzie wolnostojąca wanna w starym stylu, na nóżkach oraz odpowiednio stylizowana bateria. Nieodzowne będą drewniane i rattanowe meble oraz wiklinowe dodatki. Świetnie sprawdzą się też małe ocynkowane wiadereczka, w których przechowywać możemy drobne rzeczy. Mogą nam też posłużyć jako osłonki na doniczki z roślinami.

Salon kąpielowy w stylu retro
Jeśli dla aranżacji naszej łazienki wybierzemy styl retro, możemy zafundować sobie ciekawą podróż w czasie. Wybierzmy płytki naśladujące drewnianą lamperię, które umieścimy na niższej partii ściany oraz naśladujące dawne tapety, które umieścimy wyżej. Brzmi niewiarygodnie? Takie kolekcje płytek naprawdę istnieją! Wybierzmy wolnostojącą wannę na mosiężnych stylizowanych nóżkach oraz stylizowaną armaturę, która doda wnętrzu charakteru. Nie zapomnijmy też o meblach. Najlepsze będą antyki lub meble, które je naśladują.

Podsumowując
Niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy dla naszej przestronnej łazienki – rustykalny, tropikalny, klasyczny czy też nowoczesny, najważniejsze jest, aby wszystko dobrze rozplanować i harmonijnie dobrać barwy. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, czy elementy do siebie pasują. Jeśli jakieś będą „kłócić się” ze sobą, z pewnością od razu to zauważymy. Jeśli właściwie wszystko zaplanujemy, przemyślimy i dobierzemy, nasz salon kąpielowy stanie się naszą świątynią relaksu, do której tęsknić będziemy każdego dnia.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis