Wybierając odpowiedni system ogrzewania naszego domu, mamy nadzieję na zakup urządzenia, które zapewni nam i naszym bliskim komfort grzewczy oraz bezpieczeństwo. Czy w przypadku kotłów węglowych zawsze może być jednocześnie tanio i wygodnie? O tym decydują poszczególne rodzaje tych urządzeń.
Kotły zasypowe
To jeden z najczęściej spotykanych rodzajów kotłów, acz niekoniecznie polecany. Są to bowiem urządzenia bardzo wymagające pod względem użytkowania. Proces spalania powstający w tych maszynach powinien być przez nas regularnie kontrolowany – jego regulacji dokonuje się ręcznie, konieczny jest również codzienny załadunek. Są to jednak kotły, za którymi przemawia mały koszt zakupu i późniejszej eksploatacji. Ich minus w postaci obsługi można obrócić na plus, ponieważ jest ona stosunkowo prosta. Dodatkowo, możemy w ich przypadku stosować większość rodzajów paliw.
Kotły podajnikowe
Ten rodzaj kotłów stanowi przeciwieństwo tradycyjnych urządzeń zasypowych. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż w dużej mierze maszyny podajnikowe są automatyczne. Naszym zadaniem jest jedynie wsypywanie opału do podajnika (stąd też sama nazwa) oraz usuwanie zalegającego popiołu. Pracę kotła powinniśmy kontrolować nie codziennie, a co kilku, a nawet kilkanaście dni, co jest uzależnione od panującej za oknem pogody. Jego zaletą jest też zachowanie czystości i duża ekonomia spalania. Wadą może być konieczność nabywania opału o konkretnym rozmiarze ziaren.
Kotły górnego spalania
To najtańsze oraz najprostsze pośród wszystkich rodzajów kotłów, stąd też bardzo wielu użytkowników decyduje się na ich wybór. Kocioł rozpalany od góry to rozwiązanie, które mimo prostej obsługi wymaga od nas regularnego, codziennego rozpalania. Takie urządzenie będzie oszczędne, skuteczne i bezpieczne dla otoczenia, jeśli nie stosuje się w nim dodatkowej dmuchawy oraz rusztu wodnego. Taki kocioł powinien mieć też wąską oraz wysoką konstrukcję, która zapewnia małą powierzchnię rusztu przy dużej pojemności komory zasypowej.
Kotły dolnego spalania
Ten rodzajów kotłów wiążę się z wyższym kosztem zakupu, ale też urządzeniem wygodniejszym w obsłudze oraz co bardzo ważne – możliwością dosypywania opału bez wygaszania i pogarszania warunków spalania. Proces ten jest jednak w dużej mierze uzależniony od opału jaki stosujemy. Odpowiednio dostosowana w przypadku kotłów dolnego spalania musi być też ich moc do danego budynku. Zbyt niska moc może spowodować słaby ciąg i cofanie się spalin do komory załadunkowej.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz