środa, 24 września 2014

Urządzamy mieszkanie w lofcie

Stare zakłady, koszary, a nawet kościoły – wszystkie te budynki można zamienić w wygodne i oryginalne mieszkania. Lofty, bo to o nich właśnie mowa, cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością. Ich umeblowanie jest jednak trudniejsze, niż w przypadku zwykłych lokali – warto zatem poświęcić mu kilka słów.

 


Gotowe meble do loftów

W ostatnich latach umeblowanie mieszkań w przestrzeniach postindustrialnych nie sprawia już tylu problemów – wszystko dzięki pojawieniu się na rynku specjalnych, dedykowanych takim wnętrzom mebli. Tworzone nieraz przez najbardziej uznanych projektantów meble loftowe potrafią naprawdę zadziwić swoją oryginalnością, a przy tym doskonale pasują do surowych przestrzeni poprzemysłowych budynków.

Gotowe meble loftowe nawiązują zazwyczaj do stylistyki mebli używanych w warsztatach i przemysłowych zakładach – znajdziemy wśród nich regały na książki do złudzenia przypominające te do składowania towarów w magazynach, inspirowane beczkami czy kanistrami pudełka na drobiazgi oraz stalowe, postarzane stoły. Ich surowy wygląd nie wyklucza jednak pełnej funkcjonalności i wygody – jak twierdzą lokatorzy loftów, ich używanie to czysta przyjemność!

Loftowe dodatki – zrób to sam

Stylistyka loftów dopuszcza wykorzystanie najróżniejszych dodatków – nawet tych, których stan wykluczał je jako część wyposażenia innych mieszkań. Drobne ślady rdzy, obtłuczenia czy ubytki w lakierze – to wszystko jest jak najbardziej mile widziane. Nie ma właściwie materiału, który nie sprawdziłby się w roli dodatku do mebli loftowych – mogą to być metal, drewno, szkło czy tworzywa sztuczne.
 
Jako doniczki do kwiatów wykorzystać można między innymi stare wiaderka, zaś ściennemu zegarowi uroku dodadzą... niewielkie urządzenia – byle, by działał! Możliwości są praktycznie nieograniczone – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Z meblami loftowymi doskonale będą komponować się także zdjęcia starych fabryk, wiekowych motocykli lub samochodów. Co ważne, wcale nie musimy korzystać z ramy – przy odpowiednich zabiegach, świetnie będą wyglądały po prostu przyklejone do ściany zwykłą taśmą montażową.

Renowacji starych mebli

Z przestrzenią loftów dobrze komponują się wiekowe, nieco już sfatygowane przedmioty. Jako meble loftowe wykorzystać można stare komody, szafki i regały – nawet, jeśli lata ich świetności dawno już minęły. Wspomnieliśmy już, że wszystkie wizualne wady i uszkodzenia w przypadku wyposażenia loftów działają tylko na ich korzyść – byle nie zmniejszały ich walorów funkcjonalnych.

Popytajmy więc znajomych, czy mają na zbyciu stare meble bądź poszukajmy ich w internecie lub nawet na śmietnikach. W sieci znajdziemy też mnóstwo sposobów na postarzenie drewna lub metalu – w przypadku tego drugiego warto jednak pamiętać, by ogniska rdzy pokryć bezbarwnym lakierem. Nie będą dalej korodować, a my uwolnimy się od przykrego zapachu. Warto zwrócić uwagę na ich stan techniczny i w razie potrzeby wymienić wadliwe zawiasy czy klamki – w przypadku, kiedy chodzi o widoczne części, najlepiej poszukać używanych lub stylizowanych na stare egzemplarzy.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz