poniedziałek, 18 lutego 2013

Rozterki garażowe

W projekcie każdego domu zazwyczaj odgrywa rolę drugoplanową, zwłaszcza wtedy, gdy nie jest konstrukcyjnie ściśle połączony z domem, ale stoi gdzieś nieopodal budowy lub kilka metrów dalej. Mowa oczywiście o garażu.

Określenie jego miejsca na działce nie jest wcale takie łatwe i oczywiste. Tym bardziej, że mamy dwie opcje do wyboru: garaż wolnostojący lub do zabudowy wraz z konstrukcją domu.

Zarówno jeden, jak i drugi ma oczywiście swoje plusy i minusy. Podstawową różnicą jest jednak to, że o ile garaż wolnostojący możemy zaplanować nieco później w całym projekcie domu, o tyle garaż zabudowany stanowi nieodłączny element całej budowy już od pierwszych chwil jej powstawania.

Oczywiście, jak to w praktyce bywa, zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie niesie za sobą różne aspekty. Jedno, czego nie da się odebrać garażom wolnostojącym, to ich umiejętność tworzenia cichego i miłego zakątku na naszym podwórzu. Niestety, aby mieć możliwość jej stworzenia niezbędna jest wystarczająca ilość miejsca na działce, której często brakuje.

Podstawowe plusy i założenia w budowie garażu wolnostojącego

Garaż niepołączony bezpośrednio z domem to przede wszystkim zapewnienie domownikom mniejszego poziomu hałasu oraz mniej odczuwalny zapach spalin pochodzących z samochodów.

Czasem bywa tak, że nie od razu mamy tyle pieniędzy, by wykończyć nasz dom i wszystkie jego elementy w jednym czasie. Garaż wolnostojący pozwala na możliwość dokończenia prac nad nim w innym terminie niż założyliśmy na budowę naszego domu. Co prawda samochód postoi nieco dłużej na świeżym powietrzu, ale w zamian za to będziemy mogli dokończyć wszystko to, co jest bardziej konieczne.

Garaż zabudowany w bryle domu bardzo często nie jest zbyt duży. Chodzi tutaj o to, by jak najwięcej przestrzeni domu poświęcić na metraż do zamieszkania. W związku z tym musimy niestety postarać się ograniczyć to, co chcielibyśmy w nim zmieścić. W przypadku garażu wolnostojącego możemy nieco bardziej poszaleć, o ile oczywiście pozwala nam na to wielkość zakupionej działki. W takim garażu możemy wydzielić nie tylko miejsce na parkowanie samochodu, ale także kilka metrów na półki z przyrządami do majsterkowania czy sprzętem ogrodowym.

Jeśli chodzi o usytuowanie garażu wolnostojącego, to należy kierować się takimi samymi zasadami jak w przypadku budowy domu. W związku z tym nasz garaż powinien być umieszczony od granic posesji podobnie jak nasz dom, nie ma jednak odrębnych przepisów, które mówiłyby nam o tym, ile metrów od naszego domu należy zaplanować jego budowę.

Usytuowanie naszego garażu powinno mieć na względzie:

- łatwy dojazd do niego, tak by mieć różne możliwości manewrowania;
- długość dojazdu do garażu bezpośrednio z ulicy; jeśli będzie zbyt krótki, może stanowić dość duże niebezpieczeństwo;
- jeśli podjazd do garażu ma pewien spad, powinniśmy poprosić architekta o dokładne jego wymierzenie i ocenę bezpieczeństwa.

Należy pamiętać o wymiarach garażu: minimalna długośc to 5 m, szerokość 2,7 m, wysokość 2,2 m. 

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz