Wraz z westernizacją naszej kultury do łask weszła ekologia. Po latach zapomnienia, po kilku latach znienawidzenia „ekoterroryzmu”, chętnie prowadzimy styl życia oparty o harmonijne współżycie z naturą, a w skali makro, akceptujemy rygorystyczne normy mające na celu zrównoważony rozwój.
Rozwiązania ekologiczne przenoszą się na kolejne dziedziny życia, dostrzegamy produkty z zielonym listkiem albo „eko”. Coraz popularniejsze są również inteligentne domy, których jednym z założeń jest maksymalna efektywność i przyjazność środowisku. Taki dom z jednej strony maksymalizuje wykorzystanie energii, wody, ciepła itd., z drugiej strony minimalizuje własne negatywne oddziaływanie na środowisko – zmniejsza produkcję spalin, śmieci itd.
Jednym z takich ekologicznych elementów wystroju wnętrz, przebojem wdzierającym się do naszych domów i mieszkań, są biokominki, inaczej nazywane kominkami ekologicznymi.
Czym różnią się biokominki od kominków tradycyjnych? Przede wszystkim paliwem. O ile w kominkach najczęściej płoną polana, o tyle biokominki zasilane są biopaliwem. Druga różnica to budowa. O ile kominek tradycyjny to najczęściej konstrukcja, której miejsce jest zdefiniowane raz na zawsze, o tyle biokominki w zależności od rodzaju mogą być instalowane na stałe lub mogą być bardzo mobilne.
Biopaliwo
Biopaliwo – bioalkohol lub bioetanol – to paliwo zasilające biokominki. Sposób jego działania można porównać do lamp naftowych, a więc nie spala się ono całą powierzchnią, ale przez palnik. Biopaliwo dzięki swoim właściwościom decyduje o bezpieczeństwie i ekologiczności. Produktem spalania bioalkoholu jest właściwie tylko para wodna, co nie powoduje typowego dla innych palenisk zagrożenia, a więc zbierania się czadu w źle wentylowanym pomieszczeniu. Należy przy tym pamiętać, że pomieszczenia, w których znajdują sie biokominki należy regularnie wietrzyć, aby utrzymać poziom wilgotności powietrza na właściwym poziomie. Biopaliwo może być sprzedawane w płynie lub jako żel. Dodatkowo biopaliwo może być zapachowe, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie utrzymywał się wybrany przez nas aromat.
Dzięki właściwościom bioalkoholu, biokominki można używać właściwie wszędzie – w niewielkim mieszkaniu lub w domu.
Konstrukcja
Podstawowa różnica w konstrukcji pomiędzy biokominkami a kominkami tradycyjnymi związana jest ze sposobem ich opalania. Dzięki spalaniu bioetanolu, biokominki nie potrzebują przewodu wentylacyjnego, który odprowadzałby dym, czad itd. Dzięki temu biokominki przyjmują różne formy. Mogą przypominać tradycyjne, a więc mogą być zabudowane, mogą być zawieszane, mogą być wolnostojące. Wersje zawieszane czy wolnostojące dodatkowo cechują się ogromna mobilnością, bo bez większego problemu można je przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego.
Cechy te pozwalają je instalować tak w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach i apartamentach. Nie jesteśmy tu ograniczani przez konieczność wybijania dziur w suficie czy ścianie, budowy całego systemu wentylacji, by odprowadzić dym – po prostu go nie ma.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz