środa, 1 lipca 2015

Ogrzewanie nadmuchowe - jak działa i dlaczego warto je zainstalować?

W pogoni za oszczędzaniem na ogrzewaniu naszych domów wiele osób kieruje swój wzrok w stronę wydajnych i ekologicznych systemów grzewczych. Jednym z nich jest ogrzewanie nadmuchowe oparte na pompie ciepła - zapraszamy do lektury artykułu opisującego tą nowoczesną technologii.

Od kilku lat można zauważyć rosnące zainteresowanie alternatywnymi systemami ogrzewania budynków, które powoli wypierają te tradycyjne, oparte na doprowadzaniu podgrzanej wody do grzejników. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest z pewnością ogrzewanie nadmuchowe, w którym nośnikiem ciepła jest powietrze.
Stosowany dotychczas w halach produkcyjnych i magazynach typ ogrzewania, coraz częściej montowany jest w domach jednorodzinnych ze względu na szereg korzyści dla zdrowia i kieszeni ich właścicieli.

Zasady działania ogrzewania nadmuchowego
Istotą systemu jest układ kanałów wentylacyjnych, którymi podgrzane w nagrzewnicy powietrze wtłaczane jest do pomieszczeń przez kratki nadmuchowe sufitowe lub podłogowe. Powietrze pobierane jest zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz budynku za pomocą czerpni powietrza, zaś zanim trafi do pieca przepuszczane jest przez filtr usuwający zanieczyszczenia. Najczęściej stosowanymi nagrzewnicami powietrza są piece  gazowe, opałowe, elektryczne, a także pompy ciepła. Te ostatnie szczególnie są polecane przy instalacjach nadmuchowych, gdyż zużywając niewiele energii elektrycznej pobierają naturalną energię np. z wód gruntowych, samego gruntu lub powietrza zewnętrznego i przetwarza ją w podgrzane powietrze. Pompy są urządzeniami całkowicie bezpiecznymi i ekologicznymi, pozwalają także na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania.

Zalety instalacji nadmuchowej
Systemy nadmuchowe są idealnym sposobem na błyskawiczne ogrzanie pomieszczeń przy zachowaniu niskich kosztów eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Instalacja dodatkowych urządzeń, takich jak klimatyzator, nawilżacz i jonizator powietrza pozwalają na uzyskanie doskonałej jakości powietrza pozbawionego zanieczyszczeń i alergenów o zawsze optymalnej temperaturze i wilgotności. Dodatkową znaczącą zaletą jest fakt oparcia działania tego urządzenia na energii odnawialnej, co w odróżnienia od ogrzewania węglowego pozwala uniknąć dodatkowego negatywnego wpływu na środowisko. Przez wzgląd na wymienione zalety można spodziewać się, że ogrzewanie nadmuchowe będzie zdobywać coraz większą popularność w Polsce i w niedalekiej przyszłości może stać się standardem w krajowym budownictwie.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis


2 komentarze:

  1. Ja własnie obecnie zastanawiam się nad rekuperacją, ale słyszałam, że sprawdza się ona tylko wtedy kiedy jest dobrze ograny dom zewnętrznie. Więc teraz też zastanawiam się nad rodzajem styropianu. Zastanawiam się między fasadowym a grafitowym. Ceny są podobne, zobacz na stronie docieplajdom.pl!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja myślę o kominku w salonie - www.ignif.com/drzwiczki-kominkowe/ Chciałabym nim ogrzewać dom zimą. Oczywiście piec na ekogroszek lub ogrzewanie gazowe też zrobimy. Ktoś z was ma kominek i z niego regularnie korzysta zimą?

    OdpowiedzUsuń