wtorek, 29 stycznia 2013

Jak znaleźć dodatkową przestrzeń?

Zakup mieszkania jest wciąż dla wielu nieosiągalny, a osoby wynajmujące mieszkania każą sobie za nie słono płacić. Kiedy uda nam się zdobyć kredyt hipoteczny, kupione mieszkanie na pewno jest przytulnym gniazdkiem, ale przymiotnik przytulny w wielu wypadkach oznacza również niewielki.

Kiedy chcielibyśmy wygospodarować dodatkową przestrzeń na gabinet do pracy albo pokoik dla dziecka, musimy całe mieszkanie zaaranżować od nowa. Niestety, trzeba liczyć się także z tym, że pierwotny rozkład pomieszczeń nie pozwoli na wydzielenie nowej powierzchni. Kiedy zdecydujemy się na aranżacje 3D, dzięki którym łatwiej będzie nam wyobrazić sobie efekt końcowy, może okazać się na przykład, że w naszym mieszkaniu powstać może jedynie pokoik bez okna. A takie rozwiązanie chyba nikogo nie zadowoli.

Zupełnie nowe i kreatywne projektowanie wnętrz pozwoli na wydzielenie przestrzeni za pomocą regału lub cienkiej ścianki

działowej. Regał bez ścianki zabudowującej z którejkolwiek strony jest ciekawym rozwiązaniem dla tzw. wolnych strzelców, którzy na co dzień pracują w domu. Metraż łatwo jest wydzielić na przykład z pokoju dziennego, a regał oddzielający oba wnętrza może posłużyć do przechowywania książek, dokumentów czy artykułów biurowych. Wiele sklepów meblarskich oferuje tego rodzaju meble z możliwością dokupienia dodatkowych modułów, które wypełnią poszczególne półki. Wśród modułów znajdują się pojemne pudełka, wiklinowe kosze i pojemniki do przechowywania albo niewielkie szufladki.

Dodatkowy metraż można uzyskać w mieszkaniu poprzez rozdzielenie aneksu kuchennego i pokoju dziennego. Wnętrza z aneksem kuchennym są w budownictwie modne już od początku minionej dekady. Takie rozwiązania architektoniczne sprawdzają się przede wszystkim w mieszkaniach zajmowanych przez pary, które zaczynają dostrzegać mankamenty aneksów, kiedy pojawi się dziecko. Aranżacja wnętrz rozplanowanych w taki sposób nie odbiega za bardzo od tradycyjnych M2 z osobną kuchnią, jednak niezależny pokój dzienny dałby znacznie większą swobodę w wykorzystaniu przestrzeni. Kuchnię możemy oddzielić ścianką działową albo regałem.

Niektórzy decydują się na odwrotny krok, który wymaga jednak sporego remontu i dużych nakładów finansowych. W mieszkaniach z odrębną kuchnią urządzenia kuchenne możemy usytuować w pokoju dziennym w formie aneksu kuchennego, a kuchnię zamienioną w nowy pokój zagospodarować na dziecięce królestwo lub strefę pracy. Pamiętajmy jednak, że takie projekty wnętrz wymagają przeniesienia instalacji gazowej i wodnej.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz